Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

Nový děkan brněnské FA
Nový děkan brněnské FA Jan Kratochvíl 14.04.05 18:40
Poté, co Karel Doležel objasnil největší trapas v porevoluční historii FA a nastínil, že jediná cesta, jak ze současného bludného kruhu ven, je s novým vedením, tak zakládám novou rubriku a ptám se, kdo by byl podle vás vhodným kandidátem na Mojžíše, který nás vyvede z funkcionalismu a stavebnictví?
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 18:57
Stávající děkan už nepřipadá v úvahu či co ?
Re: Nový děkan brněnské FA Jan Kratochvíl 14.04.05 19:01
Stávající děkan nepřipadá v úvahu.
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 19:57
To je tak špatný ? Nebo je to " jen " kvůli aféře s MM ? Což takhle profesor Nový ? ( dvakráte nevstoupíš do jedné řeky ) Musí to být vlastně někdo z fakulty architektury ?
Re: Nový děkan brněnské FA Karel Doležel 14.04.05 19:58
Jan Tabor
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 20:01
Co o něm ale vlastně víme ? Či víte ...... byl jsem " jen " na jeho přednáškách a na jeho poznávačkách Vídně, leč to je vše co mohu říci. Jakou zastává funkci na sjeho oučasné škole ?
Re: Nový děkan brněnské FA Karel Doležel 14.04.05 20:04
LAZAPAHu, nevím kdo jsi a proč jsi i 15 let po revuluci v ilegalitě, ale děkan může být po sobě pouze dvě období, to vyplývá ze zákona, pokud se nemýlím. Může to být kdokoliv odkudkoliv, kdo se přihlásí a koho zvolí senát FA. Následně ale musí být potvrzen novým rektorem, což ale není samozřejmost, jak dokládají příklady z Liberce, kde arch. Roubík nebyl rektorem potvrzen, ač byl dvakrát řádně zvolen.
Re: Nový děkan brněnské FA Jan Kratochvíl 14.04.05 20:19
Jan Tabor je dobrá volba. Osobně ho chápu jako "otce" současné mladé rakouské generace, která je združena do tolika skupin Pokud by se mu povedlo něco podobného u nás, bylo by to skvělé. Myslím, že o něm nemusíme pochybovat, je to prostě konstanta, podobně jako je MM. Jsem přesvědčen o tom, že to musí být člověk zvenčí. Ne přímo ze zahraničí, ale prostě mimo FA VUT.
Re: Nový děkan brněnské FA Martin Rosa 14.04.05 20:22
Taky mě jméno Jana Tabora napadlo a myslím si že by to mohla být dobrá volba. Je ale pravda, že by mě taky zajímalo, s jakým programem by přišel.
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 20:27
Dobře. Ikdyž má " na triku " mladou scénu v Rakousku a je nabitý vídeňskou energií, tak se ptám, zda již není přílišně ovlivněn rakouskou kulturou. Ikdyž není tyk daleko doba, kdy jsme spadali pod stejná křídla, myslím si, že je to jiná kultura, jejíž výdobytky zatím není možno přenést sem. Představa, že po absolvování fakulty zajedu na Václavák, pronajmu si tam parter domu, vymlátím skla, udělám nové výlohy coby reklamu na sebe sama ( querkraft, propeller Z - Mariahillferstrasse ) mi připadne jako utopi. ZATÍM !!! Děkan by měl být i trochu jako manager nebo ne ? Pana architekta Tabora si vážím, ale nepřipadně mi jako vůdčí osobnost do čela takového cirkusu, jakým FA je ( BEZ URÁŽKY ). A co někdo z obecního domu ? Tato myšlanka je passé ?
Re: Nový děkan brněnské FA Jan Kratochvíl 14.04.05 20:35
LA ZAPAHu, doufám, že nebudeš v senátu, až se bude volit děkan. Nic ve zlém, ale zhruba všichni cítíme, že by to chtělo nějakej impuls, abysme se nemotali pořád do kolečka a ty navrhneš někoho z obecního domu. Hele že ty si děláš srandu Mě právě přijde zajímavý, když se v tom našem cirkuse objeví zahraniční artista. Otázkou je, jak by to zvládal ve vztahu k VUT. To skutečně nedokážu posoudit... Možná by se ale dalo vydělávat vědou a ne jen od rektorátu. Ale v tomto nejsem moc kovaný, do finančního toku na fakultě vidím jen útržkovitě.
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 20:48
NO FEAR, v senátu jistě nebudu :o) Chápu - impuls - skvělá věc - otázka - je skvělý v ostatních záležitostech ( autoritativnost, schopnost naslouchat, do jisté míry právník, doktor a menežr ...) stejně jako v teoretické části architektonické tvorby ? Tak to můžem rovnou na trůn posadit KD a je to. S Obecním domem to SAMOZŘEJMĚ byla legrace :o) Faktem ale je, že pana architekta Tabora neznám, stejně jako ostatní adepty, o kterých se bavíte. Jooooooooo druhák je druhák :o) Ale na volbě stajně nemůžu nic změnit, pokud nebudu v senátu.
Re: Nový děkan brněnské FA Jan Kratochvíl 14.04.05 21:38
Asi fakt hledáme supermana. Hlavně aby ta vize, kam směřovat, byla...
Re: Nový děkan brněnské FA LA ZAPAH 14.04.05 21:44
to je pravda, howgh
Re: Nový děkan brněnské FA Martin 14.04.05 22:55
Zdravím

Zapojím se do diskuse,
Na Fakultě jsem čerstvě a zdejší systém má formu inženýrsko !architektonickou!. Ono je škoda že opravdu lehce se nám tu nepracuje, ale člověk si nemůže stěžovat.
V hlavě mám myšlenku vytvořit v ročníku skupinu lidí kteří by se starali O ostatní kandidáty architektury. Ale jěště bude chvíli trvat než se do toho dám. Nemalou míru na tom ma i 10předmětů se ktrerými studenti spíše zápasí než aby je zvládali s chutí a nadšením pro bezva práci. Píšu to proto že chci demonstrovat strukturu působivosti výuky na studenta 1 řoč. Sama Fakulta je v základech dobrá. Ale já tak nějak vidím že má sakra navíc. Vždyť výtah měsíc nejezdil. Jde oto jak se ktomu stavíš stavařsky kdy asi to100%nevidíš jak architekt . Ono fungování jako takové Pana Chybíka není nijak v nepořádku, ale dokázat na fakultě se dalo dá a bude dát udělt ve všech směrech více než do teď. Byl jem dnes na Přednášce Pana Uhdeho a nejen proto si uvědomuji že člověk je veliký jen tím co zařídil a uskutečnil a jak lehké to je když se na life díváte tím správným úhlem.
Obávám se však že nová pulsující mozkovna vymislí dobrý koncepty restrukturilazací ale nebude to odsouhlaseno nebo něco takového. (jako MM) Proč nemáme sílu na převalení koule přes vrcholek?
My nemůžeme dosáhnou stylu výuky ateliéru na Brightonu ale Arhcitektura možná měla být více oddělená od tý stvařiny neboť se trochu plete když máte vymyslet extrémní bydlení a hned nato krov ne gerberův nosník. Nevím zní to možná tak že si nedokážu zorganizovat čas na to a na to. člověk je jako vylepený a nepodává ty optimální výkony kdyby se výuka úbýrala spíše směrem koncentrovaným a jednotným For example: 1ročník kompozice,výtvarka(perspektivy, atéliérové kreslení, atd) dějiny arch, soudobá arch, všeobecná typologie podle MM, Prezentační techniky a Pc modeling další ročník to samé a 3 ročník třeba mechanika, pozemák,stvební chemie stavební projekt . Jo koncentrovat podobné přdměty do jednoho nebo následujících řočníků.

V závěru jen se stači domluvit a chtít naši fakultě pomoct
psTento příspěvek nemůže být chápán jako jedíné vyjádření mého názoru na situaci na Fakultě protože můj mozek nějak nedovede zpracovat tolik myšlenek na jednou. Navíc text bohužel a vůbec mluvené slovo v diskusi či na přednášce nepopíše to co vše náš mozek dokáže vygenerovat proto že szkra není čas.
Re: Nový děkan brněnské FA Martin 14.04.05 22:57
Díky,Díky Kráťovi za archiweb
Re: Nový děkan brněnské FA Lukáš Brus 15.04.05 09:53
Martine dovolím si s tebou v pár věcech nesouhlasit..architektura je obor který vyžaduje zdatnost jak uměleckou tak technickou. Bombastický návrh který je nerealizovatelný zůstává bohužel jen návrhem, architekturou se stává až po realizaci. Ať to zní jakkoliv fádně, bez pochopení základních principů pozemáku a mechaniky nemůžeš plodit smysluplné návrhy. Možná uděláš výborný plakát a rendr ale až dojde na realizaci statika si vynutí milionjedna změn, a zákony fyziky a pracovní morálky zedníků promění tvůj návrh ve slátaninu. čím větší jsou architektovy znalosti v oblasti statiky, tím dál se ve svých návrzích může dostat, protože ví jak a proč. Může být sá sobě technickým konzultantem a technická a umělecká stránka bude jaxi v harmonii. A ten kdo neví tvoří krabice - nejbanálnější konstrukční systém. Nenadarmo Calatrava vystudoval statiku. Nerad bych rozděloval lidi na ing. a ing.arch., i když pracují na něčem jiném, výsledek jejich práce je jedna stavba. Nemluvě o tom že šest let na FA a titul ing.arch. neudělá z člověka tvůrčí osobnost. A to co jsme se, při vší úctě, dovídali v předmětu základy architektury, že špatný architekt je horší než špatný doktor, k tomu není co dodat. Není důvod přidávat slovíčku arch. na falešné důležitosti, člověk funguje v nějakém žebříčku potřeb a každý ví že je pro něj důležitější se najíst než bydlet v dobře navržneném domě. Pokora je známkou vyspělosti a té mi na této škole trochu chybí. Co se týče současného a nového děkana, do zákulisí problémů vedení nevidím, ale ve výuce vidím že pan Chybík předvádí práci se zápalem a na vysoké úrovni. Ale opakuju, tím se nechci jakkoliv vyjadřovat k zákulisní problematice. A nový děkan: Každopádně osobnost zvenku, osobnost která by posunula školu a její myšlšní na další úroveň. A hlavně osobnost, která by překopala systém výuky. budoucost bych viděl v jakémsi tržním systému, kdy by student konzultoval svoji ateliérovou práci s libovolnými odborníky na škole působícími, a při kritikách a známkování by byl vystaven komisi odlišné od svých konzultantů. Volbou konzultantů by docházelo k přirozenému odlivu nefunkčních učitelů, zatímco ti nejvíce vytížení by byli následně ohodonoceni. Snížil bych objem prací vykonávaných do okrajových předmětů, protože z vlastní zkušenosti vím že to jen jen honba za zápočtem konaná nejjednodušším možným kopírovacím způsobem a hlavně bez zájmu a tudíž bez efektu. Technické předměty by se mohly oprostit od zbytečných detailů a řešení konstrukce domů ze začátku 20 století a více se věnovat DOTAŽENÉMU řešení ateliérové práce a aktuálním stavebním možnostem..Jsme přece v roce 2005 a krovy vaznicové soustavy už se jaxi nestaví.
Re: Nový děkan brněnské FA martin 15.04.05 16:21
máš úplnou pravdu

Prostě ta myšlenka fungování v Aťasech na Brightonu stylem umělecko kompozičním že vše co navrhuješ si musíš odůvodnit(jasně žě u nás je to tak též) alestudenti pobývající na Brightonu sami řerkli: Tam ten ateliér mám dal více inspierace a pohledu na věc než u nás.
z pozadí probllémů výše řečených vyplýva mnoho do další diskuse, myslím si že objasnit si to na pravou míru by se mělo realizovat otevřená diskuse nám přines více kladných a hlavně hmotných výsledků?.
Díky za reakci : -)
sežeru vaše duše taky martin ale jinej 16.04.05 10:55
trochu odbočím: jak se vám líbila habilitační přednáška arch. Petra Pelčáka, zejm. v kontextu prosakujících informací, že jde pravděpodobně o jednoho z kandidátů na nového děkana?
Re: sežeru vaše duše Martin 17.04.05 20:02
Jo přednáška byla super, jenom drobný taková věc s vaňkovkou. Trochu se mi zdálo jako byt to pro Pelču Nebyl žádný problém!
když už jsme v těch diskuzích... Monika Langová 18.04.05 16:38
Osobně si myslím, že strukturu školy nejvíce prožívají studenti, kteří jsou v ní namočení až po uši a jsou jejím výplodem a vychází z toho mlýnku na maso /Floydova The Wall?/. Děkanem, který by skutečně byl přínosem pro fakultu, by byl člověk, který je se studenty na jedné lodi /něKDo mě přece jenom napadá/. Anarchie?....

Co se týče inženýrsko - architektonických předmětu... Vrcholem "architektonickeho predmetu" je atelier /pedagog-architekt versus student/. Pro tenhle vrchol studentske tvorby /tak a ted se ukaz, proc jsi tady, co je v tobe/ by mely byt podkladem ostatni "architektonicke predmety" jako jsou kompozice, dejiny arch., vytvarne tvorby...Co by melo byt hlavni devizou techto predmetu je: ve STUDENTOVI NICIM NEPOSKVRNENYM probudit touhu tvorit, touhu objevovat architekturu, touhu pidit se po moznostech seberealizace do architektury... rozvijet dale vytvarne citeni, rozvijet osobnost a styl... a probouzet a probouzet... kdy student nebude vystaven narazu tlakove vlny, ale otazkam: jenom osobni zkusenost s nalezenym je dulezita - ne interpretovane. Proto by takove predmety mely byt vyucovany jako prvni!
Inzenyrske predmety si ale zakonite nemusi brat na sebe tvar predmetu nudnych a nezazivnych! Vzdyt tvoreni architektonickeho detailu, nauka o stavebnich materialech, vsechno to HMATATELNE v architekture je jako TELO a bez nej ani duse neexistuje. Na architekture je tvorive vsechno, je otazka, kolik z toho skola jako TVOŘIVÉ nalezne se svými studenty...
Takze nehadejme se o dulezitosti jednoho nebo druheho, hadejme se, jak tyto predmety vyucovat...
... ML 18.04.05 16:51
...a jedním z dost podnětných a téměř evolučních vkladů pro tolik potřebnou změnu na FA VUT Brno byl program paní architektky Moniky Mitášové... je potřeba se chytit šance za pačesy...
Re: ... KD 26.04.05 12:36
ML chyť se za pačesy a přijď si pro svůj mobil.
! Jan Tleskač ! Jan Májek 02.05.05 10:26
Co takhle JAN TLESKAČ ! :-O
A záhada fakultního hlavolamu je vyřešena.
Liberec Martin Rosa 09.05.05 10:37
Jen pro informaci: v liberci byl zvolen děkanem Bořek Šípek. Viz http://aa.vslib.cz/fakulta.architektury/
Re: Nový děkan brněnské FA Martin Frei 09.05.05 12:38
100% souhlasim s Lukasem Brusem. Sam bych to lepe nerekl (nenapsal). Jenom pridam malou zkusenost...
Ted jsem na stazi ve francii na skole v Marne-la-Vallee u Parize. Je to tak tochu experimentalni typ skoly, protoze vsichni profesori (vcetne dekana) jsou EXTERNISTI. Podle toho taky vypada vyuka. Mame tu oproti jinym parizskym skolam architektury vice techniky. Ovsem oproti FA VUT je to asi tak ctvrtina. Vyuka probiha v urovni zakladnich znalosti statiky, konstrukce a hlavne o pochopeni principu. To znamena ze nemusime pocitat slozitosti, ale treba pastelkama vybarvujeme kde je na konstrukci tah a tlak. Vypada to primitivne, ale pokud si vymyslite slozitost, tak vam to da zabrat Na druhou stranu je tahle skola (ve fr) az priliz racionalni. Studenti se boji jakychkoliv experimentu. Zkratka se boji udelat chybu a to je podle meho nazoru spatne. Chybama se prece clovek uci.... A my se to teprve ucime
Nas novy dekan by podle me mel byt opravdu NEKDO a ten nekdo nejlepe od jinud. Ten kdo nema zatim zadnou spojitost s FA VUT ale konexe s okolim (at uz domacim ci zahranicnim). Konkretni jmeno me vsak nenapada...
Re: když už jsme v těch diskuzích... klarkka 14.05.05 02:56
souhlas souhlas! jsem sice na FA v Praze, ale jak tak kookam, touhy studentu arch. jsou vsude stejne. volani po zmenseni tlaku, tam, kde prave neni nutny, zmene pristupu kantoru, jejich oprosteni od nazoru, ze ten JEJICH predmet je tim nejdulezitejsim, skoncovanim s upornym honenim zapoctu, kdy uz clovek prestava premyslet a hledat a jde tou nejsnazsi cestou i s vedomim, ze je slaboch, ze to mohl udelat daleko lip, jenze proste neni cas, musi honem utikat dal.., touha po probuzeni zajmu, touha po rozvoji, touha po pocitu, ze my jsme opravdu ta nastupujici generace, ze na nas lezi zodpovednost a my si ji musime uzit a vyuzit co nejlip, ale prece ne vzdy s vaznou tvari
a vecny nedostatek casu?..neni zpusoben jen premirou vzajemne nesloucenych a neslucitelnych pozadavku, ale prave i malym durazem na kreativitu, rozvijejici se osobitost, alespon na zacatku studia, pricemz prave v prvnich semestrech paradoxne odchazi nejvic studentu, aniz by se v podstate stacili projevit. ale prece tim sitem by MEL BYT atelier, o to tady bezi (nebo se mylim? kdyz jsme na technice, maji byt bez ohledu na fakultu sitem technicke predmety?) a asi si neodpustim konkretne jmenovat nejvetsi postrach-dg. neni divu, ze ji venujeme nejvetsi dil casu, ktery bychom jinak mohli vyuzit daleko ucelneji a rozhodne i prijemneji. a to vse jen pro to, abychom se pres ni dostali a mohli tak vesele pokracovat ve studiu toho, co , nas bavi. nezbyva nez sobecky doufat, ze se nam to, alespon vetsine, povede, protoze se zmeny nejspis nedockame (viz. jiz nekolik, V DUSLEDKU nevyznamnych, petic, napr. http://www.student.cvut.cz/view.php?cisloclanku=2003052201 ) a nesobecky slibovat, ze my to pozdeji pro ty mladsi zmenime, treba i formou zvoleni jinych hlav.
huh ale uvitam hlasy o dulezitosti dg, minimalne jako motivaci, protoze od vetsiny profesoru na nasi fakulte, sdilejicich stejny negativisticky nazor k tomuto predmetu, se jich nedockam.. dik K.
Re: Liberec Alexandr Skalický 26.05.05 15:29
Liberecký námět na děkana?: Bořek Šípek, který údajně musel odejít z UMPRUM proto, že vůbec nechodil do školy. Bořek Šípek, který údajně z podobných důvodů musel odejít z Vídně. Možná by byl v Liberci lepším děkanem Roubík?, který zase zřejmě není schopen prokázat, že dokončil nějakou vysokou školu architektonického zaměření (jedna věc je ji dostudovat a vlastnit diplom a druhá jen vykládat, že jsem ji vystudoval a diplom nevlastnit). Takže si vyberte například pana Šlapetu? jako v Praze na druhý pokus? Možná je problém, že někdo, kdo by byl opravdu přínostem, tuhle práci nechce vůbec dělat.
Fenomén Šípek & Šlapeta Petr Šmídek 26.05.05 21:56
Kousl jsem se a přečetl si rozhovor s Bořkem Šípkem v pátečních Lidovkách. Šlapeta s Šípkem slouží školám především svým jménem. Lze na ně lépe nalákat pozornost médií, široké laické veřejnosti, sponzorů a někdy i lidí ze zahraničí. Na první pohled (hodně krátkozraký) je to s nimi v čele lehčí. Jaké to jen na ten druhý pohled bych rád slyšel od lidí, kteří měli tu možnost pod jejich vládou někdy studovat.
Re: když už jsme v těch diskuzích... Aleš 27.05.05 01:13
Nelze nez souhlasit! Nejdulezitejsim a stezejnim tematem studia by mela byt prace v atelieru. Na ni by mel student myslet, kdyz usina nebo kdyz se probouzi..., ne na pisemku z matiky ci deskriptivy. Nebo jak stihnout odevzdat dalsi rys do pozemaku. Samozrejme tyto a dalsi premety okolo jsou dulezite, maji smysl. Ale mely by doplnovat znalosti, komplexneji rozvijet. Ne trapit a odebirat nejvice energie... nejsou prece nejvice dulezite. A tak me napada - existuje v nasi zemi vubec fakulta architektury, kde se skutecne architektura vyucuje? Kde architektura, s ni souvisejici polemika, kreativni tvorba a vzajemná konfrontace, premysleni o souvislostech, dalsim vyvoji apod. zabira rozhodujici penzum casu? Mozna UMPRUM? Nevim....
Ani neznam, jak to chodi v zahranici, ale co jsem si precet nektere postrehy lidi, kteri s tamnimi skolami do kontaktu prisli, vypada to, ze tam je pomer technickych a doplnkovych predmetu oproti atelierove tvorbe znacne odlisny. Neni to jeden z duvodu proc nase architektura za zahranicni tak pokulhava? Alespon jak se vsude prezentuje....
Re: Fenomén Šípek & Šlapeta Aleš 27.05.05 02:21
Na FA CVUT jsem teprve prvnim rokem, takze me zkusenosti s chodem skoly a vedenim nejsou zavratne, ale urcity obrazek jsem si stacil udelat. I diky starsim kolegum. Prof.Slapetu jsem videl tak mozna dvakrat, a to je pry docela dost, vzhledem k tomu, ze je vice na sluzebnich cestach nez na skole. Reklo by se, ze tam ziskava dulezite kontakty pro rozvoj a zkvalitneni nasi skoly, ale ja nejake podobne pusobeni nepozoruji. Zli jazykove tvrdi, ze si svou fci vylozene uziva pro vlastni uspokojeni .Nevim, ale myslim si, ze platnejsi by byl urcite vice, kdyby se angazoval a pohyboval na fakulte. Komunikoval se studenty, zvazovalil jejich namitky, snazil se pochopit a resit nejpalcivejsi problemy, ktere nas trapi a o kterych se pise treba vyse. Zadne podobne aktivity jsem nezaregistroval. Pokud do Prahy prijede nejaka osobnost a ma prednasku, vetsinou je to pod zastitou jine instituce. Nechci jen kritizovat, ale je fakt, ze kdyz si s nekym ze starsich studentu nebo pedagogu promluvim, odpovedi jsou velmi podobne. Obrovsky kolos, tovarna na achitekty, kde pretrvavaji nektere praktiky z dob komunismu, kde uci byvali potentati i jejich odpurci, kteri s nimi tehdy bojovali, atak se nemuzou ani vystat. Propojeni neuveritelnymi nitkami, kdy vetsina ma strach o misto, tak se jeden boji vyhodit druheho, pac by mu to treti vratil... Do toho slaby dekan, ktery nema silu a ani odvahu prijit s radikalnim rezem... Takze se nic nedeje, jen se kazdy rok zvedne uz tak neskutecny pocet studentu, kteri se prijmou. Coz sebou prinasi jen sama pozitiva. Jiz tak preplnena budova muze opet dokazat, ze zvladne pojmout dalsi pocty uzivatelu, nez na jake byla kdysi dimenzovana, studenti maji radost z vice kolegu a jeste dalsimu prohloubeni anonymity, ucitele z vetsiho naporu pri praci, budouci klienti z vetsi urovne absolventu (zajimave bude, az bude architekturu studovat kazdy druhy)... Kazdej , kdo prijde s odhodlanim toto alespon trosku zmenit po case stejne dojde ke smireni s danou situaci a presvedceni, ze jedinec nema v takove strukture sanci. A tak sklopi oci, najde si sve mistecko, ktere ho tesi a uspokojuje (a zde je nutmo priznat, ze takova tu skutecne jsou, napr. v rade vybornych osobnosti, ktere vam mohou predat spoustu poznatku a posunout vas vyvoj o kus dal a diky kterym vam architektura stale pripada jako uzasny obor) a o zbytek se nestara a snazi se nejak v klidu projit skolou, bez iluzi, idealu, s ryze pragmatickym postojem...
Borka Sipka znam jeste mene, ale soude podle indicii, ktere se casto zminuji, jde vylozene o reklamu. Osobne si myslim, ze liberecke skole to spise ublizi. V cele by mel stat clovek, ktery ma v sobe trochu vic nez jen vyumelkovanou slupku na povrchu. Predevsim osobnost, jak moralne, tak odborne zdatna. Ale jak rika jeden z profesoru, ktere jsem poznal : "zijeme v dobe, kdy nezalezi na vysledku" . Priznavam, ze jsem ovlinen Sipkovou tvorbou a patrim spise k zastancum Knizakova nazoru o poutovich atrakcich na Prazskem hrade, kterymi jej Sipek "zvelebil" .
Mozna me prispevky pusobi pouze negativne, ale chci zduraznit, ze v zadnem pripade nelituji cesty, kterou jsem si zvolil. Stale verim, ze architektura je bajecna a je v ni spousta momentu, ktere dokazou jetste vice vylepsit pocit ze zivota. Prave proto me dost mrzi, ze se to u nas nedela lepe, protoze si myslim, ze by to slo a ze na to mame pravo...
děkan? Ondřej Bartůšek 30.05.05 12:10
Nebál bych se rozvířit stojaté vody našeho zhnilého rybníčku a navrhuji jakoukoliv osobnost architektury z venčí, která nebude naším rybníkem načuchlá. Jan Tabor- super. Velice dobrý dojem na mě dělá Koucký, ale nevím jaké funkce zastává a jaký má postoj k volbě děkana u nás. Zaha Hadid by s naším právním systémem asi těžko bojovala, stejně jako všechny osobnosti z "jiného" světa. Podobnou obavu mám i o Jendu Tabora. Každopádně si myslím, že nám pan Chybík nastavil laťku celkem vysoko... O
Re: Liberec ag 31.05.05 04:19
Jak rika Raymond Chandler: Policejni prace vyzaduje ty nejlepsi lidi, ale nenabizi nic, co by je pritahovalo ... mozna podobne by se dala parafrazovat situace v ceskem skolstvi, v architekture zvlaste - mimochodem podobne tema vznesla Zaha Hadid pri diskusi o budoucim smerovani AA: "Proc na AA v soucasnosti neuci zadny znamy architekt" - jako dalsi me napada Jean Dubuffet a jeho text tykajici se protikladu mezi vlastni tvorbou a jejim vyucovanim ... co se tyce Sipka, hodnotil bych nejdriv za rok ... pokud vim, dekana dosud nikde nedelal ... jaka je jeho architektonicko-designerska tvorba nemusi mit s jeho dekanstvim nic spolecneho ... co se tyce prof. Slapety jako medialniho symbolu skoly, panbuh s vami ...
Re: Liberec aX 31.05.05 14:29
Adame, Šlapeta jako symbol funguje v Německu nebo Švýcarsku víc než dobře. To mám z vlastních zkušenosti. Je jasné, že se jinak chová k prvákům na ČVUT než k profesorům na ETH. Jméno nového děkana AA je pro mě hodně překvapivé, přestože jeho životopis je více než zajímavý.
Re: Liberec ag 01.06.05 18:19
a co z toho symbolu ve svycarsku ci nemecku cvut kdy melo?
Re: Liberec aX 02.06.05 12:28
Nejvic z toho ma on sam, (viz. soucasna vystava o tvorbe jeho strycu na ETH), ale co takhle stale se rozsirujici moznosti pro studenty studovat na tamnich fakultach?
Belgicky predrecnik XdG ve Veletrzaku naznacil jak se domlouvaji profesorska pusobeni, zvysuje prestiz skoly, a v tom ma Slapeta velke zkusenosti.
Re: Liberec Liberecak 23.06.05 18:27
Nevim, kde vzal A.Skalicky informaci o tom, ze Sipek ve Vidni nechodil do skoly, a proto muset odejit. Borek Sipek z Vidne odchazi dobrovolne (i kdyz kvuli Liberci to asi primo nebude), mimochodem tento semestr ve Vidni jeste douci. Souhlasim s tim, ze je to dobra propagace skoly, a na nazory, zda to skole ublizi, bych si ten jeden rok pockal. Zatim se tu angazuje dost, videt ho taky bylo dostatecne a od pristiho roku tady rozjizdi novy obor designu a vlastni atelier, veci se nahodou zacinaji docela hybat...tak jsem na to docela zvedavy.
Re: Liberec Alexandr Skalický 24.06.05 11:06
Problém je v tom, že když někdo "odchází", tak odchází vždy dobrovolně a po dohodě. Možná že někoho může inspirovat působení pana Šípka v Liberci. Inspirovat se bylo potřeba tak kolem roku 1980 - to byl opravdu špička ve svém oboru. Samozřejmě, že ta kvalita v práci zůstane, ale dnes je rok 2005.......... a vše je již zcela jinde. Asi před měsícem jsem psal posudek na jednu diplomní práci z AVU. Naprosto mně zklamalo pojetí urbanismu odpovídající posmodernímu symbolismu 80.let (trend výuky na AVU). Takže snad se dá jen říci - škola je zde proto, aby žáky naučila metodu práce, umění rozvrhnout si práci na zakázce, dodržovat termíny a dohody (s investory) - školní úloha v podstatě příprava na zakázku. Víc se nedá očekávat. Možná jsem teď zklamal všechny studenty. Prostě každý musí na sobě pracovat opravdu hodně, ale především sám. Nikdo to vás milí studenti nenalije. Proto je možná úplně jedno, kdo je kde děkanem a kdo kde učí.
Re: Liberec Martin Frei 24.06.05 19:05
A kcemu nam potom ta skola bude??? Jen na diplom? Souhlasim ze VS je hlavne samostudium, ale nekdo nam cestu ukazat musi. A jak nam ji muze ukazat nekdo kdo po ni nikdy nesel...
VŠ opět děkanem VŠ? pipe 13.03.06 19:02
Doporučuji ke shlédnutí www.e-architekt.cz, rubrika ŠKOLY, položka Volby děkan 05. O práci prof. Šlapety se tam lze dočíst z volebních programů jeho samotného i ostatních kanditátů. Jeho kandidaturu v Brně naprosto chápu, do CV se každá funkce hodí. Případné zvolení VŠ bych FA VUT skutečně nepřál. A velmi špatné osobní zkušenosti nejsou tím hlavním důvodem...
ano, děkan Martin Rosa 13.03.06 20:51
... a tímto Pipe opět vrátil do debaty téma "děkan na brněnské FA".

Čili několik základních údajů: volby se budou konat 12. dubna.

22. března se akademická i neakademická obec může seznámit se zprávou o stavu fakulty (v 17:00 v aule fakulty).

5.dubna bude celá show pokračovat představením kandidátů.
...tak poraďte... Lazapah@seznam.cz 13.03.06 21:14
Jak jsem pochopil, tak jsi asi z pražské fakulty architektury PIPE, co ? Mohl bys nám ( potažmo mně ) říci, co udělal profesor Šlapeta, že ho " nepřeješ " sem do Brna ? Jelikož o situaci u vás v Praze nic nevím, budu rád za každou informaci. Díkes
... pipe 13.03.06 23:39
Informace a jejich subjektivní interpretace jsou dvě různé věci
... pipe 14.03.06 00:02
Dvě různé věci jsou i autorita člověka budovaná získáváním akademických titulů, funkcí a kontakty s osobnostmi (vše pečlivě uváděno v ohromujícím CV, které je pokud vím téměř jediným způsobem prezentace dotyčného) a jeho skutečné odborné i charaterové předpoklady... Vzhledem ke zmiňovaným osobním skutečnostem nebudu toto téma blíže rozvádět, jsem zřejmě příiliš zaujatý. Zájemce odkazuji na již uvedeného e-architekta - Volby děkan O2 a Volby děkan 05 a dále na stránky s informacemi z Akademického senátu FA ČVUT www.kazimour.wz.cz
... pipe 14.03.06 00:11
Místo skutečnostem mělo být zkušenostem a místo O2 pak 02. Sorry.
debata Miki 16.03.06 14:15
O zkušenostech nicku "pipe" s děkanem Prof. Šlapetou se ví asi tolik: Po volbě prof. Šlapety děkanem FA ČVUT v listopadu 2002 ho student "pipe" vyzval, aby se volby vzdal. Protože ho prof. Šlapeta neuposlechl, podal "pipe" na nově zvoleného děkana trestní oznámení policii ČR, aby tím znemožnil jeho jmenování, které bylo nakonec o 1 měsíc odloženo. Senát FA ČVUT poté naléhal na děkana Šlapetu aby studenta "pipe" potrestal. Šlapeta nakonec toto napadení ze starny "pipe" velkoryse přehlédl a nechal studenta "pipe" absoluvovat FA bez kárného řízení. Tedy dle mého se hodí staré přísloví. "Za dobrotu na žebrotu !!!". viz chování "pipe" zde.
Pelcak? Student 17.03.06 10:10
To je podle me dobry kandidat, mel jsem nekolik moznosti se s nim setkat a pokud vim, tak ve spolupraci s Hrusou funguje jako ten, co vecem dava realnou podobu, kvalitni management a presvedcivou prezentaci, coz je podle meho nazoru pro nas nejdulezitejsi...
pan Prof.Slapeta dekanem brnenské FA ???? Student II (raději beze jména) 17.03.06 12:36
Jak si tady procitam chvalu na Prof. Slapetu, nastacim se divit. Je nespochybnitelny, ze to je profik, hvezda na poli teoretické architektury, známá osobnost. Ale jako dekan??? Pokud vím, v Praze selhal. Skola sla celkem slusným způsobem do kopru. Asi neni dobry, kdyz po roce a půl studenti na fakulte neví, jak ten dekan vlastne vypada?!!? Proc asi Prof. Slapeta neuspel ve volbách??? A brnenska FA ho privita s oterenou náručí??? Tonoucí senát FA se stébla chytá. Nespokojme se s naprostou neschopností senátu najít důstojné kandidáty na tento bezpochyby prestižní post.

PS: toto je můj jediný příspěvek, který do týhle diskuze dávám. Nebudu nikomu, odporovat, s níkým se nebudu dohadovat, jestli ma pravdu on ci ja. To nemam za potrebi. Jen moc dobre vim, co tady pisu....moc dobre.
Osobnosti???? jans 17.03.06 18:37
Studoval jsem UMPRUM a v Liberci, na UMPRUM jsem byl jedno obdobi i v senatu. Chci rozhodne rict, ze to, jake kdo pise odborne clanky, nic nerika o tom, jaky bude dekan ci rektor a kolik prospeje skole. V Liberci byl nejlepsim dekanem Jiri Suchomel. At si myslime cokoliv o jeho profesorskem stylu, nelze mu uprit, ze se pro tu skolu nasadil a bez neho by nikdy nedosahla te urovne jakou ma. Mimochodem jeho atelier je v Liberci zdaleka nejnarocnejsi. Na UMPRUM (nemaji dekany) byl nejlepsim polistopadovym rektorem Jiri Pelcl, prestoze je spis designer nez vylozene architekt, i pro architekturu byl jeho naprosto nepodplatitelny ferovy pristup prinosem. Myslim, ze u dekanu jde hlavne o to, jestli maji rovnou pater, jestli jsou schopni a dostatecne silni na to, aby vcas odrizli ruzne zkorumpovane prizivniky a tech neni malo ..... z me zkusenosti z UMPRUM bohuzel vim o cem mluvim. Je dobre mit dekana, ktery je hlavne ferovy a pracovity manazer. Co se tyce osobnosti, ty by mely hlavne prednaset a vest ateliery - Treba Jeana Nouvela bych chtel jako vedouciho atelieru, ale dekan by byl zcela jiste mizerny....
pro Miki - upřesnění pipe 18.03.06 00:45
Něchtěl jsem své zkušenosti rozvádět, ani se více zapojovat do debaty, ale musím reagovat.
Trestní oznámení na prof. Šlapetu jsem podal proto, že jsem se chtěl bránit zkreslené a nepravdivé interpretaci naší korespondence, kterou dal ve formě otevřeného dopisu všem na vědomí, že mě nepřijme k rozhovoru, neboť prý porušuji základní pravidla slušnosti. Tedy jsem to bral jako velkou křivdu. O tom, že sám na některé dopisy vůbec nereagoval a že s oblibou zkresluje fakta podle toho, jak se mu to právě hodí, se bohužel nezmínil. Např. při své nedávné kanditatuře veřejně prohlásil, že jako děkan nikdy neodmítl přijmout žádného studenta, přičemž minimálně můj případ jej usvědčuje ze lži. Nezpochybnil jsem výsledek a regulérnost tehdejší volby, dokonce jsem původně podlehl image prof. Šlapety a napsal mu, že je pro FA ČVUT určitou nadějí. Pak jsem poznal způsob jakým uvažuje resp. přistupuje k řešení problémů a vyzval tehdejší senátory FA, aby zvážili své působení i jeho kandidaturu na děkana, a zdůvodnil to prohřešky AS FA proti jednacímu řádu, statutu ČVUT i dalším předpisům, právě za předsetnictví prof. Šlapety. O odklad jmenování děkana až do vyjasnění všech problémů jsem žádal i rektora p. Witzanyho, který mi oficiálně sdělil, že děkana prakticky nemůže nejmenovat a prof. Šlapeta byl myslím jmenován v řádném termínu (o měsíčním zpoždění skutečně nic nevím). Pozdější dění v Liberci tvrzení pana rektora poněkud zpochybnilo. Také senát ČVUT některé mé podněty ingnoroval, byť jsem vždy uváděl kontrétní fakta i příslušné právní normy, vč. vnitřních předpisů fakulty i školy, vysokoškolského a trestního zákona či LZPS. Mé jednání se jistě mnohým nelíbilo, ale snahu senátu FA mě za něj disciplinárně trestat považuji dodnes za absurdní a smutnou ilustraci myšlení některých lidí, byť jde často o obecně respektované osobnosti. Nejednal jsem jistě pokaždé správně a neměl ve všem pravdu, bylo to celé velice vyhrocené a emotivní, zřejmě ze všech stran. Za vším, co jsem tedhy kamkoliv napsal si však i nyní stojím. S nefér přístupem některých lidí, arogancí moci, kdy byly přehlíženy i evidentně prokazatelná fakta, docházelo např. ke zkreslování oficiálních zápisů z jednání, dezinpretaci výroků, kdy nikdo nechtěl a neuměl za žádnou cenu přiznat chybu a občas ani narovinu diskutovat, s tím vším jsem se dodnes nedokázal zcela smířit. Jsem chudší o ideály a bohatší o draze zaplacené zkušenosti :o) Kdyby někoho zajímalo tehdejší dění ("nebojoval" jsem sám, byla to větší skupina studentů, např. petici senátu za reformy ve škole podepsalo tehdy za jediný den více než 1O0 lidí), mám veškeré dokumenty stále k dispozici. Pana Šlapetu jsem poznal jako člověka, který jedná povýšeně, jenž se vyhýbá konfontaci s problémy a za jehož tváří hodného dědy se skrývá poněkud jiný charakter. Jeho "velkorysost" nebudu komentovat a přidám také jedno přísloví: "Není všechno zlato, co se třpytí". Kdyby se někdo ptal, proč jsem takto nevystoupil už před volbami na FA ČVUT, pak klidně přiznám, že po svých zkušenostech s jednáním autorit na ČVUT jsem měl strach, byť jsem se původně nebál říct otevřeně svůj názor a všude se podepisoval. Jaké jsou zkušenosti ostatních lidí z FA ČVUT, kteří třeba mají větší nadhled, to už jé téma pro ostatní diskutující. Já už se tím nechcí zabývat, podobně jako Student II.
Omlouvám se tímto za pravopisné chyby a případné nepřesnosti pipe 18.03.06 01:00
Jen pár poznámek Jan Kratochvíl 19.03.06 21:32
1) Nedomnívám se, že by šla FA ČVUT do kopru. Prošel jsem si některé ateliéry během Dušanních dnů a musím uznat, že jsou na vysoké úrovni. Můžete mi napsat, na které jiné škole v ČR vyučuje tolik skvělých architektů?
2) Nemyslím si, že by studenti museli "svého" děkana znát. Děkan má na starosti jiné záležitosti, než vítat studenty každý den u vstupu do budovy. Prof. Šlapeta by jistě svou osobností a autoritou dokázal na brněnskou FA VUT přivést nebo alespoň ukázat řadu českých a světových osobností, a o to jde především - kvalitní učitelé, zajímaví tvůrci, mnohost názorů...
3) S nechopností senátu se nespokojte, ale podívejte se na celou záležitost z nadhledu. Neměli by se spíše kandidáti na děkana sami nabízet? Vždyť brněnská FA VUT je tak výborná a prestižní škola, že na ní chtějí učit samé osobnosti a o post děkana se dokonce perou. Myslím, že prof. Šlapeta je za současného stavu dar z nebes.
4) Fakt podání trestního oznámení na základě výše popisovaných důvodů mi přijde hodně hysterický. Na druhé straně buďme rádi, že to skončilo pouze tímto právním výkřikem a nedošlo k fyzickému ataku, tak jak jsme na to zvyklí ze zámoří. A jakou roli v tom sehrál architekt Roubík?
Za kolik? ppl. Ing. Zeman 19.03.06 23:03
Hezký večer. Rád bych se zeptal pana architekta Kratochvíla, co mu pan Prof. Šlapeta nabídl za tak skvělou propagaci na Archiwebu?

Pád z nebes.
Pět peněz Jan Kratochvíl 19.03.06 23:21
Snažím se jen hodnotit skutečnost podle mých prožitků z mé nedávné návštěvy na FA ČVUT a podle dosavadní práce prof. Šlapety.
že by křepelka? ppl. Ing. Zeman 20.03.06 00:35
Aha. I přesto, si to pro mě nepředstavuje Prof. Šlapeta dar z nebes....Aby nám pak z FA VUT nevznikla potěmkinova vesnice s tváří děkana, kterého ni na chodbách školy nepotkáte....Ale...který zato, bude tou pravou tváří pro školu a její preztiž? Nahoře hůj...a dole fůj?
Pozice děkana Jan Kratochvíl 20.03.06 08:27
V názorech na pracovní náplň děkana se rozcházíme. Nemyslím, že by musel trávit čas na chodbách a ukazovat se studentům. Naopak si myslím, že musí být tím, kdo školu propaguje a bojuje za ni "v exteriéru".
re JK Martin Franěk 20.03.06 11:39
Je fajn bojovat v exteriéru, ale na druhou stranu, já jsem rád, když svého děkana můžu potkat na chodbě a popovídat si s ním o čemkoliv. Tak to fungovalo s Doc. Chybíkem. Nebylo to anonymní a neosobní. On znal nás a my jeho.
re JK studentka FA 20.03.06 16:29
Bojovat za co, v exteriéru??? My potřebujem bojovat za kvalitu interiéru. Úroveň našich pedagogů je mizivá. Zbývá tu jen pár odvážlivců, kteří budou, pokud nebude zvolen dobrý děkan(ka), převálcováni zdejšíma lemplama!
z nebes ? pm 20.03.06 16:38
FA VUT potrebuje systemove zmeny a personalni zemetreseni. ze by prof. Slapeta byl tim spravnym muzem na spinavou praci? dost pochybuji.
to JK pm 20.03.06 16:40
prozitky do toho radeji neplette
Pelčák 20.03.06 16:46
zaráží mě, že tu někdo pozitivně hodnotí kandidaturu Pelčáka - propojení Pelčákova Ateleru Brno s radnicí ho naprostodiskvalifukuje! stačí jeho postoj k odsunu nádraží přece!
Děkan v exteriéru Jan Kratochvíl 20.03.06 17:39
ad studentka: Na normálních školách bývá zvykem, že se na místo pedagoga vypíše konkurz. K tomu, aby se na něj přihlásil dostatečný počet kvalitních kandidátů, by bylo dobré, aby děkan zapracoval v exteriéru a pár pedagogů na školu přitáhl. Dále by bylo vhodné spolupracovat s rektorátem, protože FA spadá hlavně pod VUT. A také by bylo fajn, kdyby děkan šířil po světě dobré jméno školy, a to například přednáškami, výstavami a neformálními styky se zahraničními elitami.
Mimochodem na škole existuje ještě post proděkana.

ad pm: Pokud nazýváte konkurzy špinavou prací... FA VUT nepotřebuje systémové změny, ale několik nových kvalitních učitelů, kteří prostředí oživí a přinesou nové názory. A vizi.

ad arch. Pelčák: Nevím, proč se tím zabýváte, když pan architekt Pelčák sám prohlásil, že děkanem být nechce.
liberecka zkusenost jaryn 20.03.06 19:11
já osobně sem byl jeden teď jeden semestr v Liberci, mám-li porovnat s FABrnem.....bohužel FABrno prohrava! ...v mnoha věcech mi škola přijde dost zkostnatělá!....neustále se doprošování , mohu-li zustat déle či ne ve škole!!..dost smutné! na co máme vstup do školy na karty! v liberci škola žije 24hodin denně.....což se o naší škole dá říct pouze v době mařeny a některých dalších akcích!které se ovšem vůbec netýkají práce v ateliéru!...stejně tak, je to s přístupem na počítače. Nemluvě o přednáškách, které se do nekonečna opakují a rozsah se překrývá.(nějak se tu žije z podstaty) Na škole se plýtvá časem, student který poctivě chodí na přednášky, už bohužel nic nestíhá, trochu divné, ne? Nějaké dva roky trvá, než si člověk udělá seznam, na koho přednášky chodit, a na koho ne!...a pokud jde o Šlapetu, rozhodně proti! (nevím jestli z rovna z Prahy udělal prestižní školu ....když byl a je tak perfektní, proč si ho praze nenechali????toť otázka!!!co?.....asi to nebyla hitparada!
so easy pm 20.03.06 22:37
myslite, ze FA VUT nepotrebuje systemove zmeny? tak potom je vse v poradku. zadne obavy! opravime fasadu, nalakame par kvalitnich architektu a skola bude opet zdrava! ted uz staci jen par let tise pockat na vysnenou prestiz. ted ale vazne.
jsem opravdu presvedcen o tom, ze brnenska fakulta potrebuje zasadni zmeny. takove, ktere umozni napr. to, po cem volate. nastup nove generace ucitelu na skolu. tedy nikoliv oni maji byt iniciatory zmeny, ale jejimi vysledky! jinak to ani byt nemuze. souhlasim s tim, ze skole je potreba dat vizi. ta ma ale pochazet prave od dekana. k tomu je zapotrebi silnou osobnost, neuveritelne mnozstvi energie a 100 procentni nasazeni.
ps: spinavou praci jsem mel namysli napr:
restrukturalizaci skoly /redukce poctu ustavu/
tvrda kriteria pro vyber a setrvani stavajicich ucitelu
zmeny v systemu vyuky /atelierova vyuka vs. prednasky/
a s tim souvisejici personalni zmeny.
smutek bubak 21.03.06 01:04
Není důležitá kvantita ale kvalita vědomostí.
Je možné mít množství vědomostí, ale neznat to nejdůležitější.

Tolstoj Lev Nikolajevič

Až se u nas ta kvantita změní na kvalitu, tak bude zase veselo a student si zase budou pískat na chodbách.
re: jen par poznamek Jana Kratochvíla jans 21.03.06 18:24
Vážený pane Kratochvíle, velice si vážím vašeho podílu na tomto skvělém webu, ale to co jste napsal o panu Šlapetovi považuji ( "dar z nebes") za skutečně nešťastné.
Jde Vám o pozici pro pana Šlapetu nebo o Brněnskou školu?
Znáte pana Šlapetu coby posluchač, nebo coby kolega?
V čem konkrétně byste viděl jeho přínos?

Omlouvám se, že stáčím směr debaty, někam, kde to většinu asi nebude zajímat
Kolovrátek Jan Kratochvíl 21.03.06 19:48
To je pořád dokola. Já bych si moc přál, aby se na post děkana FA VUT přihlásilo 10 skvělých kandidátů, ale podle posledních zpráv jich 10 nebude. Kandidáti z prvního neúspěšného kola přes současný senát neprojdou, tak kdo tedy bude děkanem? Hlavně mi nepište, že by se Vám líbil Jan Tabor.....
V současnosti nemá smysl polemizovat o přínosu. Uvidíme, kdo se vůbec na post děkana přihlásí. 5. dubna se nám kandidáti představí. Pak probereme jejich přínos
Máme ho Petr Hill 21.03.06 19:58
Včera jsem dal pět piv s Portzamparcem a prej to bere ...
Kolovratek porad dokola Miki 22.03.06 11:57
Nezastávám se názoru ani z jedné strany, pořád se tu nekonstruktivně přetřásá jedno jméno ale co ty ostatní? Jestli mohu reagovat tak pana profesora Šlapetu znám jako posluchač jedné malé pražské fakulty. Vím že kdykoli bylo potřeba, mohl jsem požádat o slyšení a on mne osobně přijal, což na jiných fakultách často nebylo zvykem. O jeho zahraničních cestách se dá sice polemizovat ale, myslím, že spousta studentů mohla využít mezinárodních vzdělávacích programů, které vznikají na základě dobrých vztahů mezi lidmi, které tyto instituce řídí. Bez těchto kontaktů, které pan Šlapeta bezesporu pro FA ČVUT získal, by jakákoli škola jen stěží získávala jméno. A to už se ani nebavím o dobrých architektech které, pan profesor Šlapeta oslovil a kteří díky důvěře v něho na FA ČVUT začali učit. Například Ivan Kroupa, Petr Hájek, Jan Šépka, Ján Štempl.Myslím, že kdyby byl tak slabou osobností, neměl by tolik kontaktů, a nebyl by tady takto mediálně kompromitován. I když spousta lidí kteří něco dokázali taktéž procházeli mediálním bahnem. Přeji FA VUT toho nejlepšího děkana….
moj nazor michal krištof 22.03.06 15:58
chcel by som ako student na fa v brne tiez reagovat na dekanske volby.....ako ste si uz urcite vsimli som slovak studujuci v brne, siel som tu koli tomu ze som si myslel, ze dana skola je kvalitnejsia ako skoly na slovensku.....mam mnoho znamych ktori studuju v bratislave a na 100 precent viem ze nasa fakulte je lepsia, aj ked na druhej strane ma sklamala podobne ako vas¨csinu mojich spoluziakov prvakov.....cakal som ze to tu bude volnejsie...to sa naplnilo, pristup profesorov je tiez lepsi ako na Slovensku, vybavenie pocitacmi taktiez a celkovo studium je tu v brne narocnejsie....cakal som vsak ze skola kraca skor po modernych trendoch vyuky architektury a prave tu ma skola sklamala....priemerne poctivy student tu nema skoro ziadny priestor a cas na vlastne navrhy a na experimenty, mrzi ma to ze pri hodnoteni prac sa hodnoti hlavne vysledok, zatialco podla man je najdolezitejsi proces zdokonalovania sa pocas celeho semestra....clovek tu je zahrabany do pozemneho stavitelstva, stavebnej mechaniky a mnozstva dalsich technickych predmetov, ktore by sa musia vyucovat a chapem ze to je dolezite, ale myslim si tiez ze princip vyuky by sa dal urcite vymysliet atk ze by clovek mal viac casu na uplatnovanie vlastnej kreativity.....myslim si ze tato skola dokaze velmi dobre pripravit cloveka na ulohu architekta v ceskej ci slovenskej spolocnosti, a prave v nej je problem, my studenti by sme chceli volnost, experimenty...lenze tie sa v skutocnosti vobec nedaju realizovat, v tom je rozdiel medzi nasimi skolami a skolami v zahranici....vzdy ide o vztah uroven spolocnosti-----skola......ja by som chcel aby sa nasa fakulta vymanila z funkcionalizmu a stavebnictva, aby bol skutocne rozdiel medzi studentom ktori studuje architekturu na fakulte arch. a studenr¨tom ktory studuje na stavebnej fakulte........teraz ide o dekana ci si dokaze nasmerovat skolu na cestu ktoru chcu aj studenti...ak nie tak nam neostane nic ine len hladat svoju slobodu v zahranici

(ja v zahranici uz som , ale pojdem este dalej

snivam o slobode rovnako ako studenti architektury v niekdajsich casoch, ktory ju nasli v bauhause, ci niekedy davno v rusku.....

dufam ze na skole sa najdu ludia ktori sa budu snazit a pozdvihnutie skoly, niekolko takych ludi poznam, treba vsak ku nim daslich mladych ludi a odviazaneho dekana
názor Martin Franěk 22.03.06 23:35
Představa, že k nám na fakultu půjde někdo, koho známe z časopisů, který má spoustu "húžasných" realizací je naprosto zcestná. Od takového člověka by to zamenalo "praštit" s rozjetou praxí a naplno se věnovat fakultě, což myslím málokdo udělá (nebo aspoň nikoho takového neznám). Mě osobně by stačil někdo, kdo by nebyl jakkoliv spjatý s "vnitřkem" fakulty a nebál by se personálních změn. Byl jsem dnes na přednášce Doc. Chybíka o stavu fakulty a v mnoha věcech s ním souhlasím. Avšak za sebe si myslím, že chtít lepší výsledky fakulty ve stávajícím uspořádání je nemožné.
debata? haha radek suchánek 23.03.06 10:15
zdravím.. pod dojmem nového účesu Petry Nové se chce prohlásit PUNK není mrtev... ale myslím, že tento "pankový" postoj by prospěl i naší alma mater...kdysi napsal R.K. v komentáři k projektu VBL "...ambicí tohoto projektu je zbavit architekturu zodpovědnosti pod kterou již nemůže déle trpět a prozkoumat tuto novou agresivní svobodu..." Musím říci, že na škole je stále populární teze o přípravě na budoucí povolaní... a chci říci, že s tím HLUBOCE NESOUHLASÍM, páč to je postoj pochopitelný u střední školy, ale ne u vysoké umělecké školy... ... to co mi na naší škole chybí je odvaha, otevřenost, nadšení... myslím si, že není úkolem školy vychovat člověka do praxe, ale samostatně myslící osobnost, která nemusí být vždy snášenlivá ve svých názorech... život je prostě takový a snažit se ve škole simulovat praxi je směsné a v konečném důsledku to dělá ze studentů připosrance bojící se cokoli udělat... myslím si, že debata na škole by se, v první fazi, měla věnovat především těmto ideovým východiskům... ale to je pouze sen, protože žadná debata na škole prostě není (zákulisní pomluvy a sprostoty nejsou dle mého názoru debata). Howg
jen taková myšlenka BCF 23.03.06 11:14
Samozřejmě, že to tady bylo řečeno už stokrát, ale teď mě zarazilo, jak absurdně a zoufale to zní, když se to shrne: FA VUT Brno nemá ve svém pedagogickém sboru ANI JEDNU osobnost, kterou by bylo možno pověřit jejím vedením. Jak si potom vůbec troufají vychovávat stovky lidí, kteří se budou v budoucnu věnovat něčemu tak zodpovědnému jako je architektura?
připosranost Martin Rosa 23.03.06 11:19
S Radkem souhlasím. Ba co více - myslím si, že se na FA VUT ani ta praxe ani zdaleka nesimuluje dobře. Vše se pak ještě umocní vyhnáním studentů do povinné praxe v pátém ročníku.
ad Radek Suchánek ag 23.03.06 11:30
Aniž bych si chtěl hrát se slovy ... to co popisuje Radek Suchánek slovy:...ale samostatně myslící osobnost, která nemusí být vždy snášenlivá ve svých názorech... to je podle mě přesně to, co by škola měla dělat ... a je to rovněž to, co by mělo být označováno za PŘÍPRAVU ČLOVĚKA DO PRAXE ... Mimochodem, s tímto názorem vždy ostře polemizovala v Liberci Helena Jiskrová, která tvrdila, že neexistuje paušálně stejný přístup ke všem studentům a je nesmysl k nim přistupovat jako k budoucím vedoucím architektonických kanceláří, ale že každý student má nějaké individuální schopnosti, které je třeba mu pomoci rozvinout ... a třeba tím způsobem, který zřejmě RS myslí svým označením "příprava na praxi"
Jako studenta třetího ročníku mě to kdysi šokovalo, a zásadně jsem s ní nesouhlasil - dnes jí dávám za pravdu.
Jen abychom si rozuměli Martin Rosa 23.03.06 11:33
... vložený příspěvek neznamená, že bych si myslel něco špatného o praxi - ta je samozřejmě důležitá. Ale působí na mě mnohdy až komicky některé rady pedagogů, že v době studia se má člověk naplno věnovat škole. Mě při mém dosavadním studiu na FA daly mnohem více krátkodobé praktické zkušenosti (z celé škály toho, co mě může v praktickém životě potkat - od stavařiny, navrhování až po zodpovědnost za realizaci ne zrovna malé zakázky), než třeba většina konzultací s pedagogy.
Budiž - je-li škola připravou na budoucí praxi, proč se v případě FA VUT praxe a škola tolik liší???
napad ag 23.03.06 11:42
...Mě při mém dosavadním studiu na FA daly mnohem více krátkodobé praktické zkušenosti (z celé škály toho, co mě může v praktickém životě potkat - od stavařiny, navrhování až po zodpovědnost za realizaci ne zrovna malé zakázky), než třeba většina konzultací s pedagogy ...

tento problem ma vzdy dve naprosto rovnocenné strany mince, které ho mohou způsobovat / školu, zastoupenou pedagogy, a studenta samotného! sorry
Ale zpět k děkanovi... Martin Rosa 23.03.06 11:44
... už dlouho voláme po osobnostech na FA, po někom zvenku. Bude-li stát pan Šlapeta proti kandidátům z prvního kola volby děkana, myslím si, že jeho zvolení by bylo dobrou volbou.
rrr rrr 23.03.06 15:41
blbost...
představení kandidátů Martin Rosa 23.03.06 15:59
Každopádně jasněji bude až po představení kandidátů příští středu (17.00 - Aula). Třeba se dočkáme nějakého překvapení.
překvapení... Martin Franěk 23.03.06 16:36
Jo.....Možná přijde i kouzelník...
děkan? student 25.03.06 13:28
Debata na téma "děkan" je jistě zajímavá, ale problém není v děkanovi...Každý, kdo se hlásil na FA jistě čekal lepší úroveň jak studia, tak učitelů. Rozhlédněte se a uvidíte hrstku zakomplexovaných učitelů, alkoholem vymytého KD a jemu podobná individua, lidi kteří stále žijí v dobách centrálního plánování a mezi tím vším odborníky, které je možno spočítat na prstě jedné ruky. A dokud se tohle nezmění, nespasí školu sebelepší děkan!
individuum KD 25.03.06 22:32
KD kromě toho že je vymyt alkoholem se dokonale zprofanoval - opět vytváří kresbičky v atelieru Brno. Současně píše oslavné recenze na liberecké domky Burian - křivinka na kterých "těžko hledá výtku"!!! (http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=19&action=show&id =76) Má v tom prostě trošku chos
ad.:student 25.03.06 13:28 25.03.06 23:51
Pokud jsi zjistil, že škola nestojí za moc a neuspokojuje tě, tak se seberalizuj v praxi na bokovkách. Teď dokud jsi student a nežívíš rodinu, tak si můžeš dovolit dělat architekturu naplno a riskovat srážku s investorem. Ale plácání o zakomplexovanosti učitelů rozhodně architektuře nepomůže. Raději bych blbou školu a dobrý baráky než dobrou školu a blbý baráky.
Taky jsem byl dřív tak chytrej jak tyad.:25.03.06 23:51 student 26.03.06 11:33
Proč tolik upjatosti? Má tu být debata nad školou architektury a ne seberealizační kroužek...Je fajn, že Tebe to netíží, ale spoustu jiných možná ano...Myslím, že varianta dobrá škola + dobrý baráky zní nejlépe...
píchnutí do vosího hnízda Petr Hill 26.03.06 20:51
Teď trochu odvážně k předchozí debatě:
Školu architektury nechápu jako školu uměleckou, už vůbec ne jako školu umění. Možná to zní trochu rozpolceně a schizofrenně pokud pak souhlasím, že v případě (dobré) architektury jde o umění. Ne vždy je to lehké pochopit, ne vždy je to možné přijmout.
To co dělá architektonické dílo uměním je jeho krása, dokonalost a neoobyčejnost. Stejně však jako může být uměním krásný letoun, dokonalé hodinky či jen neobyčejná obuv a jejich autoři se rozhodně nepovažují za umělce (ponechme tento titul akademičtějšímu užití, tedy spíše "mistři"), jejich autoři rozhodně nevystudovali "umělecké" školy, stejnětak architektonické dílo dělá uměním dokonalost jeho samého, nikoliv "uměleckost" architektury jako oboru.
To, aby se naše budoucí realizace staly uměním, nikoliv jen dalším stavebním produktem, je pak tedy pouze na nás, nikoliv na škole, kterou vystudujeme. Na škole, která nás má připravit po všech (byť nudných a přízemních) stránkách tak dokonale, aby se naše příští tvorba mohla plně koncentrovat na svou krásu a jedinečnost, nikoli na "prostoduchou" a pro některé (nepochopitelně) až ponižující technickou dokonalost - vlastnost, která se pak paradoxně stává královskou kategorií v hodnocení architektury.
Nikdo vás nenaučí jak vytvořit umění, to je nutné najít v sobě. Nechtějte to po své škole, nechtějte to po svých učitelech, nectějte po svém děkanovi.

Nedegradujte fakultu architektury na uměleckou školu.

Prosím..
umělci??? ondřej 26.03.06 22:01
Souhlasím! Konečně dobré připomínky!!!
A mimo jiné taky dobře, že se někdo ozval k učitelům-máme snad právo na to, aby nás konečně neučili vychlastanci a prasata co slintaji po studentkách...
ondřeju KD 26.03.06 23:03
seš vykouř!
bingo student 27.03.06 00:15
ad: KD trafena hus zagaga
ad Petr Hill... píchnutí... Radek Suchánek 27.03.06 00:16
... asi Tě nedokáži slovy presvědčit, že architektura je umění, tak snad nějak jinak... vytřepej kasičku a kup si lístek třeba do Florencie, setrvej tam .... a pak snad... přeji Ti to... s pozdravem rs
ad: Ondřej Ondřej II 27.03.06 00:29
Ad Ondřej :

Ti vychlastanci a prasata slintající po studentkách jsou často lepší než šedý myši sedící ve svých útulných kancelářích a bez jakéhokoliv zájmu a espritu recitující několik let to samé. Jen si vzpomeńte na zábavu a hlavně přínos tzv. Typologie zemědělských staveb...
re Ondra II. Martin Franěk 27.03.06 00:49
Bude hůř...
ad Petr Hill - souhlas ag 27.03.06 11:03
v zasade souhlasim, skola tu neni od toho, aby sve studenty vychovavala, jak se stat umelci ..., Skola by mela vyucovat remeslo, jednoznacne, ale to se da rovnez delat dobre a spatne, nebo nudne. Ale neodpustim si Adolfa Loose z clanku: O umeni a architekture, jez je remeslo :"Kdo stejne vysoko stavi par bot a obraz, ten nikdy neoceni krasy obrazu."
bingo II carol 27.03.06 21:59
Potrefena kachna zakdáká...
souhlas s radkem jaryn 27.03.06 23:28
jo jo priposranost a malo odvahy, skola je pro studenta prostor pro experimenty nikoli pro jistoty.... kazdej si radeji uslape svuj pisecek a bude mit klidek, co?
ad everyone Petr Hill 28.03.06 12:33
ad radek: Jsem neřek že architektura není umění, dokonce jsem napsal že architektura je královnou umění! Jen z ní umění nedělá samotná příslušnost k oboru nebo škola, kterou autor vystudoval, ale přístup a schopnost, kterou autor do stavby vkládá!
ad Ondřej II : Úplná pravda. Jen by se našli i horší případy než zemědělky...
ad ag: Ať si Loos říká co chce, i věc denní a běžná může být mnohem větším uměním než předměty navýsost "umělecké".

Chtěl jsem tím jen říct, že škola architektury by vás měla naučit dvě věci:
1. běžné přízemní (pozemní?) rutiny, které jako architekt musíte zvládat úplně samozřejmě a bez ztráty kytičky, jinak vaše dokonalé a bezvadné domy budou mrzačeny nebo se dokonce vaše plány zhatí ještě dřív, než své ideje zrealizujete.
2. způsob, jakým tvořit a nahlížet na architekturu, jak se vyrovnat s tématem, jak díla hodnotit a jak přistupovat ke svým myšlenkám.

V současné době je určitě naplněn lépe první bod, ač ho studenti pro svou nestravitelnost a onu přízemnost často dost přehlíží a kašlou na něj.
K druhému bodu mají co říct jen opravdu malokteří učitelé a to je potřeba změnit.
No a pak tu zbývá hromada dalších látek a předmětů, které jsou tu tak nějak navíc, asi aby nám komplikovali práci (dimenzování rozdělovací výztuže žb prvků, techniky a způsoby dojení krav, atp.).
to pítr Tomáš Labanc 28.03.06 14:44
svata pravda
RESPECT PRO KD A DALSI A8000 29.03.06 16:45
ZVEDNĚTE PRDELE, ODNESTE SI KOMPY DO ŠKOLY A UČTE SE OD TĚCH, KTERÉ TU TAK HORLIVĚ KRITIZUJETE ! AŤ JIM, VÁŽENÍ, SAHÁTE ALESPOŇ PO KOTNÍKY.
To Vám vzkazují : Ondra Vysloužil, Pavel Kvintus, Ruda Grimm, Honza Lapčík z Atelieru8000
POZDRAW HOCHŮM Z 8000 30.03.06 00:15
DĚLÁTE PĚKNÝ S*AČKY! JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY: CELNICE PANA LAPČÍKA. DOPORUČUJU ZVEDNOUT PRDELE A VRÁTIT SE DO ŠKOLY
konstatovani solo 30.03.06 00:26
tohle se sice nevaze k tematu volbe dekana,ale musim reagovat na urcite veci

si proste musite vybirat kvalitni ucitele,kteri vam neco daji-to je zaklad.Druhy krok je-najit si ve skole prostor kam si da kompl a farat...vysrat se na prubezne reseni podruznych predmetu typu rekonstrukce pamatek, urbanizmus,castecne pozemak,nosky.nenechat se timhletim dojebat a venovat veskery cas atelieru-tomu kvuli cemu na tehle skole snad sem ne?.jinak to nejde.delat atak, souteze,interier (a vystavnictvi), hoknu...to je snad cesta ne?vsechny sracky nechat na posledni 3 tydny!!!jasne to je pak hc-2.,3. terminy,ale co!!!??to se mam jako zabivat druhotnyma vecma na ukor ataku?udelat si ve skole zazemi kde je urcité pracovni prostredi a tam travit vetsinu casu dne,kdyz zrovna nejsem na cviku nebo na prednasce..co vam v budove fa chybi?-pivo,knihovna,internet,pracovni prostredi,modelove centrum, pracovni bordel,..taky je myslim dulezite si ve skole najit lidi s podobnym nazorem!!!
to solo Martin Franěk 30.03.06 01:17
Je fajn si vybírat učitele, ale ani těm ostatním se nedá vyhnout (bohužel). Tvoje zmiňované podružné věci tě budou v budoucnu živit, to je fajn si uvědomit. Pokud to podceníš, každý mamlas se zednickou lžící ti to dá na stavbě pěkně sežrat... Je fajn dělat aťák, soutěže atd... ale... Výuka by se měla zjednodušit, ne vypustit...
to martin solo 30.03.06 10:27
atelier je hlavni-zbytek je podruzny.mam vsak tuseni o co v tech predmetech jde a to mi staci-viz francie vybarvovani namahanych casti...z kazdeho si beru to co uznam za vhodne.protoze jinak bych nedelal nic jineho nez se dojebaval co mi este chybi udelat a pak uz bych nemel ani hlavu ani cas na to hlavni.vidim to vsude kolem sebe...dokud sem ve skole tak si chci trochu zalitat a nemam v hlave delnika se lzici...esli zustanu v cr.tak budu mit po skole este hooodne casu na to,abych byl v nakem atasu prevychovan na robota,ktery pocita konstrukci a resi jaky sklon steny este muze udelat aby to byli zednici schopni udelat...
ad. solo 30.03.06 14:02
Ty jsi se češtinou na základce taky NEZABIVAL, asi ti přišla podružná, že?
moje čeština solo 30.03.06 14:39
jasne uplne stejna situace...no comment...
to solo... Martin Franěk 30.03.06 15:48
To budeš mít po škole hooooodně dlouho hlad......
to martin solo 30.03.06 16:05
i to je mozne...
ad ad. solo Honza Weiss 30.03.06 16:49
ty SES češtinou na základce taky nezabýval, když už teda.....
sici, ste...ne? Nuy-Gyen 30.03.06 19:36
啊,粪。你是真的愚蠢的 ... 每个人。放开我们睡觉。Nerozumim fam. Ste vsici ne, napadeny, y jako v chlave mate vimeteni,ne? Archytechti, sak joo, ne? A ten Chratochfiil, ses trefil na chlova,ne? Beztje dom. V senatche FA sezdy samy pitomesci, ne? Nuy
sici, ste...ne? Nuy-Gyen 30.03.06 19:38
Nerozumim fam. Ste vsici ne, napadeny, y jako v chlave mate vimeteni,ne? Archytechti, sak joo, ne? A ten Chratochfiil, ses trefil na chlova,ne? Beztje dom. V senatche FA sezdy samy pitomesci, ne? Nuy
ad faranek chardonnay 30.03.06 21:40
hladovej architekt, dobrej architekt....Ty o tom vis asi howno...faranku...
to chardonnay Martin Franěk 30.03.06 23:13
Možná víc než si myslíš... Je velmi snadné někoho napadat pod nickem... Možná by bylo fér, když máš se mnou problém, se zkusit podepsat. Můžeš bejt dobrej architekt, buď si i hladovej, jestli se ti to líbí, ale s tímto stylem jednání se degraduješ na pouhého venkovského balíka, na kterého nebudu reagovat...
... Mirek D. 30.03.06 23:24
Myslim, děti, že byste si mohly jít psát tyhle kecičky někam jinam. Tohle je debata pro debílky...
návrh kandidátů na děkana FA Luboš Františák 31.03.06 11:00
Na závěr této ne moc plodné diskuse chci připomenout, že dnes 31.3.2006 do 12,00 je poslední možnost podání návrhu na kandidáta děkana FA.
(1) Návrh kandidáta na jmenování děkana je oprávněn podat kterýkoliv člen
akademické obce FA předsedovi volební komise přímo nebo prostřednictvím
kteréhokoliv člena této volební komise.
(2) Návrh musí být písemný a musí obsahovat:
a) jméno a příjmení navrhovaného kandidáta, jeho tituly, datum narození,
současné pracoviště a pracovní zařazení,
b) souhlas navrženého s kandidaturou včetně prohlášení, že je si vědom skutečnosti,
že funkce děkana podléhá ustanovení zákona 451/1991 Sb.(Iustrační zákon),
c) jméno a příjmení a podpis navrhovatele.
(3) Počet návrhů předložených jedním předkladatelem není omezen, poslední
návrh je možno předložit 10 dnů před stanoveným datem voleb ve smyslu odstavce (1),
nebo v zalepené obálce prostřednictvím sekretariátu děkana do 12:00 hod 31.března 2006.

Tímto vás zároveň zvu do auly FA ve středu 5.dubna 2006 v 17:00 hod. na představení kandidátů s rozpravou.
návrh kandidátů na děkana FA Luboš Františák 31.03.06 13:34
Možnost podat návrhy prostřednictvím sekretariátu děkana již vypršela. Ještě je možnost podat návrh kandidáta na jmenování děkana předsedovi volební komise přímo nebo prostřednictvím
kteréhokoliv člena této volební komise do neděle 2.4.2006 do 10,00 hodin (10 dní před volbou děkana FA).
Seznam jmen členů volební komise: Luboš Františák, Dan Němeček, Lukáš Brus, Zuzana Ľašová,
Aleš Navrátil.
kandidati x 03.04.06 13:50
a jaci jsou tedy kandidati, kdyz uz je proces vyberu uzavren? diky
kandidáti 03.04.06 21:24
Pokud vím, tak Ryšavá a Šlapeta, ale ověřte si to...
kandidáti Zuzana Ľašová 04.04.06 10:37
po včerajšom otvorení obálok s podanými návrhmi tu máme už predpokladaných a vyššie spomenutých dvoch kandidátov. v stredu 05.04. o 17,00 sa budú predstavovať v aule našej fakulty
praha??? mtz 04.04.06 20:24
chodi tady nejaci prazaci?zajimalo by me jaky byl profesor slapeta dekan na fa cvut z jejich pohledu...dik
moskva! Стандартэлектро 05.04.06 08:15
Группы изделий - профильные и листовые лотки, короба для электропроводки………… «Стандартэлектро».
shromáždění Martin Rosa 05.04.06 23:31
Jaké jsou vaše dojmy ze shromáždění akademické obce?
V redakci už probíhá bouřlivá diskuse. Myslím si, že vede prof. Šlapeta.
Mě osobně trochu zarazily dotazy členů studentské komory AS... Hvězdou večera je bezesporu Vašek Kocián, tentokrát porazil i našeho redakčního "oblíbence" L. Bruse
to byl večer Jan Kratochvíl 05.04.06 23:42
Já osobně pokládám za hvězdu večera Zuzanu Lašovou. Přeji senátorům šťastnou volbu. Mimochodem byl přítomen celý senát? Viděl někdo docenta Makovského?
volby Ondřej Chybík 06.04.06 00:55
Myslím si, že po dnešní rozpravě bude volba nového děkana FA opět dost vyrovnaná. Proto mi příjde přinejmenším smutné, že redakce archiwebu otiskne rozhovor pouze s jedním z kadnidátů.
Pánové, nefanděte...zachovejte prosím archiwebu nestrannost a z ní plynoucí nezávislost.

PS: doc. Makovský seděl za mnou, v poslední řadě.
re: shromáždění hua 06.04.06 01:00
Milý Martine, nevím jak ty, ale já rád dostávám úplné informace. Je vidět (bylo slyšet), že pan profesor Šlapeta je velice obratný řečník, jež je schopen na počet kupovaných jablek odpovědět druhem nátěrové hmoty, aniž by někdo nebyl spokoje. Bohužel politické odpovědi v takto, řekl bych docela závažných otázkách, jsou nepřípustné. Proto si myslím, že není na škodu připomenout podstatu otázky - i tímto způsobem do jasné podrobnosti! A vzhledem k tomu, že pan profesor Šlapeta, je člověk uznávaný a zasloužilý - sluší se poděkovat (i když se ti zase nedostane jasné odpovědi - ale to z politiky zná asi každý) PS: poděkovat se sluší i člověku, jež není uznávaný a zasloužilý
S pozdravem Václav Kocián
re hua Martin Rosa 06.04.06 01:27
Vašku, nechtěl jsem se tě nějak dotknout, ale myslím si, že to, kde bude pan Šlapeta bydlet, není zrovna závažná otázka. Stejně jako celá řada jiných, co dnes zazněly, z dost velké část právě z úst členů AS, kteří by snad měli mít v řadě věcí více jasno, než běžní studenti. Ale budiž. Možná by pro takové představení kandidátů byla vhodnější nějaká více moderovaná forma.
Každopádně volba je teď na Vás. Lehké to asi nemáte.

Á propos - byť se snažil být pan prof. v personálních otázkách poněkud nekonkrétní (což já osobně u člověka přicházejícího z prostředí mimo FA VUT docela chápu), padla v jeho prezentaci dvě jména proděkanů - arch. Urbášková a arch. Poslušná. Se vší úctou k oběma dámám, mně osobně se tato volba jako moc šťastná nezdá.

Ondřejovi doufám odpoví Honza Kratochvíl, já nemám aktuální ediční plán...
odpovídám Jan Kratochvíl 06.04.06 02:05
Při vší úctě: zatímco paní architektku většina studentů zná z každodenního kontaktu a byla již kandidátkou v prvním kole, tudíž bylo možné se s jejím profilem a minulostí seznámit, tak profesor Šlapeta není akademické obci znám a navíc je opředen řadou mýtů. Rozhovor byl pro mne skvěle stráveným časem a v mnohém mne inspiroval.

Navíc je Petr doktorandem u paní architektky, já jsem se narodil ve stejném městě jako ona a naše sympatie jsou vůči paní architektce veliké. Osobně si cením jejího aktivního přístupu, stejně jako kandidátů z prvního kola, protože je mnohem snazší být schopným a vševědoucím ve svém kabinetě nebo ateliéru, ale představit veřejně koncepci a vzít na sebe odpovědnost je v mých očích velký skutek.

Pokud vyzněl rozhovor jako předvolební agitace, tak se omlouvám, avšak děkana volí senát a ten je svéprávný a udělá si názor jistě sám. Sedí v něm totiž ti nejlepší z fakulty, kterým jste dali svou důvěru, aby rozhodli za vás.

Doc. Makovskému se omlouvám, neviděl jsem jej. Vůbec jsem očekával, že všichni zástupci senátu budou sedět v předních řadách a budou především oni diskutovat, ale pravděpdoobně je vše již dobře podchyceno zákulisními jednáními a není potřeba věci odkrývat.
dekan Zuzana Ľašová 06.04.06 12:48
Vzhľadom k tomu že po včerajšom daždivom dni opať vyšlo slnko, verím že sa po nečakane uťatej debate vyjasnilo aspoň zopár nejasností. Keďže prevažnú časť otázok iniciovali študenti a učitelia to už Asi nestihli. Súhlasím s názorom Vaška, pretože ako ostražito som očakávala od pána prof. Šlapetu exaktnú, priamu a stručnú odpoveď, tak som sa jej v niektorých otázkach nedočkala. Je všeobecne známe, že pán prof. Šlapeta je scestovaný človek, s mnohými skúsenosťami a zahraničnými kontaktmi, prečo však po otázke aké osobnosti by na fakultu zvábil, načrtol nám známu brnenskú architektonickú scénu, ktorej časť nazval pán Švácha regionalistami. Túžime nielen po vekmi overených a vždy fungujúcich istotách. Bažíme po mladej energickej krvi, dynamike a vzrušujúcich zážitkoch z poznávania a experimentu. Inak možem s čistým svedomím zaviesť nové motto školy: Kocka nikdy nespadne. ...a budeme si neustále budovať širšie a vačšie bludisko s navlas rovnakými múrmi. A práve v otázke revitalizácie obsadenia školy sa líši koncepcia školy v názore kandidátov. Či zostať v dobrom už fungujúcom štandarde. Toto bude aj strategický bod v rozdielnosti názorov jednotlivých senátorov. Ešte musím obom našim kandidátom vyjadriť uznanie za odvahu predstúpiť pred akademickú obec a verejne prezentovať svoj názor. Jednak pánovi prof. Šlapetovi, z ktorého prejavu sme sa dozvedeli aj zaujímavé porovnania so zahraničnými školami, tak pani arch. Ryšavej, ktorá síce svoj prejav oproti minulému značne skrátila, no oceňujem jej priamosť v následnej diskusii. Taktiež by som chcela podnietiť rozsiahlu debatu na tému kto a prečo práve on/ona. Pretože aj keď vo finále zostáva voľba dekana na členoch AS, musíme vychádzať z názoru študentov a učitelov, ktorí nám svoju doveru dali. s príchodom jari veľa energie, entuziazmu a odvahy !!!
Zuzano... Martin Rosa 06.04.06 13:17
... v nemoderované diskusi kde padá jeden dotaz za druhým bez vzájemné návaznosti se poněkud hůře vyžaduje konkrétní a přesná odpověď - z toho důvody bylo taky fajn, že se Vašek nespokojil s vyhýbavou odpovědí a vyžadoval odpověď přesnou. Šlo mi spíše o to, jaké otázky byly pokládány. Mě osobně do toho, kde by pan šlapeta v Brně bydlel nebo zda by dojížděl, nic není... O otázkách, jejichž tazatelé si pletli volbu děkana s konkursem na místo vyučujícího, ani nemluvě (to je však obvyklé, já jsem v době své kandidatury do AS zase často musel vysvětlovat, že nekandiduju na děkana...). Diskuse o tom, koho by pan prof. na školu přivedl, mi taky příjde v tuto chvíli poněkud bezpředmětná - v Praze se díky němu na škole objevil Kroupa, HŠH, Koucký (pokud se nepletu), já osobně bych tedy panu Šlapetovi důvěřoval v tom, že se mu přivede přivést známá jména i do Brna.
Kdy už konečně nebude veřejná prezentace svého názoru pokládána za odvahu, ale za samozřejmost?
Byť jsem kdysi do AS sám kandidoval, teď se jen trošku jízlivě pousmívám a jsem docela rád, že na mě neleží vaše současná zodpovědnost. Oba kandidáti jsou, myslím si, kvalitní, každý svým způsobem.
Přeji "odvahu" především učitelům v AS.
ano Jan Kratochvíl 06.04.06 13:30
Jak rád čtu slovenštinu.
Jsem rád, že nemusím volit děkana, protože mám oba kandidáty rád a věřím, že by každý z nich svou práci vykonával zodpovědně. Jaká by měla být měřidla pro jejich porovnání? To mohlo asi zaznít v otázkách ve včerejší rozpravě, ale nic kardinálního se neobjevilo. Osobně jsem ze včerejších otázek rozpačitý, u některých jsem doteď neodhalil jejich pointu. Zeptal se někdo z učitelů v senátu kromě Radka včera na něco? To je tragedie, takovej matroš.
do tuhého Jan Kratochvíl 06.04.06 13:32
Které osobnosti by se měly podle vás na škole objevit?
ad JK ag 06.04.06 14:01
...To je tragedie, takovej matroš. ... je potreba to postupnou akupunkturou behem cca 8 dekanskych obdobi lehce poladit ... jasne
hmm.. Martin Franěk 06.04.06 15:23
Myslím, že profesor Šlapeta odpověděl tak, jak v dané situaci mohl. Arch. Ryšavá, které si také velmi vážím, měla v tomto směru výhodu, že je "zevnitř". Otázka typu, kde bude bydlet, pokud se stane děkanem, je přinejmenším k zamyšlení... Věřím, že profesor Šlapeta si je této věci vědom, a kdyby nechtěl dojíždět nebo si zařídit nějaké přechodné bydlení v Brně, nekandiduje... Otázka ohledně otevíracích hodin fakulty mi přišla v této chvíli také trošku vedle. Myslím, že na fakultě "hoří" spousta důležitějších věcí... to je jen můj názor.
Projev Prof. Šlapety - děkanské volby FA ČVUT - 2005 Jan Kazimour 06.04.06 16:33
Pokud máte zájem si poslechnout kandidátský projev Prof. Šlapety před volbou děkana na pražské FA ČVUT, je to možné na webu: http://www.kazimour.wz.cz/volby.php Krom zmíněného, mimochodem velmi dobrého, projevu jsou ke stažení zvukové záznamy i obrazové prezentace všech kandidátů. S přáním všeho dobrého do brněnských voleb děkana, Jan Kazimour, AS FA ČVUT
Martinovi Zuzana Ľašová 06.04.06 16:39
Martin, bývalý dekan pán docent Chybík sa aktívne zapájal do výučby na škole, čo je známe nám všetkým. Veď sa s nami aj má o čo podeliť a nemožno uprieť pútavosť každej jeho prednášky. Preto ma zaujímalo či si aj budúci dekan nájde čas nám dávať nové podnety. A špeciálne v prípade pána prof. pretože je známy ako teoretik architektúry, a jeho prednášky alebo dokonca konzultácie by boli určite zaujímavé. Preto sa pýtam či môžme s dekanom rátať aj inak ako persónou niekde vo výšinách a ďiaľavách. To by bola určite škoda. Preto si myslím že otázka bola na mieste. A kým sa z myslí osadenstva školy nevytratí tieň komunistickej minulosti, bude vyjadrenie názoru stále skôr odvahou než samozrejmosťou.
To sa týka aj otázok položených kandidátom. Zarazilo ma, že ich obsah, s výnimkou troch, ostal nakoniec najmä na študentoch.
Uvidíme koľko odvahy vyklíči na stredajšej voľbe.
Martinovi 06.04.06 16:53
Martin, bývalý dekan doc.Chybík sa, ako je nám všetkým známe, aktívne zapájal do výučby. Veď nám mal aj čo povedať. Nemôžem predsa uprieť pútavosť každej jeho prednášky. Preto sa pýtam, či môžme očakávať podnety aj od dekana nového. Špeciálne pán prof. Šlapeta je známy ako teoretik, a jeho prednášky alebo dokonca konzultácie s ním by mohli byť zaujímavé. Preto chápem Vaškovu otázku týkajúcu sa doby strávenej na škole. či nebudeme s budúcim dekanom rátať iba ako s persónou niekde vo výšinách a ďiaľavách.
Prezentovanie svojho názoru bude odvahou dovtedy, kým sa z myslí osadenstva nevytratí tieň komunistickej minulosti. A to sa týka aj otázok kladených kandidátom.
Zaráža ma najmä to, že s výnimkou troch učiteľov ich obsah zostal iba na študentoch.?
martinovi Zuzana Ľašová 06.04.06 16:54
predchádzajúci príspevok je venovaný mnou
ad hmm... Martin Franěk Radek Suchánek 06.04.06 18:02
Martine... otazku možnosti volného přístupu do školy považuji osobně za mimořádně důležitou. Již dnes jsou slyšet hlasy proti setrvávání studentu ve škole od pedagogů "studenti tam mají malé ateliéry, ve kterých se věnují kšeftům" apod. a ze strany administrativní zaměstnanců fakulty... proti konání všech akcí se postavil požární technik školy paní Lábusová a tak by se dalo pokračovat... takže pokud nechcete aby byl provoz školy podobný střední škole, zajímal bych se o to. Navíc si myslím, že to je dobrá ukázka toho jak se o studentech přemýšlí... škola tu je pro studenty a ne studenti pro zaměstnance školy.
hmmm2 :) Martin Franěk 06.04.06 18:14
S tím souhlasím, jen si myslím, že jsou věci ještě primárnější. Lidé, které znám a jsou podle mě kvalitní učitelé, myšlenku ateliérů podporují... Tajně doufám, že po příchodu děkana nastanou všemi studenty očekávané personální změny k lepšímu a odpor vůči zázemí v ateliérech se tak eliminuje... Pro mě osobně je primárním problémem vyřešení personální otázky, od které se bude odvíjet další..
ad Jan Kratochvíl: to byl večer Radek Suchánek 06.04.06 18:40
... souhlasím že Zuzka byla hvězdou večera a zdravím rs p.s. slovenština je baječná
ad AG Jan Kratochvíl 06.04.06 22:27
Podle mě stačí 3-4 osobnosti, které posunou laťku na fakultě výš. Vše ostatní už půjde samo.
ad JK ag 07.04.06 10:34
tady se nezorove lisime ... tak jako se rika, ze o kvalite statu rozhoduje kvalita jeho urednickeho aparatu, podobne je to s fakultou ... vyzaduje velke mnozstvi, kdyz uz nic jineho, tak alespon neuveritelne aktivnich lidi ... jak studentu, tak zamestnancu, tedy nejen pedagogu ..., ale zajiste i 4 schopni lide dokazi hodne, pokud spolupracuji ...
prof. Šlapeta děkanem: Petr Hýl 07.04.06 17:32
Prof. Šlapeta možná pozve na školu osobnosti. O reformách, po jakých se tu více či méně kriticky volá, si nedělám iluze. Já osobně čekám tyto změny: více matematiky, více deskriptivy, více dalších technicistních předmětů, více byrokratických bariér, více studentů - více dotací na zahraniční cesty "k hlásání slávy naší školy". Dále výše jmenovaný určitě nebude příznivcem demokratické, transparentní a osobní atmosféry, na jakou jsme na škole zvyklí. Z děkanátu se pod jeho vedením stane Kafkův zámek. S děkanem se opravdu nebudeme běžně potkávat na chodbě, o jeho krocích možná dokonce nebudeme vědět vůbec nic. Prváci možná ani nebudou tušit, kdo je děkanem. Takhle to bylo za jeho působení na FA ČVUT - ale na naší malé, roztomilé škole tomu bude určitě jinak!
Prezentace prof. Šlapety Jan Kratochvíl 07.04.06 19:41
Prezentaci prof. Šlapety naleznete na www.archiweb.cz/share/slapeta.ppt (56 MB)
oprava Jan Vrbka 08.04.06 16:47
Svojí nepřesnou poznámkou „krachlo to (reforma typologie) na neochotě učitelů přijít o hodiny“ jsem měl na mysli to období, kdy byl prováděním reformy pověřen arch. Doležel (zdroj – jeho výrok na diskusi "O budoucnost FA"). Tuto zmínku jsem použil pouze jako ilustraci faktu obecné setrvačnosti byrokratického systému a nutnosti velkého osobního nasazení při prosazování změn, věta sama o sobě nebyla podstatou problému.
Někdo se mě na to ptal a nasadil mi brouka do hlavy, tak aby nevznikla mýlka. Nenechte se rušit a vtipně diskutujte dál…
ad KD Karel Doležel 09.04.06 13:25
Takže, ačkoliv jsem se už na začátku této " diskuse" zařekl, že na anonymy nereaguji a něčím takovým neztrácím čas, tak na upozornění studentů, že se tam za mě někdo vydává jako KD, reagovat musím. Navíc použil výraz vykouř, což mě mělo jasně identifikovat. Tím se ale demaskoval, neboť můj pravopis je WYKOUŘ ! Jsem trochu na rozpacích z toho, že správce webu např. nenapíše, že ve výše uvedeném případě KD nejsem já, to mě trochu mrzí od JK, neb z emailu to jistě lehce zjistí. Pod čarou se píše, že příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, ale o tom, že se někdo vydává za někoho jiného se tam nepíše nic. Ale beru , lepší svoboda taková, než žádná, na rozdíl od mnoha těch anonymů jsem to zažil... Kašlu ale na to, je logické, že kantor se nezavděčí všem studentům a mnozí ho nenávidí z různých důvodů... taky kantor není od toho, aby se zavděčoval, ale aby studenty něco naučil, posunul je výš a dál a o to jsem se vždycky snažil ... uznávám Vaše výtky, díky za podporu, nikdo nejsme dokonalý, ale proč Ti největší kritici zůstávají v anonymitě, to nechápu, ale asi proto, že bychom se podívali na jejich studijní výsledky a projekty a to by byl možná průser ,což? Možná ale, že ne a tak to asi nikdy nepochopím, anonym a ve svobodné společnosti se svobodou slova a projevu, asi holt nemá úplně čisté svědomí sám před sebou .... Ohledně volby děkana a členů AS, studenti, Vy si (někteří) vůbec neuvědomujete, že okolnost, že VY volíte v podstatě učitelskou část, mimochodem tento jeden z mála porevolučních a demokratických principů jednokomorového senátu bude novelou patrně odstraněn, tak jak je tomu již na jiných fakultách !!Tím vydáváte svědectví o sobě, tak jak je parlament obrazem společnosti, tak je AS odrazem hlavně VÁS studentů, neboť minoritní kantory lehce vždy přehlasujete a to je to ,co mnoha konzervám vadí, mně teda ne. Pak je tedy trapas vykládat něco o matroši v AS, neb jste si ho namíchali především VY!! Já mám jasno, neviděl jsem důvod se na něco ptát a při prvním kole jsem se ptal až dost. Nevím, kde byli ale ti ,co s tím teď mají problém a anonymně to ventilují na těchto stránkách. Já nevím, co je na tom špatného kreslit kresbičky pro kohokoliv , kdo mně za to zaplatí , ať už Hrůša, Pelčák, nebo kdokoliv ....: ))) Nechápu, jediným kritériem je, pokud jsou dobré, nebo slabé..O Burianových barácích v Liberci jsem napsal, co si myslím, na rozdíl od anonyma jsem svůj názor podepsal a stojím si za ním, oba domy jsem důkladně poznal a až se ti, anonyme, aspoň vzdáleně někdy podaří přiblížit jejich kvalitě, tak se mi ozvi, taky na ně napíšu oslavnou panychydu .... Jenom se Vám, mladým, ještě svěřím s něčím, co na mě kdysi mocně zapůsobilo. Byl to rozhovor s Milošem Kopeckým, ještě za totáče v Mladém světě. A Kopeckému taky vyčítali nemravný život a on jim řekl příběh z rodiny, kdy jeden strýček žil příkladným životem, jak ze žurnálu, nepil, nekouřil, nezahýbal, nehrál karty a byl velmi váženým občanem, ten druhý právě všechno to popsané dělal. A pak přišli Němci. Ten vážený počesný muž se k nim přidal, zřekl se své židovské manželky a ta skončila v koncentráku, kde prošla komínem. Ten druhý zůstal tím "nemravou" dál s tím rozdílem, že se ovšem židovské manželky nezřekl a ta přežila válku a kdo byl tedy morálnější? Tak vidíte, svět je komplikovanější, než abychom ho vyřešili na stránkách archiwebu, buďte šťastní, že je jaro, že můžete studovat, oba kondidáti jsou přijatelní, hlavně ať už někoho zvolíme, jsou větší problémy tohoto světa ... Jen tak mimochodem, zeptejte se těch, co se vracejí ze zahraničních škol, vůbec to tady není tak šílené, jak by se z některých Vašich závěrů zdálo, vždycky to může být lepší, ale je dobré začít u sebe, tak KD dost frází ...mějte se a skončete s anonymitou...mám Vás všechny, fakt, tak nějak rád.....a poslintaným studentkám se tak nějak omlouvám, fakt .....myslím to upřímně : ))
alespoň dodatečně Martin Rosa 09.04.06 13:37
...podle IP adresy, kterou normální čtenář nemá šanci vidět, potvrzuji, že příspěvek s nickem KD byl napsán někým jiným než Karlem Doleželem. Mimo jiné ze stejné IP adresy bylo zasláno více anonymních většinou dost jízlivých komentářů, které se většinou ani náhodou neshodují s charakteristickými názory Karla Doležela...
ad všem co se podivují Kateřina Dvořáčková 09.04.06 18:56
Chtěla bych se zeptat všech, kteří se opravdu tolik podivují nad otázkami kladenými kandidátům, proč oni sami nevystoupili a neřekli nahlas ty pravé dotazy, které ten večer měly zaznít? Možná by to nám, neznalým a neschopným nalézt ten pravý dotaz, poukazující na podstatu věci, osvětlilo situaci a třeba by nás i nějaký ten správný dotaz nakonec napadl. Já myslím, že lidé, kteří se ptali, měli ke svým dotazům určitě jiný důvod, než moci si povykládat s panem prof. Šlapetou, či paní arch. Ryšavou. Po bitvě každý generál. To, že se zeptali, jenom hovoří o tom, že je věc zajímá, a že jenom nesedí v koutě mlčíc a myslíc si své, a pak se tady v diskuzi podivovat. Je přeci jedno, kdo dotaz položí, protože ODPOVĚĎ SLYŠÍME VŠICHNI.

Pokud vím, to hlavní na otázce Vaška Kociána nebylo, kde bude pan děkan bydlet, ale, jestli tady opravdu pan prof. Šlapeta coby děkan bude pro nás studenty, (tak jako jsme byli zvyklí od pana doc. Chybíka, ke kterému mám a jistě nejenom já velikou úctu), anebo jestli jeho funkce bude znamenat konec komorní studentské tvůrčí atmosféry, vzájemných přátelských vztahů mezi studenty a vedením, zábavy a života, která na naší škole panuje, protože z toho bude mít pan děkan nějaké nepříjemnosti "shora". Na mě totiž pan prof. Šlapeta zapůsobil, jako inteligentní, světaznalý člověk, který asi zná více známých osobností a pohlavárů na ministerstvu, než si vůbec dovedeme představit, ale který si s člověkem na chodbě moc nepopovídá, co si myslí o tom, či onom.

Dále to, že pan prof. Šlapeta neodpovídal na otázky, které mu byly kladeny, může být jistě tím, že přichází z prostředí mimo FA VUT, ale také to stejně tak může být známka jakési "diplomatické arogance." Abychom se potom nedivili, až se přijdeme možného budoucího děkana na něco zeptat, jakou dostaneme odpověď, jistě nějakou vtipnou historku, která nás všechny ohromí, ale řešení našeho problému v ní jen těžko najdeme.
Zajímalo by mě, na co se v případě zvolení pana prof. Šlapety děkanem, můžeme těšit. Jestli opravdu bude slyšet hlasy studentů, ač poněkud "zdola", nebo bude plnit přání "zvrchu" , jenom aby byl klid.
Abych to vysvětlila, myslím totiž, že potřebujeme někoho, kdo se za nás bude bít a bude rozumnět tomu, že nechceme, abychom se stali jednou z těch mnoha známých světových škol, které pan prof. Šlapeta jmenoval, které hledají svoji tvář, ale abychom si tu naši udrželi a rádi se na sebe dívali do zrcadla, protože to je podle mě šance jak se líbit nejen sobě, ale i světu. Co vy na to?
Co já na to Jan Kratochvíl 09.04.06 19:21
V diskusi jsem se na nic neptal, protože na FA nepůsobím a připadlo mi nemístné, abych svými otázkami ubíral prostor lidem, kterých se to bezprostředně týká.
Václavovu otázku jsem osobně pokládal za drzou z toho důvodu, že prof. Šlapeta jistě ví, jaká pracovní náplň a povinnosti plynou z funkce děkana a v jeho věku snad ví, jakým způsobem vyřeší potřeby z ní vyplývající. Ocenil jsem věcné a přímé otázky týkající se koncepce školy.
Vy byste nechtěla studovat na světově známé škole?
RE: Co já na to Kateřina Dvořáčková 09.04.06 20:28
Já si naopak myslím, že pokud by Váš dotaz byl jedním z těch správných a pomohl nějakým způsobem člověku, aby v jednom či druhém z kandidátů spatřil toho, kdo by se měl stát děkanem, tak by ji všichni uvítali, ať už se Vás to bezprostředně týká, nebo ne. Nicméně tato připomínka byla spíše k zamyšlení ostatním zde, kteří s naší školou bezprostředně něco mají a přesto tady něco takového uvedli. A už naprosto nepochopitelné je pro mě vyjádření zde tohoto ražení :
Hvězdou večera je bezesporu Vašek Kocián, tentokrát porazil i našeho redakčního "oblíbence" L. Bruse
Máte snad v redakci nějaký žebříček? Zajímavé, mohla bych poprosit o jeho zveřejnění...?

Václavova série dotazů končila otázkou tohoto smyslu : takže tu pro studenty budete, když Vás budou potřebovat? - což samozřejmě souvisí i s tím, kolik času zde na škole bude trávit, protože si myslím, že děkanský post zabere jistě více hodin a energie, než kolik jich pan profesor Šlapeta podepíše ve smlouvě, což byla jeho poslední odpověď po Václavově sérii doplňujících otázek.

Chtěla bych studovat na škole, kde více než světový věhlas je upřednostňována kvalita výuky, vztah vyučující - student, atmosféra a tvůrčí prostředí. Protože podle mě, dělejme co nás baví, to ostatní příjde samo..
z A do B Jan Kratochvíl 09.04.06 22:02
Myslím, že světový věhlas se dostavuje jaksi samovolně podle výsledků jednotlivých součástí školy - pedagogové, studenti, materiální vybavení apod.
Nedá se to nazvat přímo žebříčkem, ale výkony některých osobností v nás zanechávají hluboké dojmy. Mým favoritem zůstává i nadále kolega Brus a jeho vystoupení na debatě k odchodu Moniky Mitášové.
Pokud chápu systém školy dobře: studenti mají své zástupce v senátu, který je hlavním jednacím partnerem děkana. Relativní malost naší školy samozřejmě umožňuje přímý kontakt studenta s děkanem, avšak nejsem si jistý, zda by něco podobného šlo praktikovat např. na elektrofakultě. Jak jsem již kdysi psal, děkan podle mě není Superman, ale normální manažer. A fakulta je vertikální systém řízení, nikoliv horizontální. Pojďme se o tom pobavit.
Tedy pojďme se pobavit :) Kateřina Dvořáčková 10.04.06 11:58
S tím prvním nelze nesouhlasit.
K debatě o odchodu MM - čili byl jste přítomen, já také, a opět si nepamatuji, že byste se Vy, nebo někdo z Vašich redakčních kolegů zeptal na cokoliv podnětného, či měl jakoukoliv připomínku. Na vystoupení Lukáše Bruse nic hvězdného neshledávám a to ani v Hollywoodském pojetí tohoto slovního spojení, ale zřejmě ani v pojetí hlubokých dojmů na Vás zanechaných. Jistě, to může být věcí názoru, ale pokud to má za následek zveřejňování těchto Vašich dojmů zde, pak hurá studenti ptejte se, snažte se, vyjádřete svůj názor, pokuste se něco změnit, vždyť Vám hrozí pouze to, že budete zvolen generálem hvězdné pěchoty na stránkách archiwebu! Protože její redaktoři sami nevystoupí, ale o dojmech z vystoupení Vašeho se zmínit jistě neopomenou. Na toto téma bych se raději už nebavila, jen jsem Vás chtěla přimět k zamyšlení, ale myslím, že je zbytečné se tomu dále věnovat v této diskuzi.
Vašemu srovnání FA s elektrofakultou nerozumím. Nikdy jsme nebyli fakulta srovnatelná s jinými ať už v počtu studentů, z toho vyplývající celkové atmosféře na škole, počtu přidělovaných peněz atd..a doufám, že tomu tak nikdy nebude, teda snad až na ty peníze..
Systém školy tak, jak jste ho popsal, zřejmě chápete správně, i já ho tak chápu, otázkou zůstává, jak bude budoucí děkan pracovat s váhami, na jejíž jedné misce je hrstka "bezvýznamných studentůa pedagogů" zastoupených snad dobře zvoleným AS a na druhé tíha "vlivných." A to, ať už v podání paní arch. Ryšavé, či pana prof. Šlapety. Jestli chceme, aby škola byla podle našich představ, jak je to jen možné, je tato otázka více než podstatná. Jak to bude s paní arch. Ryšavou si asi docela můžeme představit, jelikož ji většina z nás zná, ale co se týče prof. Šlapety, poněkud mě znepokojily hlasy ozývající se z ČVUT, kde již děkanem zvolen byl. Jistě mě jeho kontakty velice lákají, také si myslím, že pro něj bude mnohem snazší udělat toliko potřebné personální změny, než pro arch. Ryšavou, která po boku svých kolegů pracuje již několik let, ale jak to vlastně s naší školou doopravdy myslí? Budeme světově známá škola, kde v 18:00 vylije uklízečka kýbl vody a začne šudlit podlahu? Nebo budeme moci dále ponocovat v ateliérech, toulat se volně po chodbách a debatovat, slavit karneval, pleš, mařenu, i přesto, že to nahoře nebude přijato zrovna s nadšením? Bude pan prof. Šlapeta dobrým manažerem? Předpokládejme, že ano, ale bude, jakožto dobrý manažer šlapat na krk nám, nebo těm nahoře? Dále také jaká je vlastně představa pana arch. Šlapety co se týče koncepce školy? Pochytil někdo? pls osvětlete, já totiž nevím. Ví, co je náš hlavní problém? Kdo mu to řekne? Jak bude vědět, kdo z pedagogů sem skutečně patří? Koho si zvolí, aby ho zorientoval v problému? Na tom přeci taky záleží !
Jsem ráda, že nejsem v senátu a nemám tu zodpovědnost volit, ale doufám, že pokud bude pan prof. Šlapeta zvolen, moje obavy se rozplynou a budeme moci říct: Šlapeto, šlape to! - konečně!
jedeme dál Jan Kratochvíl 10.04.06 12:41
1) Při debatě moderované R. Koryčánkem jsem v závěru k publiku vyjádřil své zklamání z odchodu MM a jinak se sentimentální vybrečel. Nebylo to nikterak zásadní, uznávám.
2) Důležité není narozdíl od olympiády zúčastnit se-ozvat se, nýbrž říct něco smysluplného. S názory kolegy Bruse mám v tomto ohledu vnitřní rozpor.
3) Srovnání s elektrofakultou jsem použil pro názornost a chtěl jsme na něm demonstrovat systém řízení fakulty a úkoly jednotlivých článků řetězce. Vaším hlavním jednacím partnerem jsou studentští zástupci v senátu. To samozřejmě nebrání vašemu konaktu s děkanem, pokud je na něj prostor. Ze zákona ale děkana může odvolat jen senát, nikoliv studenti.
4) Takto dopředu si netroufám odhadnout, jak se budou arch. Ryšavá a prof. Šlapeta na postu děkana chovat. Arch. Ryšavá tuto funkci nikdy nezastávala, prof. Šlapeta ano, ale s 2x tak větší školou a na jiné technice. Necháme se senátem překvapit.
5) Například otázka otvírací doby ve škole mi přijde nepodstatná. Představme si, že je škola otevřena od 7 do 20. To je 13 hodin času na studium a práci. Zbytek můžete věnovat spánku, kultuře, nakupování...
6) Jak přesně říkáte, nejdůležitější je koncepce a personální otázka. Prof. Šlapeta řekl, že dnes se musí dělat typologie forem, což pokud by se na škole během jeho volebního období povedlo zrealizovat, tak je to skvělé a bohatě by to stačilo. Personální otázka s tím souvisí. Ať už arch. Ryšavá nebo prof. Šlapeta - každý z nich dle mého názoru posoudí odbornou způsobilost pro pobyt pedagogických zájemců na FA.
7) Jaký je hlavní problém FA VUT?
co takhle anketa? Kateřina Dvořáčková 10.04.06 13:17
ad 1) Zklamání nás vyjádřilo více...
ad 2) Máte s jeho názory problém? Tedy mu to řekněte, poraďte mu, jak na to, udělejte dobrý skutek. Třeba problém s jeho názory mít přestanete.. To stejné bych poradila Martinovi.. Jít za Václavem a říct mu to, spíše než to tady komentovat..
ad 3) Nevím, jak to na elektrofakultě chodí, samozřejmě vím, jaká je struktura a jak by to fungovat mělo, zajímalo by mě jen, kolik ze studentů vidělo svého děkana, ví, jak vypadá a jakou politiku prosazuje. Jestli vůbec ví, co se "nahoře děje". Ale dejme tomu, chápu, co jste tím myslel.
ad 4) ano, nechme se překvapit, nic jiného nám ani nezbývá
ad 5) velmi ožehavá otázka s většinou úplně protipólnými názory. Pro Vás nepodstatná otázka, pro spoustu studentů docela závažná. Nakupuji, sportuji, pracuji a za kulturou chodím přes den, do školy dělám v noci.. takových je nás více. Možná by neškodila malá anketa mezi studenty, aby bylo vidět, jak to teda vskutku je.
ad 6) Zajímalo by mě rozvedení této koncepce a převedení do praxe, nějak si pod tím nevím, co představit..
ad 7) pravda asi jich je více závažných, těžko říct ten hlavní, momentálně to je volba děkana, ale to asi pan prof. Šlapeta ví. Jinak by tu ani nebyl.

PS: proč ne anketa v rámci této diskuze, kdo by měl být děkanem FA-VUT?
otevrenost skoly pm 10.04.06 13:38
vyjadrim se jen k tomu, o cem jsem stoprocentne presvedcen. k bodu 5. volny provozni rezim skoly (oteviraci dobu) chapu jako jeden z projevu otevrenosti a duvery skoly smerem k svym zakum. predevsim se ale jedna o velice prakticke opatreni, ktere dava studentum moznost volne organizovat svuj cas a travit maximum casu nad ukolem v atelieru v kontaktu s ostatnimi studenty. je to efektivni a skolu to temer nic nestoji . zrejme jste takove fungovani skoly nepoznal. ja ano . verte ze je to rozdil naprosto zasadni.
upresneni pm 10.04.06 13:40
predchozi prispevek byl reakci na text JK
ankata? Martin Rosa 10.04.06 14:09
nevím proč anketa, čemu by pomohla a proč zrovna na tomto serveru. Spíše mě zajímají názory pro a proti a ne kolik lidí je pro a kolik proti.
S Vaškem máš pravdu, taky bych to tady nerad nějak dále rozvíjel. Měl jsem připomínku pouze k diskusi po představení kandidátů, chápu, že pro někoho mohla být otázka na fyzickou přítomnost prof. Šlapety na fakultě po jeho případném zvolení důležitá. Byl to můj názor.
K dění na fakultě se myslím si redakce AW vyjadřuje docela dost. Já osobně jsem šel na představení pana prof. Šlapety poté, co jsem si o něm a jeho názorech zjistil nějaké informace, neměl jsem se jej na co tázat (tedy na nic zásadního).

Jako největší problém současné FA vidím v komunikaci, především v komunikaci fakulta-vnější svět. Pan děkan Chybík udělal pro fakultu mnoho a může argumentovat čímkoliv, ale fakulta se mi zkrátka jeví jako příliš uzavřená (a problém je i v samotných studentech). Jako jeden z členů redakce archiwebu můžu prohlásit, že fakulta nekomunikuje s médii, nedokáže se náležitě "prodat" (podotýkám, že komunikace není nulová, ale velice zanedbaná, ať opět někdo neargumentuje jednou obsáhlejší studenstkou výstavou mimo půdu FA za několik posledních let). Chybí jí moderní a jednotný vizuální styl. Přitom právě vnější komunikace je dost silným "motorem" pro studenty (třeba že s cenou B. Fuchse bude spojeno i publikování výsledků v médiích) a zároveň by otevřená a komunikující fakulta měla bezesporu lepší předpoklady k získání zajímavých osobností. Mě osobně vždy mrzí, když se na mě obrací spolužáci s tím, proč archiweb nepublikuje zajímavé studenské práce (nejkurioznější byl požadavek, abychom publikovali všechny letošní bakalářské práce) - cítí se vždy ukřivděni, když je posílám za vedením školy...
Totéž se týká komunikace vnitřní, vnitřního informačního systému (neexistující diskuse, školní email alá "ztráty a nálezy", webová portfolia studentů jen jako výsledky povinného úkolu do VT). Je ale fajn, že si problém s vnitřní komunikací uvědomujse stále více lidí.
Myslím si ale, že oba kandidáti mají dost dobré předpoklady k tom, aby kominikaci (vnější a vnitřní) výrazně zlepšili.
Koho nevolit. zajemcum kontakt poslu 12.04.06 09:14
PŘÍSPĚVEK SMAZÁN - VIZ NÍŽE
koho nevolit1 zajemcum kontakt poslu 12.04.06 09:28
PŘÍSPĚVEK SMAZÁN V 10:58 - VIZ NÍŽE
Varování Jan Kratochvíl 12.04.06 10:08
Dávám Vám 30 minut, aby jste své názory podepsal. V opačném případě je smažu jako pomlouvačné.
Je to v pořádku? Karel Lindhart 13.04.06 11:48
A pane Kratochvíle? To je v pořádku, když by byly oba příspěvky podepsány a přesto byly pomlouvačné? Nemáte tak náhodou trošku zmatek v tom, co děláte? To by jste je tam nechal, ano? Autor by zajisté neměl problém, si jméno vymyslet...Buďto vytvořte pravidla taková, že smažete každý nevhodný příspěvek, nebo nemažte nic... Možná by stálo za úvahu vytvořit zde diskuzní fórum, kam by bylo třeba se registrovat a vy můžete mazat všechny zaregistrované pod přezdívkami. Ale stejně si myslím, že by jste se tím vrátili někam 15 let vzad...S pozdravem Karel L.
ad Je to v pořádku? Martin Rosa 13.04.06 12:14
Problémy s diskusemi již řešíme zde.
Připravuje se diskusní fórum pro registrované čtenáře.
děkan Lukáš Holizinger 13.04.06 23:54
Kouknětesem.
Umprum Anna 25.04.08 15:36
Chtěla bych se zeptat Janse, který tu říků, že chodil na UMPRUM. Jestli by mě nemohl kontaktovat, chtěla bych se ohlědně této školy na něco zeptat. Díky

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.