Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Teorie architektury

Dekonstruktivismus
Dekonstruktivismus zaostalej? 04.03.05 01:47
Máte rádi dekostruktivismus? Já ne. Celkem mi připadá, že architektonický publikum šíleným dekonstruktivistům svačí každou kravinu. Nevím proč. Zvláštní věc: styl s dost nejasnou estetickou hodnotou, konstrukčně naprosto pochybenej. Vehementně se zabývá popíráním všeho rozumnýho, co přineslo 20. století, o stoletích předešlých nemluvě. Tak by mě zajímalo, jaký to má teda vlastně hodnoty, který jsem přehlíd? Ornament je zločin (s čestnou výjimkou Wrighta), a konstrukční ornament dvojnásob. Howg.
Re: Dekonstruktivismus Jan Kratochvíl 04.03.05 10:20
Podle mě vychází z premisy, že "chaos je také řád". Možná jde ale jen o to, odlišit svůj styl od většiny a zaujmout klienty, kteří nechtějí vitruviánskou klasiku. Osobně dekonstrukci zbožňuji, protože její sláma tu a tam obsahuje ještě nějaká zrnka, zatímco "klasické" stavění už se zdá být hodně vyčerpané a uklouzává do oslavování detailu a povrchů. Nástup dekonstrukce vidím v odklonu od "těla" a zájmu o "duši". Co třeba paralela s renesancí a barokem ?
Re: Dekonstruktivismus milan s 04.03.05 13:12
Podle me,je uvazovani na urovni "ismu"spatne.Ve valne vetsine jsou takoveto zjednoduseniny vynalezem novinaru a kritiku,kteri si chteji usnadnit praci.
Bylo by asi lepsi,kdyby jste uvedl konkretni pripad,nebo konkretniho architekta a proc vam vadi.
Taky by me zajimalo,co je podle vas "jasna esteticka hodnota". Podle me je "klasicky ideal krasy"povrchni a O jeho absolutnosti se da s uspechem pochybovat.Je to jenom dalsi zevseobecneni,rastr,ktery se pak da bezhlave kopirovat.To ze da vinciho proporcni studie nebo modulor vzdycky nefunguje je vseobecne znamo.
..A k tomu "popirani"...odmitat bezhlavou uniformaci,skrytou za reseni socialnich problemu je myslim dobre.Navic staveni a uvazovani tohoto typu,naopak vyuziva tecnickeho pokroku 20.stoleti.Technika dnes umoznuje vytvaret architekturu individualni ne uniformni coz,ale stale neni plne vyuzivano.
Za dalsi:"dekonstruktivismus "nevitvari konstrukcni ornament o nic vice nez funkcionalismus nebo minimalismus.To,ze formalne jednoducha architektura,je vyrazem absolutni krasy,nebo tzv."opravdova"nebo "pravdiva"architektura(jak se clovek hojne docte v ceskych arch.casopisech) je demagogie,bez jedineho presvedciveho argumentu.
..A na konec..osobne jsem navstivil nekolik staveb od wrighta a konkretne u taliesin west je paralela k dekonstruktivismu hodne znatelna.Akorat ze,kritik to oznaci za "organickou architekturu"...
Re: Dekonstruktivismus de ardoise 04.03.05 18:58
architektura dekonstruktivismu je stejně zásadním přínosem jako architektura funkcionalismu, protže přináší zcela opačnou estetickou myšlenku a přitom nelevuje z funkčnosti. ostatně: nebyla česká kubistická architektura nedomyšleným nebo z technických důvodů do krajnosti nedovedeným dekonstruktivismem? řekl bych že ano, již pro tu zálibu v šikmých tvarech. pokud se podíváme na obrazy analytického kubismu, tak tam jasnou analogii s dekonstruktivismem najdeme. myslím, že dekontrukce tedy nastoupila ve chvíli, kdy byly technické možnosti na takové úrovni, aby tyto smělé koncepty byly realizovatelné. do jisté míry by tu tu dala nalézt i analogie s architekturou pozdní gotiky. i zde šlo o nonsens, otačení, kosení, popírání tektoniky etc.. organická architketura je potom podle mě jen měkkým, rozteklým dekonstruktivismem. co z toho člověk snese je jen na jeho psychické konstelaci. dekonstrukce a organická architektura uspokojují tu složku lidské psychiky, která nemá ráda racionální a suchou strohost, přísnost, užitkovost a v případě špatných architektů i neschopnost přinést něco odvážného (i funkcionalismus je o částečně o fantazii a popírání tektoniky). řekl bych, že dekonsturkce a organické architektury nebude nikdy dost, o čemž svým způsobem svědčí záliba prostých lidí v prefabrikátové neobarokní "architektuře". ta tuto potřebu uspokojuje, byť laciným a stylově takřka bezcenným způsobem.
Re: Dekonstruktivismus pipe 05.03.05 14:25
Tak předně bych nestavěl dekonstrukci na stejnou úroveň jako funkcionalismus resp. klasickou modernu obecně. Pokud se na architekturu nedíváme jako na sochařství a formální tvarování, nutně musíme moderní architektuře přiznat jakousi smysluplnost a logiku. Právě ta opodstatněnost dekonstruktivismu většinou chybí, pokud se díváme na barák "an sich" a neuznáváme filosofii či jiné teorie, které se s ním pojí. Ono má zkrátka smysl, aby stěna byla svislá, místnost pravoúhlá apod... pokud se architektura těmto principům vzpírá, dostává se do pozice jistého manýrismu. Čímž nepopírám, že dekorace či stylizace (třeba v materiálech) zůstává přítomna ve všech stylech (také mám k jejich klasifikaci výhrady). Myslím, že dekonstruktivisté nemají potřebu si své formy obhajovat z hlediska praktičnosti či investičních nákladů. Proto mi jejich práce připadá do povrchní a víceméně souhlasím s autorem úvodního příspěvku. Je to také otázka naturelu, někteří architekti se prostě nedokážou ztotožnit s formálním "designováním". Když bychom se podívali do oblasti designu, neumím si dost dobře představit např. dekonstuktivistické auto nebo televizi. Ale nepopírám, že dekonstruktivismus je určitým oživením a některé prvky obohatili slovník současné architektury...
Re: Dekonstruktivismus pipe 05.03.05 14:27
Omlouvám se za překlepy a pravopisné chyby.
Re: Dekonstruktivismus Jan Kratochvíl 05.03.05 15:17
Co se týče obhajoby dekonstruktivismu, tak asi nejvíce vykonal Peter Eisenman, jehož výstava je teď k vidění ve Vídni. Dají se, myslím, vypozorovat dva směry dekonstrukce - jeden čistě výtvarný (Zaha Hadid, FOG) + druhý teoreticky vystavěný (Eisenman, Libeskind - Muzeum židovství v Berlíně, Nussbaum, jeho současné věci jsou jen výtvarné hrátky). Myslím, že dekonstrukce stojí na pevných základech - Derrida a spol. Ale jak sám přiznává i Eisenman - výsledná foma je vždycky v mých rukách. Co se týče zmíněného zařizování "nepraktické" dekonstrukce - tady si IKEA skutečně neškrtne, většina nábytku je vestavěná, televize jsou spíše placaté plazmy, dataprojektory a auta? Třeba poslední Renaulty nebo i další mi přijdou, že hodně využívají řezaných forem se zvýrazňováním hran a jsou takové řekněme "skulpturálnější". Vrcholem všeho je americký tryskáč Stealth. Blbé je na těch věcech, co se rychle pohybují, že musí být symetrické :o( Ale dekonstrukce je skutečně správná cesta. Asi jako když funkcionalismus střídal eklekticismus, tak nás čeká období dekonstrukce, respektive digitálního stavění, respektive organiky-bioniky apod. - zkrátka, namísto rozumu přichází cit. Nebo ne?
Re: Dekonstruktivismus pipe 06.03.05 02:20
Podle mě je dekonstruktivismus především jistá móda, ozvláštnění, jejíž smysl nelze hledat ve formě samotné, ale spíše ve faktu, že se odlišuje... to samé platí o nové "blob" architektuře... Nazval bych to exkluzivní dekorace. Ale to, že s pomocí technologie lze produkovat dekonstruktivismus, ještě neznamená, že jde o nějaký směr či správnou cestu. Podle mě to ještě hodně dlouho zůstane spíš výstřední záležitosí několika jedinců a několika budov... Nové možnosti snad nepovedou k úplnému popření řádu či lépe řečeno smyslu v architektuře, podobně jako se to nestalo např v hudbě... Ona snaha vyjádřit nové paradigma formou vyznívá většinou dost povrchně... Třeba mi chybí fantazie, ale myslím, že knihy a monitory počítačů budou víceméně vždy obdélníkového formátu, kola automobilů kulatá, podlahy vodorovné apod... ono totiž existuje příliš mnoho důvodů, proč by to tak mělo být. A vše ostatní bude do značné míry nepřirozené či nenormální. Pokud by se z architektury zcela vytratil rozum, pozbyla by smyslu jako obor. Koneckonců i dekontrutivistické návrhy potřebují pro svoji realizaci technologie, jejichž povaha se s nějakou náhodností či chaosem neslučuje... právě v tom vidím největší slabinu tohoto směru - je to estetická lež. Troufám si tvrdit, že situace, kdy se bude realizovat velké množství půdorysů nepravidelného tvaru, stěn které nejsou svislé, schodišť, co nikam nevedou apod. v dohledné době nenastane. Už proto, že by to přestalo být atraktivní...
Re: Dekonstruktivismus Milan S 08.03.05 12:31
Podle me neni dekonstrukce nebo podobne tendence moda,ale zkusob pohledu na svet a architekturu,ktery se rozviji stejne dlouho jako moderna.Ted me napada Gaudi,Kiesler,Schindler,Wright nebo Lautner,kteri tvorili priblizne ve stejne dobe jako ikony internacinalni architektury a jsou stejne tak oznacovani za modernisty.To,ze se dnes U NAS za zaklad moderny povazuje pouze funkcionalismus je druha vec.
Dale,neni pravda,ze dekonstruktivni architektura je otazkou pouze nekolika jedincu atd.(viz pipe).Ze sve osobni zkusenosti vim ze napr.v Holandsku,Rakousku nebo anglii,jsou kancelare,ktere za dobu sveho pusobeni navrhli a taky zrealizovali pouze stavby,rekl bych,volnejsiho razeni a to na vsech ruznych urovnich-od rodinych domu,prez skoly az po velkou architekturu .Proste je to stale vyhledavanejsi forma architektury.
Timto bych tady nechtel nejak brojit proti moderne nebo necemu.Nemam,ale rad kategoricke odsuzovani bez zrejmejsich argumentu.Napr.to s tim "exkluzivnim dekorem"vubec nechapu.
Re: Dekonstruktivismus pipe 08.03.05 16:21
Vysvětlím to na příkladu módy. Když se podíváte na některé extavagantní kreace haute couture, máte pocit, že už to není design, ale jen volné umění, čisté výtvarno. Vidíte to v časopisech, ale na ulici to nikdo nenosí. Je to totiž drahé a nepraktické. Prostě exkluzivní a dekorativní záležitost. Odkazy na větší počet dekonstuktivistických RD bych uvítal, zatím znám spíš jen muzea, divadla nebo podobně výjimečné stavby. V rámci světových "stars" je možná počet dekonstruktivistů vysoký, ale kdybychom se podívali na veškerou architekturu a stavebnictví, je to stále okrajová záležitost...
Re: Dekonstruktivismus Milan S 10.03.05 17:22
To prirovnani k mode neni uplne.Ty extravagantni kreace se daji prirovnat k experimantalni architekture jejiz uloha nespociva az tak v tom,ze by se mela hned postavit(napr.digitalni architektura)Proste volna tvorba v architekture,ktera neni orientovana na konkretni zakazku.
Pak je tady architektura stavena,ktera muze byt extravagantni,elegantni nebo jednoducha a nebo treba vsechno dohromady.Stejne tak v jako v mode ma clovek moznost vyberu,podle vlastniho v kusu,ceny,atd.A je tezke rici,co je dobre a co ne,paklize se srovnavana architektura(nebo cokoliv )pohybuje na stejne vysoke urovni(-tzn.koncepcne i technicky).Na druhou stranu je kazde rozsireni spektra vzdycky prinosne(jak ukazala historie).
Ale to neni to,co jsem mel na mysli.Jak jsem pochopil,povazujete architekturu,ktera je formalne volnejsi nebo,rekneme,"iracionalni"za exklusivni ornament.Podle me existuje urcita zakladni struktura a to co k ni pridam jako"ozdobu",je ornament.Paklize je tato"ozdoba"soucasti puvodni struktury nebo ji primo urcuje,prestava byt ornamentem.Vpripade dekonstrukce,vetsinou urcuje i konstrukci.
Navic si clovek musi uvedomit,ze ona "racionalita"v architekture neni nic absolutniho,ale vymysl,ktery vznikl na zacatku 20.stoleti a jestli se za tu dobu jednoznacne osvedcil,je prinejmensim nejiste.Odvolavat se na klasiku taky nepomuze(tam koreny racinalni architektury urcite nejsou).
Samozrejme je teto architektury malo,stejne tak jak to vzdycky bylo a asi i bude.To vsak nevipovida nic o jeji kvalite.Stejne tak,je malo dobre architektury obecne.
A ty priklady...Asi nama smysl zminovat Steinhaus nebo Möbiushaus,ale jsou kancelare jako bkk-3(Miss Sargfabrik,IP1,2),Thenextenterpreis,Alleswirdgut,pool,Holode ck,Caramel,Archiguards,DelluganMeissl a kokretne v rakousku
,plno dalsich,kteri vice mene delaji dekonstruktivni architekturu a jsou dukazem toho ze to jde.V holansku se toho najde jeste vice,ale tam uz se neda tolik mluvit o dekonstrukci.Ale stejne je to pekne.Ja osobne doufam,ze toho bude pribyvat(treba u nas by to neskodilo).Strach z toho,ze se to stane konvenci nemam.Ono ani Moderna se nikdy nestala konvencni pokud se delala dobre.Do nynejsiho stavu ji zahnali prave ruzni zabednenci a epigoni(parelela s eklekticismem)
Re: Dekonstruktivismus pipe 10.03.05 22:38
Děkuji za odkazy, alespoň víme, o čem se bavíme. Nemyslím si ale, že každé skosení a zešikmení nebo podobný prvek je znakem dekonstruktivismu. Pro mě ten pojem znamená především sochařsky vytvářené objekty bizarních tvarů, do kterých se až dodatečně vkládají funkce (Gehry, Domenig). Každý dům je socha, ale dekonstruktivistický dům je často jenom socha. Nemyslím si, že racionalita je výmyslem 20. století. Pokládám ji za nadčasovou kvalitu, která nutně provází architekturu od jejího počátku. O určitých přirozených a fyzikálně nevyhnutelných principech a jejich neotřesitelné pozici jsem psal už výše. Tyto principy musí respektovat i dekonstruktivistická či "free-form" architektrura, jenom své tvary deformuje a stylinguje... někdy to může být atraktivní, jindy trapné. Ovšem určité pochybnosti jsou přítomny vždy, když formu určuje pouze autorova vůle. Hezky o tom mluvil např. Mirko Baum při své podzimní trojpřednášce na AVU (psychoplastická vs. fyzioplastická forma).
Re: Dekonstruktivismus Milan S 11.03.05 11:02
No tak treba ten Caramel tam asi nepatri.Mozna tak jeden dum,ale asi ani ten ne.
Dekonstrukce je samozrejme spojovana s urcitou formalni reci,ktera se dnes uz povazuje za styl.Hlavni prinos,ale spociva v rozlozeni predeslych zpusobu mysleni a tvurcich metod.Management typu "krok za krokem" nebo"staveni zevnitr ven" je pravem zpochybnen.Ja osobne toto nezavrhuji,ale ani neuctivam.
Racionalitou v architektutre jsem nemysle respektovani prirodnich zakonu.Prirodni zakony a soudoby stav techniky jsou proste hranice moznosti.Mel jsem na mysli spise funcni deleni pudorysu,optimalizovani a specializaci prostoru pro urcite fce,tzn.vytvoreni noveho mustru.To je jednoznacne"vydobytek"az dvacateho stoleti.
Nerekl bych taky,ze dekonstrukce je vzdy z venku dovnitr.To ze se tato rec da pouzit jakkoliv dokazuji priklady,ktere jsen uvedl a ktere(mynimalne kritiky)za dekon.povazovany jsou.
Kazdy dum je na jednu stranu socha,ale hlavne umele vytvorene zivotni prostredi.Naroky na tuto kvalitu jsou rozdilne a meni se navic vlivem doby.Proto je logicke,ze vedle sebe vznikaji ruzne vypadajici domy,s ruznymi prostorovymi a funkcnimi konzepty.Tam,kde to takhle nefunguje neni neco v poradku.
Re: Dekonstruktivismus Jan Kratochvíl 11.03.05 11:11
Děsím se okamžiku, kdy formu nebude určovat autorova vůle... Racionalita je fajn, ale okolní svět o racionalitě není a architektura má vždycky odrážet současný svět. Nedokážu si představit Bilbao jako nějaké racionální boxy nebo onanující high-tech. To by byla zatracená škoda. Je pravda, že dekonstrukce je vhodná na "symboly doby", protože do těch se sype vždycky víc než do sociálního bydlení. Myslím, že nadčasovost nijak nesouvisí s racionalitou. To bychom museli vymazat i baroko nebo kubismus, které určitě racionální nejsou. Nadčasovost se nachází asi jinde. Možná v působení prostoru ?
Re: Dekonstruktivismus pipe 11.03.05 21:05
Já se zas děsím okamžiku, kdy se z architektury stane přehlídka šílených sochařů...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.