Rodinný dům v Suchdole pro snowboardisty

Rodinný dům v Suchdole pro snowboardisty
Architect: Jakub Chochola
Projektant:PSK TUZAR, s.r.o.
Completion:2017
Built Up Area:137 m2
Site Area:460 m2
Built Up Space:660 m3


Fotografie: Jan Kasl
Úvod. Příběh domu započal svatbou architektova kamaráda, kterému jako jeho svědek, nadělil svatební dar v podobě architektonické studii na jejich nové bydlení. Do roka od svatby byl po konzultaci s architektem vybrán vhodný pozemek a vypracovala se architektonická studie. Poté následovala samostatná dokumentace pro územní rozhodnutí, protože složitý pozemek vyžadoval povolení čtyř výjimek (odstupy od sousedů a hranic pozemku, zastavěná plocha, napojení garáže na úzkou komunikaci). Poté byl vypracován projekt pro stavební povolení, podle kterého se dům společně s projektem interiéru a autorského dozoru architekta úspěšně zrealizoval.

Pozemek a původní stav. Na malém svažitém pozemku o rozloze pouhých 460 m² se nacházela ruina starého domku, který nemělo smysl zachovávat. A tak v místě původního domu byl navržen dům nový, který vycházel z místních zvyklostí, regulativů a možností pozemku.

Zadání. Základním požadavkem bylo vybudovat moderní ekonomické rodinné bydlení pro mladou rozrůstající se rodinu nabízející propojení se zahradou, garáž s dílnou a energetickou nenáročnost.

Návrh a umístění nového domu. Ohledy byly brány kromě regulativů zejména na stávající charakter zástavby se sedlovými střechami, na výhledy, soukromí, okolní zeleň a oslunění pozemku.

Snaha o maximální kompaktnost domu a tedy minimalizaci nákladů, jak na stavbu, tak na následný provoz domu vedla ke zvolení tvaru obdélníku 14 × 7,2 m, sedlové střeše s velkými vikýři po obou stranách domu. Poloha domu vychází z původní zástavby. Dům dodržuje stávající uliční cáru a je osazen přímo na hranici pozemku tak, jak je v dané lokalitě běžné. Dům má jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví.

Aby bylo možné vytvořit před domem využitelnou zahradu, bylo nutné garáž zakopat do svahu a zhotovit tři metry vysokou opěrnou stěnu. Střecha garáže je pokryta vysokou vrstvou zeminy, která plynule navazuje na dosypaný terén a vytváří tím souvislou plochu s trávníkem a tím garáž zůstává pohledům z domu úplně skryta. Toto řešení také umožnilo dokonalé odclonění soukromé zahrady od komunikace o úroveň níže.

Materiály a konstrukce. Dům je založen na základových betonových pasech a je vyzděný z vápenopískových tvárnic, které jsou kontaktně zatepleny. Fasáda je kombinace bílé omítky a dřevěného obkladu ze sibiřského modřínu. Okna a dveře jsou dřevěné s trojsklem. Strop nad 1.NP tvoří monolitická ŽB deska. Nosnou konstrukci střechy tvoří dřevěný krov. Tepelnou izolaci střešního pláště tvoří minerální vata.

Sedlová střecha podkroví a vikýře jsou pokryty matným šedý falcovaným plechem Prefa. Na jižní fasádě navazuje na dům vzdušná dřevěná pergola se skleněným zastřešením. Nášlapné vrstvy podlah tvoří dubové lepené třívrstvé prkna a velkoformátová dlažba.

Dopravní napojení. Stavba rozšiřuje místní velmi úzkou komunikaci tím, že garáž i opěrná stěna začínají dva metry od hranice pozemku, čímž zlepšují stísněnou dopravní situace a umožní míjení vozidel a nabízí další stání na pozemku investora. Toto řešení vyžadovalo jednu z výjimek na dopravním inspektorátu a osazení zrcadla před výjezd z garáže.

Dispozice. V „suterénu“, v úrovni ulice se nachází vjezd a vstup do garáže a vstupní branka vedoucí na schodiště do „soukromé“ zahrady o úroveň výše.

V Přízemí se nachází předsíň, technická místnost, toaleta s předsíňkou, pracovna a hlavní obytný prostor s kuchyní napojený na terasu s krytou pergolou. Za domem se nachází zahradní domek/kůlna.

V podkroví je umístěna ložnice s vlastní šatnou a koupelnou se sprchovým koutem, dva dětské pokoje, dětská koupelna a sklad/komora.

Všechny obytné prostory jsou „otevřené“ okny na jih a nabízí výhled do zeleně a okolí.

Komplikace, které stojí za to. Výstavba v intravilánu obce je často značně složitá, obzvláště tam, kde jsou stísněné podmínky jako tomu bylo zde. Místní komplikace vycházely z úzké příjezdové komunikace, která neumožnila příjezd mixu betonu.

Naštěstí rozumný soused umožnil příjezd mixu po jeho pozemku a pomocí velké 25ti metrové pumpy se beton čerpal na stavbu. V rámci stavby bylo také nutné přeložení a doplnění sloupu veřejného osvětlení, které zasahovalo přímo do výjezdu z garáže.

Komplikace spojené v výstavbou v zastavěném území, ale většinou stojí za to, protože zde bývá dobrá veřejná vybavenost (veřejná doprava, školy, restaurace, obchody, atd.), které se drasticky nedostává v satelitní výstavbě.

Zajímavosti a nestandardní řešení. Centrální vysavač. Průhledový solitérní designový krb. Shoz prádla z chody 2NP přímo vedle pračky do technické místnosti o patro níže. Betonová stěrka za televizí a v kuchyni. Chodníček a parkovací plocha z monolitického betonu. Dveře se skrytou zárubní. Použití vodostavebního pohledového betonu na garáž. Provedení zapuštěného čísla popisného domu do betonu.... číslo bylo bohužel po kolaudaci úřadem změněno, ale zajímavý prvek dělá majitelům radost údajně dodnes ©. Okna jsou stíněna venkovními screenovými roletami, které i při úplném zatažení umožňují vizuální kontakt se zahradou a při tom účinně zabraňují přehřívání interiéru. Opěrná stěna výšky takžka tři m je vyskládána z betonových “nočníků”, které jsou vysypány hlínou je možné do nich vysadit rostliny. Výškový rozdíl mezi ulicí a zahradou vyrovnává betonové schodiště s mezipodestou z prefabrikovaných stupňů.

Vytápění. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch-voda umístěné za domem na samostatném zakladu, aby se vibrace nepřenášeli do domu! Rozvod tepla je v podlaze plastovými trubkami.

Zhodnocení žití v domě investory. „Kuba přesně vystihl všechny potřeby, o kterých jsme ani nevěděli, že je máme. Každý den nás baví užitná hodnota našeho domu. Perfektní propojení interiéru se zahradou dělá celý dům mnohem větší. Pamatuji si dotaz: „Kam budete dávat kufry a tašky?“. Teď jsem rád, že máme malou místnost, kam se vejdou a nikde nepřekáží. Zvednutím pozemku nad úroveň silnice jsme získali větší zahradu a obrovské soukromí.“

Ponaučení. Dům měl být původně napojen na plyn, protože v ulici byly zřízené pilíře s HUP. Překvapením tedy bylo stanovisko plynáren, že v ulici plyn není, že se jedná pouze o suchovod a čeká se na položení hlavního rozvodu v sousední ulici. To, že se něco jeví jako samozřejmost, nutně naznamená, že to tak je. Tvrzení typu: „A proč by to tu jinak bylo“, je kupodivu celkem často nesprávné a může stavbu velmi zkomplikovat.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Rodinný dům v Suchdole pro snowboardisty
Jakub Chochola
07.04.23 01:34
Autor komentáře?
Jan Kropík
12.04.23 11:28
klobúk dole
may
18.04.23 11:31
show all comments

more buildings from Jakub Chochola