Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Urbanismus

Jak to vlastne funguje?
Jak to vlastne funguje? H. Vesela 01.02.07 13:08
V nasi obci se chystaji nechat udelat "studii zelene" na kterou chteji zadat dotaci z Programu péče o urbanizované prostředí. Podle meho nazoru by mel ale nejdriv obec projit architekt a ve spolupraci s obci resit nejprve otazky kudy vezt (v soucasne dobe neexistujici) chodniky, kde nechat zpevnenou plochu a kde ji naopak zrusit a ozelenit (spousta 'mrtvych mist' kolem silnice v obci je proste zalita asfaltem)...teprve potom anebo soucasne se zahradnimi architekty by se mela tvorit 'studie zelene' a ne naopak.
Do studie chteji zahrnout i park, rozkladajici se kolem zamku. Nezajimaji se ovsem o to jak byl upraven v minulosti... Konkretne ten park by podle meho mel byt udelan poradne aby se stal mistni zajimavosti a ne jenom dalsi obycejnou komunalni zeleni. Jak se vlastne vyhlasuji verejne souteze na ztvarneni takoveho parku, abychom nekyvli prvnimu architektovi, ktery pak vytvori neco, co se nebude libit a bude se to muset zaplatit? Je mozne udelat soutez, ze ktere se vybere vitezny navrh a ten bude zaplacen? Je nekdo ochoten se takove souteze ucastnit a riskovat, ze neuspeje a nedostane ani korunu? Nebo musi ostatni dostat aspon nejake 'skicovne'?
Jedna z možností Martin Rosa 01.02.07 13:42
Bezesporu jednou z možností je pokusit se o zařazení vaší obce do letošního ročníku Ceny P. Parléře (viz www.cenapp.cz). V letošním roce se chystá několik novinek, především se budou týkat právě výběru měst. Na archiwebu letos budeme o všech aktivitách, spojených s touto soutěží, podrobně informovat.
jsme mala vesnice H. Vesela 01.02.07 13:58
Dekuji za odkaz. Predam vecer na porade zastupitelum. Jsme ale mala obec - cca 1100 obyvatel. Osloveni jsme nebyli a jak jsem se divala do seznamu oslovenych mest, je tam treba sousedni Lysa n/L, coz je nase spravni mesto a dalsi stredne velka mesta. Takze si myslim, ze nemame sanci. Ale za pokus to urcite stoji.
jak se u nás zvelebuje? Pavel Koláček 01.02.07 16:11
Zrušit zpevněné plochy a ozelenit. Veřejné prostory jsem dělal pro pár obcí a všude se setkávám se stejným požadavkem ozelenit, nazelenit, vyzelenit, zezelenit Proto se běžně zadávají studie zeleně, které se ve většině případů řeší bez návaznosti na dopravu. Takže v praxi to potom vypadá tak, že vysází nové keříky a kytičky a vypadá to krásně do první zimy nebo prvního deště. Nikdy se téměř neřeší problém parkování(a ten je skoro ve všech obcích po čr) a pak to vypadá tak, že auta stojí vedle silnice a všude tam, kde je místo. A neustále se rozjíždí krajnice a vytahuje "bordel" na silnice a chodníky. A dojít domů suchou nohou? nemožné. Sám bydlím v obci, kde se ve velkém investuje do zvelebování zeleně, ale po dešti to v naší ulici vypadá jako na rumunském venkově..... (parkování v krajnici). A zpevněná plocha nemusí být jen asfalt, ale i třeba dlažba a musíte uznat, že ta vypadá lépe než bláto. A ta zeleň se má s tím řešit dohromady hned od začátku...jinak to může dopadnou jako když pejsek a kočička pekli dort.
Toť můj výlev. Doufám, že bude tato připomínka pro vás alespoň trochu podnětná. S pozdravem PK.
ad: jak se u nás zvelebuje? H. Vesela 01.02.07 18:04
Jsem rada za vas prispevek. Ja s tim naprosto souhlasim. Problem s parkovanim se bude muset resit i u nas - do Skanzenu v centru obce jezdi rocne 50,000 navstevniku. Rozbahnili kus plochy byvaleho zameckeho parku, ale neda se nic delat. Teda mozna da umistit parkoviste pod Skanzen. Ale to se zase znici vyhled z parku do otevrene krajiny...je to nejprve na reseni architektem, resp. na konzultaci s nim, ktere zlo bude do budoucna mensi... Rozhodovat toto si netroufam a jsem silene nastvana, ze jedna zastupitelka s IQ-tykve uz domlouva tu studii ozeleneni aniz by probehla diskuze se zbytkem zastupitelstva nebo nedejboze verejna diskuze s obcany...
Přerov nad Labem? Pavel kol. 01.02.07 19:04
není nutno věšet hlavu, i parkování se dá řešit, tak aby to nepůsobilo lidlózním dojmem......
ohledně toho výběru, je mi jasné, že v obci nejsou finanční prostředky na to, aby byla provedena nějaká více či méně regulérní soutěž, tak udělejte výběrové řízení na základě jejich prací....a to nejen realizovaných, ale studií... realizace automaticky neznamená, že to bylo lepší, obzvlášť v zemi, kde se preferují provizorní řešení
odklad H. Vesela 02.02.07 20:54
..tak jsem se vecer na porade trochu cinkla a udelala jsem kolem te studie na zelen takovy kraval, ze to odvolali...(nemaj nosit na porady vinko anebo maji mit aspon pripravene dobre argumenty, proc ted a hned se do toho poustet..) Nezazivam ovsem zadny uzasny pocit, protoze si vlastne nejsem vubec jista, jestli jsme do toho prece jen nemeli ted jit. Klasicky priklad toho, jak neco nedopadne, pokud se to nekomunikuje s ostatnimi ackoliv se jich to bytostne tyka. No co, obec se rozpada uz 18 let, tak to jeste jeden rok prezije a behem toho roku se to muze poradne probrat s verejnosti. Navic se ma za rok zacit stavet vodovod, vse se rozkope, tak proc vyplytvat dotaci na studii uz ted. Pry proto aby se v obci neco delo. Hm...doporucila jsem jim, at teda koupi 10 lavicek at si maji lidi kde v lete na prochazce sednout. Tema se nic nezkazi.
odpověď eStebahn 04.02.07 00:02
Dobrý den paní (slečno) Veselá,
z toho co píšete je zřejmé, že obci chybí jasná KONCEPCE rozvoje, STRATEGIE či něco podobného, ačkoliv snaha usilovat o rozvoj obce zde je. K Vaší otázce týkající se veřejné soutěže :
Veškeré potřebné informace získáte na stránkách České komory autorizovaných architektů (www.cka.cc). Závazným dokumentem je v tomto případě Soutěžní řád ČKA, který naleznete zde: http://www.cka.cc/priloha/sr_doc_2005 . V případě jakýchkoliv dotazů o pořádání architektonické soutěže Vám doporučuji kontaktovat přímo ČKA.
Rozvoji Vaší obce by zřejmě také prospěl kvalitní strategický plán vypracovaný na základě SWOT analýzy, který by jasně formuloval cíle jakých chce obec dosáhnout a nedocházelo by pak k podobným událostem jako je odvolávání určitých rozhodnutí... Obdobně by byl zřejmě velmi prospěšný aktualizovaný územní plán, v případě nutnosti též pořízený regulační plán obce. Toto může být pořízeno z podnětu zastupitelstva obce, jestliže nejste pověřeným obecním úřadem, resp. obcí s rozšířenou působností, pak se s žádostí na pořízení této dokumentace musíte obrátit na příslušnou obec v jejímž správním obvodu se nacházíte. Na pořizování příslušné dokumentace se samozřejmě vztahují platné předpisy o zadávání veřejných zakázek, je tedy na Vás jakou formou vyberete zpracovatele příslušné dokumentace (studie parku, strategický plán, úp, ...) budete-li jejím pořizovatelem. Veškeré potřebné informace každopádně získáte také na příslušném odboru krajského úřadu Vašeho kraje.
Prerov nL H. Vesela 10.02.07 18:47
Dekuji za fundovane odpovedi. Uzemni plan nemame a jestli kdy mit budeme je otazkou. Je to vec nutna snad jenom kvuli dotacim... Chystame ted alespon Program rozvoje obce. ...ta studie ozeleneni se delat bude, davam od toho ruce pryc, stejne je to zatim jenom studie a realizace prichazi v uvahu tak za tri roky. Vybojovala jsem si aspon ten zamecky park, na ktery nam slibil generalni reditel CRo vytvorit studii od architekta...jakeho, nebo jak si to vlastne predstavuje zatim nevim, ale budu se snazit aby to dopadlo dobre.
jak to u nás blbě funguje Pavel kol. 10.02.07 22:48
územní plán obce není nezbytný pro rozvoj obce po stránce stavebně-urbanistické, ale po stránce administrativní a úřední, tak je to věc, bez které si s dotacemi skoro ani neprdnete.... kvalitní nebo nekvalitní?....doporučuji, co nejméně regulativů.... regulativy zatím nepřímo ve většině případů vedou ke tvorbě bavorsko-kalifornských chýšových hájů
a na zpracování úp lze požádat taky o dotaci
regulativy a spol. pelt 30.09.07 21:00
ono s temi regulativy je to dvojsecne - ty, ktere jsou navic skodi, ty, ktere chybi, napachaji skodu uplne stejnou, nerku-li vetsi. Smyslem regulativu je dat investorum do urcite miry jistotu, ze jejich pozemek a investice nebudou znehodnoceny investicemi na sousednich pozemcich. Beztak je ale nutno podotknout, ze vetsina prostorovych regulativu byla z uzemnich planu vykuchana, coz je problem zejmena u malych obci, ktere nemaji na to, aby si nechaly udelat jak uzemni, tak i regulacni plan.

Jinak mnohem vetsim problemem uzemnich planu je naprosto chybejici vize (tedy vetsine uzemnich planu ani nahodou nepredchazi zadny plan strategicky, ale vetsinou ani zadne hlubsi zamysleni o smerovani obci), snaha maximalne se zavdecit vsem zadatelum o zmeny/rozvojove plochy, casto s nedostatkem odvahy byt jen k prosazeni nejake komunikace v ramci rozvojovych ploch - coz je tedy primo katastrofalni, nechci videt, jak bude vysledek za nejaky leta vypadat.
krajinny architekt zyves 18.02.09 16:19
Podle meho nazoru nejde ani tak o otazku ,,zazeleneni,, zahradnimi architekty...ale o urbanistickou koncepci /studii ve spolupraci s krajinnym architektem, ktery je docela schopny i vystudovany resit i otazky parkovani, retence, spevnenych ploch.
Krajinný architekt dotoho 01.03.12 19:02
Zdravím, přidávám se k názoru pozvat do obce krajinného architekta. Dokáže vyřešit otázku zeleně, retenčních ploch, ploch pro parkování i chodníky. Dokonce i mnohem víc. Záleží na vás koho si vyberete. Pokud chcete několik návrhů a nebojíte se novinek a inovací, zkuste se spojit s univerzitou, na které se vyučuje krajinná architektura či podobné obory. Spojte se přímo s vyučujícími a zkuste nechat zapracovat studenty. V jiných státech tato vzájemná výpomoc funguje výborně. Zkuste kontaktovat ČZU v Praze, Fakultu životního prostředí, někoho z katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování. Třeba se na nějaké spolupráci domluvíte. Bohužel nevím jak moc jsou v tomto směru univerzity schopné spolupráce. Ale za pokus nic nedáte.
Krajinný architekt student 08.03.12 11:07
Dobrý den, pokud by jste kontaktovala ČZU doporučuji přímo katedru Zahradní a krajinné architektury.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.