Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Časopisy a knihy

Asanace devatenáctého století
Asanace devatenáctého století A. Kuric 01.09.12 22:37
Rád bych se dostal k nějaké podrobné publikaci o asanacích evropských městských center v 19. století. Tituly, které se mi podařilo objevit, se zabývají výhradně přestavbou Paříže. Já bych ovšem rád jaksi celistvější výklad tématu - kterých měst se dotkla nejvíce a jak tam přesně probíhala, kterým městům se vyhnula a proč, jestli byl proces všeevropský, nebo se v některých zemích asanovalo více než jinde, kde byl proti asanacím největší odpor veřejnosti apod. Chtěl bych ale číst fyzickou naučnou knihu, ne online verzi něcí bakalářské či magisterské práce. Existuje vůbec taková publikace (v češtině)? Budu vděčný za jakékoliv nasměrování.
zajímavé a trvale aktuální téma památkář 04.09.12 01:03
Velmi zajímavé téma a skutečně se dlouhodobě stále opakuje pouze příklad Paříže. Monografii na toto téma neznám, ale obecně je to (aspoň v Evropě) tak, že tak radikální vstup do hist. čtvrtí probíhal skutečně pouze tam, žádné jiné evrop.město takto radikálně transformováno nebylo (viz Leonardo Benevolo, Die Geschichte der Stadt/Storia della cittá, Campus Verlag GmbH, Frankfurt am Main, 1983, str., 871), V řadě měst se uplatnil princip vídeňského počinu-Ringstrasse, mnohde v místě hradebních okruhů, popř. části starších předměstí (u nás Brno, Hradec králové, Č.Budějovice...) V 19. století pak dominují početné "utopické" úvahy o koncipovaných stavbách měst, resp. rychle rostoucích čtvrtí pro bydlení rostoucího počtu dělnických profesí, rychle se stěhujících do měst. Pražská asanace a reakce veřejnosti, která zabrzdila větší podíl destrukce Starého Města je jistě obecně známá....Nelze v diskusi provádět zkratkovitě přehled, Má-li někdo další tipy a názory, také si rád počtu.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.