Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Ostatní

CAD program pro interior design
CAD program pro interior design Michal 25.01.09 15:10
Dobrý den.
Potřeboval bych poradit s výběrem CAD programu pro interior designéra.
Několik let jsem pracoval ve strojařině a používal SolidWorks a Catii 5, takže nějaké zkušenosti mám. Teď jsem však změnil obor a začínám se pomalinku zabývat interior designem (studuji a pracuji v UK). Bohužel CADy pro architekty jsou trošku z jiného soudku. Navíc Interior designer má trošku specifické požadavky. Jak jsem psal. Interior design už nějaký čas studuji. Malé projekty mám už za sebou (vše dělané ve starém AutoCADu, případně posloužil jen papír a tužka na skicu). Takže představu, co od programu potřebuji, mám. Proto jsem přišel pro radu sem.

Co od programu očekávám?
- možnost nakonstruovat jednoduchý model (třeba jen jednu místnost), ale i "složitější" objekty (několika patrový dům, hotel, ...). Nepožaduji konstrukci do detailů (ta věc už je postavena, já jen tvořím vnitřek).
- dobrá komunikace s ostatními arch. CAD programy (ArchiCAD, AutoCAD Arch. - výstup dwg, dxf, ...)
- vkládání objektů (zařízení) ve formátu .3ds, .dwg, .max (co jsem tak vypozoroval, tak asi nejběžnější formát CAD katalogu jednotlivých firem)
- základní modelování - možnost namodelovat vlastní jednoduché zařízení (skříně, poličky, atypické zařízeni,...) a možnost vložení do scény + výkres.
- interior design je hodně o barvách a tvarech, proto požaduji snadnou, rychlou změnu barev, struktury, ...
- možnost tvořit zajímavé, atypické interíéry (nejen panelákove, beztvaré krabice)
- tvorba výkresů, kusovníku, obrázků (realistický výstup)...
- cena pro normálního smrtelníka....cca 50tis


Které programy mě zaujaly?

ArchiCAD, AutoCAD Arch.
Asi nejlepší volba, ale pro mě v tento moment finančné nedostupné

TurboCAD
Splnil by asi všechny mé podmínky. Měl jsem možnost zkusit demo. Bohužel program se mi vubec nevžil. Přišel mi takový nějaký....no nesedl mi Ale člověk si zvykne na vše, když mi bude doporučen.

Arcon
Měl jsem možnost zkusit demo. Velmi jednoduché ovládání. Jedinou nevýhodu vydím v tom, že na scénu se objekty (zařízení) vkládají ve formátu .aco nebo .o2c. Mám doma CAD knihovny od několika dodavatelů a až na Ravak jsem na tento formát nenarazil.

Spirit3D
Neměl jsem možnost zatím zkusit, ale po prohlédnutí webu výrobce mě Spirit zaujal. Jen nevím, zda by splnil všechny mé požadavky

AllPlan
Taky jsem neměl možnost vyzkoušet. Ale slyším na něj jen chválu.

VectorWorks
Po pravdě, tento program mě zaujal opravdu hodně. Neměl jsem možnost vyzkoušet, ale dle informací na webu mi příjde, že by splnil mé požadavky.

Omlouvám se za dlouhý dotaz. Jen jsem chtěl tak nějak ukázat, co přesně chci. A možná dotaz, ale hlavně odpovědi, pomůžou nejen mě (tento obor začíná být populární a kde kdo neví, jaký program použít, aby opravdu posloužil).
Díky moc.
program vga 25.01.09 17:12
Ve výčtu ti chybí TrueSpace od firmy Caligary, dá se koupit do 20tisíc, můžeš si stáhnout demo verzi. Umí toho víc jak 3DsMax a dají se s ním dělat divy. ...proto ho asi koupil Microsoft. Jestli se chceš podívat na práce v něm tvořené, tak se koukni na www.g-art.wgz.cz
TrueSpace Michal 25.01.09 17:58
vga....dekuji za odkaz.
Koukal jsem na to a příjde mi to jako klasický modelař (Max, Cinema...). To já přesně nehledám. Kde kdo si totiž v dnešní době myslí, že interior design je o "naházení" skříní, stolů, křesel a já nevím čeho ještě do scény a pak jen udělat pěkný obrázek. Takhle se to vidí v ČR. Architektura, stavařina, interior design je tu brán jako jeden obor.
Ale interior design je ve světě brán jako obor sám o sobě (v UK a třeba v Itálii se interior design dá studovat už na středních školách a studuje se opravdu interior design).

Proč to píšu. Mým výstupem je hlavně soubor klasických výkresů, které ukazují vnitřní změny prostoru (rozmístění příček, dveří, schody, okna ...). Další výstup jsou klasické výkresy, kde je ukázáno rozmístění zařízení a jejich popis (stoly, světla, skříně, ....). A až na závěr se dělá vizualizace (když je čas, zákazník si to přeje, nebo prostě pro lepší představu).
Takže pro mě je opravdu důležité, aby to umelo klasické CADovské věci, jako jsou výkresy, kusovníky, ... .A to dle mého TrueSpace neumí (alespoň jsem to na webu nenašel)

Ale jinak dík za odkaz. Já sám jsem hračička a vizualizace interiérů mě baví. Přemýšlel jsem o koupi Cinemy 4D (jako doplněk k CADovskému programu), ale tohle zni dost zajímavě (hlavně cena).
re Michal vga 25.01.09 20:18
Jestli chceš program s kusovníkem, tak se zkus kouknout na Arcon, nebo Sweet Home 3D... to jsou klasické ..
Archicad Tomas 25.01.09 22:17
Archicad sa da tiez kupit za 50.000 - aspon na Slovensku. Ale nie najnovsia verzia, ale start edition, co je vzdy o 1-2 verzie starsie vydanie ako aktualna verzia. Osobne s tym problem nemam, nepotrebujem najnovsi soft, velmi dobre mi sluzi aj Archicad Start Edition. Kupoval som minuly rok, pouzival som na skole aj studentsku verziu 100% spokojnost.
... Michal 25.01.09 22:22
vga....psal jsem, ze už jsem Arcon zkoušel. A psal jsem, proč mi vyhovoval a proč ne. Navic, mám takový pocit, že neměl Booleanovské operace. Což by časem chybělo. Občas je potřeba nakonstruovat něco atypického. Zrovna nedávno jsem řešil jednu hotelovou recepci. Bylo třeba nakreslit jak celou halu, tak i atypickou recepci (ten pult).
To je právě ten problém, který mě brzdí. Potřebuji CAD jak na architekturu (stavařinu), tak i občas CAD se zaměřěním spíše na strojařinu (atypické zařízení v místnosti). A nechce se mi kupovat dva CADy. Proto hledám něco, co by umělo obojí.
... vga 26.01.09 08:44
tak až něco takového najdeš, tak dej vědět!!! Já už hodně let používám dva i více programů, protože najít jeden univerzální, to prostě nejde.... každý má své mouchy
... lucka 26.01.09 08:50
no, já používam Auto CAD - tam si můžeš vykreslit všechno - půdorysy i nábytek. Ale problem je v tom, no spíš nevýhoda, že to všechno musíš rýsovat nejprve v čarách a pak to vytahnout do 3D. Díky tomu je to na delší učení... Můžeš si tam dávat textury a i na netuse dají najít nějaký knihovny...
Arkon mi taky nějak nesed, ale je pravd,a že má lepší grafiku než ACad. Archicad je bezkonkurenční - až na tu cenu, to jo.
... Michal 26.01.09 11:47
vga...jo, věřím že je to těžké Jako strojař jsem si užil, než jsem našel. Proto hledám. Nějak se mi nechce vypláznout 100tis. za programy
lucka...AutoCAD používám teď. Starší verzi. Ale chtěl jsem trošku povýšit

Dneska jsem si psal s kolegyní, která se interior designem živí. A používá TurboCAD k plné spokojenosti. Je pravda, že to je program snad pro všechny. Jeho výhodou a zároveň nevýhodou je jeho univerzálnost. A to mě trošku straší, aby to nebylo takove polovičaté...od každého trošku. Jenže já zase nejsem architekt a nebudu potřebovat kreslit barák od začátku. Takže si říkám, zda by to nakonec opravdu nestačilo....chjo.

Nemá náhodou někdo zkušenosti s VectoreWorks? Mě ten CAD pořád leží na srdci Nevím, zda je to tou émerickou web prezentací, nebo je opravdu tak zajímavý.
Dík.
VectoWorks Bohdan Špaček 26.01.09 13:10
Celkem můžu dporučit VW. Mám VW08 Architect+Renderworks. Můžete kreslit čistě 2D výkresy, nebo přímo 3D s pomocí parametrických objektů - zeď, okno, trám, střecha etc.
Snadná aplikace textur a světel pro vytváření renderovaných scén. Import / export dwg, dxf, acis, sat, pdf, jpg. Z importovaných nebo vymodelovaných objektů mobiliáře lze vytvořit tzv. symbol, který má 2D a 3D složku, aplikované materiály, textury a link do tabulky...
Modelář má klasické booleanovské operace s tělesy, je možno vytvářet a modifikovat NURBS povrchy atp

V ČR nemájí obchodní zastoupení, ale v UK je to celkem rozšířený program. Do 50 000,- Kč byste se měl vejít i s nejobsáhlejší verzí Designer + Renderworks.
allplan vs. vectorworks karel kriz 26.01.09 14:58
nemetchek vektorworks se da koupit i u nas, vw09 designer+render za 60tis., architect bez renderu 41tis., jen me trochu mate jaky je rozdil mezi allplanem a vectorworks ze staje nemetchek, jedna se o dva ruzne produkty nebo je to jen klasicka "dvojidentita" pro tentyz produkt v evrope a v americe? docela divne mi prijde treba ze nemetchekCZ nezna vectorworks a prodava ho u nas firma digital media a nemetchekUS nezna naopak allplan
nemetschek karel kriz 26.01.09 15:14
tak jelikoz allplan a vectorworks jsou zrejme dva ruzne programy, dokozal by treba nekdo shrnout konkretni rozdily/vyhody/zkusenosti? propagace ala nemetschek mi prijde trochu zmatecna..
VectorWorks Bohdan Špaček 26.01.09 15:38
Allplan a VW nejsou totéž... Nemetschek mimo těchto programů nedávno koupil do svého portfolia Graphisoft s ArchiCADem.. VW byly původně tzv MiniCAD který běhal jenom na Applech.

http://en.wikipedia.org/wiki/VectorWorks

Jinak digital media nejsou oficiálním prodejcem, který by nabízel produkt s českou lokalizací a uzpůsobením knihoven českým normám a zvyklostem. Prostě v USA koupí a tady prodají s přirážkou a českou DPH....
VectorWorks Bohdan Špaček 26.01.09 15:40
Allplan a VW nejsou totéž... Nemetschek mimo těchto programů nedávno koupil do svého portfolia Graphisoft s ArchiCADem.. VW byly původně tzv MiniCAD který běhal jenom na Applech.

http://en.wikipedia.org/wiki/VectorWorks

Jinak digital media nejsou oficiálním prodejcem, který by nabízel produkt s českou lokalizací a uzpůsobením knihoven českým normám a zvyklostem. Prostě v USA koupí a tady prodají s přirážkou a českou DPH....
aha změna... Bohdan Špaček 26.01.09 16:00
Firma Digital media v létě sice ještě nebyla na stránkách NNA uvedena jako oficielní prodejce, teď již je ....

http://www.nemetschek.net/international/index.php

Nicméně co se týče lokalizace atp. to zatím platí

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.