Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekční praxe

práce na živnostenský list
práce na živnostenský list Alena 25.06.13 11:32
Může mi někdo poradit? Musím si zřídit živnostenský list, nemám však 3 letou praxi ( protože mě nikdo v dnešní době nezaměstná na pracovní smlouvu) tak jsem odkázána na volnou živnost. Ale dozvěděla jsem se že když pracuji na volnou ž. tak se mi nezapočítává praxe! Takže když budu pracovat 3 roky na živnosťák tak to bude jako bych ty 3 roky nepracovala. Jak to řešíte nebo jak to udělat abych se mi to jako praxe počítala?? díky
moc možností nemáš pavel 26.06.13 21:36
A na jakou volnou chceš pracovat? Pozor na tuto 62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce:
Příprava a vypracování technických návrhů strojních a technologických zařízení pro různá odvětví hospodářství, zejména konstruktérská činnost ve strojírenství, vypracování technologických návrhů a projektů zařízení pro chemický, hutní, potravinářský průmysl a další odvětví průmyslu a pro zemědělskou výrobu, vypracování návrhů protipožárního vybavení provozů a rozvodů počítačových sítí. Zpracování grafických návrhů a grafických úprav textů, i na projekčních fóliích, náčrtků, návrhů, příprava digitálních vstupů, přenos digitalizovaných údajů z databáze na procesory a další grafické práce. Zhotovování technických výkresů, náčrtků a webových stránek. Písmomalířství.

Obsahem činnosti není projektová činnost ve výstavbě, projektování pozemkových úprav, letadel, jejich součástí a výrobků letecké techniky, elektrických zařízení, ani vývoj střelných zbraní, střeliva, výbušnin a bezpečnostního materiálu.

ve stavebnictví máš jen dvě možnosti 1) smlouvu 2) že se za tebe zaručí autorizovaná osoba a získáš vázanou živnost. Jiná možnost na započítání praxe není. Ověřeno jak na úřadě tak na ČKAIT.
autorizace 27.06.13 00:29
Slečna Alena by měla především definovat cíl, kterého chce dosáhnout; z jejího textu to vůbec není patrné. Pokud chce navrhovat nějaké domy, bude provozovat živnost volnou, zmiňovaný podobor 62. Pokud bude některé z výkresů zpracovávat jako podklad k územnímu či stavebnímu řízení nebo pro provádění stavby ("vybraná činnost ve výstavbě"), bude samozřejmě potřebovat dohled a razítko autorizované osoby na tuto dokumentaci (mít autorizaci znamená provozovovat "projektovou činnost ve výstavbě", což je vázaná, nikoliv volná živnost).
Řada architektů tímto způsobem funguje dlouhá léta. Někteří klidně celý život.
Pokud slečna již v tuto chvíli ví, že se chce v horizontu oněch tří let stát zcela nezávislou a plně za svou práci zodpovídající architektkou (získat autorizaci a vstoupit do komory), bude pro autorizační zkoušky potřebovat prokázat, že pracovala min. 3 léta pod dohledem osoby autorizované (viz předchozí bod) a doloží toto portfoliem projektů (na kterých bude - zjednodušeně řečeno - uvedena ona jako projektant a autorizovaná osoba jako zodpovědný projektant) a potvrzením této autorizované osoby. Autorizační zkoušky nejsou institutem živnostenského úřadu, který by měl zkoumat právní postavení subjektů, ale profesní samosprávou, která zjišťuje, zda práce probíhaly ve stanoveném rozsahu a pod dohledem způsobilé, t.j. autorizované osoby. Zaměřte se prosím na obsah a kvalitu práce a nekoukejte na pendlovky, jestli máte odkroucené tři roky ergo automatický nárok na cosi...
reakce Alena 27.06.13 09:53
Děkuju za odpovědi. Jen doplňuji: cíl je ten, že chci a budu pracovat pod dohledem autorizované osoby. Nenabídli mi prac.smlouvu tak musím na živnost. Jen jsem nepředpokládala,že se mi to nezapočíta do praxe, protože jsem chtěla za ty 3 roky změnit volnou ž. na vázanou. A myslím že pokud není někdo z rodiny, tak se nikdo nezaručí, nebo nevím..
doplnění PR 27.06.13 20:08
Ten cíl nevyjde, jestli nezmění podmínky. Praxe se Ti prostě nepočítá a pořád potřebuješ záruku autorizované osoby. Úřad Ti neuvěří, že jsi na volnou splnila praxi, vůbec, když žádná volná Tě neopravňuje pracovat aktivně v projektové činnosti. Moje kamarádka dělá na volnou 7 let a šéf se za ní odmítl zaručit, takže pro úřad je bez praxe. Opravdu najít autorizovanou osobu, co se zaručí, je těžké. Jak píšeš, buď rodina, nebo opravdu hodně dobrý kamarád. Sám mám dvě vázané živnosti, projektovou činnost a realizaci staveb, takže vím, jak jejich získání probíhá. Jen maličkost, OSVČ není praxe, to je podnikání na vlastní zodpovědnost, případně doplněnou o osobu, co se za podnikatele zaručí. To, že chceš pracovat pod autorizovanou osobou je hezké, jen aby ta osoba chtěla 3 roky pracovat s tebou. Práce na ŽL má jednu výhodu, zbavit se Tě mohou na minutu bez udání důvodu. Vlastně to má jen výhody pro toho, kdo Tě zaměstná, Ty nejsi nijak krytá. Pochybuji, že na každou zakázku sepíšete smlouvu o dílo. když pro někoho děláš na ŽL, řekněme upřímně Schwarz systém, tak to je o velké důvěře.
autorizace 27.06.13 23:02
Tak ještě jednou. K ohlášení vázané živnosti "projektová činnost ve výstavbě" stačí autorizace profesní komory. Nic jiného úřad není oprávněn zkoumat. K autorizaci potřebujete průkaz o splnění 3-leté odborné praxe s patřičným rozsahem prací (DUR, DSP). Tyto práce provádíte pod dohledem autorizovaného architekta (bez ohledu na pracovně-smluvní formu) a pokud vám autorizovaný architekt odmítne potvrdit tuto řádně provedenou praxi, dopouští se provinění proti profesním předpisům (dle komorových pravidel je POVINEN potvrdit praxi, pokud proběhla řádně). Tzn. kamarádka mého předřečníka "PR" buď praxi řádně neodvedla (a to nemusí být tím, že by byla lempl, pokud by např. posledních 7 let pouze kreslila interiéry, není možné jí ani autorizaci udělit), nebo se neumí brát za svá práva, což ji ve výsledku delegitimizuje stejnou měrou.
Co se týče systému pana Schwarze, oproti zaměstnanecké práci má tu výhodu, že vás nikdo nebuzeruje - děláte to, co chcete, pro koho chcete, kdy chcete, jak chcete. Zaměstnanec dostává práci přidělenou, chodí do zaměstnání povinně v čase, kdy normální architekt spí nebo se cáká na koupališti, za lepší práci nedostane větší odměnu a díky nespravedlivé legislativě má o cca. 30% nižší čistý příjem vinou skrytých daní (odvody na tzv. sociální a zdravotní pojištění). Mohu srovnávat, na ŽL se mi pracovalo z výše uvedených důvodů mnohem, mnohem radostněji.
A už je to tady... Winter 28.06.13 09:13
...sociální a zdravotní je komunistické zlo! Daně neplatit! Všechno ochcat!

Vcelku mě překvapuje, že se tahle řádka ukázala až po šestém komentu. Nevolnost.

No, co si ale budem nalhávat: většina ateliéru opravdu frčí na čistého švarce. V osm do práce, v osm z práce, dělení zakázek a daňové přiznání vám coby OSVČ vyplní firemní účetní. Praxe žádná, sociální systém nulový, docela by mě zajímalo, kdo bude autorizovaný za 30 let - generace v prdeli.
pro Wintera 28.06.13 10:07
Milý kolego, vaše ranní nevolnost mě mrzí, nevím ovšem, proč si ji dobrovolně způsobujete, když nadpis této diskuze zní "práce na živnostenský list". Sociální a zdravotní pojištění jsem pouze nazval pravým jménem (jedná se opravdu o daň, nikoliv o pojištění). Zlo je mást diskuzi nesprávným pojmenováním.

Co vás tak podráždilo na tom, že jsem systém označil za nespravedlivý? Vždyť takový je! Já jsem nikde nehodnotil, zda je ekonomicky či eticky správnější míra zdanění životnostníka nebo zaměstnance, a pokud se tedy ptáte na můj názor, tak samozřejmě mají být naprosto shodné! Pouze říkám, že v současnosti čistý příjem při práci na ŽL je vyšší, to je fakt, a obdobně jako někteří další lidé z mnoha důvodů preferuji dostávat na ruku peněz víc, než míň. Peníze jsou dnes NESPRAVEDLIVOU výhodou živnostníků, za ostatními výhodami si stojím.

Naposledy pro vás: smluvně-právní forma odborné praxe nemá absolutně žádný vliv na to, jak vykazujete dosažené schopnosti a znalosti při autorizačních zkouškách. Fakt nemá. Pokud bude znalost profesních předpisů čerstvé generace na úrovni některých vystupujících na tomto fóru, tak si opravdu autorizaci nezaslouží.
No jo... Winter 28.06.13 11:37
...já vidím slovo živnostenský list a okamžitě si vybavím platbu nájmu a to mi po ránu stačí, takže pardon za ostrý tón, ale na slušnost nemám a ani ji nehodlám předstírat.

Ale to jádro problému zůstává: to, že se bavíme o švarcu, jako kdyby to byla nějaká "alternativa", a přitom se jedná o obyčejnou upocenou krádež, je asi vedlější, nevíc mě zaráží to vaše členění "švarcu" a "zaměstnance", které už tak deset let vůbec neplatí, zvláště pro nastupující generaci, do které asi patří i zakladatelka téhle diskuze. Už tahle jakoby mimoděčná zmínka má dost morální podtón, který mě vytočil.

No nic, já se teď zeptám zcela nezáludně bez postranních úmyslů a vůbec to nemyslím zle:

Pokud smluvně právní forma praxe nemá na noc vliv, proč se to vůbec ve stanovách řeší?
pro Wintera 29.06.13 12:19
Kdyby bylo daňové zatížení zaměstnanců i "živnostníků" srovnatelné, o žádnou krádež by se nejednalo. Nevidím důvod, proč by si pak člověk (tím myslím jak toho, kdo práci dává, tak i druhou stranu) nemohl svobodně zvolit, zda preferuje pozici s pevným zaměstnaneckým vztahem, nebo volnější vztah "schwarzsystému". Oba mají své výhody. Pro někoho je vrcholem blaha odpočítávat dny, které mu zbývají do zaměstnavatelem poskytované placené dovolené (případně roky zbývající do důchodu), pro jiného dostávat úkolovou práci a prožívat orgasmus z toho, že při ní zvládá ještě tři legální bokovky (popřípadě možnost domluvit se se šéfem a po skončení projektu na 4 měsíce odjet na Novou Guineu).

Co se týče stanov, pokud máte na mysli např. autorizační řád ČKA, je tam jasně napsáno, že praxe se vykonává na bázi zaměstnaneckého poměru nebo smluvního vztahu. Obojí je možné. Co tento řád pochopitelně nepodporuje, je zajít po třech letech za strýčkem a nechat si průkaz vyplnit jen tak z voleje. Proto ta formulace.
reakce na MŠ PR 03.07.13 16:14
Máte ve všem pravdu, ale spojil jste dvě věci v jednu. Já říkal, že autorizovaná osoba se odmítla zaručit za kamarádku pro získání ŽL listu, ne pro autorizaci. A jestliže nemáte 3 roky praxe, nemůžete získat ŽL na vázanou živnost, když se za vás nezaručí autorizovaná osoba. Prosím, nespojte získání ŽL - vázaná a autorizaci. Nevím, kdy jste vy MŠ získával vázanou živnost, ale úřad je oprávněný žádat prokázání praxe. Je celkem několik možností ji získat.

Projektová činnost ve výstavbě
a) autorizace nebo zápis do seznamu registrovaných osob podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, nebo

b) vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo studijním oboru zaměřeném na stavebnictví nebo architekturu a 3 roky praxe v projektování staveb, nebo

c) vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo studijním oboru zaměřeném na stavebnictví nebo architekturu a 5 let praxe v projektování staveb, nebo

d) vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na stavebnictví a 5 let praxe v projektování staveb, nebo

e) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na stavebnictví a 5 let praxe v projektování staveb
praxe noo 03.07.13 19:18
Měl bych taky dotaz: Lze k praxi započítat práci i před dovršením 18 let?? Nemám problém se zaručením autorizovanou osobou(rodina), ale práci jsem nevykonával nijak na živnosták nebo dohodu, tak jestli je to možné započítat....živnosťák si teprv budu dělat.
A taky by mě zajímalo, jestli to bude někdo zkoumat zpětně, jestli jsem se podílel na projektech různých typů (jak je uvedeno výše)... Jinak co vlastně můžu dělat na tu volnou živnost?? Můžu sám projektovat s tím, že to bude pod dozorem autorizované osoby??
Uznatelná délka praxe Tereza 10.11.15 08:01
Zdravím, dotaz zkušeným k tématu uznání praxe a práce na živnost a předem děkuji za odpověď -
je nutné abych odbornou praxi se zaručením autorizovaného architekta prováděla po celé 3 roky nepřetržitě a ve stejném ateliéru? Narážím na možnost obměnit ateliér, vyzkoušet jiné podmínky práce na projektu (např. v případě nespokojenosti či touhy nabytí větší zkušenosti), pracovní prodleva mezi hledáním práce či z důvodu mateřské.
Uznání praxe k autorizaci Honz88 13.11.15 23:04
Zdravím, měl bych taky dotaz k tématu. Letos jsem dostudoval fakultu stavební a zakončil ji titulem Ing. Chci se věnovat projektování pozemních staveb a co nejdříve získat autorizaci. Protože mě ale nikdo nechtěl zaměstnat na pracovní smlouvu, budu dělat na ŽL. Naštěstí se za mě spolumajitel firmy zaručil, takže ode dneška mám založenou vázanou živnost PROJEKTOVÁ ČINNOST VE VÝSTAVBĚ. Teď ale nevím, zda se mi to bude počítat jako praxe k autorizaci, protože ten, co se za mě zaručil, je autorizovaný architekt a já stavební inženýr. Přitom se ale věnuji klasickému projektování pro stavební povolení i provádění staveb a tyto projekty budu schopen před autorizací i doložit.
Díky za odpovědi.
ad Honz 88 Josef Smola 15.11.15 00:29
Jako autorizovaný architekt jsem již ve dvou případech písemně stvrdil mladším kolegům - stavebním inženýrům vykonanou praxi pod mým dohledem a v rámci autorizace ČKAIT to bylo uznáno. Kolegové se mnou několik let spolupracovali na projektech pasivních domů...
Držím palce, JS.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.