Godelmann: Téměř třetinu elektrické energie si vyrobíme sami

Vložil
Tisková zpráva
20.08.2020 13:00
Propustná dlažba z řady ECOSAVE® od německé společnosti Godelmann nachází po vzoru našeho západního souseda své uplatnění i v Česku. "Bohužel to nejde tak rychle, jak bychom si představovali, protože získání stavebního povolení je stále ještě zdlouhavý proces," prozradil Libor Mareček, obchodní ředitel firmy, během naší návštěvy výrobního závodu Högling v bavorském Fensterbachu. Ekologická dlažba však není to jediné, čím se Godelmann podílí na ochraně životního prostředí.

V téměř 29hektarovém areálu, zasazeném doprostřed lesů, produkty firmy Godelmann nejen vznikají, ale také jsou umně zasazeny do prezentační vzorové zahrady, která je zájemcům přístupná 24 hodin denně. "Po předchozí domluvě si s námi můžete sjednat schůzku a my vám s výběrem rádi poradíme," říká Libor Mareček, jenž nás výrobním závodem provedl, a dodává: "Podobnou vzoro- vou plochu máme samozřejmě také v Česku, konkrétně v Úvalech u Prahy, kde je k vidění kompletní sortiment naší značky." Ten zahrnuje betonové prvky, jako jsou například schody, květináče, lavičky, obrubníky či palisády, a především pestrou nabídku již zmiňovaných dlažeb. Ty jsou vyráběny v nejrůznějších rozměrech – včetně aktuálně velmi populárních velkých formátů –, barvách, tvarech a s různými typy povrchových úprav. Díky oddělení manufakturní produkce může firma vytvářet také zcela individuální zakázkové projekty, a vyhovět tak specifickým požadavkům svých zákazníků.

Designové výrobky s ekologickou hodnotou

Nejnovějším produktem, jenž je navíc z padesáti procent tvořen recyklovaným betonem, je hexagonální dlaždice DEDALE. Deska, kterou firma navrhla ve spolupráci se švýcarskou architektonickou společností CCHE, je inspirována mozaikou Antoniho Gaudího z roku 1906 a zčásti je zdobena rovnoběžnými drážkami. Vyráběna je ve dvou rozměrech (se stranou o délce 25 nebo 50 centimetrů) a díky dvěma různým tloušťkám ji lze využít jak pro zpevnění teras nebo pěších zón, tak i pojezdových ploch. Nejzajímavější je ovšem její struktura. "Tyto šestihranné dlaždice jsou jako skládačka, která do prostoru vnáší hravost. Není to jen prostý čtverec, na který jsme zvyklí. Můžeme je libovolně kombinovat a vytvářet tak nekonečné množství vzorů," upřesňuje Mareček. Minimalistický design DEDALE podtrhují jednoduché barvy, standardně šedá nebo antracitová, avšak i ty se dají přizpůsobit představám zákazníka. Drážky navíc vytvářejí určitou plastičnost a dynamiku – v závislosti na světle, které na dlažbu během dne pod různými úhly dopadá. Za svůj neotřelý design získal tento produkt prestižní ocenění Red Dot Design Award (více detailů na https://dedale-slab.com).

"Vedle této novinky nechybí v prezentaci naší tvroby ani ekologická dlažba ECOSAVE®, včetně ukázky toho, jak funguje. Když jsme před zraky diváků testovali její propustnost, některým z nich připadalo, že se voda vsakuje pomalu – chybělo jim totiž srovnání s klasickou dlažbou. Proto jsme nechali vytvořit simulační panely, díky nimž je rozdíl mezi oběma typy dlažeb jasně vidět," připomíná Mareček loňskou prezentaci, která proběhla v německém Brieselangu, a dodává: "Snažíme se, aby si lidé uvědomili největší přínos propustné dlažby, a sice že na rozdíl od běžných betonových ploch napomáhá zadržovat vodu v krajině, a tím předcházet vzniku povodní. Po vzoru Německa se ji postupně snažíme začleňovat i do projektů v Česku, kde na ni městům, obcím a neziskovým organizacím pomáháme vyřizovat dotace. Zatím jsme položili asi tři sta metrů čtverečních této dlažby u píseckého Lidlu, na řadě by pak měla být parkovací plocha v Říčanech, jejichž starosta Vladimír Kořen (známý televizní moderátor, pozn. red.) je tomuto produktu velmi nakloněn."

Minimum odpadu a šetrné hospodaření s vodou

O tom, že snaha o ochranu životního prostředí je součástí filozofie celého podniku, svědčí i systém na opětovné využívání kondenzátu, nádrž zadržující dešťovku, čistička vody a další. "Díky fotovoltaickým zařízením zhruba na dvaceti tisících metrech čtverečních," ukazuje Libor Mareček na střechy okolních hal, "jsme schopni vyrobit asi třicet procent elektrické energie sami." V rámci ekologického programu se firma od roku 2015 prezentuje jako klimaticky neutrální podnik, neboť není producentem CO2. Navíc se snaží využívat především regionální suroviny (o čemž svědčí vlastní pískovna a štěrkovna) a veškeré zbytky či výrobky, které stoprocentně nesplňují požadavky na kvalitu, jsou recyklovány a opětovně navraceny do výrobního procesu. Tím je minimalizováno množství výsledného odpadu. Díky tomu je Godelmann držitelem certifikace od společnosti TÜV Rheinland a zároveň se pyšní Zelenou značkou, kterou uděluje mezinárodní nezávislá organizace Green Brands.
0 komentářů
přidat komentář

Související články