Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

MZDA ARCHITEKTA
MZDA ARCHITEKTA Klára 25.06.16 22:17
Dobrý den, možná je to troufalá otázka, ale jakákoliv informace mi bude nápomocná a chápu že závisí na různých aspektech. Ale nemáte někdo přehled kolik si tak může vydělat průměrný architekt? Kolik si vydělá na živnost či když je zaměstnán? S autorizací bez autorizace? Či kolik by průměrně dostal za určitou činnost? (Interiér, projekt RD a podobně) ještě by mě zajímalo kolik si může vydělat student na praxi? Přijde mi, že se tomuto tématu vyhýbá a ráda bych měla přehled. Děkuji
mzda magda 26.06.16 14:28
Záleží, co děláš a kde děláš. Pracuji v Brně, jsem 9 let po škole, takže cca 12 let praxe. Se zaměstnaneckým poměrem nemám zkušenost, vždy jako osvč. Prošla jsem si postupně všemi pozicemi a v tuto chvíli (mám pocit, že za posledních 10 let se to nijak zásaně nezměnilo) je to konkrétně u nás následující: student na praxi zdarma až 80 kč/h, absolvent 100-120 kč/h, architekt s několika lety praxe 150 kč/h, hlavní architekt zodpovědný za projekt 170 kč/h, vedoucí týmu co řídí a zodpovídá za zakázku vč. smluv, řízení profesí, jednání s klienty atd 250-300 kč/h podle náročnosti zakázky.

Od toho je třeba odečíst náklady jako zdravotní, sociální pojištění, daně, dovolená, neplacené svátky, nemoc, ošetřování člena rodiny atd.

Řekla bych, že je to asi mírný nadprůměr oproti ostatním kanceláří v okolí, ale nevím, nemám moc přehled.


Mzda je dobrá - ale hodiny falešné Winter 30.06.16 09:58
No, když si to vezmu podle toho jak jsme blahé paměti plánovali (naštěstí už jsem mimo obor), tak ta čísla ukazatelově plus mínus sedí...ALE... architekt s praxí sice bral 125 kč/hodina za papírový měsíc, ale při uvažování pracovní doby kolem 168 hodin. Reálně však byl vytížen na 210 až 240 hodin. Reálná mzda tedy 90 kč/hodina. Super, ne?
falešné hodiny magda 30.06.16 10:49
Asi záleží kde. Pokud pracuji 240 hodin, dostanu zaplaceno 240 hodin. Pokud 50, tak 50.
mzda architekt 30.06.16 13:46
To je fakt dost strašné. A pokud je to ještě na švarc systém, bez jakýchkoli zaměstnaneckých práv, tak je to dost bída. Smutné je, že to je bohužel realita v této profesi.
nemělo by se s tím něco dělat? Architektka 30.06.16 14:29
Podle mne je to otřesné zdevalvování hodnoty kvalifikované a náročné práce. Školy produkují nesmyslné množství architektů, kteří pracují pod cenou anebo zadarmo a nebo na švarce, protože jich tolik není potřeba. Regulace trhu v tomto případě vůbec nefunguje. Od čeho máme komoru architektů? Měla by v tom něco udělat a ne jen vybírat příspěvky.
dekuji Klára 30.06.16 19:56
Děkuji za odpověďi, já snad raději budu skladnice :D
mzda architektka 12.07.16 13:04
Ano. Architektů je už dost a jakékoli jiné povolání je perspektivnější.
mzda skladníka Architektka 21.07.16 10:34
Včera jsem viděla inzerát v metru, že skladník v Kauflandu si vydělá průměrně 30.000.- měsíčně jako zaměstnanec a vcelku čistá hlava.... dovolená, nemocenská, stravenky atd..Takže Kláro, vzhůru do toho, je to lepší než architekt, co dělá na švarce...za 20.000.-
hrubyho? prasopes 22.07.16 13:41
Ja vzdycky beru, ze platy o kterych se tady vsude bavime, jsou uz cistyho. Nebo je to hrubyho?
Protoze 20 hrubyho jsou smesny penize pro vysokoskolaka.
ano hrubýho na živnostenský list Architekt 25.07.16 10:34
Architekt po škole 20000 a architekt s 10 lety praxe 30000 hrubýho max na živnostenský list. A že to není důstojné pro VŠ? Koho to zajímá? Vždyt všude je plno nezaměstnaných architektů ochotných pracovat i za méně. A když ráno přijdou do práce a práce náhodou není, tak je zase pošlou domů,aby tam neseděli na prázdno. Taková je realita.
Cim to? takyarchitekt 03.08.16 09:34
Vseobecne se zde ma za to, za architektu je u nas az az a pritom dnesni uroven tvorby zivotniho prostredi je stale ubozejsi? Naopak, nechybi nam architektu (na rozdil od "taky architektu")?
ono to je tak... praxe 12 let 03.08.16 21:21
Ono to je tak, že drtivá většina absolventů dnešních fakult jsou naprosto nepoužitelní hňupi, kteří jsou vybaveni pár poučkami od akademiků, natlakovaným egem a nesmírnou neochotou přizpůsobovat se reálnému prostředí kanceláří, stavenišť a úřadů.
úroveń tvorby architekt 10.08.16 13:33
Není divu, že úroveň architektonické tvorby klesá a společenská prestiž profese upadá, když architekti mají tak mizerné platy. Nikdo už si jejich práce neváží, když je nabízena zdarma nebo za směšnou cenu. Všechno je zkorumpované a zdeformované. A k tomu školy chrlí nekontrolované množství absolventů, každý rok. V takovém prostředí ani nemohu vznikat kvalitní návrhy.
cisla tron 16.08.16 10:16
trocha nepresnych cisel:
zamestnanec hobby obchodu:
plat cca 25 tis. cisteho - s vyucnim listem
doba 8 hod prace 5 - 7 dni v tydnu
smlouva zamestnance na rok + zdrav + soc.+ eventuelni postup
prace - vozeni voziku ze skladu, sem tam prenos nejake desky, trubky, pytle, kdyz ne sebe. pomiteneme ted zevlovani stranou, zvaneni a porovnavani si vyvinuteho ega s kolegy a delani,ze delate, obzvlaste kdyz vas hleda zakaznik, ktery na vas ceka u pultu s dotazem a vy si pisete smsku, nebo delate, ze delate neco strasne duleziteho, kdyz vypisujete seznam do kolonek v pc - asi jako urednice na urade.
takze vlastne supr prace, prakticky no stres.
at me nekdo klidne opravi, pokud ty cisla jsou jinak nebo spatne, ale nutne se musim zamyslet, jestli se mi chce pro nasi transformacni generaci vubec delat.
nerozebiram ted spolecensko socialni pomery v jejich firmickach, to samo o sobe hodne smrdi a nechci ted rozebirat stav naseho skolstvi - to je pribeh na soap operu.
beru to s ohledem na pracovni vyhlidky a inzerci nejen archiwebu, ktera zahrnuje mnoho pracovnich nabidek s mnoha otazniky a kukacky z sk, co se nam tu zahnizdily ve stracich hnizdech.
vivat architektura cz
prasopes prasopes 18.08.16 01:19
Proboha co sem chodi za lidi. Nejdriv tu byl Truhlar, ktery psal nesmysly o tom, ze absolventi arch. jsou neuspesni, protoze se malo snazi. A ted je tu tron, ktery zije mimo realitu. Bud je Vam 80 let a uz jste dlouho nepracoval, nebo ti je 20 let a nikdy jsi nepracoval. Ale myslet si, ze pracovnik hobby marketu ma 25 cistyho, muze jen clovek co v zivote realne nikdy nemakal. A jestli ti je jak me 25, tak jses hodne divnej. Pracoval jsem rok u pasu a za 12h 3-4x tydne jsem bral 13 000. Skladnik v Praze ma 16 000, s VZV 18 000. Kamarad s UK Pravnik (30 let) ma 20 000, druhej cerstvej ing. bere 23 000. 25 000 je naprosto luxusni plat nejen pro absolventa, ale i pro 90% obyvatel CR. *facepalm*
to prasopes tron 18.08.16 12:27
zamestnanec hobbyobchodu je zlomek.
kolik si myslite, ze tam bere pak vedouci s maturitou?
myslim, ze mate vzhledem k moznostem hodne podhodnocene mineni.
pokud tu podobny plat ziska stredoskolak a vysokoskolak a vy tu pisete vase reakce, tak jste bud neco nepochopil, nebo vam to prijde ok.
mimochodem, na pasu se da take vydelat i vic, nez v arch. kanclu, zalezi jen kde, a pokud to vydrzite ( fyzicky a psychicky ).
ale je otazka, kdyz jste studoval s urcitym zajmem a predpokladem, jestli to chcete delat.
a samozrejme perspektiva uvedeni se do provozu je otazka fungovani naseho oboru - viz nastaveni cen a pravidel vystavby a posleze smysl cka.
luxusni je podle me delat praci, ktera vas bavi - mate k ni samozrejme urcity predpoklad a jste s ohledem na ostatni profese adekvatne zaplacen.
pokud to vedeni cka za 25 let nepochopilo, tak je to velice smutne.Platy obecně Pavel 18.08.16 12:45
Zjistěte si kolik fakturují dělníci, třeba parta co se nechá najímat na zhotovení betonových mazanin, podobně sádrokartonáři, tesaři, klempíři atd, a pak si zkuste najít inzeráty, kolik jim nabízí v Německu a UK. A většina z vás se probere ze sna, že architekt něco znamená.

A zjistíte, že studovat vysokou školu (kromě medicíny a IT) je v ČR nesmysl a u architektury naprostý nesmysl. Tam budete nejdřív dělat skoro zadarmo, pak se dostanete trochu výš a po čtyřicítce už budete moc staří a nikdo vás nezaměstná, takže budete začínat znova.

Studium architektury má smysl pouze u lidí, jejichž rodiče mají zavedený atelier s kontakty a i tam je to převzetí těžké, u lidí, kteří mají rodiče ve státní správě v investičních odborech, odborech správy majetku a podobně, anebo jejichž rodiče učí architekturu na škole a seženou jim tam místo učitele. U všech ostatních je to profesní sebevražda a prožijí život v chudobě a improvizaci.
ŽL vs. zaměstnání palmexman 18.08.16 17:44
1. Na stavbu jezdím a těm chlapům nezávidím. Rozhodně to není zlatý důl. Navíc všichni architekti by měli být schopni manuální stavební práci po relativně krátkém zaškolení zvládat.
2. Je si třeba připustit, že snížením laťky vystudovalo architekturu mnoho lidí, kteří ji nejsou schopni dělat.
3. Standardně se udává výdělek v hrubém. Člověka, který chce vědět po zaměstnavateli čistou mzdu bych nikdy nezaměstnal ani nedoporučil k zaměstnání.
4. Když jsem se probíral životopisy v roce 2013 (poslední krizový rok), tak jsem viděl tu mizérii. Teď je mizérie pro zaměstnavatele.
5. Hlavním problémem oboru jsou levní lidé s praxí. Sám vidím, že dělám pod cenu, ale i tak si nestěžuji, finančně nestrádám, příjem mi k životu (rodinnému) stačí a práce mě baví. Když si však uvědomím třetinovou výkonost absolventa a od toho se odvíjející příjem......
Re: mlady.architekt 18.08.16 19:57
Tak tohle je naprosto přesný. Krutý a přesný! Lidi vzpamatujte se !!! A hlavně ten týpek, co tady píše, že 25000 hrubýho je krásný plat!!!Z čeho živí rodinu? Co si za to dneska koupí?? Za tři roky 30 let od revoluce a kde jsme.. Fakt smutný... Kdejaká pipka v administrativě, nebo marketingu, nebo týpek s výučním listem bere víc a domů choděj s čistou hlavou. Ten poslední příspěvek je tak pravdivej, fakt na zvracení.
dodatek tron 19.08.16 12:18
1. delat na stavbe maji prumyslovaci a lidi bez vzdelani.
na stavbe si delam, jen na svem, kdyz se mi chce.
to, ze clovek, ktery chce stavet neumi rukama delat a neco stavet je jeho osobni handycap.
to, ze nam tu prumyslovaci sedi v kancelarich, protoze nekdo nechce platit vysokoskolaky neni zadne tajemstvi, ale nedostatek profesnich pravidel - viz cka
2. snizenim latky jsou ziveny nase skoly a jejich odborni pracovnici
kolik ma byt absolventu ma upravovat evidovana a regulovana profesni poptavka - viz cka
3.jaky je rozdil v zeptani se na hrubou a cistou mzdu?
hruba mzda = ( pro standardniho zivnostenskeho vocasa :1950 Kc VZP + 1950 Kc OSSZ ) + cista mzda. nic tajneho. zadna regulace ? viz cka
4. mizerie je, ze tu jsou mraky zivotopisu, ale taky malo kancelari, kde se dela neco skutecne pekneho. kdyz pomineme vetsi mesta, tak nemam pocit, ze by se tu vzhledem k rozsahu stavebnich praci rodily zazraky. kvalita a uroven legislativy se odviji od regulace a pravidel. viz cka
5. kdo to je levny clovek s praxi? proc levny ? kde tu praxi ziskate a v jakem rozsahu?
kdo o vasi praxi rozhoduje? kdo posuzuje vase kvality - at uz hned po skole, nebo nekolik let, kdyz se tu financne probijite?
vice otazek, nez odpovedi.
VIZ CKA.....

to jsou věci GB 20.08.16 12:25
Ano ano, všechno je to pravda, dnešní architekt je pouhý krok od bydlení v papundeklové krabici od ledničky Zanussi... Plat 25 tisíc je praktická chudoba, za takový mrzký peníz by nikdo jiný než architekt nepracoval. Jsem si jist, že je matematicky nemožné s tou částkou vyjít. Tedy slyšel jsem, že se to občas někomu povede a snad prý i s dětmi, ale to jsou určitě podvratné fámy pravděpodobně rozhlášené ČKA. Architekti, probuďte se! Dělníci se nám směji ze svých unimobuněk, když si večer po povedené šichtě počítají své Palacké, zatímco si podlévají své párky šampaňským...
A to ani nemluvím o našich nejbližších kolezích designerech, malířích nebo sochařích, Zatímco u nás musí architekt po škole nedůstojně škemrat o důstojné zaměstnání a v mnoha případech musí vzít zavděk i prací lehce mimo obor (nemluvě o tom, že se leckdy nedostane k navrhování, no považte!), v těchto oborech se o absolventy trh pere a mnozí jedou z promoce taxíkem rovnou na své zasloužené místo ve vysněné firmě. A ruku na srdce, kdo jste naposledy slyšel o designerovi, co tráví čas jemnými nezáživnými úpravami tvaru ucha kanystru na benzín nebo o ilustrátorovi, co se živí photoshopovým leštěním pomerančů a povadlých tváří celebrit v reklamě na džus? A to raději ani nemysleme na právníky, ty proklaté prospěcháře, kteří ani nechápou, co to znamená špatně placená dlouholetá nudná časově náročná stresující dřina na nízké pozici v honbě za snem, že jednou budou oni ti nahoře.Jen utiskovaní nebozí architekti, ty smutné krásné sněhové vločky, vezmou za vděk i ponižujícími šolichy typu návrh kadibudek na hřišti v Horním Kopydlnu, které chmurně kreslí, zatímco svit AutoCADu matně osvětluje jejich kanoucí slzy a umírající sny o návrhu koncertního sálu pro Prahu... Občas jim hlavou probleskne, jestli by přece jenom neměli změnit svoje povolání a jít dělat do hobby centra naproti jejich kanceláři, kde jsou platy vyšší, hodiny kratší a světla zářivek hřejivější, ale pak si správně uvědomí, že je nesmyslné, aby oni opustili svůj sen být slovutným uznávaným architektem, když je přece snazší a logičtější počkat, až odejdou všichni ostatní a oni zůstanou jako králové oboru... V noci se nám zdají horečnaté sny o tom, jak jednou budou ročně VŠ produkovat pouze takové množství architektů, které naplní menší salónek v restauraci, a jak tak naše práce získá na ceně bez toho, aniž bychom my museli proto něco udělat (třeba nepodstřelovat ceny, ale to se samozřejmě nedá dělat jednotlivě, to se musíme domluvit všici, přece musím ty zakázky získat, to se rozumí).
Proto lidé, slyšte naši radu, nedělejte architekturu, dělejte cokoliv jiného. Nám můžete věřit, jsme přece internetová diskuze, zde se schází smetánka oboru (včetně mě, ovšem).

Doufám, že jsem správně odhadl tón zdejší diskuze, rád bych totiž zapadl do kolektivu.
Platy Erdeco 23.08.16 13:35
Řeči o tom, že nevzdělané v hobby marketu má 25 tisíc čistého jsou tedy pěkně bláboly. A že jen architekti pracují za 25 tisíc. Doporučuji číst občas noviny, zvláště statistiky. V Cr je udávaná průměrná mzda ca. 26 tisíc Kč, přičemž dvě třetiny občanů této mzdy nedosahuje. Plat 40 tis. a více má jen 10% populace. Takže jistě nejste jediní, kdo má pocit, že má málo. Víte, ono je i ostatních absolventů nadbytek. Těžko můžete požadovat, že vy školu už máte, tak ať teď nikoho dalšího neberou. Chybí pracovníci v průmyslu, tak Běžte tam, když si tolik vydělají.
smysl přdchozí příspěvku Architektka 23.08.16 14:19
Může mi autor sáhodlouhého ironizujícího monologu polopatě vysvětlit, co tím chtěl vlastně říci? Jsem jen jednoduchá architetka bez božského osvícení... něco jakože 25000 na IČO je úžasný plat a že se architekti málo snažíme?
plat erdeco 23.08.16 20:22
Autor chtel asi naznacit, ze architekti nejsou jedini, kdo si stezuje na plat. Lidi si bohuzel casto mysli o profesich, ktere nedelaji, jak si tam vsichni ryzuji. To same si lidi mysli o architektech. Ja nejsem architekt, ale kolikrat jsem slysela nekoho rikat- ten je architekt, tak si vyfela apod. Lidi maji zkreslene predstavy. Ja jsem prekladatelka a situace je podobna jako u architektu, jeste horsi, protoze delat to muze kazdy. Mist na HPP je malo, pokud se nejake za pul roku objevi, tak plat 25 tis. Kc, vyjimecne v Praze u velkych spolecnosti 35 tis. Kc. Nikdo moc platit nechce, protoze jazyky se dnes pry uci uz od ZS a neni to nic navic, ale samozrejmost. A co ja s tim nadelam, kdyz jinou praxi nemam? Zmenit obor temer nelze.
to mlady.architekt a tron prasopes 24.08.16 16:25
Typku nejdriv se nauc cist, psal jsem 25 000 cistyho. (Rozumej neni, to tam doslova napsany, ale byla to reakce na 25 000 cisteho v hobby marketu) A ano je to krasny plat, protoze vetsina obyvatel CR nema ani to.
Tron: Jestli si myslite, ze skladnik bez vzdelani ma 25 cistyho, tak bych Vam poradil vykaslat se na architekturu a jit do toho hobby marketu. S Vasi inteligenci Vam nabidnou minimalne 50 000 jestli ne rovnou 100 000.
Řemeslo má zlaté dno Tomáš Vích 24.08.16 19:27
To platí u manuálních řemesel, kde si na pěknou zeď, podlahu, židli můžete sáhnout. U nás, co se živíme hlavou, výdělek daleko více závisí na tzv. sféře vlivu, kterou komerčně ovládnete nebo jste její součástí. A úplně nejméně platí intelektuál intelektuálovi. Věříli byste, že když jedete do živého vysílání do ČTV, že vám zaplatí taxíka, ale Vás, jako odborníka, vůbec? Že noviny berou články nejraději zadarmo? Myšlenky nejsou ani vzduch, jen čáry a slova v emailu.
Skladník za 30000? Van Stajpen 25.08.16 09:11
To bych teda chtěl vidět skladníka s takovým platem. A možná si na něj i sáhnout :-D A prodejce hobby obychodu s takový platem možná tak v Praze. Ale v té Praze třeba můj bratranec architekt bere 50000 že.... Co já vím od známých kamarádů, tak jako skladníci měli 17000 hrubého... ale je fakt, že dělali v Tescu a v železárnách (a všechno mimo Prahu)... Jinak lékaři bez atestace mají v normálních státních nemocnicích sotva 18000... 60-ti letý lékař se dvěma atestacemi má platový strop kolem 50000 hrubého (bez služeb) takže architektura zase není takový špatný JOB... jen se co nejdříve osamostatnit
Skladník za 30000? Van Stajpen 25.08.16 09:38
To bych teda chtěl vidět skladníka s takovým platem. A možná si na něj i sáhnout :-D A prodejce hobby obychodu s takový platem možná tak v Praze. Ale v té Praze třeba můj bratranec architekt bere 50000 že.... Co já vím od známých kamarádů, tak jako skladníci měli 17000 hrubého... ale je fakt, že dělali v Tescu a v železárnách (a všechno mimo Prahu)... Jinak lékaři bez atestace mají v normálních státních nemocnicích sotva 18000... 60-ti letý lékař se dvěma atestacemi má platový strop kolem 50000 hrubého (bez služeb) takže architektura zase není takový špatný JOB... jen se co nejdříve osamostatnit
osamostatnit se? Architektka 09.09.16 15:43
To je pořád stejná písnička, dělat v obýváku na cracklým softwaru. To přece není žádné uplatnění. A nabízet dumpingové ceny. A snižovat tak prestiž tohoto oboru. Proto jsou mzdy takové jaké jsou.
RE: Mzda architekta Jaromír Šťastný 15.11.16 12:00
Možná jako vodítko poslouží průměrná cena projektové / architektonické kanceláře, ke které sazebníky www.cenyzaprojekty.cz nebo www.cka.cz/cs/pro-architekty/kalkulacky/pozemni-a-krajinarsk e-stavby uvádějí následující ceny bez dph:
- Vysoce kvalifikované, koncepční a koordinační práce 1080 Kč/hod
- Velmi náročné a koncepční práce 830 Kč/hod
- Náročné práce 650 Kč/hod
- Méně náročné práce 510 Kč/hod
- Konstrukční práce 410 Kč/hod
- Pomocné práce 310 Kč/hod

Cena projektové kanceláře zahrnuje:
a) mzdy a odvody z mezd pracovníků,
b) daně a poplatky (daň z příjmu, pojištění odpovědnosti, bankovní poplatky, silniční daň, poštovné, atd.),
c) náklady na prezentaci firmy a vzdělávání pracovníků (školení, odborné publikace),
d) planografie a reprografické náklady,
e) náklady na provoz kanceláře (mzdy a odvody z mezd provozních a administrativních pracovníků, náklady na hardware a software, nájem, úklid a údržba, platby za energie, zabezpečení prostor, telefonní a datové služby, archivace a sklady, vybavení kancelářských prostor),
f) odpisy majetku,
g) náklady na cestování a dopravu (cestovné, náklady na zajištění provozu automobilů, vč. pohonných hmot),
h) náklady na externí služby (právní a notářské služby, auditorské služby, poradenské služby, ostatní nezbytné náklady zajišťující úplný provoz kanceláře),
i) přiměřený zisk.

Pro kancelář lze tedy uvažovat s cenou 500 - 1000 Kč/hod (bez dph) a z toho dovodit hrubou mzdu architekta 150 - 600 Kč/hod hrubého a měsíční mzdu 24 - 65 tis. Kč hrubého. Podle kvality, výkonnosti a schopností architekta i vedení společnosti.

hodnota práce absolventa druhá strana problému 15.11.16 23:24
Ahoj, s dovolení bych také přispěl do diskuse. Na začátek malé představení své maličkosti. Mám ateliér, jedeme na plné obrátky a práce je dost. Nabíráme jí tolik, kolik se stíhá udělat a zhruba 25% zakázek odmítáme a přesměrováváme na kolegiální týmy. Nebráníme se většímu množství, ovšem jen v přiměřené kvantitě, z níž se generuje zisk, lze zaručit kvalitu, z níž se generuje spokojenost zákazníka a rozšiřování referencí. Odmítáme tedy bohužel i naducané státní zakázky nebo ROPy, když jsou podseknuté z hlediska termínů a když oprávněně hrozí, že si v celém regionu uděláme ostudu.

Občas si vytipujeme pár lidí, kterými bychom chtěli obohatit tým, nebo se nám ti lidé sami objeví ve dveřích. Rád bych, abyste věděli, stěžujete-li si na neuplatnění se na trhu, pohled z druhé strany... totiž většinou setkání absolventa a zaměstnavatele přechází z oboustranného velkého očekávání do oboustranného velkého zklamání. Nenarazil jsem na čerstvého architekta, který by neměl v malíčku Londýn nebo Bruggy, ale žádný neměl za sebou stáž na sebemenší stavbě. Neměl nejmenší ponětí o procesech, při nichž z obrázků na papíře vznikne kartička "Stavba povolena" a i když uměl modelovat v Rhinu nebo Maxu, netušil jak rychle a snadno a SPRÁVNĚ vyskizzovat malý konstrukční detail. Nechci po architektovi vyloženě vědět poměry pojiva a záměsové vody pro beton C20/25, ale nemůže se shodit před tím nejhloupějším zedníkem hned na prvním kontrolním dni, když tam se mnou vyrazí. Nechci v architektovi ubíjet kreativitu, ale ta je Vám naprosto na houby, když ji zazdíte nedostatkem fortelnosti a technického vidění světa. Nikoho nového už jsme tedy pěknou řádku let nenabrali, protože náš dojem je, že kromě snění nic jiného čerství absolventi neumějí a za to jim i kdyby jen těch 25 tisíc NIKDO NIKDE nedá. Spolupracujeme tedy se stále stejnými "starými" pákami a i když jejich vize jsou už trochu vyčpělé, nemůžeme než se s tím smířit

Jděte na chvíli do nějaké masové projekce, k nějakým pozemákům nebo velikánského architektonického týmu jako rýsovači za 18 čistého, zkuste tam půlrok přetrpět trpět a natrénujte si všechno to, co Vám ve škole neřekli... A nevztekejte se, že 18 je málo. Takhle fňukat můžete spolu se začínajícími lékaři, začínajícími právníky i pedagogy, ale Vaše práce fakt za víc nestojí. Až zjistíte, jak strašně moc se toho dá o stavařině a architektuře ještě zjistit, pak si to prostě všechno vepište pod kůži... a pak Vám třeba dáme šanci v komornějším měřítku a na choulostivějších zakázkách, v mnohem kreativnějších zákoutích našeho oboru. Pak jednou, možná u nás, možná samostatně, budete moci zazářit jako hvězdy na architektonickém nebi.

PS: kdo by mne chtěl podezřívat, že Vás předhazuji "blbým" stavebním inženýrům a že s jejich patronací nikdy nemůžete do komory, od letoška by měl prý platit nějaký mezikomorový předpis o uznávání razítek od autorizovaných osob z konkurenční ČKAIT, takže získávání mezioborových poznatků nic nebrání.

PPS: Pane Šťastný, čísla zcela přesná, ta měsíční mzda u méně kvalifikovaného a znalého okolo 24 tis., u es týmu okolo 60 tis, u šéfů ještě o něco více. Je to méně než u renomovaných právníků nebo nejlepších zubařů, ale je to mnohem více, než ve státní správě a v pedagogickém sboru, ostatně i u menších právníků a praktických lékařů, což jsou také všichni vysokoškolsky vzdělaní profesionálové s mnoha lety praxe.
héém tektosaurus 15.11.16 23:33
..jaromíre, tak to mě potěšilo.
to aby naše porevoluční zlatá mládež šlápla na plyn, abychom mi - ti, co se jí musejí klanět, taky jednou mohli mít kancl.
rád bych se na tu výplatu také dostal, aby se mi nešklebil kdejaký kašpárek se šroubovákem v ruce.
fandím elektropokladnám, protože ten, kdo tu hlavně krátí daně, je naše řemeslnická třída, která si tu staví své břídil domy, a pak jsme jim k smíchu.
nevim, jestli spoléhat na nějakou sodomu komoru, generace sedmdesát full power prostě jede - hlavně na svém.
hodnota práce absolventa absolventbezmena 17.11.16 10:35
V zasade suhlas s druhá strana problému, ale to Vas nenapadlo ze si tych odbornikov treba vychovat? Kde maju potom ti chudacci po skole ziskast prax a skusenosti ak nie vo velkom, uspesnom atelieri?
hodnota práce absolventa další strana problému 17.11.16 18:08
Málokdy je střet absolventa s praxí ve velkém a úspěšném ateliéru také velký a úspěšný. a zcela rozumím frustraci pisatele "druhá strana problému". Fungující ateliér není nadstavbou studia VŠ, kde se dávají kurzy projektování nebo práce s programy a kde za absolvování tohoto kurzu absolventovi ještě zaplatí. Škola, kde Vám nad ledasčím přimhouří oči, málokterý termín se nedá ukecat, aby člověk prolezl stačí uplichtit něco, co sice nebude ani na C, ale D nebo E pro zápočet stačí, taková škola je bohužel mimo realitu, i když reálně to tak často je... Praxe absolventy dokonale protřídí. A hádám, že ti co si zde nejvíc stěžují, nebudou patřit k těm, do kterých by uspěšný ateliér rád investoval. Čas i peníze.
ad. autorovi druhá strana problému čtenář diskusí 17.11.16 23:27
Po přečtení vašeho příspěvku se musím zeptat, jestli je míněn jako laciná provokace, nebo jako povrchní zpráva o stavu vaší imbecilní duše.?
Jsou tu v několika diskusích napsány kilometry textu a každý, kdo má trochu rozumu a zkušeností se zde zaběhlým modelem jednání firem, si udělá obrázek sám - nejen o vás.
Mimochodem firem, kde často nejsou žádní zaměstnanci, židle pracoviště se pronajímá na na smlouvu - sichr pro berňák, práce se rozdává externím lidem na legal /ilegal softech a nejraději byste, aby si každý, s kým se vůbec uráčíte bavit přinesl asi i lampu a rotoped na vlastní proud? A pak byste posuzoval kvalitu absolventů, pokud tedy spadají do skupiny těch, od kterých můžete něco levně chtít?

Máme tu sedmnáctý listopad, léta páně 2016 a to, co jste napsal vypovídá mnoho o stavu země, kterou přetváří generace, která to tu má v hrsti.
no... další strana problému 18.11.16 13:05
...máte na mysli tu zemi, kde volební účast je tak nízká, až to vypadá jak kdyby probíhala morová epidemie? Zemi, kde finance tohoto státu k onomu Vámi zmiňovanému sedmnáctému listopadu vede někdo, kdo to má nejspíš jako byznys a jehož jméno podivně rezonuje při vzpomínkách na režim mimo jiné neblaze proslulý právě sedmnáctým listopadem? Kázat pod rouškou těchto faktů něco o morálce je podivné. Toto můžete brát jako lacinou provokaci, bohužel založenou na holých faktech.

Pokud jste sám zaměstnavatelem, pak si jistě hravě spočítáte co to pro Vás znamená dát někomu 18tis čistého, o kterých píše autor d.s.p.. Abyste dal někomu 18tis čistého, jsou reálné mzdové náklady zaměstnavatele (při HPP) cca 31tis.

Zkuste si někoho zaměstnat ať na HPP nebo externě a pak se do této diskuze se svou touto zkušeností obohacenou duší vraťte.

ad. další strana problému Winter 18.11.16 13:39
Dost, dost --- víc kýče už neunesu. Fakta od lidí, které znám: Prodavač: 15k - 18k, Montážník ČR: 25-35k, skladník ČR 20-25k, skladník Praha 35k, svářeč 25-75k, doktorand: 20-30k. Pravdou je, že do těchto čísel nepočítám tzv. prekarizované závazky, kterých stále přibývá nezávisle na oboru. Nicméně i z tohoto se dá vyvodit, že morální kecy jsou poslední berličkou, která zavedeným ateliérům zbývá, aby si jejich jednatelé ospravedlnili kořistnický přístup k dodávané práci. Čísla hovoří jasně a jsme rád, že bludy jako "oddanost řemeslu", "kreativita", "znalost detailu" se stávají už jen vyčpělým vtipem.
2 winter vykořisťovatel 18.11.16 15:58
Uvádíte hrubé mzdy? On totiž málokterý absolvent často vůbec tuší, jak propastný může být rozdíl mezi tím, co mu přijde na účet, co je jeho hrubá mzda a co za něj zaměstnavatel ve skutečnosti zaplatí.

Myslíte si, že jednatelé, kteří stojí nad "prodavači, montážníky, skladníky a svářeči" jsou snad oddanými altruisty? Ach ta naivita...
autorovi ad. další strana problému čtenář diskusí 18.11.16 18:32
..bla, bla a zase stejné umíněné ufňukané bla.
Zamyslel jste se vůbec nad tím, že pravděpodobně většina těch, kteří vám zvoní u dveří a chtějí práci pro vás třeba vůbec nechtějí dělat?
Není na vás třeba nic zajímavýho a potřebují peníze a vědí, že když ne u vás, tak jinde.
Posuzovatelný výsledek vaší práce je potřebný faktor pro hodnotnou diskusi a zde bude vždy chybět.
Zatímco vy si sedíte na vedení, tak většina absolventů - pokud nejsou z profesní nebo finančně zběhlé rodiny, nesedí na ničem.
..že máte problém si vydělat - nechcete dát na zaměstnance v nákladech 31 tis. a blábolíte tu o tom, jak si s kámošema přehazujete práci vidlema spolu moc nesedí.
Pokud máte arch. kancelář, tak jste členem komory a tudíž byste se měl starat o to, jak se to tu valí.
Budu prafrázovat:
Představte si, že to, jak tu je dnes rozhozený náš obor, bude rozhozená natvrdo třeba autoškola.
Každý pitomec dostane řidičák, testy jsou pohodička, aby se namastil majitel autoškoly a všichni jsou tu velcí borci, jak umí točit volantem a dělat brm brm.
A pak přijde ta realita, kdy toho dotyčného absolventa této autoškoly zaměstnánte a necháte ho řídit firemní auto. Naboří ho a vy ho vyhodíte. Přijde další, naboří vám do domu a vy ho vyměníte. atd atd.
Takže, kde je ten problém?
Ve vašich 31 tisících, nebo ve vašem nezájmu a distancování se od situace?
Zajímavé by bylo posuzovat vaše startovní kvalitty s ohledem na současné trendy.
Ano, Winter 18.11.16 18:38
uvadim hrube mzdy. Muzete byt v klidu, naivni nejsem a naivni nejsou ani jednatele obchodnich domu, kteri by se sve prodavace snazili motivovat kreativnimi kecy a oddanosti remeslu. A hlavne, vsechny tyto platy krome montazniku jsou za 40 hodin tydne. Docela by me zajímalo, jestli vedouci atelieru, pokud toto čtou, budou ochotni zverejnit sve platy.
V podstate jsem chtel rict tolik... Winter 18.11.16 18:45
... ze z miry pokrytectvi, ktere panuje v arch . komunitě by se daly tesat sochy.
Čtenáři diskusí... další strana problému 18.11.16 20:36
... i přes chaotičnost vašeho příspěvku se vám v jeho začátku, hlavně ve druhém souvětí, povedlo nastínit, kde může být část problému, o kterém je zde diskutováno. když nechtějí, tak nechtějí...pak nevím, proč se vztekají, že mají málo. Ti, jejichž práce za něco stojí, mají víc. A to jak píšete o autoškole... už jsem se setkal se spoustou lidí, kteří u pohovoru "byli velcí borci, jak umí jezdit myší a dělat klik klik. A pak přišla ta realita..."
Mějte se hezky
Komu není rady ... Pavel 19.11.16 11:16
Obdivuji ty mladé lidi, kteří několik let studují a pak jdou pracovat za méně, než má prodavačka v Lidlu. Po několika letech se dostanou o pár tisícovek výš, ale jakmile se jim začne blížit čtyřicítka, už je málokdo zaměstná ... a na závěr mohou jen doufat, že je v tom Lidlu s tím titulem zaměstnají. Zkrátka studium, které se vyplatí.
re Winter druhá strana problému 20.11.16 23:35
Zodpovědně přiznávám, že mám 80 tisíc měsíčně, samozřejmě hrubého. To nemění nic na věci, že si mohu dovolit zaměstnat za 30 tisíc někoho, kdo přestože má vysokoškolský diplom, není reálně použitelný jako architekt. Na to je mi těch peněz fakt příšerně líto. Stejně po těch použitelnějších, kteří se mnou spolupracují, musím kontrolovat, opravovat a dolaďovat věci i v neděli před půlnocí
druhá strana problému architektka 21.11.16 13:10
Nikdo není neomylný, a tak kontrolování a dolaďování k naší práci patří a čas na něj zbývá většinou večer, když už nikdo netelefonuje.... Stejně klobouk dolů. Znamená, že se nadřete, ale že máte poměrně slušné výdělky, když si připočteme režii kanceláře atd. A zajímalo by mne, jak je velký Váš atelier, kolik tak lidí zaměstnáváte na HPP anebo na IČO?
žádná odpověď taky odpověď architektka 28.11.16 11:40
Tak nám náš úspěšný architekt nějak nekomunikuje. Nechce prozradit v jakých podmínkách vytváří hodnoty? Kromě toho, že nad výkresy spolupracovníků sedí o víkendu a o půlnoci....
žádná odpověď? druhá strana problému 29.11.16 13:25
Mladá dámo, nelíbí se mi Vaše představa, že když je někdo na nějakém sociálním fóru týden neaktivní, už si o něm děláte mylné představy. Výjimečně jsem od 22. do 24. dne t.m. byl na čemsi, co se dá nazvat dovolenou (s manželkou v Praze za památkami, u přátel a obligátně v IKEA, taková revanš za to, že ženu muším památkami). Pátek jsem prospal a sobotu proflákal s dětmi. Neděli jsem strávil na oslavě narozenin u tchyně. Běžně si k počítači na delší čas sedám v neděli večer, ale byl jsem společensky unavený. Pondělí je dnem obíhání úřadů, někdy mezi mým sezením s krajskou úřednicí pro koordinaci kravin a jednáním s vedoucí odboru magistrátu pro správu prkotin Vám přetekl pohár trpělivosti Ani se nezlobím, jednou také zjistíte, že je život poskládaný ze spousty jiných úkonů, než sezení u monitoru, digitální aplikaci v mobilu nemám (pokud vůbec je něco na ten způsob).

K Vaší otázce z minulého týdne: nikdy nás nebylo více než pět, což se docela osvědčilo, ve dvou ve třech se to ve velkém dělat nedá. Ještě je ale třeba přičíst pár subdodavatelů na specializace a na větší kšefty ještě spřátelený tým o zhruba tak pěti šesti osobách, když se dělá akce v rozsahu mnoha desítek milionů, tam se to nedá obhospodařit v malé partičce. Také účetně je to různé, většinou ale HPP, specialisté od statika k energetikovi jsou tradičně na fakturu a tak. Jednou nebo dvakrát jsem měl někoho na stáži ale bylo to takové divné, tak jsem s tím skončil. Pro časy absolutní nouze ale například můžu zapřáhnout i ženu, to se na mých ziscích samozřejmě projevuje nejhůře, ženatí chlapi mi porozumí.
druhá strana problému architektka 01.12.16 15:45
Rozhodně jsem Vás nechtěla nijak napadat, ale řada přispěvatelů tu své myšlenky jen tak nakousne a dál už se reálná fakta člověk nedozví. Každopádně patříte mezi pár šťastlivců, kterým to funguje a to by mohl být návod pro nás ostatní...i když pokud by podobných atelierů bylo víc, tak už by se zase neuživily, protože práce není víc a musely by jít s cenami dolů atd. A to je myslím jádro pudla.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.