Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Časopisy a knihy

Vnější charakteristika moderních architektonických stylů
Vnější charakteristika moderních architektonických stylů Petr 06.09.09 13:16
Zdravím vespolek,
sháním nějakou publikaci o moderních architektonických stylech, která by se více věnovala jejich VNĚJŠÍ charakteristice. Se zájmem jsem si přečetl ...ismy od Jeremyho Melvina, je tam sice dost cenných informací o podstatě, pozadí vzniku a uměleckých principech jednotlivých stylů, ale chybí mi tam detailnější vizuální popis jednotlivých konstrukčních a estetických prvků, které dotyčný styl charakterizují.
Abych ještě upřesnil, na co se ptám: Například všude se dočteme, že do gotiky patří lomený oblouk, rozeta a fiála (+ co to je). Ale třeba že do dekonstruktivismu patří šikmé a převislé plochy, fragmentace, tvary jako kosý jehlan aj., to jsem zatím v žádné knize nenašel.
(Doufám, že mě za tento dotaz neukamenujete - nejsem žádný student ani uchazeč, jen naproto obyčejný laik, a zajímám se o to jen proto, že se mi moderní architektuira líbí).
Petr
...Kupte si Čejku... šakal 06.09.09 18:38
...teda, jestli je ještě k mání. Popřípadě si ho půjčte ve školní knihovně:

Jan Čejka: Tendence současné architektury, Praha, 1998, ediční středisko ČVUT

Je to doplněné a přepracované vydání. Takže pokud možno berte až tohle druhé vydání, protože je oproti tomu z roku 1992 aktualizované opravdu významně.
Ismy poválečné architektury Vích 07.09.09 18:36
Ismy poválečné architektury najdete i na www.beau.wgz.cz/architektura . Psal jsem je před 2 lety pro Lidovky, je to encyklopedicky stručné a také více o principech a zdrojích, ale nějaký základ konkrétního tvarosloví tam je ...
Díky za info Petr 08.09.09 12:04
Ismy už mám všechny stažené, ale ten Čejka se sehnat nedá. Ani ve skriptárně ČVUT, ani v Klubu architektů, ani v knihovně AV. A nejhorší je, že nikde se už nedá sehnat ani Frampton.

Rád bych se naučil rozlišovat, ale ten vnější vzhled staveb někdy pěkně klame. Vezměme si třeba Novou scénu Národního divadla. Pan Vích ji řadí mezi brutalistní architekturu; tomu odpovídá doba vzniku, okolnosti, materiál konstrukce a nakonec i autor. Nicméně, kdybych ji jako zcela nezávislý pozorovatel (třeba cizinec) uviděl poprvé, aniž bych o ní cokoli věděl, byl bych přísahal, že se jedná o digitální architekturu. Už jen ten nápad, že plášť budovy vypadá jakoby složený z televizních obrazovek, snad ani nikam jinam patřit nemůže.
Přitom výpočetní technika byla v té době (alespoň u nás) velmi, velmi slabá. Tehdy frčely sálové počítače, které se daly využít jen na výpočty třeba ve statice, a pár šťastlivců mělo doma osmibitový mikropočítač s pamětí max. 64 KB. Takové stroje nemohly posloužit ani k technickému kreslení, natož k inspiraci.

P.S. Všiml jsem si, že někteří s Vás se stavějí vůči Pragerově architektuře značně kriticky (četl jsem tu i hlášky jako "zbořit nejlepší" Nicméně zrovna tahle stavba si pro svou originalitu a nápaditost, která předběhla dobu, snad zasluhuje existenci. A pokud si myslíte, že umístit takovou stavbu vedle Národního divadla byla bazgřivost, tak co je potom Palladium?
...Tak to je krize!... šakal 08.09.09 16:12
...Ale v Technický knihovně, kam se teď přes prázdniny stěhovala fakultní knihovna FA ČVUT, toho Čejku snad mít musejí, když ho sama fakulta vydávala. ...Kdo jinej, když ne oni! (7:- | )
pro Petra Vích 08.09.09 16:38
To jsem rád, že jsou Ismy k něčemu . Digitální architektura, taky nazývaná neomodernou, je pokračovatelem brutalismu, tak nejste až tak daleko od pravdy, když vám ji Nová scéna připomíná. Snad jen ta její těžkotonážnost je znakem brutalismu, dnešní neomodernisté jsou už trochu elegantnější.
V principu je to podobné jako že high tech je pokračováním mašinismu s novými technologiemi na vyšším levelu.
Palladium je taky brutus, o tom není pochyb.
ismy karel 08.09.09 20:01
myslim, ze jste si taky odpovedel mimodek sam tim prikladem pragera - co uhel pohledu, to nejaky ismus.. co clovek, to jiny vyklad ismu.. co vyklad, to nekonecne mnozstvi interpretaci..... tezko pak hledat univerzalni a vseplatny slovnik, natoz ilustrovany

architekura bohuzel/bohudik neni az tak matematika, nejaka univerzalni tvaroslovna algebra moc neplati (a nemuze), jen lide poradkumilovni odjakziva potrebuji ke klidu skatulky, takze tu jsou, tak jako v hudbe.. je obcas fajn si uvedomit, ze je to "jen" dodatecna a vicemene statisticka zalezitost/choutka...

cimz vas ale nechci nijak odrazovat od zajmu o architekturu, naopak!
tomu rikam zkratka karel 08.09.09 20:06
"digitální architektura, taky nazývaná neomodernou, je pokračovatelem brutalismu.." az se mi zamotala hlava z toho fofru
pro Karla Petr 09.09.09 00:41
No, a v praxi to znamená, že dnes už se nestaví paneláky, ale Citadela Nové dvory
Citadela Vích 09.09.09 10:20
he, ano Citadela je dobrý příklad na stylovou analízu,
http://www.orco.cz/en/citadela-nove-dvory-photogallery.html
Brutalistní tělo, postmoderní dekorace a neomoderní nástavba. Voříšek jako malovaný, jen zaštěkat ...
Re: Citadela Petr 10.09.09 12:46
Je to pořád lepší, než obvodové zdi vojenské budovy z 19. století, jež skrývají megalomanské atrium a 5 podlaží neomoderny s prvky high-techu. A jako třešnička na dortu skví se na průčelí této "historizující" budovy zvukolam tvořený mohutnou převislou skleněnou deskou (dekonstruktivistický prvek?). Myslím, že kdyby to bývali raději celé strhli a postavili tam mladší sestřičku centra Pompidou, udělali by líp.
rere: citadela Vích 10.09.09 20:59
to se jako někde děje? to zní dost srašidelně ...?
No ovšem Petr 10.09.09 23:12
Myslím, že tyhle dvě fotky hovoří za vše:
ZVENKU: http://new.palladiumpraha.cz/wp-content/blogs.dir/1/files/o- palladiu/r3140_upr.jpg
A ZEVNITŘ: http://new.palladiumpraha.cz/wp-content/blogs.dir/1/files/o- palladiu/h_mg_17279.jpg
Kdo nevěří, ať běží na Náměstí Republiky.
Anebo na Smíchov Petr 11.09.09 10:57
Něco podobného máme i na Smíchově, to je snad ještě horší. Tam zase pro změnu díky zákroku památkářů ponechali stát malý kousek obvodové zdi historické továrny, který vpravdě "vkusně" zakomponovali do postmoderní budovy obchodního centra.
http://www.zastarouprahu.cz/foto/novysmichov.jpg
Myšlenkové pochody těch památkářů opravdu někdy nechápu. Zachrání kus ruiny ca cenu vzniku neuvěřitelného paskvilu, a Tugendhatka se nám zatím rozpadá a 10 let plánovaná rekonstrukce se každého čtvrt roku odkládá o čtvrt roku ...
Bať, Vích 11.09.09 20:16
bať.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.