Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Velde picture
Henry van de Velde
* 03.04.1863 - Antverpy, Belgie
† 25.10.1957 - Curych, Švýcarsko

Biografie
Henry Clemens Van De Velde belgickým malířem, architektem a návrhářem interiérů. Společně s Victorem Hortou a Paulem Hankarem je považován za zakladatele a hlavní představitele Art Nouveau v Belgii. Nejvýznamnější část své profesní dráhy strávil v Německu, kde měl rozhodující vliv na německou architekturu a design na počátku 20. století.
Henry van de Velde studoval malířství u Charlese Verlata na Královské umělecké akademii v Antverpách. Následně pokračoval ve studiích na Carolus-Duran v Paříži. Jako začínající malíř byl ovlivněn Paulem Signacem, Georgem Serautem a brzy přejal nový impresionistický styl pointilismus. V roce 1889 se stal členem bruselské skupiny umělců “Les XX“. Po výstavě díla Vinceta Van Gogha v rámci Les XX byl Velde jeden z prvních, koho ovlivnil tento holandský malíř. V pozdějším období vzniklo dlouhodobé přátelství s malířem Théo van Rysselberghem a sochařem Constantinem Meunierem.
V roce 1892 opustil malování a začal se věnovat dekorativnímu umění a návrhům interiéru (drobné doplňky ze stříbra a zlata, čínského porcelánu, příbory, látky a koberce). Jeho vlastní dům v Ukkel byl prvním pokusem inspirovaným britským a americkým hnutím Arts and Crafts. V roce 1895 navrhl interiéry a nábytek pro významnou pařížskou galerii L'Art Nouveau. Van de Velde byl výrazně ovlivněn britským hnutím Arts and Crafts Johna Ruskina a Williama Morrise. V době eklektického historismu byl jedním z prvních architektů, který při navrhování nábytku uplatnil abstraktní křivky.
V roce 1899 se Velde usadil v německém Výmaru, kde v roce 1905 založil Velkovévodskou umělecko-řemeslnou školu. Tato škola byla uzavřena v roce 1915, avšak po první světové válce byla v roce 1920 otevřena Škola uměleckých řemesel, kam byl na Veldeho doporučení vedením pověřen Walter Gropius. Tato škola byla předchůdkyní výmarské školy Bauhaus.

Související články
Návštěvnost: 4760 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.