Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

Výběr architekta
Výběr architekta DavidT 01.08.16 17:06
Dobrý den, v současné době hledáme architekta se kterým bychom rádi spolupracovali na stavbě nového RD (Zlínský kraj).
Chceme začít aktivně hledat a nemáme žádné reference na koho se obrátit.
Rádi bychom při plánovaní oslovili cca 3 nebo 4 architekty pro zpracování studie. Následně dle návrhů bychom se rozhodli pro zpracování kompletní dokumentace atd.
Je tento systém výběru bežný a jaké jsou reálné náklady pro zpracování studie?
Předem děkuji za info
D.

Náklady Winter 02.08.16 08:53
Ano, tento systém je nejlepší možný. Náklady na zpracování studie se mohou různit: pokud vám studii udělá někdo, kdo na projektování není finančně závislý, vezme si kolem 20 000. Klasická cena se pohybuje kole 60 000, u špičkových ateliérů můžete zaplatit i přes 100 000. Doporučuji den dva proklikávat archiweb nebo podobné servery a vybrat si architekty, jejichž realizace se vám z nějakého důvodu líbí.
Ještě poznámka. Winter 02.08.16 08:54
Pokud budete zpracovávat víc studií, buďte připraveni, že se jedná o časově velmi náročný proces.
Prvním krokem je zadání, Tomáš Vích 02.08.16 11:32
co by měl dům splňovat a komu má sloužit - místo, čas, velikost, cena, pro kolik lidí, typ domu.
S tímto je dobré obeslat architekty, kteří se Vám líbí nebo na ně dostanete doporučení.
Většinou už z první schůzky poznáte, jestli si sednete k delší spolupráci.
Cena poctivě konzultované studie je okolo 1% ceny domu,
vyzvaná soutěž architekt 02.08.16 12:17
Kanceláře pracují třemi způsoby. Jedni si řeknou o zálohu předem s doplatkem po odevzdání studie. Druzí Vám řeknou cenu studie, začnou "něco" kreslit a fakturují po odevzdání studie. Třetí řeknou, že studii Vám udělají zdarma, protože věří, že a) jste je oslovili proto, že se Vám jejich práce líbí a proto je vysoká míra pravděpodobnosti, že návrh dopadne k oboustranné spokojenosti, b) předpokládají návaznost dalších stupňů a zdárnou realizaci návrhu a zde se jim náklady na studii vrátí.
To o čem píšete, by se dalo nazvat vyzvanou soutěží. V tu chvíli by bylo férové, pokud to takto chcete udělat, nabídnout nějaké „skicovné“. Je na rozhodnutí té které kanceláře, zda Vaši nabídku přijme či nikoliv. Lze předpokládat, že nabídnuté skicovné pravděpodobně nepokryje reálné náklady kanceláře na zpracování konceptu, pokud má přinést kvalitní a životaschopné řešení a má být kvalitně odprezentován.
Reálné náklady na zpracování kvalitního návrhu stavby se odvíjí od předpokládaných nákladů na realizaci stavby, jejich specifik a dalších požadavků, takže je není možné stanovit paušálně. I to sdělení „okolo 1%“ ceny domu může být tedy zavádějící, ale řekněme, že odpovídá, pokud jde vše hladce.
Doporučoval bych tedy jednak se spolehnout na případné reference a jednak aktivně prohledat internet přes vyhledávač, tedy nejen archiweb, a na webových stránkách konkrétních architektonických kanceláří se blíže seznámit s jejich portfoliem a vybrané oslovit s konkrétní poptávkou nebo jen žádostí o setkání a konzultaci, na základě které se buď domluví další spolupráce, nebo budete vědět, že tudy jít nechcete.
... spajky 04.08.16 13:07
Osobně mám s architekty relativně bohaté zkušenosti, právě s jedním dokončujeme DPS.
Studie : 95 tis. + DPH
Zhotovení dokumentace k žádosti o sloučené..: 163 tis. + DPH
DPS : 174 tis. + DPH
Autorský dozor: 350 czk/hodina + DPH
Interiéry ( základ ): 60 tis. + DPH
K tomu je potřeba přičíst položku za radon průzkum, atd.

Na počátku jsem si myslel, že známější ateliér mimo Prahu bude levnější, ale není tomu tak. Kdo umí, několik domů bylo publikováno, zná svojí cenu.

Pravdou je, že od těch top jsem měl nabídku za 700 tis. + DPH ( ADR, apod. )
Někteří si účtují % z ceny stavby, jiní nabídnou předem dohodnutý paušál bez ohledu na cenu domu.
Hodně štěstí.
2spajky architekt 04.08.16 15:06
Zapomněl jste s náklady za projekt zveřejnit to nejdůležitější, co je ovlivňuje, předpokládané reálné náklady na realizaci. Jinak vypadá součet 95+163+174+60 = 494tis, když realizace vyjde na 5mio a jinak když na 25mio. Stejně tak je to s těmi 700tis.
... spajky 08.08.16 08:31
Mnou uvedné náklady se týkají domu za 8 mil. czk.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.