Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

Kam to spějeme...? reakce na inzerát Ideální architekt
Kam to spějeme...? reakce na inzerát Ideální architekt arch4 01.02.12 17:29
Po přečtení následujícího inzerátu fakt nevím, kam to spějeme - buď si někdo dělá legraci, pak je to dobré, nebo někdo hledá "otroka" :

Ideální architekt
Ateliér hledá archtekta, ideálně studenta - který by se rád podílel na zajimavých projektech, s ochotou učit se nové věci. Požadujeme samostatnost v kombinaci s nezbytnou trpělivostí, bez nároku na jakoukoliv fin. odměnu. Ideální kandidát bude samostatně dotovat svou praxi ateliéru. Odměna za dotace bude spoluúčast kandidáta v náročnějších a vyzývavějšíh zadáních. V (neuvěřitelně) rozsáhlém objemu.
Region: PrahaPožadujeme:

znalost Autodesk AutoCAD Architecture, Autodesk 3ds Max, Graphisoft ArchiCAD

znalost angličtiny

Kontakt: Arch. Ideal | idealni.arch@yahoo.com
Vloženo: 01. 02. 2012 | 00:02
k volnemu trhu idealni 01.02.12 18:41
humor, proc ne..

taky jsem si tu kdysi daval inzerat - hledam autorizovaneho architekta, ktery mi rozkresli diplomku, za 30 kc na hodinu a podekovani v uvodu, motivacni dopisy v autocadu

neozvali se, nechapu, opacne to totiz zjevne funguje
Tak nevim (jsem na rozpacich). takyarchitekt 02.02.12 00:46
Z toho inzeratu neni jasne, zdali si mam prinest svoji vlastni zidli a zdali behem doby me prace pres noc a v dnech pracovniho klidu se moje dotace kancelari zdvojnasobi?.
To je krvavě přesné... Jan Pavel 02.02.12 08:59
...až do morku! Patrně se jedná o pokus o sarkasmus. Ovšem předpokladem sarkasmu je nadsázka! Ta tady chybí. Z celého textu inzerátu mám pocit, že je to docela skvělá nabídka! Sarkasmus by byl až kdyby v inzerátu stálo třeba toto: "...samostatná kancelář ve sklepě bez oken, jídlo jen za hotový úkol, noční pětiminutové vycházky za včasné odevzdání projektu, denní za nadstandartní pracovní výsledky typu tři miliardové zakázky za měsíc!

Pár výběrovek jako čerstvý absolvent mám za sebou. Například v jednom pražském studiu, kde sháněli architekta mi sdělili, že budu dělat na živnosťák, budu si shánět sám klienty, kterým budu poskytovat plný servis od studie před "prováděčku" po dohled. Za to že mi nabízí 20 hrubého! Po prvotním šoku nad tou drzostí jsem se "personalistky" zeptal, proč bych, proboha, když si seženu zakázku sám, sám ji vyprojektuji a realizuji, měl pracovat pro ně?! Nádherné bylo vidět, jak splaskla a začala koktat: "...hm, tak to se asi nedohodneme,že?" To jsem se fakt nasmál! Holt, v Praze jsou všichni vo kapánek chytřejší.

Nebo jinej, taky pražskej, pan architekt mi během pohovoru sdělil něco v tom smyslu, že mým úkolem bude shánět mu zakázky, protože on se o práci zásadně nikoho prosit nebude, že pracovní doba je taková, že se musím smířit s tím, že denní světlo neuvidím, protože od 6 se fachá v aťasu, ve 4 je přesun do baru, kde se chlastá a "tvoří" do 2 až 3 do rána, abych v 6 už seděl zas v aťasu. Že prý se tomu musím podvolit, pokud jsem opravdu oddán architektuře a blablabla!
odřezáváme si větev, na které sedíme arch4 02.02.12 09:16
ano, vypadá to jako hlad po penězích. Pak se nemůžeme divit, že se i tady na Archiwebu objevují inzeráty stylu "... hledám architekta pro návrh zařízení 3-pokojového bytu, honorář max. 3 000,-....".
Nedávno jsme se na jedné zakázce "střetli" s kolegou, který nabídl naši práci za 20% honoráře... Dopadlo to jak to dopadnout muselo = vznikla pastouška a investor se málem ocitl v rukou psychologa - za takový honorář se architektura dělat nedá - obdivuji doktory, právníky apod. - tam je větší (honorářová) kázeň
(honorářová) kázeň Dr.Lusciniol 02.02.12 11:11

V dobách minulých nám výši odměn sdělil náš stavovský spolek (RIBA, RAIA, AIA, SIA etc) a kdo účtoval "pod cenou" tomu hrozilo vyloučení. Pak ale vlády prosadily "svobodu trhu" a podle toho to také vypadá.

Ale jak u koho. Poslední dobou dělám stále více odborných posudků pro soudy. Ve výši žádané odměny se vždy řídím dle rady mého kamaráda-právníka i v připadech kde nejde o jeho "věc". Hned na začátku jsem byl jím poučen, že chci li dostávat další zakázky, tak to nesmím "bratrstvu" kazit.
prospěšnost Honza K 02.02.12 11:55
asi pořád nedokážeme lidem dát najevo, v čem je naše práce pro ně prospěšná. Anebo tu práci neumíme dělat natolik dobře, že by pro ně prospěšná byla...
Devalvace stavu... Jan Pavel 02.02.12 21:15
Ten problém je mnohem složitější. Především je tady řada neumětelů bez vzdělání, zato s drzostí nevídanou, kteří si nechají říkat pane architekte, ač mají střední průmyslovku, nebo UMPRUM, nebo se jen naučili základy nějakého softwaru, pastí svoje pseudoprojekty bez razítka, nebo s razítkem od nějakého stavaře za pět rumů, a obíhají s těmi paskvily stavební úřady, kde jim je, taky tupá jelita, bez problému pouštějí! Pak si tady kdejaký Lojza myslí, že architektura je ten bor_del a balast a paskvil, co bují všude kolem! A co my na to?! My se tomu přizpůsobujeme, prodáváme práci pod cenou, aby alespoň na chleba bylo. Co taky, když komora se nás nezastane, ta si řeší své, hlavně, že archálové platí poplatky!
ač mají střední průmyslovku, nebo UMPRUM takyarchitekt 02.02.12 23:41
Jene Pavle, treba Jan Kaplicky mel take jen UMPRUM. Nebo prave proto?
V Berniniho době pro sochařev Římě platilo - robert 03.02.12 08:31
buď se prosadit v konkurenci s Berninim, nebo pracovat pro něj a zbytek života sekat třeba pravou ruku u jeho soch - v lepším případě.
to Jan Pavel = dost výstižně napsáno.... arch4 03.02.12 09:07
.... jen bych ještě doplnil, že si částečně ty ceny kazíme sami. V Česku má tradici kromě "úplně černého trhu" ještě něco, co bychom mohli nazvat "trhem šedým" = (architekt) v HPP, který když se šéf nedívá na firemním softwaru v pracovní době vytvoří něco, čím si vylepší jeho bídný plat.... (což bych si dovedl představit, že se stává hlavně takovým, kteří hledají onoho "ideálního architekta" - počátek tohoto vlákna).
traumata Jana Pavla laika 03.02.12 13:43
Nedávno vyšly v Mladé frontě přehledy vysokých škol. Odložila jsem si je pro potomky. A koukám, šance na přijetí na UMPRUM 7,5%. Např. na FA ČVUT cca 50 %. UMPRUM je tedy statisticky bezkonkurenčně nejprestižnější VŠ v ČR. V Buletinu jsem si také všimla, že ač je architektů absolventů z UMPRUM asi promile z produkce našich architektonických škol, pravidelně vyhrávají soutěž diplomantů. Že on Jan Pavel má nějakou bolístku? Možná se na tu pohrdanou a vysmívanou UMPRUM nedostal...
trochu zpomalte.. shmh 03.02.12 14:54
..a zjistete si fakta, at nelzete potomkum, neznalost neomlouva.
Od roku 2000, co se prehlidka diplomu kona

skola 1.misto (1-3. misto)

CVUT 5 (20)
AVU 4 (6)
TU 3 (5)
VSUP 2 (3)
MZLU 1 (1)
VUT 0 (4)
práce zadarmo Proudoveletadlo 04.02.12 17:51
Myslím si, že studenta najdou... a dost možná i celkem schopného. Někteří moji spolužáci už si to taky odbyli, aby měli odbornou praxi (FSV - nutné pro zapsání BP).
trochu zpomalte.. takyarchitekt 05.02.12 11:23
Tak to zase prrr. On pomer 5:2 (20:3) teda dohromady 5:1 neni ale vubec spatny, kdyz porovname stovky studentu v poslednim roce CVUT a tu hrstku na UMPRUM. Ja myslim, ze statisticky umprumaci vedou. Samozrejme, ze s pozdejsim uplatnenim v oboru tyto vysledky nemaji ale vubec nic spolecneho, kdyz se na to dnes, jako nikdy "vrcholovy" student, divam.
takyarchitekte, Bill 05.02.12 12:32
...to jste pořádně nezabrzdil sám. Hovoříme li o výběrové škole, přiberme jako kritérium počet získaných cen ku počtu studentů, což je jistě podstatný kvalitativní ukazatel, a jako vítěz vám jednoznačně vyjde ještě úplně jiná, třetí škola, která představuje skutečnou špičku a na níž si minimálně jedna ze dvou předchozích škol s oblibou hraje .
střízlivě imho 05.02.12 12:47
Myslím, že není nutné se ze soutěže diplomek po... Je to jen jedna z referencí kvality, i když důležitá a reprezentatívní. Kdybychom vážně chtěli udělat žebříček, bylo by nutno vytvořit nějaký klíč jak hodnotit jednotlivá umístění a to nejen na prvních 3 místech ale také "čestná uznání" poroty mimo pořadí a nejdůlěžitější by byl spravedlivý přepočet vůči základu (tedy sztatistické váze počtu absolventů) na což upozornil takyarchitekt i laika. Intuitívně by se dalo odhadnout, že pořadí by pak vypadalo asi takto:

1. AVU
2. VŠUP
3. FA TU
4. FA ČVUT
5. FA VUT

třetí a čtvrté místo by možná bylo naopak, těžko říci a počítat to nebudu, neb mně osobně je to šumák.

Ještě pro arch4: Na laiku asi udělalo dojem, že VŠUP výrazně ovládla poslední 3 ročníky soutěže, podobně jako před časem měla takovou spanilou jízdu pár let po sobě AVU.

Navíc jsou tu i jiné: ve třech dosavadních ročnících jakési Young Architect Award toho absolventi VŠUP dost "pobrali".

Co se týče uplatnění v oboru, nevím , jak to takyarchitekt myslel. Těžko se dají porovnávat AVU a VŠUP, které v systému mají váhu statistické chyby, s masovkami na fakultách. Z fakult se např. nezanedbatelná část absolventů architektuře aktívně ani nevěnuje. Většina pak saturuje poptávku tzv. trhu práce a menšina se vydává na cestu autorských tvůrců. U trpaslíků AVU a VŠUP je to naopak. Architekturu dělají až na ojedinělé výjimky všichni. Naprostá většina pak autorsky ve vlastních praxích ihned či brzy po škole. Jak ale "uplatnění v oboru" objektivizovat, když absolventů uměleckých škol AVU a UMPRUM je každoročně dohromady... nevím - jedna patnáctina, dvacetina všech formálně čerstvých architektů?
.. shmh 05.02.12 14:46
takyarchitekt:
Jen jsem uvedl cisla na pravou miru. Z nich je patrne, ze absolutne nejuspesnejsi je CVUT, relativne AVU. Nic vic, nic min. At si to kazdy pobere jak chce. VSUP statisticky samozrejme nevede, stejne jako celk. pomer CVUT:VSUP je 6,67:1, nikoli 5:1.

V cem ovsem VSUP vede suverenne, to je chvastani. Oproti AVU je ten rozdil vskutku do usi bijici.

imho:
Myslim, ze se nikdo z diplomu nepo

Co se tyka praxe, to si doopravdy nedovedu predstavit, jak hodnotit. Napr. co se tyka pozornosti medii, bezkonkurencne vede TUL .)
to shmh imho 05.02.12 17:28
omlouvám se arch4 za přehlédnutí se, ta poznámečka k rozčilení nad laikou patřila shmh. Naštěstí se sám přihlásil.

Ale ano, ČVUT musí být absolutně nejúspěšnější, těžko by mohla nebýt s takovou armádou. Taky ji mám za sebou. Relatívně to ovšem bude vypadat jinak. AVU na prvním, a tak dál, jak už psáno... Nechápu, co vás na tom štve. Chvástání jsem si tu zatím nevšiml. každopádně zůstává mi rozum stát, že někdo (Jan Pavel) odkazuje absolventy UMPRUM do patřičných mezí, jako neumětele, co si drze nachávají říkat architekt, a jejich vzdělání staví na roveň stavební průmyslovce. Nechápu, čím ta UMPRUMka tak lidem leží v žaludku? Pozoruji to dlouhodobě, už na čvutu mi přišlo divné, jak démonizovaný ústav to je. A přitom takové malé milé... že ani konkurencí přece být nemůže (sic)... a asi ani nechce, je taková, řekněme introvertní (?)

V pozornosti médií vede TUL? Zbožné přání? Nebo to máte nějak podchyceno? A kdyby tak, co z toho vyplývá? V pozornosti médií dlouhodobě jednoznačně vedou plzeňská práva...

howg
to imho arch4 05.02.12 19:40
citat: ".... omlouvám se arch4 za přehlédnutí se, ta poznámečka k rozčilení nad laikou patřila shmh.... " - omluvu prijimam

jen tak mimochodem - diskuze se stejne totalne odklonila od puvodniho tematu. Zalozil jsem ji, jelikoz mne "nadzvedl" onen inzerat. Kdyz jsem si zacinal pri studiu privydelavat ja, mel jsem asi velke stesti = velice rychle jsem dosahl platu adekvatniho hotovym architektum. Z toho duvodu je mi dost cizi oskubavat financne mlade kolegy.
.. shmh 05.02.12 20:34
Irituje me, kdyz si nekdo fakta cuca z palce, na coz jsem upozornil. Jinak proti zadne z techto skol nic nemam, proc bych mel? To, ze umprumaci (samozrejme jsou vyjimky, za vsechny napr. A1) maji nosanek nahoru je ma mnohokrat potvrzena zkusenost. Tato diskuze je pro vsimnuti si tohoto jevu dosti omezeny zdroj.

Kategorizace Jana Pavla je samozrejme nesmysl.

To, ze lezi VSUP lidem v zaludku prisuzuju (snad jiz historicky) prave onomu povyseneckemu chovani.

Poznamka ohledne medii se tykala uplatneni absolventu, ktere zminoval takyarchitekt. Podle postavenych m3 nebo poctu minut stravenych na obrazovce tv asi ne..
k shmh 6,67 takyarchitekt 05.02.12 23:03
Ve skole nas ucili: (5+20) : (2+3) = 5. Ze by mezitim ta reforma skolstvi zasla az tak daleko?
šance na přijetí na UMPRUM 7,5% Dr.Lusciniol 06.02.12 09:16

To je dost, v porovnání s dobou kdy jsem se tam snažil vtlačit (hlavně abych se vyhnul vojně). Tehdy z 300+ uchazečů pozvali asi sto k pohovoru a asi 40 k talentovým zkouškám, kde mi bylo řečeno, že až tak po mém třetím pokusu si mne všimnou. Však jeden z těch několika (4?) tehdy přijmutých měl již střední uměleckoprűmyslovou a talentové zkoušky dělal již potřetí.

Tak jsem se vojně nevyhnul. Ale bolístku z toho nemám. Kdyby mne tehdy vzali, tak bych určitě neměl (dle názoru jiných) tak velmi zajímavý život.

Byly ovšem vyjímky. V mém roce přijatá dívka dělala zkoušku teprve poprvé. Ale byla ujištěna, že její tatínek, tehdy na UMPRUM profesor monumentální malby, s tím neměl nic společného. Nakonec, otec na UMPRUM (po jeho odmítnutí na ČVUT) v roce 1956 napoprvé ihned přijatého Jana K. tam také tenkráte profesoroval (1945-62).
Je nás stále (tolik) třeba? Dr.Lusciniol 06.02.12 09:27

Nevím zdali je to dnes dravostí "reálného kapitalizmu" který se poslední dvě desetiletí v naší kotlině (i úvalu) odehrává, či naprostou povodní "hotových" architektů, zaplavujících pracovní trh stejně rychle ubývajících příležitostí. Když jsem dělal průmyslovku, možnost si vedle vydělat prací pro architekty (tehdy samozřejmě "zestátněné") nikdy nechyběla.

Ale v "prvním" světě je to dnes všude velmi podobné. Při vystěhovávání téměř veškeré výroby do světa "třetího" (kam se poděl ten "druhý"?) nezaměstnanost mladých se oddalovala jejich pozdržením ve vzdělávacím průmyslu. "Maturitu" má dnes snad každá kadeřnice, "na Západě" drtivá většina (někde až 80+%) a dodělání vysoké školy je pomalu viděno coby dokončení základní školní docházky. Co dál? Master je dnes už jen magister, PhD?

Z tisknutí stále více a více papírových peněz (kovové drobné se ruší, neboť jejich hmotná hodnota často převyšuje jejich kupní sílu) již snad všichni víme, že čeho je moc, toho je moc a pak to za moc nestojí. Proč by architekti měli býti vyjímkou?

Podíváme li se na to rozumně, v počtu obyvatel téměř nerostoucí česká kotlina (a moravský úval) mají vlastně již dosti "nastavěno". Vše co se dělá navíc mi připomíná košile, co se neperou, ale po prvním použití vyhodí a koupí nové. Navíc vždy na úvěr, za peníze které ve skutečnosti nemáme (proto jich stále více a více tiskneme). Rozumné hospodářství se stávajícím, to je pravidelná údržba a toliko nutná obnova stávajícího stavěného prostředí, by téměř vystačila. Na to jsou zapotřebí technici a především řemeslníci.

A když tak, tak jen pár architektů, přednostně nadaných smyslem myšlenky místa (genius loci) ne těch tisíc, valících se na nás každým rokem z těch vzdělávacích továren. Sám jsem to, po 14 letech vyučování nových architektů, nechal. Kdybych ještě někdy učil, tak na průmyslovce, či učňovské škole, aby to mělo nějaký smysl.


takyarchitekte shmh 06.02.12 11:01
Vas bych teda nechtel platit hodinovou mzdou. Zkuste to tedy jeste jednou a tentokrat nepocitat 2x prvni misto. Vase znalost matematiky 1. tridy ZS je brilantni a bude Vam dozajista stacit, abyste se tentokrat uz konecne dobral spravneho vysledku. Drzim palce!
statistika nude je, má však skvělé údaje... imho 06.02.12 21:39
Nedalo mi to, když tady tak spekulujeme, si intuitivní odhad ověřit. Zvolil jsem tento klíč: 1. Místo je 1. Místo, proto jsem se rozhodl jej bonifikovat. Má hodnotu 4 bodů. Druhému přiřazuji 2 body a třetímu 1 bod. Jedním bodem hodnotím uznání poroty. A to proto, že jsem vysledoval, že uznání dostávají často projekty odvážnější a minimálně stejně zajímavé jako projekty „na bedně. Uznání je obecně v soutěžích používají, neshodne-li se celá porota na umístění projektu v pořadí. Projekt není konsenzuální, často jde o projekty s mimořádně obohacujícími myšlenkami. Proto si myslím, že má mít stejnou hodnotu jako 3. pořadí. Mimořádné věcné ceny nebonifikuji. Jsou u nich patrné rozpaky poroty, jak ty All plan ceny, CopyGeneral ceny apod. udělovat. Poslední roky je dublují vesměs oceněnými projekty. Za 11 ročníků soutěže pak vychází následující bodové součty, které vyjadřují úspěšnost v absolutní hodnotě (řazeno dle velikosti škol):

FA ČVUT – 47 b.
FA VUT – 7 b.
FA TUL – 17 b.
VŠUP – 12 b.
AVU – 19 b.
MZLU - 5 b.

A nyní do toho zaveďme koeficient velikosti. To provedeme přepočtem na 100 absolvenů. Dle dostupných informací je průměrný počet absolventů během existence soutěže:

FA ČVUT – 135
FA VUT – 70 (odhad, není dostatek podkladů, neb výroční zprávy na webu školy informaci o počtech absolventů neuvádějí. Údaj vychází z neověřitelných údajů na internetu)
FA TUL – 18 (vychází z kontakt listu na webu školy, neb ta nezveřejňuje výroční zprávy vůbec, přestože jí to ukládá zákon. Nevím zda jsou tam všichni, počet absolventů tedy může být vyšší , nikoli však nižší).
VŠUP – 10
AVU – 4
o MZLU nemám údaje

Vztaženo ke 100 absolventům to vychází takto (nyní už v pořadí):

AVU – 475 b.
VŠUP – 120 b.
FA TUL – 94 b.
FA ČVUT – 36 b.
FA VUT – 10 b.
MZLU - ?

Potvrdil se intuitivní odhad. S přehledem vítězí AVU, což nikoho neudiví. Bohužel těžko do systému zavést faktor předvýchovy jinými školami, jaký podíl na úspěchu má. Jistě hraje roli, že jde jen o návazné, čili postgraduální studium a tak by vlastně AVU měla mít vlastní kategorii. Dále už školy, které vychovávají „od píky“. Potěšilo mne potvrzení kvality Liberce, neb tím sem si jist nebyl. Smutek a otazník nad Brnem.

Dobrou noc děti.
Mea culpa takyarchitekt 06.02.12 23:18
Dekuji za opravu (cisla v zavorce jsem chybne povazoval za "also run"). Mate ale stesti, ze ja zasadne pracuji za pevnou cenu, ne hodinove. Mimochodem, tuhle uroven matematiky jsme meli az nekdy ve 3. tride, tak prosim, neprehanet!
architekt = technický neumětel? palmexman 07.02.12 07:28
architekt není technik?
kolik znáte dobrých rekonstrukcí vedených stavařem (podle vás tím správným technikem) a architektem (netechnikem)?
kolik jste viděl realizací interiérů navržených tím správným technikem?

Kam to spějeme... 152 07.02.12 13:54
Tato diskuze ukazuje celkem presne problem architektu v Cechach: pod sarkastickym (doufam) inzeratem na vykoristovani budoucich architektu se rozjede zabomysi hadka tom, ktera skola je prestiznejsi...
A pak se divime, ze v profesi chybi kolegialita, solidarita, v jakem stavu je komora, atd. atd.

PS: jestli chcete mermomoci hodnotit prestiz skol (coz je na jinou diskuzi, a nemyslim si, ze je to jednoduche), navrhuji pouzivat jina meritka nez oceneni absolventskych diplomu... co takhle Pritzker? Hned je to vyrovnanejsi
.. shmh 07.02.12 14:16
takyarchitekt:
Beru .o)

imho:
Udivi to mozna laiku, na jejiz popud toto pocitani zacalo. Diky Vam ted taky vime, ze pomer absolventu VSUP:celku je pouze cca 42x vyssi, nez se dotycna udajne docetla v Bulettinu.

Diplomy na vsech skolach architektury v CR dnes vznikaji v ramci navazujiciho magisterskeho studia, na ktere muze byt prijat pouze uchazec s dokoncenym bakalarem. Tudiz podminky shodne s AVU (s jednou vyjimkou, pokud jsou pravdive udaje na strankach AVU, neberou bakalare z VSUP .). Nevidim duvod pro zvlastni kategorii.
152 shmh 07.02.12 14:37
Ano, je zajimave, co dovede spustit jedna ministatistika.

Inzerat byl urcite sarkasticky, avsak trefne vystihujici soucasny stav. Co s tim, netusim. V soucasnosti reaguje na nabidku brigady na archiwebu (behem tydne po zverejneni) pres 100 lidi, z toho dost s dokoncenou skolou. Verim, ze nemalo z nich by bylo opravdu ochotn pracovat zdarma a doufat..
Zdravím všechny v diskusi... Jan Pavel 07.02.12 15:50
2 takyarchitekt: Kaplický měl podle mého školu jako málokdo... Piano... Rogers... kdo z nás měl takové mentory?

2 Laika: Dostal jsem se jak na fakultu výtvarných umění, tak na architekturu. Šel jsem na architekturu. Vybral jsem si dobře. Bolístku mám určitě, říkám ji "syndrom co Čech, to architekt". Dost bolestivá a neustále se připomínající otevřená rána, která se nehojí.

Kvalitu školy určují v prvé řadě osobnosti. A významný je taky počet studentů...čím méně, tím lépe dle mého...

2 shmh: V čem je má kategorizace nesmysl?

diskuze imho 07.02.12 17:02
Je jaksi součástí definice diskuze, že se její téma rozvíjí, nabaluje, větví... Bez toho by těžko mohla být diskuzí. Chvíli mi trvalo rozluštit poznámku "shmh" k laice. Musel jsem se vrátit k jejímu textu a zřejmě narážíte na použitý obrat, že je jich... "asi promile". Já to vidím, jako zaužívaný obrat, když chce někdo vyjádřit, že "poměrně málo". Nenapadlo by mne brát to doslova. Těžko může mít škola čtvrt absolventa ročně.

O nepřijímání lidí z VŠUP nic nevím. Naopak znám ty, kteří tam přijati byli, aniž by VŠUP nějakého bakaláře vůbec měla. Na VŠUP donedávna přece dělené studium vůbec nebylo. S tím, že díky boloňskému procesu (dělenému studiu) a existenci navazujících magistrů vznikají podmínky shodné... zásedně nesouhlasím. Stojí prostě kapku mimo systém. Nebo myslíte vážně, že ŠA AVU a navazující magistr na FA je v principu to samé? A propos, to o "zvláštní kategorii" pro AVu byla také nadsázka. Neberte vše tak doslovně!
Nevidím důvod, robert 08.02.12 09:36
proč by průmyslovák neměl navrhovat a projektovat rodinné domy, rekonstrukce a nebo být autorem návrhu jakéhokoli objektu. Ten ocásek před jménem určitě zvýhodňuje uchazeče o práci v cizím atelieru, ale nic neříká o autorovi. Jeden z důvodů proč Korbík byl tak nesnesitelný bych hledal v tom, že mu předhazovali, že je nedovzdělaný architekt.
prace a švarcsystem sla 08.02.12 13:00
devalvace stavu??? kolko architektov robí na svarcsystem?? podla mna toto je devalvacia stavu, pristupovat na pofiderne podmienky, sediet full time v kancli a platit si odvody. To ze mladý architekt robí zadarmo, je podla mna v pohode, pokial mu "zamestnavatel" platí zdravotne a socialne. Je zamestnaný a berie symbolicku placu - na oplatku ziska zakladne dovednosti. Pokial to trva pol roka, je to uplne ok si myslím. Devalvacia stavu podla mna nehrozí, preto, ze niekto chvílu niekde robí zadarmo, ale preto, ze niekto pristupi na potupne pracovne podmienky.
Nevidím důvod nesouhlasit Dr.Lusciniol 10.02.12 09:24

V mnoha státech je zákonná ochrana titulu "architekt", jenž je vyhrazen toliko osobám prošlým státem pro ten účel uznanýma vzdělávacíma ústavy, včetně pak nabyté zkušenosti a následujících zkoušek. Někde se stát i pokusil, zpravidla na nátlak obor zastupujících zájmových skupin, vyhradit i práci, to je stavební návrh, zpravidla nad určitou cenovou hladinou, či jen pro hromadné bydlení a podobnĕ.

S prvním nemám tĕžkosti i když nejen Mies, FLW, LC ale i třeba Jan Kaplický by technicky porušovali zákon. Především, takovéto vymezení umožňuje veřejnosti se domáhat u soudu, že byli podvedeni, když odvedená práce "ocejchovaných" odborníků neodpovídá jejich státem uznanému postavení.

S druhým nesouhlasím, neboť to zcela pravidelně vede k umělému navyšování ceny práce, bez jakékoliv záruky navýšení i její odborné úrovně. "Ocejchování" špatného architekta z něj samo dobrého neudělá. .

Přímo po vojně průmyslovák jsem byl u Filsaka technicky zodpověden za část velkého projektu, zatím co "hotový" architekt, samozřejmě mne i starší, pro něj maloval různá jeho řešení vzhledu průčelí téhož. Později jsem k tomu slyšel pojmenování: "glorified draftsman". Potom, už "za kopečky" i "za mořem" jsem měl podobnou zkušenost. Všude jsem byl zaměstnán i odměňován dle schopnosti vytvořit pro zaměstnavatele dále prodejné hodnoty, ne "ocásku", ať již před jménem, či za.
A teď něco k původnímu tématu diskuze:-) Askii 14.02.12 13:03
Problém vzniká ve chvíli, kdy zaměstnavatelé architekti často ani nedostanou zaplaceno od investora a tak přenášejí riziko na své zaměstnance.Není to způsobeno ničím jiným než tím, jak soudobá společnost funguje. Vytvářet hodnoty se dnes nevyplatí. Bohatí lidé jsou vesměs dobří obchodníci a dobrý obchod znamená získat co nejvíce za co nejméně. Přijde mi, že čím bohatší klient, tím menší ochota architektovi za jeho práci řádně zaplatit. Pokud se chcete architektuře věnovat, tak se smiřte s bídou a nejistotou a nebo se spojme a pojďme si demokraticky vynutit určitá pravidla. Mohli bychom začít třeba tím, že investor k dokumentaci, kterou nese k odsouhlasení na úřad, musí donést i doklad o jejím zaplacení. Myslím si, že by to pro začátek stačilo a nebo jsem naivní?
@ Askii Autor 14.02.12 18:31
"Vytvářet hodnoty se dnes nevyplatí"... souhlasím s formulací, jenže když se nevyplatí - tak to asi není hodnotou, nebo jak to je?
@Autor Askii 15.02.12 12:29
Tím jsem myslel, že málokdo ocení přidanou hodnotu. Např. umělěckou. Pro investory je nejdůležitější cena. Nedávno mě známí známých (právnička a elektrotechnik, oba VŠ) oslovili, abych jim poradil s rodinným domkem, který jen potřebují doladit, aby svůj návrh mohli předat stavošovi,který jim to za dvacet tisíc vyprojektuje a vyřídí. Už když jsem řešil dispozici, tak pochopili, že je třeba začít odznova. Když jsem řešil vzhled tak mě "uzemnili" argumentem o tradičním vzhledu typových domků, tak jsem jim ukázal fotky sousedních původních domů z google maps a fotky některých moderních domů se sedlovou střechou a snažil se jim vysvětlit principy jednoduchosti a krásna, které by měl výraz jejich domu trochu ctít. Jak to asi dopadlo? Za moje poradenství zdarma ani nepoděkovali. Je tedy možné, že jako hodnotu chápeme my architekti něco jiného než většinová společnost.
Za moje poradenství zdarma Dr.Lusciniol 15.02.12 15:13

Tak zde jste se dopustil té největší chyby, pane kolego! V době jednoho stavebního útlumu, na zástupce RAIA přiblblé rady začínajícím architektům,, dělat zadarmo tzv. "feelers" pro develotry, v naději získání od nich komise, přítomný Harry Seidler (skutečný to profesionál, v pravém slova smyslu) se tehdy ujal slova a řekl: "Děláte li něco pro někoho za nic, tak to bude hodnotit zcela stejně, na nic" (If you do something for someone for nothing, he shall value it for nothing).

Samozřejmě. Nedáte li sám na svoji práci žádnou hodnotu, jakou hodnotu pak v ní má vidět ta "většinová společnost"?


Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.