Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Sullivan picture
Louis H. Sullivan
* 03.09.1856 - Boston, USA
† 14.04.1924 - Chicago, USA

Adler & Sullivan Architects
, Chicago


Biografie
Louis Henry Sullivan se narodil v Bostonu, MA do rodiny tanečního mistra. V mládí studoval architekturu na Massachusetts Institute of Technology a pracoval jako kreslič v proslulé filadelfské kanceláři Furness and Hewitt. Po obřím chicagském požáru v roce 1871 se Sullivan přestěhoval do Chicaga, aby se mohl podílet na velké stavebním rozmachu. První rok v Chicagu strávil prací pro William LeBaron Jenney, což byl architekt, kterému je přisuzován návrh prvního mrakodrapu. Poté rok studoval v Paříži na věhlasné École des Beaux-Arts a po návratu do Chicaga se stal kresličem u Johna Edelmana, který ho představil Dankmaru Adlerovi. V roce 1879 byl Sullivan přijat Dankmarem Adlerem na pozici architekta-inženýra a o několik let později se stal partnerem kanceláře. V roce, kdy kancelář Adler and Sullivan začala v roce 1886 pracovat na Auditorium Building, bylo Sullivanovi pouhých třicet let. V roce 1890 byl Sullivan jedním z deseti architektů vybraných k návrhu hlávní struktury “White City“ (World's Columbian Exposition) v Chicagu 1893. Výsledkem byla pestrá dopravní budova s klenutou “Zlatou branou“. Stavba byla Američany často kritizována pro její pestrobarevnou fasádu v jinak “Bílém městě“. Za hranicemi Ameriky však byla Sullivanova dopravní stavba jediným snadno rozpoznatelným objektem, který získal ocenění spolku Centrale des Artes Decoratifs.

Realizace a projekty
Ocenění

Další stavby
Babson House, Riverside, Illinois, 1907
Bradley House, Madison, Wisconsin, 1909-10
National Farmers' Bank, Owatonna, Minnesota, 1907-08
Schlesinger and Meyer Department Store, Chicago, Illinois, 1899-04
St. Paul's Church, Cedar Rapids, Iowa, 1910-14
Wainwright Building, St. Louis, Missouri, 1890-91
Návštěvnost: 20278 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.