Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

Architektura vs stavitelství
Architektura vs stavitelství Petr Kadlec 04.09.14 16:03
Ahoj, jsem ve 4. ročníku průmyslové školy stavební se zaměřením pozemní stavby. Doufám, že mě tu neukamenujete, ale chci se zeptat, jaký je vlastně rozdíl mezi architekturou a stavitelstvím? Ptal jsem se několika vyučujících, četl na internetu a myslím, že to pořád dostatečně nechápu. A ještě druhý dotaz co jiného dělá stavitel (stavební inženýr) a architekt oproti sobě? Osobně to chápu tak, že architekt, dělá spíše formu stavby (vzhled s ohledem na účel budovy, životní styl majitele např.) a stavitel pouze staví to co dostane do ruky, Jsem z toho zmatený, tak díky za osvětlení Vám všem.
Architektura vs stavitelství xyz 04.09.14 19:01
Architekt dům vymyslí, tak aby byl v souladu s územním plánem, vyhláškami, normami atd... tedy projektová dokumentace ve fázi studie, projekt pro územní řízení, projekt pro stavební povolení.

Stavař dělá dokumentaci pro provedení stavby, má už uložené nejpoužívanější konstrukční detaily výrobců stavebních materiálů a dokáže udělat realizační dokumentaci rychleji než architekt. Součástí výuky na stavební fakultě je i určité pohrdání architekty, je to ale lhaní do vlastní kapsy, stavař dobrý dům vymyslet nedokáže, architekt dělat práci stavaře ano.

V reálu ale má snazší uplatnění stavař, je víc oblastí, oborů, kde může pracovat, zatímco člověk s titulem "Ing.arch.", mimo svůj obor práci pravděpodobně nenajde.

(Hodně zjednodušeně.)
Architektura vs stavitelství Petr Kadlec 04.09.14 20:26
Jak může architekt dělat práci stavaře? Přece na to nemá dostatečný technický vzdělání ne?
Architektura vs stavitelství zyx 04.09.14 23:21
"architekt dělat práci stavaře ano" - ale v akej kvalite ... Tak ostaňme kolega každý pri tom svojom. Realizačný projekt nie je povinnosť vypracovať a potom keď sa stavia podľa projektu pre stavebné povolenie - nemusí to dobre dopadnuť . Pre Petr Kadlec : stavebný projektant bežne robí projekt vrámci stavebného povolenia - architekti skôr končia územným rozhodnutím, respektíve väčšinou zastrešujú ďalej celú zákazku (ostatné profesie robia preňho - tu spáda aj "stavař " ).
V rámci ďalšieho štúdia pokiaľ ťa zaujimá ako stavba funguje viac do hĺbky - technická časť - tak stavebná fakulta.Pokiaľ inklinuješ viac k dispozičným vzťahom, estetike - tvaru budovy - tak fakulta architektúry.
(Hodně zjednodušeně.)
Petr Kadlec Winter 04.09.14 23:52
xyz má hodně v kostce pravdu, i s tím pohrdáním, uplatněním atp.

Co se týká technického vzdělání, hodně záleží, jakou školu architektury si zvolíš, jestli čistou fakultu architektury nebo katedru architektury na fakultě stavební (Ostrava, Brno...). Například když jsem studoval, měl jsem studijní plán v podstatě shodný s klasickými stavaři + jsem měl navíc architektonické předměty. V podstatě se jednalo o studium dvou plánů současně. Technická zdatnost takových architektů/absolventů je v podstatě shodná s klasickými stavaři.

Nejlíp to asi dokládá způsob, jakým jedna z největších projekčních kanceláří na světě Takenaka nabírá zaměstnance. ze zasády vybírá architekty, protože architekta může naučit být dobrým stavařem, kdežto naopak to nikdy nefunguje. To, že pak někteří architekti v téhle firmě stráví život kreslením spárořezů (nic proti nim) je věc druhá.
arch x ing stavař Radek Gregor 05.09.14 00:38
pro xyz .... součástí výuky na architektuře, zdá se podle předchozího komentu, je určité pohrdání stavaři.... dá se to postavit i obráceně.... o kvalitě práce architekta lze mnohdy s úspěchem pochybovat i v jeho vlastním oboru, co se týká architektovy práce v oblasti stavařiny to je odvážné tvrzení..... nevidím důvod proč by vzdělaný a na sobě pracující talentovaný stavař nemohl udělat dobrý dům....
Petr Kadlec Verdikt 05.09.14 16:44
Takže tedy jaký je přesně rozdíl mezi architekturou a stavitelstvím?
Architektura vs stavitelství xyz 05.09.14 18:09
Zkušenější architekt, který koordinuje projekt (hipuje), se postupem času většinu profesí a stavařinu naučí, neumí sice vyprojektovat kanalizaci do detailu, nebo spočítat požárničinu, ale často princip řešení té kanalizace, nebo požární ochrany navrhne on, podobně se stavařinou ...

Dnes je ta stavařina v 90% rutina + používání standartních detailů + okótovat, vyšrafovat, popsat, tabulky, specifikace ... nějaké vyloženě stavařsky atypické stavby se staví vyjímečně a dostane se k tomu málokdo. A profesanti, stavaři si jedou to svoje, trochu jako koně s klapkami na očích, ten architekt i když neumí profese do detailu má přehled nad celým projektem.

A každý architekt, který zkusil použít stavaře (z důvodů termínu apod) pro navrhování (ve smyslu dispozic, architektury) tak ví, jak to nešlo, že ti stavaři opravdu uvažují jinak. Ne špatně, ne hloupěji, ale zkrátka dům navržený stavařem poznám na první pohled. Čest vyjímkám.


Verdikt Petr Kadlec 05.09.14 20:48
Takže tedy jaký je přesně rozdíl mezi architekturou a stavitelstvím?
pro mne rozdíl v podstatě odražené již v pojmenování Petr Velička 05.09.14 22:02
Dle mého názoru je stavitelství všechno co se staví. V absolutním poměru staveb je architektura ze stavitelství jen někdy a je to krásné a vzácné. No a vlastně ani nezáleží jestli je autor stavitelství architekt, který za celý život architekturu neudělá, nebo architektury inženýr, který na to má. Podstatné je, že v případě architekta je větší pravděpodobnost, že se architektura může objevit, když je více celostně vzděláván.

"Myslím, že architektonický prostor je takový, který jasně vyjadřuje jak byl vytvořen......" Louis Kahn 1959.

Pro sebe chápu, že je stavitelství nástrojem architektury pokud to funguje opačně může vzniknout maximálně design či póza. No a každý ví, jak je těžké vymanit se z vidění světa, které mu bylo vštěpováno na vysoké či jiné škole, i z tohoto důvodu má architekt k architektuře blíže, přičemž netvrdím že inženýrovi se vymanit nepovede.
No a co se týká vztahů architektů a inženýrů či stavařů tak je to jen o zakomplexovanosti či naopak spokojenosti, že dělám dobře to co umím. A aby to nevypadalo jako óda na architekty tak mohu z vlastní zkušenosti říct, že mnozí architekti mají komplex, že je společnost nepotřebuje a že jejich význam je nedoceněn, to pak spěje k tomu pohrdání a soutěži testosteronových egocentriků.
Verdikt zyx 05.09.14 22:21
Rozdiel nieje žiaden - totiž jedno bez druhého nemôže existovať . Vážme si prácu toho druhého a prosím
nepaušalizujme. Tak ako môže byť architekt zdatný po technickej stránke , opačne aj stavebný projektant
môže navrhnúť peknú budovu - ukončená vysoká škola takého alebo onakého zamerania nedáva záruku
kvality projektov - absolventov. Všetko to je o následnej chuti ďalej o samoštúdiu a vytrvalosti v nastupenej
neľahkej profesnej ceste obvzlášť v dnešnej dobe ...
Buďme prozaičtí a paušalizume Winter 05.09.14 22:44
Jistě, že architekti jsou v podstatě jako venkovští kapelníci, ale to tady nemá význam řešit. Otázka byla položena jasně a připadá mi zbytečné řešit, jestli je stavitelství v pozdním delueziánství produktem prostmoderního průsečíků kapitalistické nezakotvenosti a fziognomické bytnosti člověka - nebo co.

Rozdělení architekt / stavař je naprosto jasné a ani jeden "tábor" by se za něj neměl stydět. V opačném případě se dočkáme jenom neustálého fušování do oboru toho druhého. Což většinou končívá tragicky.

Samozřejmě, že v každém tomto oboru existují dobří a špatní a pár, skutečně jenom pár vyjímek, které se dokáže pohybovat na hranici. To nic nemění na základním rozlišení, o němž je v podstatě zbytečné diskutovat.
zodpovědnost Vích 06.09.14 03:13
Zajímavé je, že architekt bývá označován za toho, kdo je zodpovědný za vše, co je se stavbou nějak spojené - tedy nejen za vzhled a provoz, ale i za technické řešení, kvalitu zednické práce, termíny a cenu realizace, Protože své projekty většinou i dozoruji a podílím se na výběru dodavatele, tak vím, že práci konkrétních řemesel nejsem schopen garantovat. A stále hledám stavební firmy nebo nejraději řemeslníky s fortelem, kteří za kvalitu realizace stavby ručí. Tedy nejen formálně, ale fakt. Řemeslo má zlaté dno.
Architektura/návrh a stavitelství/provedení Dr.Lusciniol 10.09.14 11:03

Také průmyslovák, jako Petr Kadlec, navíc předtím ještě učeň/zedník (později i architekt) tak jeho rozpakům patrně rozumím. Pro mne osobně je architektura umění stavět (Baukunst) při čemž "umění" odvozuji od "uměti", ne od "umělý".

Neočekávám mnohé se mnou souhlasit, neboť kolik architektů dnes umí stavět? Jednou jsem velmi dobrému architektu vytkl, že část jeho návrhu je nepostavitelná. Jeho odpověď? "To neřeším. Na to je stavitel". Ještě před sto a něco lety tomu ale tak nebylo (např. Mocker, Zítek atd., ale i ještě později Gočár a jiní). V 19. století architekt a stavitel mohli býti ještě zaměnitelní. Nyní "dyzájnr" a "stavař" (hrozné to slovo) již rozhodně ne.

Takže nejjednodušeji: Architektura/návrh a stavitelství/provedení
Poděkování Petr Kadlec 14.09.14 17:21
Perfektní vysvětlení. Už je mi to jasné, díky.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.