Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Wotruba picture
Fritz Wotruba
* 23.04.1907 - Vídeň, Rakousko
† 28.08.1975 - Vídeň, Rakousko

Fritz Wotruba-Verein, Burgring 5, A- 1010 Vídeň
e-mail:
web:


Biografie
Fritz Wotruba se narodil ve Vídni 23. dubna 1907 do velmi prostých poměrů; vyučil se rytcem; 1922-23 navštěvoval večerní kresbu na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole; 1926-29 začal tamtéž regulérně studovat u sochařů Antona Hanaka a Eugena Steinhofa; 1931 se konala jeho první samostatná výstava v Folkwang Museum v Essenu; 1934 emigroval do Švýcarska; do 1938 uspořádal několik dalších samostatných výstav v Rakousku, Německu, Francii a Švýcarsku; 1945 se vrací zpět do Rakouska, kde učí na vídeňské Akademii až do své smrti. Jeho mistrovskou školou prošli snad všichni významní pováleční sochaři; Wotruba uzavřel ve Vídni 30. let mnohá přátelství (např. spisovatelé Elias Canetti, Hermann Broch, Frany Theodor Csokor a Robert Musil, malíři Herbert Boeckl a Josef Dobrowsky a skladatel Alban Bergem); 1933 po etablování se autoritativní státní správy odchází Wotruba se svojí chotí z politických i hospodářských důvodů na sedm měsíců do Švýcarska a v letech 1937 a 1938 opět do Švýcarska a poté do Německa. Podobně jako spousta jeho přátel opouští roku 1938 Vídeň definitivně a žije do konce války v exilu ve švýcarském Zugu. Za pomoci svých švýcarských přátel zde mohl nerušeně tvořit a účastnit se výstav ve švýcarských muzeích. V následujících desetiletích se mu dostalo uznání i v zahraničí, kde měl četné samostatné výstavy v nejdůležitějších muzeích Evropy, USA a pravidelně se účastnil velkých mezinárodních společných akcích jako např.: Documenta v Kasselu a šestkrát na Bienále v Benátkách (v období 1936-72). V 60. letech tvořil pro jeviště (kulisy, kostýmy a masky) pro Sofoklovy drama ve vídeňském Burgtheatru, salzburské Felsenreischule a Aténách, stejně jako Wagnerova ‘Prstena Nibelungů’ pro berlínskou operu. 1971 získal zakázku ke stavbě kostela 'Zur Heiligsten Dreifaltigkeit' ve Vídni-Mauren, která byla v roce 1976 vysvěcena. Zemřel ve Vídni 28.srpna 1975. Jeho žena Lucy v roce 1980 zřídila ve Vídni Wotruba-Haus, který uchovává jeho odkaz. Po smrti Lucy Wotruba v roce 1985 byla o rok později podle její poslední vůle založen 'Spolek přátel pro zachování a opatrovnictví uměleckého odkazu Fritze Wotruby', který je dodnes právoplatným správcem dochovaného díla; 1991-92 byla ve vídeňském Theatermuseum zřízena pamětní místnost a studijní centrum Fritze Wotruby. V posledních letech se konaly jeho velké výstavy např.: Yorkshire Sculpture Garden ve Velké Británii, v Kunsthaus ve švýcarském Zug, v Harrach Palais vídeňského uměleckoprůmyslového muzea a roku 2002 v italském Mendrisio Museo d´Arte. Stejně tak jsou Wotrubova díla průběžně zapůjčována pro rakouské i zahraniční výstavy.

Realizace a projekty
Návštěvnost: 20716 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.