Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Časopisy a knihy

Perlička
Perlička Jan Kratochvíl 31.08.04 22:16
Při krácení dlouhé chvíle s časopisem Můj dům jsem narazil na velmi zajímavou část rubriky Postav dům, zasaď strom, ale nejdřív se poraď... Je to v mém životě tak zásadní událost, že se o ni musím podělit:
Re: Perlička dotaz 31.08.04 22:17
Vážená redakce,

rád bych vás požádal o dobrou radu. Naše dcera už vyrostla z dětské postýlky a rozhodli jsme se zařídit jí dětský pokojík. Chceme jej vybavit nábytkem, který by jí vydržel co nejdéle a pokud možno v neutrální barevnosti, ve světlém dřevu. Chtěli bychom jej oživit nápadnějšími barevnými doplňky a textiliemi, a hlavně barevně vymalovat. Můžete nám, prosím, poradit, která z výraznějších barev je vhodná do dětského pokoje?

Děkuji za odpověď.

M. Galan, Plzeň
Re: Perlička rada 31.08.04 22:17
Vážený pane Galane,

zásadním kritériem při volbě vhodné barvy by měla být orientace a rozměr pokoje. Studené odstíny zmírní klima v jižním pokoji, severní zase proteplí barvy teplé. Posunout teplotu můžete v obou případech až o dva stupně Celsia. Teplé barvy také opticky pokoj lehce zmenšují, zatímco studené jej rozšiřují. Při volbě vhodné barvy pro pokoj malé holčičky jistě neuděláte chybu, když zapátráte mezi tóny růžové, svlačcově fialové nebo žluté. Vždy se však držte jemných pastelových valérů, protože příliš výrazné, syté tóny působí až dráždivě a nepříjemně. Malbu můžete doplnit i tapetovou bordurou s libovolným dětským motivem. Více podrobností o zařizování dětských pokojů se dozvíte na stránkách tohoto čísla Mého domu.

Iucie.konasova@springermedia.cz
Re: Perlička Jana N. 10.09.04 22:28

Vážená redakce,

Perlička, ta mi vyloudila doopravdy úsměv na tváři. Váš portál se mi velice zamlouvá a využívám jej k inspiraci. Začátkem léta jsem tu narazila na Alenku, jak Vám „laje“, ale nejenom Vám. Byla jsem trochu překvapena. Ovšem, co mne překvapilo asi navíc, bylo, že Vy sám nakonec prohlašujete, že tyhle portály nehodnotíte jako úplně „nezávislé“ nebo že jsou zdeformované…? Asi myslíte ostatní weby v Kruhu. A odkazujete jako na příčinu na Nadaci české architektury. Samozřejmě, že je vždycky otázka, kdo je a kdo není nezávislý, peníze přece potřebuje každý, ale proč by nemohl působit i s penězi od sponzora objektivně? Přiznám se, že se právě teď chystáme s kolegy také požádat o grant – a proto se raději nepodepisuji plným jménem – a tak bych si tu docela s chutí přečetla o Vámi zmiňovaných následcích. A určitě i další čtenáři.
Jana N.
Re: Perlička Jan Kratochvíl 19.09.04 23:38
Zdeformovaní jsme v tom směru (alespoň archiweb), že se nemůžeme rozvinout do takové podoby, která by byla pro nás a pro čtenáře optimální. Jsme jako bonsai. Největší slabinou je skutečnost, že se vytvářením a opečováváním archiwebu nejsme schopni uživit. Musíme pak dělat jinou práci, díky níž můžeme žít jako lidé, ale archiweb tím trpí, deformuje se. Co se týče NČA, očekávali jsme, že její grantová komise bude schopna pochopit, co je pro českou architekturu přínosné a efektivní a co je naopak marginální. Internetové servery o architektuře jsou vyloženě nad rámec jejího chápání. Spíše podporuje „výkřiky do tmy“ než dlouhodobější činnosti zaměřené na laickou veřejnost. Naopak Nadační fond ČKA Arcus je v tomto směru prozíravější. Budu to ilustrovat na našem projektu e-Průvodce českou architekturou – NČA ho loni podpořila sníženým grantem a letos žádná podpora. Arcus podpořil e-Průvodce vloni i letos a můžeme ho tudíž rozvíjet. Celkem jsme formou grantů na e-Průvodce získali za dva roky 60.000,- O tom, co jde za tyto prostředky zrealizovat, se můžete přesvědčit o pár stránek vedle. Na druhé straně bylo letošnímu projektu arch. Vrabelové „Průvodce po současné brněnské architektuře“ uděleno celkem 250.000,- (výstava 220.00,-, publikace 30.000,-). Za tyto peníze dokážeme s Petrem žít a vytvářet e-Průvodce celý rok a zmapovat celou republiku, nejen Brno. Chápu, že peněz není na rozdávání, na druhé straně ale nechápu, proč se s nimi nehospodaří efektivněji.

Co se týče nezávislosti vůči sponzorům, tak s tím zatím nemáme žádné problémy, protože se obracíme na společnosti, jejichž činnost a potažmo p.r. data archiweb obohacují. To je ale zase dvousečné, protože si tím limitujeme možný okruh sponzorů. Archiweb by například odmítl jako partnera serveru Vydavatelství JAGA s jeho produktem Projekty rodinných domů, což časopis Architekt chladnokrevně na své stránky pustí.

Prostě nám chybí někdo jako Guggenheim nebo Abramovič, který by byl ochoten roztočit naše webová kola. Informace na archiwebu nejsou nijak zpoplatněny, což nám sice přináší hodně čtenářů, ale žádný zisk. Mimochodem - kdyby chtěl někdo dělat obchodního ředitele archiwebu, utrháme mu ruce ;o)

p.s. Je dobře, že se tato diskuse odehrává pod titulem „Perlička“, protože např. grant NČA udělený projektu "Setkání s rakouskými architekty" za 50.000,- je vcelku perla.
Re: Perlička Jana N. 20.10.04 18:30
DOP-Archiweb-Perlička2
Vážená redakce,
děkuji za odpověď. Po delší době chci přece jenom zareagovat, trochu mi to trvalo, protože jsem odpověd začala ... a neskončila skrze prodiskutovávani s kolegou. Napsal jste, že jsou webby zdeformovaný, ale my si říkáme, že to vypadá, jako byste nevedel najednou jak odpovědět, a že spíš vysvítá, že byste se docela rád webbem hlavně „živil“! a jenom skrz granty. Ale současně jsme si řekli, že ti dva „googlové“, kdyby začínali se ztížnostmi, neměli bysme asi stále ruční počítadla!? Sorry . Ale vlastně jste nic natvrdo nenapsal o té vaší deformaci!! A proč se vlastně navážíte do Architekta? A nejsou jine revue? Promiňte. Takže čteme Vaše vysvětlování skoro pardon jako „výhovorku“. Když píšete o společnosti Jaga, že v Architektu dostává šanci a u Vás ne, takže tím píšete, že by Archiweb třeba Jaga „sponzorovala“, ale že Archiweb si Jagu totálně proklepnul a že budete raději hladovět anebo kritizoval nadace ale, že reklamu od nich nevezmete. Ne, že bych něco četla z Jagy, ale co budete dělat, až začne sponzorovat Jaga nadace? Kritizujete Architekta, kterého taky čteme, a přitom jste společně podpořili londýnské centrum. Čili nejde spíš o pravidla placené reklamy? Ale taky o poslání vašeho Arwchiwebu. Ale vy porad o jinych. Taky jsme si proto znovu - kriticky-! pročetli váš archiv. A asi jsem nucena svůj postoj, který byl až dosud naprosto příznivý, trochu poopravit. Poslední váš článek yde se týkal brněnského nádraží, nejsem z Brna, ale i tak si myslim, ze to bylo promiňte na to, že jde o největší městský zásah v České republice, slabý. Ale například i váš článeček-šleh k tomu oblečení architektů v červnu. A diskusi, která následovala. Taky jsme si pomysleli, že dotaz, i když podle mě docela vtipný! patří spíš do společenské rubriky..? Promiňte.. Takže vlastně kritická reakce mně dnes přijde docela na místě. Promiňte, že jsem tentokrát asi pichlavá, ale nechtěla bych přispět k další deformaci a nemůžu jinak.
I tak Vám přeju hodně čtenářů - i třeba laiků, jak píšete.
Jana N.
Re: Perlička Jan Kratochvíl 21.10.04 20:45
Tak ještě jednou.

1. Deformace webu = současná podoba archiwebu je zdeformovaná, protože na něj nemáme dostatek peněz, aby mohl vypadat v našich očích nezdeformovaně… Což znamená, že je to chudáček malej ustrkovanej, kterému se nedostává tolik péče, kolik by si zasloužil. Co třeba kdyby každý den přibyla na archiwebu stránka o jedné realizaci? Makáme na tom… Ale NČA nám nepomáhá. Ono vymyslet nějakej rozumnej projekt, sehnat doporučovatele a vyřídit věci kolem toho, dá celkem dost práce. A když se pak díváte, že uspějí projekty, jejichž význam pro českou architekturu nechápete, tak se není divit, že vás zalije hořkost.

2. Samozřejmě že se chceme archiwebem živit !!! Popíši náš vysněný model archiwebu, abychom se už nevraceli k té webové deformaci: vytváříme archiweb, za reklamu na webu nebo od nadací apod. dostáváme peníze, za peníze si kupujeme jídlo a ošacení, platíme náklady spojené s prací na archiwebu a z toho co zbyde, si ještě užíváme konzumního života – květina pro manželku, masáž, normální dovolená bez focení baráků atd.

3. Co se týče kolegů z Google – nevím jestli se po 7 letech práce dá říct že začínáte… A oni byli trošku v jiné situaci. Amerika není Česko, vyhledávač není portál o architektuře. A internetová horečka nás nezasáhla. Každopádně mám jejich příběh rád.

4. ad Architekt – jiné revue příspěvky od NČA nedostávají. Zlatý řez není revue.

5. ad Vydavatelství JAGA – to jste mě skutečně pobavila :o)))) S radostí očekávám den, kdy průbojník katalogových šmoulích domečků bude dávat peníze nadaci, která má jako hlavní motto podporu architektury. Aneb: „Milí pánové z nadace, podpořte prosím projekty, které lidem ukáží, jak vypadají současné moderní rodinné domy.“ Teď mě tak napadá, že jsme kvůli tomu asi nedostali grant na projekt o českých rodinných domech. Nevíte o provázanosti JAGA s NČA něco bližšího?

6. My jsme České centrum z Londýna nepodpořili, naopak oni podpořili nás. A jsme jim za to vděčni, protože se jedná o výborný projekt, na kterém je radost se podílet. Jsem zvědavý, jak dopadne soutěž. Určitě je to pro studenty záživnější než soutěžení s pórobetonem nebo střešními okny. Zase 2 inzerenti v háji…

7. Ten článek o nádraží nebyl článek, ale jen nahozený míček pro další diskusi, což chápe Rosič, ale už nikdo jinej. Vůbec s diskusí na archiwebu je to slabé, vy jste naštěstí úžasná diskutérka :o) Kéž by vás bylo víc. Oblečení architektů byl zoufalý výkřik, uznávám.

Jinak obdivuji vaši odvahu podepsat se plným jménem. Nenajala si vás NČA na svou obranu? Bojíte se odhalení provázanosti své organizace se členy grantové komise NČA?

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.