Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekční praxe

Dům na patkách
Dům na patkách Michal Kříž 21.07.07 17:04
Rád bych se dozvěděl jaké jsou zkušenosti se stavbou domu na betonových patkách. Jsme se ženou před stavbou rodinného domku. Procházíme katalogy, weby a musím se přiznat, že jsme nenašli typový projekt, který by nás nadchl a našli jsme v něm jednotu, že takhle chceme bydlet. Náše představa je velice lehký a vzdušný dům. Teď uvažujeme o individuálním projektu. Protože cena za individuální pojetí je velká a činí okolo 10% rozpočtu, přemýšlíme kde a jak ušetřit. Jedním z prvních nápadů je dům na patkách. Nemáte někdo zkušenost s takovouto stavbou? Rádi ztaplatíme zaslouženou odměnu architektovi, který by si dokázal na svůj honorář "vydělat " tím, že by si pohrál s řešením jak v rámci rozpočtu co nejvíce ušetřit. Zajímal by mě názor architektů, zda je tato naše představa úplně mimo a jsme směšní šetřílkové a nebo je to prostor k tomu, aby jsme začali objíždět architektonické studia a hledali odvážného architekta, který je ochotný spolupracovat s někým, kdo nemá rozpočet od tří miliónů výše... Děkuji Vám za případnou odpověď.
rada jiri/g 22.07.07 16:09
hledejte Patrika Zamazala
A co takhle dům z teleshopingu? Pietro 23.07.07 11:50
Chcete-li si koupit housky, běžte do pekárny, chcete-li dům, jděte za architektem. Chcete-li krásný a funkční dům, jděte za dobrým architektem. V opačném případě vám skutečně postačí nabídky z katalogů. Dobrou housku najdete v regálu, na dobrý dům se musí nejprve u architekta zadělat ve spolupráci s investorem těsto.
rada 2 amatér 23.07.07 16:52
přečtěte si knihu Nízkoenergetické stavby od Tywoniaka z ČVUT, mohou být i jiná hlediska než tepelně -technická, třeba i architektonická a to je jiná kapitola
rada 3 pipe 23.07.07 23:43
Šetřit lze pochopitelně více způsoby, nejúčinější je investovat do něčeho jiného, nebo se domluvit s pár lidmi na stavbě řadovky ;o) V rámci samostatného RD kráčí v prvé řadě o požadavky na velikost (stavět jen skutečně potřebné místnosti/funkce a i ty v rámci možnosti upořádat efektivně a variabilně), plánovat krátkodobě i dlouhodobě... V rámci dané kubatury resp. daného rozpočtu lze ušetřit na materiálech (ohlodat to az na kost, nebát se radikálních řešení - architekti to mají rádi), ale zas nerezignovat na kvalitu a životnost. V neposlední řadě lze ušetřit na dodávce (svépomoc, dílčí dodávky). Návratnost investic do zateplení a dalších položek NED lze spočítat...
ještě poznámka k typovým domům pipe 24.07.07 02:29
V meziválečné době snili o typových (a prefabrikovaných) domech - domech jako produktech sériového designu - čelní protagonisté moderny (LC, Gropius, Fuller). Dneska pokrývají sériové projekty možná 99 procent výstavby RD a architekti hlásící se k odkazu moderny jim kvůli výtvarné a dispoziční bídě nemohou přijít na jméno. Paradoxní. V principu jsou typové baráky asi v pořádku, možností jak smysluplně a dostupně vyřešit malý dům pro potřeby rodiny není nekonečně mnoho, stejně jako tvarů a orientací pozemku. Ani genius loci uz není co býval. Ne náhodou se dispozice RD velice podobají - odlišnosti jsou pak především v materiálovém/tvarovém řešení a detailech. Takový unikátní dům je pak především otázkou reprezentace a luxusu. Dobrou cestou jde mj. ARCHTEAM - každý RD z produkce ateliéru se zároveň stává typem (http://www.archteam.cz/rodinnedomy/modely.htm). Nevíte někdo, zda některé z nich už existují ve více exemplářích?
Děkuji Pipe za tipy Michal Kříž 24.07.07 19:12
Stránky Archteamu známe. Pořád hledáme architekta, nebo studio se kterým se shodneme. Je sice pravda, že se nedá v malém bytu do nekonečna vymýšlet. Nicméně se o to snažíme a hledáme způsob jak ušetřit na stavbě např. základové desky a ušetřené peníze investovat do projektu. Na tuto otázku jsem odpověď ještě nenašel. Na patkách staví hodně firem, ale pořád nevím, jestli to vyjde levněni a nebo je to jenom můj úlet.
pro M.K. robert 25.07.07 08:08
Ano, šetřit se musí od základu. Kupte si katalog u benzínové pumpy, vy si tam určitě vyberete.
pre Pietra a roberta stano 25.07.07 10:12
Trochu sa čudujem reakciám roberta a Pietra. Asi si úvodný príspevok neprečítali pozorne, inak by zaregistrovali, že jeho autor nemá záujem o katalógový projekt, takže sarkastické "perly" o domoch z teleshoppingu či katalógu u pumpy, alebo houskách nie sú na mieste. Páni, prečítajte si to celé pozorne a možno pochopíte, že tu je potenciálny klient, ktorý je ochotný slušne zaplatiť za architektonický návrh a projekčné práce, pokiaľ mu ušetria náklady spojené s realizáciou. Z vašej reakcie sa dá uhádnuť, že ste zatial veľa kontaktov s investorom nemali, ak vôbec. Mnoho investorov rodinných domov má skôr tendenciu škrtiť ceny za projekt. Ten je väčšinou vnímaný ako nevyhnutnosť na udelenie stavebného povolenia a nie ako základný kameň kvalitného bývania, ktorý navyše môže ušetriť peniaze i problémy počas relizácie stavby. Takže na vašom mieste by som prestal remcať a radšej by som si vyhrnul rukávy a využil príležitosť. Samozrejme, že je omnoho lákavejšie navrhovať barák z ušľachtilých materiálov pre zákazníka, ktorému na nejakom tom milióne až tak nezáleží. Ale povedzme si otvorene - to zvládne hociktorý priemerný architekt (lepšie alebo horšie). Navrhnúť však dobrý (a pekný) dom s obmedzeným rozpočtom je výzva a vyžaduje si to fištrón.
A ešte pre potenciálneho investora. Spôsob zakladania bude, myslím, záležať hlavne od konfigurácie terénu a kvality podložia stavebného pozemku. Nie každý pozemok je totiž vhodný pre zakladanie, o ktorom je tu reč. A ešte jedn vec - ak pätky tak potom montovaný dom, to je môj názor. Držím palce pri hľadaní dobrého architekta :o)
pro mk NW 25.07.07 10:16
základy přenášejí zatížení, plocha základové spáry odpovídá velikosti zatížení a únosnosti podloží. obecně se dá říci, že pokud nebudete stavět skeletovou stavbu s velkými rozpony nebo nebudete stavět na skalnatém podloží. tak patkami nic uspořit nemůžete. Na skále budete mít základy teměř zdarma. Je ovšem třeba upozornit, že u malého rod. domu je řeč o částce do 100 tis kč.
ad základy pipe 25.07.07 17:26
Na rozdíl od studia NW mám minimum praktických zkušeností, takže uvedu opět spíš obecnou poznámku: Pokud hledáte levné technologie, nemusíte se dívat jen na nějaké alternativní systémy a unikátní domy, ale paradoxně také na běžnou developerskou produkci těch typových RD - to nejlevnější často najdete právě tam. Kdyby bylo založení na patkách výrazně levnější než běžné pasy, nebude myslím Central Group stavět nic jiného ;o) Podobný zázrak budete asi obtížně hledat i v rámci standardních technologií hrubé stavby ... To hlavní se tak jako odehraje v položkách kubatura / povrchy / zařízení / technologie - s ohledem celkovou koncepci a typovost či unikátnost řešení/výrobků.
pro stana Pietro 26.07.07 11:16
Já bych neřekl, že nejsou na místě. Předpokládám, že tenhle web nečtou jen architekti, ale i potenciální zákazníci. Třeba právě díky těm příspěvkům jejich první kroky povedou do nějakého architektonického ateliéru než k pumpě nebo do realitky od které dostanou nabídku v podobě katalogu. Netuší, že v katalogu nenajdou kvalitní architekturu, prostě to neví. Měli bychom si uvědomit, že lidé v téhle zemi berou stále architekty jako lepší inženýry kteří řeší fasádu. Mě třeba šokoval jeden můj zmámý, který mi tvrdil, že nechce architekta proto, že nechce mít jen krásnou fasádu, ale chce aby ten dům fungoval, aby byl ekologický a ... listoval v katalogu..... a ptal se jestli neznám nějaký free program pro tvorbu interiéru.....
Chce to prostě osvětu a pálit katalogy s podnikatelským barokem na hranicích.
proč stavět dům, když na něj nemám peníze? Lojza 26.07.07 12:22
není lepší byt?
katalogy robert 26.07.07 12:24
Na originální projekt rodinného domu musí mít klient peníze dopředu, kdežto typovku od developera zaplatí i s projektem z úvěru. V lepším případě je klient vlastníkem pozemku, nemá ani vorla a aby dosáhnul na úvěr sáhne po projektu z katalogu, který se stavebním povolením koupí za třicet tisíc. Na zpracování projektu Vám nikdo úvěr neposkytne.To je smutná realita.
to Lojza a robert pipe 26.07.07 16:51
Smutná realita je pro mě především to, že RD si jako prostorově i finančně nejnáročnější/nejluxusnější typ bydlení chtějí stavět - a taky stavějí i lidé, kteří nemají ani 100 tisíc korun v živejch na projekt. RD se bere jako standard, těch domů vzniká hodně a okraje měst podle toho pak vypadají :o(
Proč nechceme byt - pro Lojzu Michal Kříž 26.07.07 21:28
Protože jeden byt máme a máme pozemek. Byty 3+1 v našm městě stojí 1,2 mil. Za tu cenu už svépomocí velkou garzonku ve dřevě o velikosti 3+1 snad postavíme, když tu naši současnou prodáme. Naše nové bydlení nebude ve starém domě na sídlišti, kde se splácí mimo hypotéky na byt taky revitalizace domu ve fondu oprav. A ještě snad jednu důvod - proč ne? Mám-li sen tak ho kvůli peněz nepohřbím, hledám zkouším, přemýšlím a baví mě to. Když to někdo nechápe tak je to v pořádku, je to jeho názor. Já se původně ptal na Vaše zkušenosti a názor na dům na patkách, je-li to levnější varianta a nebo jsem mimo. Místo toho se dovídám kde se dá koupit katalog a ať si koupím byt. Snad na okraj. Jednou jsem jel na plachetnici do Chorvatska a Kapitán, který mě bral mi říká "to chceš být kapitánem, když nemáš peníze"... Kolik skvělých kapitánů bylo bez peněz a dokázali více než ti bohatí... (např. od K - Kolumbus, Konkolský, Kuchejda ...) Myslím, že důležitější než peníze je odhodlání, peníze jsou vrtkavé na obě strany. Přeji pěkný den a děkuji za každou rakci.
dům na patkách Míla 27.07.07 09:01
Doporučuji jediné , najít dobrého architekta , což znamená , takového se kterým mohu vést dialog a všechny tyto své dotazy s ním řešit . Speciálně RD jsou věcí velice osobního přístupu a jak architekt tak investor musí jednat ve shodě podložené vzájemnou důvěrou. Zapomenout na katalogové obrázky a řešit
svoje požadavky s tím , že architekt je ten komu důvěřuji že moje představy dostanou reálný obraz.
pre Pietra (i ostatných skeptikov) stano 27.07.07 11:48
Práve preto, že tieto stránky čítajú potenciálni klienti, by tu sarkazmus a irónia nemali mať miesto. Samozrejme to závisí od toho, či s nimi chceš viesť dialóg alebo hádku. Osobne si myslím, že kde nastúpi irónia a sarkazmus, tam sa dialóg končí (samozrejme ak sa s dotyčným dobre nepoznáš a nejedná sa o váš obľúbený spôsob vtipkovania :o)). Nič nimi nedosiahneš, akurát tomu druhému naznačíš, ža sa na neho pozeráš, ako vravíte, zpatra. Nič nedosiahneš tým, keď sa z pozície toho "povolaného a osvieteného" budeš snažiť vniesť svetlo do "obmedzených myslí davu žijúceho v temnote". Ľudí už aj tak dosť otravujú kadejaké sekty, ktoré ich chcú "zachrániť". Nechceme predsa, aby architektov vnímali ako ďalšiu z nich :o). Treba prestať poučovať, to má rád málokto. Lepšie je vysvetľovať, len na to treba obrovskú trpezlivosť.
A ešte na margo tohto konkrétneho prípadu. Nie je veľa klientov, ktorí sú ochotní slušne zaplatiť prácu architekta a radšej šetriť na realizácii. Väčšinou je to práve naopak, zrejme to poznáš:" Čooo? Toľko peňazí za tých pár papierov s obrázkami? Veď za to môžem mať kompletnú kuchynskú linku, príp. koženú sedaciu súpravu atd.." :o)
Čo sa týka tých peňazí. Áno peniaze na projekt by klient mal byť schopný dať dohromady pred realizáciou bez ohľadu na to, akým spôsobom chce stavbu financovať.
Čo sa týka snov pána M.K. Smelo do nich, nenechajte sa odradiť, ale zožeňte si ľudí - odborníkov, ktorí vám pomôžu ich realizovať. S financovaním vám pomôže finančný poradca, s návrhom podľa vašich predstáv architekt :o) Keďže stavebný pozemok máte, vhodný spôsob založenia stavby vyplynie z toho, aké je tam podložie a tiež z technológie, akou bude stavba RD realizovaná. Možno to nakoniec nebudú pätky, ale ušetriť je možné aj inde. Rozhodne nešetrite na úkor kvality. Treba si uvedomiť, že základy sú časťou domu, ktorá sa len veľmi ťažko opravuje a náklady na ich dodatočnú opravu môžu niekoľkonásobne prevýšiť náklady na ich realizáciu.
Díky Stano za podporu Michal Kříž 27.07.07 22:18
S tím podložím jste měl pravdu. Je tam hlinitoštěrkové podloží. Kdysi tam takla řeka, takže o skále nebo jílu si mohu nechat zdát. (zase lze vybudovat vsakovací jímku na dešťovou vodu.) Dnes je řeka o 25 metrů níže. Co se peněz týče, tak z vlastní zkušenosti vím, že na první pohled nejlevnější řešení nemusí být to nejlepší. Dobře zaplacený projekt usnadní a zlevní stavbu. Náš cíl je najít vhodnou alternativu k předraženým bytům v našem městě, které nemají rálně tu cenu za kterou se prodávají. Byt v paneláku 30 roků starý za 1.2 mil. mi připadne drahý... Kdo ví , co se stane s cenou bytu až opadnou naděje investorů vkládané do prům. zóny v Nošovicích. Zatím máme čas a tak hledáme a prověřujeme všechny možnosti stavby. Typových projektů pro případ nouze máme vybraných dost. Děkuji všem, kteří se zapojili do diskuze jak na těchto stránkách a nebo přímo e-mailem. Nebudu teď mít delší dobu přístup na internet a tak jsem už teď zvědavý jak se diskuze vyvine.
to M.K. stano 27.07.07 23:40
Tak to ste na tom relatívne dobre. Skala by sice bola pekným snom vo vzťahu k zakladaniu na pätkách, ale íl by bol nočnou morou. Buďte radi že ho tam nemáte. Pilóty alebo monolitická ŽB doska (ak by šlo o íl) by vám to zakladanie pekne predražili. Vpodstate to vyzerá, že máte z hľadiska zakladania ideálny pozemok. Takže teraz už len nájsť toho správneho architekta. Držím palce vám aj tomu kolegovi architektovi (i keď na diaľku z Košíc :o))
piloty Ing.Šmerda 30.07.07 11:11
Dovoluji si vstoupit do diskuze ohledně vhodného způsobu založení.
Dle mého názoru je důležitý nosný systém vrchní stavby a geologické podmínky na staveništi. Stěnový systém je sice možný zakládat na patkách, ale základy je stejně nutné doplnit o základové pasy, které stěny vynesou a přenesou zatížení do patek. Výhoda založení na patkách nebo pilotech se dostaví se systémem skeletovým - například ŽB prefabrikovaný nebo monolitický skelet, se zdivem pouze jako s výplní. Ještě lépe se systémem skeletovým dřevěným - velice lehký, základová konstrukce subtilní.
Založení na patkách je výhodné v daném případě na štěrcích, pilotové ve zmiňovaných jílech - lze provést piloty bez pažení. Únosnost pilot, pokud jsou navrženy ve vhodných podmínkách je vyšší než únosnost patek, při minimální materiálové náročnosti.
Sám mám svůj RD (zatím ve fázi výstavby) založen na vrtaných pilotech. Základové podmínky - ve svahu, velká mocnost sprašové zeminy. Únosnost pilot je obrovská, odpadá nutnost bednění - betonuje se přímo do vrtu, k realizaci 18ks pilot průměru 400mm a délky 4000mm bylo nutné pouze 9m3 betonu. Doba realizace kompletního založení 8hodin ve třech lidech. Horní stavba je dřevěný skelet, sloupy jsou kotveny přímo na hlavy pilot. V poslední fázi výstavby (ne v první) uvažuji s výstavbou sklepa (jednoduše vykopu zeminu pod domem, mezi pilotami).
Ve vhodných podmínkách je pilotové založení levnější než základové patky.
ještě pro stana Pietro 30.07.07 17:09
Těžko můžete komunikovat s investorem, který si už vybral dům v katalogu a nemá důvod hledat architekta. V tom má vaše teorie dialogu vážnou trhlinu.
Vždyť přeci architektům sériová "katalogová architektura" bere práci a kazí renomé. Kde lidé získají přehled o tom co je a není dobrá architektura? Myslíte si, že si obyčejný člověk který chce stavět nový dům koupí časopis Architekt, Hauser, či jiný odborný časopis? Vždyť vůbec neví, že něco takového existuje, nejjednodušší je si koupit katalog.
Panu M. K. to ale nestačí, má o bydlení zcela jiné představy a hledá architekta (a to je dobře). Spousta lidí takhle nepostupuje a jejich výběr skončí u katalogu.
Jestli si víc lidí přečte to že na dobrou architekturu je třeba zadělat těsto je to jen dobře.
Proto mi prosím nepodsouvejte to že tu chci někoho ironizovat.
ešte... stano 30.07.07 19:38
Pietro, zmieňoval si sa o POTENCIÁLNYCH zákazníkoch a dialóg s takými som mal na mysli. Investor, torý si už vybral katalógový projekt a architekta nepotrebuje, podľa mňa logicky do tejto kategórie nespadá a dialóg s ním je zbytočný. Takže to skôr vyzerá, že trhlinku má tvoja argumentácia. Ale nechcem, aby sme sa tu teraz začali prieť o to, kto má pravdu. To, že na dobrú architektúru treba zarobiť "cesto" je nespochybniteľné. A keď sme už pri tom, myslím, že nie je na škodu, keď sa to cesto nechá poriadne vykysnúť a odležať :o) Ako sa vraví - práce kvapná málo platná. Pravdu máš aj v tom, že čím viac ľudí si to prečíta, tým lepšie. Ale sám priznávaš, že pán H.K. má obývaní iné predstavy, než milovníci katalógových projektov a hľadá architekta. A pán H.K. je iniciátorom tejto debaty a predostrel tu konkrétne otázky a asi skôr očakáva odpovede na ne, keďže dilemu katalógový verzus individuálny projekt už zrejme rozlúskol.
A ešte k tvojej poslednej vete. Neviem ako si prišiel na to, že ti niečo podsúvam. To by som si nikdy nedovolil. Tvoja úvodná poznámka o dome z teleshoppingu sa dá ale ťažko chápať inak ako ironická. Alebo som ju zle pochopil? :o) Ak áno, potom sa ospravedlňujem.
Mimochodom, dúfam že ti nevadí moje tykanie. Je to pre mňa prirodzenejšia forma komunikácie s kolegom (som architekt a predpokladám, že ty tiež)

ešte... stano 31.07.07 08:48
Pietro, zmieňoval si sa o POTENCIÁLNYCH zákazníkoch a dialóg s takými som mal na mysli. Investor, torý si už vybral katalógový projekt a architekta nepotrebuje, podľa mňa logicky do tejto kategórie nespadá a dialóg s ním je zbytočný. Takže to skôr vyzerá, že trhlinku má tvoja argumentácia. Ale nechcem, aby sme sa tu teraz začali prieť o to, kto má pravdu. To, že na dobrú architektúru treba zarobiť "cesto" je nespochybniteľné. A keď sme už pri tom, myslím, že nie je na škodu, keď sa to cesto nechá poriadne vykysnúť a odležať :o) Ako sa vraví - práce kvapná málo platná. Pravdu máš aj v tom, že čím viac ľudí si to prečíta, tým lepšie. Ale sám priznávaš, že pán H.K. má obývaní iné predstavy, než milovníci katalógových projektov a hľadá architekta. A pán H.K. je iniciátorom tejto debaty a predostrel tu konkrétne otázky a asi skôr očakáva odpovede na ne, keďže dilemu katalógový verzus individuálny projekt už zrejme rozlúskol.
A ešte k tvojej poslednej vete. Neviem ako si prišiel na to, že ti niečo podsúvam. To by som si nikdy nedovolil. Tvoja úvodná poznámka o dome z teleshoppingu sa dá ale ťažko chápať inak ako ironická. Alebo som ju zle pochopil? :o) Ak áno, potom sa ospravedlňujem.
Mimochodom, dúfam že ti nevadí moje tykanie. Je to pre mňa prirodzenejšia forma komunikácie s kolegom (som architekt a predpokladám, že ty tiež)
patky a piloty Ludvík 12.09.07 13:52
Mylsím, že tady nezazněla jedna zajímavá výhoda výstavby nad zemí na patkách a sice: 1. Téměř odpadá izolace proti vodě a proti radonu. 2. Jako izolant do podlahy lze použít některý z levnějších materiálů a postupovat podobně jako při konstrukci stěny - to umožňuje celkem levné zajištění vysokého izolačního stupně podlahy. 3. Ochrana proti nízké záplavě. (Je-li riziko hladiny více než 1 m nad terénem pak je samozřejmě namístě uvažovat o jiném systému nebo úplně přehodnotit záměr na takovém pozemku stavět). V těchto třech bodech vidím úsporu, jinak samotné základy budou téměř stejně drahé!
doporučuji Štěpán Matějka 12.09.07 14:34
Nebudu se vyjadřovat k problematice zakládání, ale pro potenciální investory, kteří chtějí stavět levnější RD doporučuji si sehnat katalog "Úsporný dům 2002", který vydala ČKA po povodních v roce 2002. Brožura představuje cca 20 studií domků, jejichž cena nepřesahuje 2mil. korun.
Bohužel nevím, jestli to jde ještě sehnat, náklad byl celkem nízký. (asi 4000výtisků)

Další výbornou publikací je (pro všechny investory) je České bydlení – DOMY
viz. http://www.archiweb.cz/library.php?action=show&id=321
Bez patek a základových pásů - levné bydlení Beta147 14.09.07 10:22
Proč stavět nad zemí ? Nejideálnější je stavba na jižním svahu v systému tubosider s prosvětlením vnitřních ploch z jižní strany ia vnitřní prostory přes světlovody viz www.abcweb.cz , konstantní teplota ve vnitřním prostoru nikdy neklesne pod 14 °C takže vytápění tepelným čerpadlem není zdaleka tak nákladná jak stavba nadzemní a to nepíši o rekuperaci.
Bez patek a základových pásů - levné bydlení Ludvík 18.09.07 14:33
Teď je ovšem na místě otázka co je levnější? Zda masívní tepelná izolace běžné (nadzemní) stavby nebo těžba poměrně velkého množství zeminy, masivní opěrná konstrukce, voděodolná tepelná izolace podzemních částí atd. Ve výsledku udělá masivní tepelná izolace stejnou službu jako masiv zeminy.
Katalog "Úsporný dům 2002 Kamil 09.10.10 10:35
Katalog je ke stažení zde:
http://www.cka.cc/prilohy/usporny-dum-2002.pdf/view
Dům v kožichu s deštníkem petrib 23.06.11 16:56
Pokud někdo hledá úsporný koncept po stránce pořizovacích nákladů i tepelných ztrát pro samostně stojící nepodsklepený RD a nebojí se zopakovat experimentální řešení, pak mu mohu doporučit, aby se seznámil s řešením, které realizoval arch. Suske u Boleslavi a na webu ho dohledá pod názvem Dům v kožichu s deštníkem. Až na zastřešení, kde si dovolili architekti udělat parádičku se jedná o velice ekonomické řešení. Což je dané také tím, že bylo určeno pro jednu osobu plus hosté. Pro provoz rodiny by byli provozní požadavky ponekud jiné. Stojí tam už deset let, tak budou bohaté uživatelské zkušenosti. p.s.: nevíte někdo jestli už museli měnit slámu, jak předpodkládali, nebo tam mají stále tu původní?
Domek na bet. patkách Miloslav Popek 11.09.11 17:16
Stavbami na bet. patkách se zabývám již delší dobu a výsledky jsou dobré.Proč a kdy je vhodné tuto technologii použít,je dáno mnoha okolnostmi,na které v této rubrice není dostatek místa.Pokud by jste o prezentaci měli zájem,jsem ochoten Vám sdělit více.Ozvete se.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.