Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekční praxe

Projekt na míru nebo z katalogu?
Projekt na míru nebo z katalogu? multidadula 05.05.08 23:24
S architektonickou projekční kanceláří jsme rok pracovali na projektu domu, zaplatil jsem za projekt přiměřenou cenu. Teď jsem zjistil, že pro jiného zadavatele vyprojektovali v podstatě identický dům, který se jen nepatrně liší půdorysem a detaily oken. Připadám si podvedený. Kdybych chtěl to, co mají všichni, koupil bych si typový projekt a neutrácel čas a peníze za projekt "jen pro nás". Můžu s tím něco dělat?
re: Věra 06.05.08 08:17
..asi s tím těžko něco uděláte. Pokud druhý dům se i jen nepatrně liší, je to jiná stavba. Navíc, nevím, jak velký je váš domek, pokud je to klasika do 200m2, tak vám projektant dokáže na obdobných projektech, že obdobná dispozice té vaší již byla někým vymyšlena, ale může vás těšit to, že domek je tak dokonalý, že našel své pokračovatele...
Bez podrobností nelze soudit Jonatán 06.05.08 22:16
Chce to znát konkrétní případ. Takhle naslepo se špatně radí. Pokud je Váš dům natolik specifický, že ten druhý je podobný pouze jemu, pak by se dalo uvažovat o něčem takovém jako je kopie. Faktem ovšem je, že autora asi nemůžete nijak postihnout za to, že kopíruje sám sebe - ani to z jeho strany nemusí být špatně, pokud to je odůvodnitelné. Je ale dost možné, že si pan architekt chtěl ušetřit práci, tak vzal kopírák a bylo to. To také není nic divného, i když ve vztahu k zákazníku také nic etického.
zajímavý článek - frajeřina robert 07.05.08 09:41
http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDROCNIKU=2007&fIDCLANKU=1 861
S kopiemi svého domu si m. starosti dělat nemusíte. Kopíruje se jen to žádané a to nejen v architektuře. Co se týká katalogů, tak málokdo uvažuje také s možností zrcadlení půdorysů při vybírání objektu na konkrétní pozemek.
jednostrannost hetzer 07.05.08 09:44
pripada mi podivne kdyz na projekt na jehoz vzniku se vyznamnou merou podilel i investor ma autorska prava pouze architekt

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.