Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

Archiweb, diskuse a pan Koucký
Archiweb, diskuse a pan Koucký Martin Rosa 05.06.03 09:41
Rád bych se pokusil přesunout diskusi týkající se Archiwebu a ceny Archiwebu sem a zabránit dalšímu nabourávání debat na jiná témata.
Archiweb je opravdu místy trochu naivní. Je to dáno tím, že jej vytváří studenti nebo čerství architekti. Je ale naší snahou posouvat úroveň čím dál více od soukromého webu Jana Kratochvíla ke kvalitní prezentaci (nejen) české architektury od roku 1900. Výsledkem by měl být poněkud ambivalentní web s jehož pomocí se může laik zorientovat nejen ve stávající situaci, v niž se architektura nachází, a získat přehled o vývoji moderní architektury, zároveň by si zde mohl počíst i někdo, kdo se o architerkturu opravdu zajímá (třeba to bude po několika návštěvách právě ten laik). K tomu nás vede stávající situace, ve které všichni zasvěcení nadávají na stav současné čs. architektury a přitom je na její celkévé zlepšení vynakládáno naprosté minimum prostředků a energie. Zkuste se vžit do role člověka, jenž nemá s architekturou nic společného, rozhodne-li se pro stavbu nového rodinného domu. Nechce-li utráce peníze za drahé publikace, navíc laikovi asi poněkud nesrozumitelné, většinou skončí nad katalogem typových domků, respektive si je jde vybírat in natura na brněnské výstaviště, v "lepším" případě navštíví nejbližšího architekta, spolužáka, v domnění, že je každý stejný (doufám, že jsem se tím nikoho nedotkl). Nebo si zkuste sehnat materiály ke studiu na příjmací zkoušky na architekturu (s tím mám mimochodem v naší redakci nejčerstvější zkušenost ).
Konkrétní výsledky se objeví patrně letos v létě, již nyní se můžete podívat na stavby v Brně, které jsou zpracovány tak, jak s největší pravděpodobností bude vznikající e-průvodce čs. moderní architekturou vypadat. Možná Vás informace tam uvedené opět překvapí svou "naivitou", jsou ale určeny obyčejným lidem a jde tam jen o to, otevřit jim oči, což se s pomocí kreseb půdorysů a odborným detailním popisem konstrukčních řešení stane jen těžko.
Máme přitom pocit, že ve společnosti je jistý potenciál - ze svého okolí vím, jak je oblíbeno to málo, co o architektuře vysílá Česká televize, případně publikuje pan Lukeš.
Na webu pracujeme ve svém volném čase. Výsledkem je pro nás pocit, že vytváříme věc, v jejíž smysl věříme, nemalá zkušenost s psaním o architektuře a málá víra v to, že alespoň něco děláme pro to, aby se na ty z nás, kteří v budoucnu budou mít to štěstí, že se budou navrhováním živit, možná budou obracet torchu fundovanější investoři. Lidé možná o něco lépe moderní architektuře porozumí a tím pádem vzroste úroveň veřejných debat, které tu už asi navždy budou. Což je, alespoň si myslím, lepší, než lidem neustále připomínat, že architektuře nerozumí a ať se k ní tedy nevyjadřují. Případně se na akademické půdě bát o svou budoucnost s vědomím, že pracovat tak, aby to člověka bavilo a nějak naplňovalo, se dá jen na západ od Chebu. A jen pro úplnost: finanční přínos této práce je hluboko v záporných číslech, tím víc si vážíme podpory Nadace české architektury.
Připomínky a názory vítáme rádi, i ty ne zrovna optimistické. Pokud jsou ale vyvolány pouze závistí nebo chutí zanadávat si na kdejakou nedokonalost, kterých je zde asi vážně dost, pak se místo toho raději zkuste přidat k nám a trávit horká nedělní odoledne s digitálním foťákem a notebookem uprostřed betonové džungle.
Spuštění debaty, která taky nevznikla zadarmo, jsme se obávali, neboť známe úroveň debat na českém internetu. Obsah příspěvku se samozřejmě jménem nezmění, já osobně se ale domnívám, že by mnohý příspěvek vůbec nevznikl, kdyby jeho autor sebral odvahu na to, aby se podepsal jménem, pod kterým je znám i ve svém reálném okolí. Minimálně by stoupla už jen jeho jazyková a gramatická úroveň (i když asi bude v příspěvku tomto taky spousta chyb... ). A diskuse se nikam neschovávají, právě naopak - já osobně jsem od začátku prosazoval, aby se ona sporná diskuse přesunula do správnější rubriky redakčním zásahem, neustále ale narážíme na problém, do jaké míry máme ponechat diskusi liberální.
A propos: Udělení ceny panu Kouckému je marketingový tah. Stejně jako je každé veřejné pochválení někoho, kdo něco umí nebo dokázal. Pokud se na základě naší malé ceny na pana Kouckého obrátí nějaký zajímavý investor, bude to pouze správně. Jistě že jde také o ocenění konceptu ale pan Koucký rozhodně nepotvrzuje pravidlo, že kdo umí staví, kdo ne, učí nebo vymíšlí nereálné koncepty. Rozhodně se nestalo, že by jsme obcházeli architekty s nabídkou, udělají-li nám přednášku, dáme jim cenu.
Cena je za Archiweb, kdo je podepsán pod Archiwebem si můžete zjistit několika kliknutími. Vyjadřuje názor jeho redaktorů a naznačuje orientaci celého webu na architekturu, která vysoko přesahuje současný bídný průměr a u té vznikají vždy dohady, na jakou stranu ten přesah směruje.
Líbí se nám architekti, jejichž práce má v sobě zajímavé myšlenky. Pan Koucký není jen autor dvou hodně diskutovaných mostů. Paradoxně si člověk kvality pana Kouckého uvědomí ve chvíli, kdy spatří i ne tolik exponovaná díla a především díla, která se nepodařilo relizovat a já osobně se domlívám, že je jejich realizace u nás (případně v Londýně ) za současného stavu architektury naprosto vyloučena.
A na úplný závěr: na půdě brněnské fakulty architektury i mimo ní máme možnost vyslechnout přednášky celé řady (nejen) českých architektů. Architekt, který může své kvality a dílo prezentovat toliko několika diáky (a slovy typu: "zde je okno", "toto je 5 metrů vysoké", "musel jsem se podřídit zájmům investora" apod.), byť se jedná o realizace zajímavé a oceňované, má šanci na naše ocenění, i hlubší uznání, minimální.
Vo co teda de? Dobrák 05.06.03 12:44
Především byste měli přesunout všecky články k Vaší ceně sem, aby bylo o čem mluvit a člověk se nemusel proklikávat z různého do různého a pořád stejně neví, jestli jsou veškeré argumenty pohromadě. To zaprvél. A zadruhé - seznamte se děsně rychle s obsahem slova marketing a smyslem Vašeho "profesního" Webu - tedy urychleně, než se o skrytém záměru Vašeho pilného pobíhání dozví Nadace a bude chtít zpátky prachy, co do Vás cpe/me, jak se u Vás právě dozvídáme! Podle mé mínky si nabeton bafuňáři v Nadaci myslí,že sypou koruny po správném větru, zkrátka odbornému -architektonickému portálu - a ne architektonicko-reklamnímu. To Vám přeje Dobrák
Vo to de Jan Kratochvíl 05.06.03 19:27
Myslím, že Martin překonal rekord nejdelšího článku v diskusi ;o) V podstatě se vším souhlasím, jen bych udílení Ceny archiwebu nedegradoval na pouhý marketingový tah. Myslím, že její smysl je hlubší a pokud někomu vadí letošní laureát nebo celá instituce ceny pro v současnosti činného českého architekta, tak je to jeho věc a nevím, proč svými sentimentálními výlevy zneužívá naší archiwebální diskusi. Jak by řekl Cimrman, můžete o tom polemizovat nebo s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat. A co se týče rad marketingového guru: Nadace české architektury udělila grant ve výši 20.000,- na projekt e-Průvodce českou moderní architekturou, tedy ne na Cenu archiwebu. Dám ruku do ohně za to, že jméno Nadace české architektury a Ceny archiwebu potažmo arch. Kouckého nebylo nikdy spojováno. Zkuste na naše aktivity nahlížet bez osobního zaujetí a možná pochopíte náš architektonický marketing. Možná že za stav, v jakém se moderní architektura v očích české veřejnosti nachází může právě špatný nebo žádný marketing. Teď jsem si ještě vzpomněl – tvrzení, že archiweb je laické nebo odborné médium: archiweb je otevřené médium jak pro odborníky, tak pro laiky. Některé projekty jsou více určeny pro odbornou veřejnost, ale třeba zaujmou i laiky. Naopak řada našich aktivit je cílena spíše na veřejnost laickou. Nechceme se nějak úzce vymezovat, zajímá nás příliš různých věcí ;o) A na závěr něco z www.nca.info: Posláním Nadace české architektury je podpora a prezentace architektury jako nedílné součásti současné kultury. NČA si klade za cíl zvyšovat obecný zájem veřejnosti o architekturu. Udělenými nadačními příspěvky usiluje o systematickou podporu zejména výstavní a publikační činnosti jak pro odborníky, tak pro širokou veřejnost. Takže tak.
Re: Vo to de Martin Rosa 05.06.03 20:27
Mazna tedy jen male upresneni: mel jsem samozrejme na mysli jen to, ze udeleni jakehokoliv oceneni muze ocenenemu mimo jine prospet, treba na ukor neocenenych. Tak uz to ale chodi.
Re: Vo co teda de? Martin Rosa 05.06.03 20:36
O skrytem zameru naseho pilneho pobihani jsem, alespon se domnival, vyse uvedl docela dost. Bezesporu budeme radi, kdyz se to dozvi nejen nadace, ale i siroka verejnost. O nic jineho nam opravdu nejde.
O co jde webu doopravdy? Jana 05.06.03 23:13
Konečně se člověk dostane k zajímavě rozehrané polemice. Pravdu má asi Dobrák, že by bylo vhodné soustředit ohlasy, sama bych se s nimi chtěla seznámit. A jestli Dobrákovi rozumím, nevadí mu ocenění, ale názor, že se necháváte strhnout pozlátkem reklamy a tržními vztahy. Přidám se k vám - Koucký mě na škole vždycky překvapí, ale mrzelo by mne, kdyby dostal cenu jenom proto, že už dostal předtím dvakrát Grand prix. Jestli má váš web v něčem nabýt smysl, vidím ho v tom, že si bude potichu vyšlapávat vlastní cestu. ˇˇCesky, že nebude kolovrátek. Jinak mě mrzí, že odsuzujete sentiment, ten sem patří,proč ne, a že na kritiku Dobráka nasazujete Cimrmana. Kritiky se nebojte, myslím, že máte na víc a k tomu to byl Němec - jak zdůraznoval profesor Fiedler.
Janě Dobrák 08.06.03 10:36
Hezky ti to na sebe řekla redakce webu odpovědí Martina. Vo co go? "Prospět". Jako bys to nevěděla sama z praxe. Archiweb prospěje Kouckému, Koucký čili Zlatý řez s.r.o. prospěje (podpoří) Archiweb. Ruka ruku myje. Ale abych nebyl cejtit Dobrákem jenom na na Archiweb, mrkni se na e-architekt. Tam sem zahlíd taky slušnou hádanici, protože polemika by bylo přiliš. Archlplan , s.r.o. doktoranda fakulty - šéfredaktora webu prospívá fakultě, která jí prý na svým portálu inzeruje skrzevá odkaz na Archiweb. A Archinet se na to s Ideonem dívají raději zdálky, i když se drží v pase hezky vevnitř Prstence. Kritické Oko pana PHDr. Blažka? Samá mlha, jenom korupce po česku se drží docela slušně, někdo říká, že se snad šplháme vejš. Teda, jestli i tohle statistickoje nomero nefunguje v čísi "prospěch".
Žádná korupce Jan Kratochvíl 08.06.03 21:31
To mě opravdu rozesmálo :o))))) Mluvit o korupci v souvislosti s elektronickými médii je velmi odvážné tvrzení. Pokud dobře rozumím Dobrákem nastíněnému korupčnímu skandálu: archiweb dal svou cenu arch. Kouckému proto, aby ho Zlatý řez, v jehož redakční radě pan architekt sedí, nějakým způsobem na oplátku podpořil. Skutečnost je taková, že se Zlatým řezem máme dohodu o výměně reklamy, tzn. Zlatý řez má na archiwebu jeden banner, jehož obsah si může libovolně měnit podle aktuální potřeby a archiwebu vyjde jednou za rok v časopise půlstrana papírové reklamy. Teď mě tak napadá, kdy vlastně vyšel poslední Zlatý řez ?! Tato dohoda byla uzavřena s paní šéfredaktorkou asi před dvěma lety, tedy v době, kdy o Ceně archiwebu nebylo ani vidu ani slechu. Finanční sílu Zlatého řezu neznám, ale nemyslím, že by mohl kromě sebe živit ještě jiné. V současnosti si architektonická e-média na sebe nemůžou vydělat, proto jsou redaktoři nuceni pracovat zadarmo případně za malý peníz, což znamená, že mají nějaký jiný hlavní příjem – pravděpodobně z architektonicko-projekční činnosti. Tady asi vzniká ten střet zájmů na e-architektovi. Já osobně děkuji svým rodičům, kteří mne stále finančně zabezpečují a tolerují mé zájmy. Vzájemné morální podporování serverů je logické, protože máme stejné cíle ;o)

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.