Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Zelená skla
Zelená skla josef 10.10.12 22:34
Zastavil jsem se náhodou u jednoho historizujícího domu, který má některá původní okna čerstvě vyměněná za repliky. A ty repliky mě hned čímsi praštily do očí, v něčem dávaly domu úplně jiný výraz, i když proporce a členění rámů se nezměnilo. Jsou to skla, která na rozdíl od původních nejsou čirá, ale mají tónování mírně do zelena. A když jsem se na skla zaměřil podrobněji, zjistil jsem, že neexistuje nové okno s čirými skly. Sklo je vždy více či méně tónované do zelena, ať už je kdekoliv a plní jakoukoliv funkci. I sebepřesnější replika původních oken tak působí na historickém domě cize. No a jako laik bych rád věděl: proč jsou všechna v současnosti vyráběná skla zelená? A je možné, třeba právě pro účely replik nebo jen výměny poškozených tabulek ve starých oknech, sehnat na trhu skutečně čiré okenní sklo?
pokovená skla palmexman 11.10.12 06:34
čirá skla se vyrábí stále. na vnější tabule dvoj/trojskel se používá pokovené sklo. z určitých úhlů nedochází k průhledu, ale jen ke zrcadlení.
důvodem pro použití pokovených skel jsou lepší tepelně technické vlastnosti.
re: josef vga 11.10.12 07:58
Asi od poloviny 14. století již nejstarší české sklárny tavily téměř čiré, jen slabě do žluta nebo do zelena se barvící draselnovápenaté sklo. Pokud se jednalo o rekonstrukci objektu, je možné, že památkáři požadovali použití určitého typu skla. Jinak ta barevnost skla je daná tavnými písky a přírodní sklo je zelené... to, že je dnes používané více čiré, je výdobytkem doby - chemie a postupy.
Zelena skla Radana 19.03.17 09:39
Josefe, mas pravdu, je to tak a je to opravdu spatne, uvnitr budovy je pak vse mrtvolne zelene, zvenci nehezke. Nemas kontakt na cira skla? Zjistil jsi neco? Dekuji za zkusenosti, Radana

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.