Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekční praxe

Projekt RD: Projekční kancelář, nebo architekt?
Projekt RD: Projekční kancelář, nebo architekt? Gooo 04.09.13 18:53
Dobrý den

Jaký je rozdíl mezi zpracováním projektu RD od projekční kanceláře a od architekta?

Chceme stavět menší RD a v mých laických představách je projekt od architekta výrazně dražší a nedostupný a hodí se spíše k větším stavbám. Na druhou stranu jsem při hledání inspirace narazil na několik projektů RD, který dokázal architekt velice chytře navrhnout a úsporou si "na sebe vydělat".

Uvažuji spíše cestou, že nemá smysl hnát se za co nejvyšším počtem metrů čtverečných a hledáme spíše něco, kde bude žít čtyřčlená rodina naprosto v pohodě a účelně. Při rozhovorech s projektantem ale občas cítím "kolik chcete pokojů a kde chcete dveře a já vám to rozkreslím" a připomínky jsou spíš směřovány k tomu, jak je co složité postavit.

Problém ale je, že si nedovedu představit, jak se na mě bude koukat architekt, když k němu napochoduji s požadavkem na 4+1 s tím, že se má vlézt do dvou mega a on si poklepe na čelo, podá mi časopis s projekty po 25k s tím, že se mám stavit až si došetřím dalších pět mega.

Funguje to takto? Řešil někdo něco podobného?...
... bohdan 04.09.13 21:58
Architekt je projektant a může navrhnout celý dům včetně profesí, ale většinou tyto části zadává jako subdodávky.

Mnozí architekti vlastní projekční kanceláře a zabývají se zakázkami všech možných měřítek a rozsahů včetně malých RD.
Co se týče ceny , tak se odvíjí od rozsahu a složitosti zakázky a většinou je výsledkem běžného procesu poptávka - nabídka - dohoda / nedohoda

Určitě se svou představou "napochodujte" a uvidíte, že najdete dost zájemců z řad architektů a budete si moci vybrat .

Pokud máte pozemek tak s přízemním 4+1 o výměře cca 100m2 zastavěné plochy byste se i s daní měl do 2mio vejít


pro Gooo robert 04.09.13 22:07
Dobrý den,

samozřejmě existuje široká škála mezi "stavařskou" projekční kanceláří a architektem/architektonickou kanceláří. Vaše 4+1 jsou cca. 90 m2 užitné plochy, což je nějakých 115 m2 zastavěné podlažní plochy. Při vašem budgetu 2M CZKvč. DPH to znamená cca. 14 000 CZK/m2 bez DPH. Tato cena je za určitých podmínek reálná (možná mě kolegové ukamenují), ale bude znamenat extrémně vymyšlený a racionální systém dispozice, konstrukce i kompletačních prací. A ten vám bohužel musí někdo vymyslet, bude to stát námahu toho, kdo to bude vymýšlet a bude vás to něco stát, ať si dotyčný říká projektant nebo architekt. Za pětadvacet tisíc za typový projekt takto levný dům nepořídíte, to vám říkám na rovinu. Prostě potřebujete někoho, kdo s vámi od začátku bude procházet extrémně omezený rozpočet a narovinu vám řekne, že buď se naučíte zedničit, nebo s ním bolestně budete diskutovat o tom, zda sneste spíš dřevěný strop, nebo WC bez keramických obkladů.

Takže ještě jednou. Nerozlišujte architekty a projektanty, ale ptejte se, jakou hodnotu a za jaké peníze vám dotyční nabízejí. Když si někdo bude klepat na čelo, je to jeho problém a běžte jinam. Když vám někdo bude říkat, že za daných podmínek a finančních omezení není s projektem žádný problém, poklepejte si na čelo vy a také běžte jinam.

P.S. (očekávám kamenování č.2): Rozdíl mezi cenou za projekt od "projektanta" a od "architekta" někdy zhruba odpovídá stavebním nákladům na přesah střechy, které vám "architekt" může ušetřit.
... Gooo 05.09.13 12:08
Dobrý den a děkuji za Vaše reakce

Nechtěl jsem, aby byl můj dotaz pochopen tak, že jsou projektanti něco méněcenného, oproti architektům. Jak jsem psal, s jedním s projektantů jsme již začali komunikovat a ani to, že uvažuje spíše cestou jakoby zjednodušení práce, také jsem to nemyslel zle, protože zjednodušení projektu se bude odrážet v ceně budoucí stavby.
Šlo mi spíše o to, a což jsem spíše pochopil z reakcí, že architekt vymyslí studii domu a projektant ji dotáhne do technických a výrobních detailů (píšu to opravdu zjednodušeně, ale architekt zaměstnává spíše tu tvůrčí část a projektant tu technickou).

Nyní spíš uvažuji jiným směrem. Nechci postavit dům, kde budu frajeřit že mám 150 a více m2, ale chci něco, kde třeba oželím 30m2, ale někdo to vymyslí účelně. Architekt si sice vezme dejme tomu 200k, ale já ty peníze díky ušetřeným 30m2 budu mít stále v rozpočtu a budu dále šetřit třeba za vytápění a podobně.
Dále nechci říci, že na dům mám 2 mil. Já si dal rozpočet vyšší, ale opět nechci přijít do domu, kde budu mít sedačku takovou, na kterou jsem zrovna měl a na stěnách pár fotek ze sconta. Celé to bude vypadat studeně a já v tom budu žít desítky let. Chci si nechat třeba 200-300k na dovybavení (nemyslím nějaké skříně a linku, na to musím mít další budget, ale třeba nějaký nábytek na terasu, nějaké interiérové prvky...atd). Takže nemohu jít cestou, že řeknu že mám 3,5 mil, udělá se projekt na barák za 3,2, já si za 0,3 koupím pozemek, projekt se nakonec udělá o 0,5 dráž a já budu hledat navýšení hypotéky a pak splácet tak, že budu třicet let otrok hypotéky.

Chápu, že projektanti se perou s takovýma výzvama velice často, když za nima přijde někdo, kdo chce co nejvíce pokud možno za polovinu reálné ceny, ale je otázka, zda je to nereálné. Osobně se mi příčí vyřešit si bydletí tím způsobem, že budu polovinu života platit 50% domácího příjmu a myslím si, že to tak být nemá.
re Gppp bohdan 05.09.13 12:39
Architekt JE projektant.

Nevymýšlí jen studii. Dotahuje stavbu do technických detailů.
V našich krajích není architekt dekoratér / dyzajnér, ale člověk který projektuje stavbu tzv "komplexně" tedy včetně technických fines.
Re Bohdan Gooo 05.09.13 14:41
Ano, Architekt JE Projektant. Takto jsem to myslel, ale asi jsem to nepodal správně. Jako laikovi mi snad prominete zaškatulkování. Provázání těchto dvou názvů je velké a z mého pohledu byl architekt někdo, kdo se věnuje skutečně "specialitám", nebo jak bych to nazval.

Nyní jsem dostal informaci, že to není až tak pravda a zhruba chápu, co se snažíte mi říci. Paradoxně již formulacemi dotazů zde do poradny zjišťuji co od mého projektu očekávám a malinko si formuji představy. Nejde tedy možná ani tak o to, zda oslovit kancelář s názvem Projekční, nebo Architektonická, protože finální výsledek je možné dostat stejný, ale jít spíš po lidech.
Opět procházet představení již postavených projektů a hledat něco, u čeho si řeknu "to je přesně ono" a pak se nestydět a oslovit autora s tím, že nechci sice stavět nějaký luxusní dům, na kterém si bude dělat vizitku, ale rád bych žil 30 let v prostorech, které mi vyhovují.
re Gooo bohdan 05.09.13 17:17
Ano vaše úvahy se ubírají "správným směrem"

Tak ať vám přeje štěstí při výběru.
moje zkušenosti DumkyDunk 10.09.13 11:14
Moje zkušenosti z projekční kanceláře (nikoliv architektonické).
Čest vyjímkám, ale architekty, kteří by zvládli dobře technicky vyřešit stavbu nepotkávám. Vždy, když dělal architekt projekt nasekal hromadu chyb. Okapním chodníčkům říkali okapový, podkladní betonové mazanině říkali základová deska. Projekty řeší jakou co bude mít barvu, ale už neřeší např. modul cihel, prefabrikátů.
Architekti zastřešovali celé projekty a podle toho to také vypadalo. Každou profesi dělá u nás specialista neexistuje aby někdo plně rozuměl třeba plynu a zároveň statice, vytápění. Když za námi přijde klient, že chce něco od zelené louky vymyslet i my máme svého architekta, který tomu dá formu. Technické řešení je na nás.

A druhá věc je odbornost, která může ušetřit peníze. Například hodně lidí bez přemýšlení navrhne ztužující věnce vysoke 25 cm, ale ve většině případů stačí 15 cm atd. Takže ve finále dá za projekt třeba o 15000 méně, ale tady na tom se to ztratí.
dumkydunk jan svoboda 10.09.13 16:29
vetsina architektu taky rika "NA zelene louce"...
architektura a stavarina s jednim vysledkem-kvalitni projekt zbynek 10.09.13 19:01
Vyber je na Vas. Jsou architekti, kteri jsou dobri. Jsou stavebni inzenyri, kteri jsou dobri. Jsou architekti, kteri zamestnavaji stavebni inzenyry. Jsou stavebni inzenyri, kteri zamestanvaji architekty. Obvykle ale stavebni inzenyri rikaji, ze architekti to umi krome funkcniho take hezky.


Architektura se tedy da definovat jako nadstavba stavariny. Na architekture mate take nekolik let kvalitni stavariny, alespon na FA CVUT, Kdo neumi stavarinu a neni dobry stavar nemuze byt nikdy dobry architekt. Rozdelovat tyto dve profese je pak pro vysledek Vaseho RD(r.domu) zcela nesmyslne. Podilel jsem se od mych 20 let na verejnych stavbach do Lipska, Rotrdamu a Prahy. Nyni rodinne domy navrhuji, opravuji bytove domy v centru Prahy. Hodne stesti. Zbynek
Projekční kancelář, nebo architekt KJ 07.09.15 14:56
Dobrý den,
ze zkušenosti si dovolím tvrdit, že oslovením architekta neproděláte.Ani finančně.Přidanou hodnotou oproti stavaři (samozřejmě není to pravidlem)je estetická kvalita a to, že s vámi někdo důkladně probere vaše potřeby a představy. Chcete-li levný dům, soudný architekt vám nebude vnucovat Gugenheimovo muzeum.
AD: Projekční kancelář nebo architekt jen tak 09.09.15 12:30
Přidaná hodnota není jen estetická. To by svádělo k domněnce, že Vám architekt namaluje hezkou fasádu, udělá zajímavý tvar apod.

Skutečné přidané hodnoty domu od architekta budou následující:

1) vhodné umístění domu na pozemku jak půdorysně tak výškově. Využijí se a maximum vytěží z pozitivních hodnot a naopak eliminují případné nevýhody

2) dispoziční (provozní) řešení umožňující bezproblémové a komfortní užívání domu odpovídající Vašim potřebám, zvykům a přáním.

3) tvarové řešení vnější schránky i vnitřních prostor takové, že Vás "dům bude bavit". Dům bude něčím "překvapovat", bude se něčím odlišovat od ostatních domů, třeba i jen drobností.

4) pokud bude architekt skutečně dobrý, bude výsledkem opravdu individuální dům, odpovídající potřebám konkrétního uživatele a navržený na konkrétní místo. Nebude to dům pro „kohokoliv“ a „kamkoliv“, bude to Váš dům.

5) a na posledním místě je to, co je naprostá samozřejmost - dům bude hezký, bude kombinovat vhodně zvolené materiály a barvy

Těchto pět bodů umí ve své práci obsáhnout architekt. Následně se architekt spojí se stavebním inženýrem, který vyřeší dům správně po konstrukční stránce.

Pokud vyberete správného architekta a správného stavaře budete mít dům za na začátku dohodnutou cenu. Tak jako ve všech oborech i zde můžete narazit na ty, které finanční možnosti investora až tak netrápí a skutečná cena pak uletí. Tomu však v žádném případě nezbráníte tím, že vyškrtnete architekta z procesu přípravy stavby.

Nechci zde rozpoutat debatu o tom, zda je lepší stavař nebo architekt, ale fakt je ten, že stavař se bude mnohem lépe orientovat v technických, technologických a konstrukčních řešeních a naopak architekt v dispozičních, tvarových a provozních. A skutečnost je ta, že ve výsledku Vás špatně navržená dispozice, nedostatek úložných prostorů a nevyužitý potenciál místa, kde dům bude stát, budou štvát a omezovat stejně, jako zatékající střecha, praskající zdi nebo vlhnoucí podlaha. To první Vám vyřeší lépe architekt, to druhé stavař. Každý dělá něco jiného a ne že jeden je lepší než druhý.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.