Opava videomappingem oslavila jubileum původního majitele obchodního domu Breda

Publisher
ČTK
04.12.2023 07:50
Czech Republic

Opava

Leopold Bauer


Opava - Opava dnes oslavila kulaté jubileum původního majitele obchodního domu Breda Davida Weinsteina, který by 24. ledna příštího roku oslavil 150. narozeniny. Spolek na záchranu obchodního domu Breda, opavský magistrát a společnost AVT Group připravily videomapping, který promítly právě na budovu Bredy. Jeho součástí byly i dva portréty, a to právě Weinsteina a architekta Leopolda Bauera, podle jehož návrhu se památkově chráněný objekt navrhoval. Umělá inteligence je oživila a rozmluvila. Hlasy jim propůjčili herci Miloslav Mejzlík a Hynek Čermák.


V době otevření v roce 1928 byl obchodní dům Breda největší v republice. V posledních desetiletích chátral. Nyní je v majetku města, které začalo s jeho postupnou rekonstrukcí.

Desetiminutový videomapping, který se promítal na plachtu zakrývající lešení kolem objektu obchodního domu, přilákal tisíce lidí. Policisté proto ve večerních hodinách uzavřeli provoz na silnici, která před budovou vede. Vytvořený videomapping pořadatelé pustili mezi 18:00 a 19:00 hned dvakrát, krátce po sobě. V rozhovoru například Weinstein přesvědčoval architekta, aby součástí projektu byla velká kopule a pod ním oboustranné schodiště s kobercem v rudé barvě.

Na přípravě projekce se podílela i umělá inteligence, která dostala za úkol portréty obou mužů rozmluvit. Vznikl tak dialog mezi nimi. Na jeho vzniku se podílel herec opavského divadla Michal Stalmach. Ten se při jeho psaní částečně inspiroval korespondencí, kterou mezi sebou Weinstein a Bauer v době stavby vedli. Dialog ale nebyl přesným přepisem jejich dopisů.

"Nevycházeli jsme úplně z historických faktů. Nechtěli jsme jen zkopírovat dopisy. Komunikace je proto částečně fiktivní. Nechtěl jsem ať je to moc historické. Snažil jsem se do toho zakomponovat i trochu vtipu. Tak, aby to zaujalo i mladší generaci, která toho o Bredě moc neví. Cílem bylo, ať je dialog humorný a informativní zároveň," uvedl Stalmach. Dodal, že podklady, ze kterých pro videomapping čerpal, vznikly už před časem. Byly součástí jiné akce v Bredě, kde rozhovor četl s dalším kolegou.

Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Zahájilo záchranné práce, opravená je střecha, kterou do budovy zatékalo. Letos začala výměna 150 oken, následovat bude oprava fasády. Odborníci, mezi nimi i památkáři, dlouho vedli spor o to, zda renovovat původní okna, nebo dát vyrobit repliky. Nakonec se rozhodli pro repliky. Důvodem byla nejen cena. V případě oprav firma nebyla schopna garantovat funkčnost oken.

V době svého otevření byla Breda největší obchodní dům v republice. Stavba, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, dlouho chátrala. Celkové náklady na rekonstrukci před lety měly být okolo 300 milionů korun, nyní jsou o 200 milionů vyšší. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun. Město nyní hledá nové využití, vzejít má z mezinárodní architektonické soutěže.
0 comments
add comment

Related articles