V Praze se příští rok na podzim otevře nové Centrum Romů a Sintů

Vložil
ČTK
12.09.2023 19:05
Praha

Adam Rujbr Architects s.r.o.


Praha – Příští rok na podzim se v Praze otevře nové Centrum Romů a Sintů. Fungovat by mohlo začít v listopadu 2024. V prvorepublikové vile v Dejvicích ho buduje Muzeum romské kultury (MRK). Plánuje v něm stálou expozici o holo- kaustu Romů, výstavy romských výtvarníků i vzdělávací programy pro školy. ČTK to dnes řekla ředitelka MRK Jana Horváthová. Klíče od objektu dnes převzala stavební firma. Práce by měla dokončit za 11 měsíců.


Projekt od počátku financují Norské fondy. Původně měl stát 44,6 milionu korun. Z toho 28 milionů se mělo využít na rekonstrukci vily a vybavení. Vítězná firma náklady na rekonstrukci vyčíslila na 37,7 milionu korun. Horváthová dodala, že po jednáních kvůli chybějící sumě přispělo i ministerstvo kultury.

"Vypadá to, že bychom asi v listopadu (2024), nebo do konce roku chtěli pak centrum otevřít veřejnosti. Vila se rozšíří o suterénní přednáškový sál. Do prostor by se měla vejít celá školní třída. Edukační programy by tady měly probíhat pravidelně. Měla by tu být také menší výstava o holokaustu Romů, která doplní naši stálou expozici v památníku v Letech u Písku. Na půdě vznikne galerie, kde bychom rádi prezentovali umění ze sbírek, které máme v depozitáři. Ve vile by mělo fungovat i komunitní centrum," popsala Horváthová.

Podle ní by se centrum mělo stát výkladní skříní dějin a kultury původních českých Romů. Po druhé světové válce se jich z koncentračních táborů vrátilo 583, připomněla šéfka MRK. "To byla velmi malá skupina, na kterou se vlastně i hodně zapomnělo. Potom (po válce) přicházeli Romové ze Slovenska, jejichž kultura byla přece jenom trošku odlišná, než měli původní čeští a moravští Romové a Sintové. Ti byli hodně integrovaní do společnosti, jejich vzdělání bylo výš. O nich veřejnost prakticky neví," řekla Horváthová.

S myšlenkou na zřízení centra přišel před lety někdejší předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a potomek přeživších Čeněk Růžička, který před nedávnem zemřel. Podle Horváthové Růžičkovým záměrem bylo to, aby se lidé o původních Romech z Čech a Moravy dozvěděli co nejvíc.

Dům v Dejvicích si nechal v letech 1936 a 1937 postavit textilní průmyslník Leo František Perutz, který pak zahynul v roce 1944 v Osvětimi. Vilu navrhli architekti Arnošt Mühlstein a Victor Fürth. Byla v posledních letech prázdná, využívali ji občas filmaři. V roce 2019 ji od státu získalo muzeum. Centrum chtělo otevřít už letos na jaře. Termín oddálila covidová epidemie i zdražování, rozpočet přestal stačit. Soutěž se tak musela opakovat. Podruhé se přihlásilo devět zájemců. Zvítězila společnost První KEY-STAV. "Vítězná firma je vlastně i nejlevnější nabídka," podotkla Horváthová.

Muzeum romské kultury vzniklo v roce 1991 jako občanské sdružení. Od roku 2005 se stalo příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Vedle centra spravuje a buduje také památníky v místě protektorátních táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články