Jablonec vyhlásil architektonickou soutěž na proměnu Tyršových sadů

Vložil
ČTK
22.08.2023 09:45
Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou vyhlásil otevřenou krajinářsko-architektonickou soutěž na návrh revitalizace Tyršových sadů. Řešené území je rozdělené na projektovou a ideovou část, ta projektová se bude týkat vlastního území Tyršových sadů, ideová navazujícího území parku Nová Pasířská, ulic a prostranství lemujících Tyršovy sady a možného propojení parku s centrem města, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Náklady na obnovu parku město odhaduje na 60 milionů korun.


"V širších souvislostech uvažujeme o Tyršových sadech jako o jednom z důležitých parkových prostorů navázaných na řeku Nisu, kterou chápeme jako přírodní osu města. Proto počítáme i se souvislou cyklotrasou, jejíž vedení však musí v parku respektovat stávající vzrostlé stromy. V zadání klademe důraz na zapojení řeky do parku, hospodaření se srážkovou vodou a dáváme prostor pro prověření návratu vodního prvku. Dalšími navrhovanými prvky by měl být malý objekt s toaletami a zázemím pro akce," doplnil náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).

Tyršovy sady založil jablonecký Okrašlovací spolek, který v roce 1884 vykoupil bezmála dvouhektarový mokřinatý pozemek na levém břehu Nisy. Park byl slavnostně otevřen v červenci 1893 a před pár týdny tak oslavil 130 let. Postupně přibyly drobné plastiky a pamětní kameny, přirozený zdroj spodní vody využívalo umělé jezírko zakončené nevelkou hrází s ozdobným zábradlím. Ve vodě rostly lekníny a vodní rostliny, v zimě se na zamrzlé hladině bruslilo. Nedaleko jezírka byl altán pro pořádání venkovních koncertů.

"Velkou, ale poněkud nešťastnou rekonstrukcí bez vkusu a koncepce prošel park koncem 70. let minulého století. Výsledkem byly betonové cestičky s živičným povrchem a vybetonované jezírko, v němž se neudržela voda," uvedla Fričová. Úprava spočívající zejména v doplnění zeleně a mobiliáře se proto v Tyršově parku uskutečnila v roce 2001 a pak v letech 2012 až 2014, kdy byly ošetřeny stromy, přibyly nové herní prvky na dětské hřiště, koše i lavičky a později i nové veřejné osvětlení.

Prostor ale potřebuje zásadní revitalizaci, už v roce 2011 žádala radnice o dotaci na obnovu z Nadace Proměny, ale neúspěšně. Znovu se Jablonec o dotaci ze stejného fondu ucházel o tři roky později, ale ani tehdy dotaci na projekt za 28 milionů korun nezískal. Teď má šanci získat peníze z ITI, kde by mělo být podle předběžných informací pro aglomeraci k dispozici 2,8 miliardy korun. Jablonecké zastupitelstvo schválilo seznam 21 projektů dohromady téměř za 1,118 miliardy korun, na které chce peníze z programu čerpat, Tyršův park patří k největším.

Termín odevzdání návrhů končí 31. října, informace k soutěži jsou k dispozici na stránkách České komory architektů a na profilu města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články