Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

FA nebo FSv?
FA nebo FSv? Míša 25.04.06 20:36
Dobrý den,mohli byste mi prosím poradit v rozhodování mezi fakultou archiektury a fakultou stavební - obor architektura. Jaká jsou pro a proti těchto fakult? Budu moc vděčná za Vaši radu.
výběr Petr Hill -- www.PetrHill.webz.cz 25.04.06 20:45
Záleží co plánuješ v budoucnu dělat, chceš-li ale být opravdu architektkou, pak nemáš o čem přemýšlet, jednoznačně FA. V případě že by se nepovedly příjmačky, vem si FAST a za rok to prubni znovu, určo to má význam. Jen snad v případě že máš hodně technické sklony a zajímaly by tě třeba podrobnosti nosných konstrukcí v architektuře nebo jiná hodně technická temata, FAST je skutečně ke zvážení... Dobře vyber. PH
...a jako absolventka FAST taky můžete... šakal 25.04.06 22:02
...razítkovat projekty bez přispění jakéhokoliv stavaře...což se v dravém konkurenčním prostředí jistě hodí (7;- ))
Nová, lepší FA? Kočkatra 26.04.06 14:46
Zvolení arch. Zavřela děkanem FA ČVUT je pozitivním faktem...možná by v budoucnu mohlo trochu ubýt pedagogů, kteří mají nulový kontakt s praxí a przní důležité předměty.
? Marek Stepan 27.04.06 19:05
Na fakultě stavební je nový obor acrhitektura, který určitě taky stojí za to.
Zázemí je lepší na Fa.
Cože?! Lazarova sestra 02.05.06 10:04
KOMENTÁŘ BYL SMAZÁN
Proč to mažete? Lazarova sestra 02.05.06 11:03
Pane Kratochvíl a vám podobní, můžete mi napsat, proč mažete mé příspěvky? Sprostá jsem nebyla...jen vyjadřuji SVOBODNĚ svůj názor.
FAST a obor architektura Lazarova sestra 02.05.06 11:14
KOMENTÁŘ BYL SMAZÁN, poněvadž se diskutující není schopna podepsat.
A co ostatní? Olina V. 02.05.06 13:24
A co ostatní? Těm nic nemažete, když jsou anonymní? Nějak se mi ty vaše postupy nezdaj. Má to jako nějaký pravidla?
Jak na to Jan Kratochvíl 02.05.06 15:21
Pokud anonym nikoho neuráží, jeho komentář v diskusi zachovám.
Jen tak dál... Martin Franěk 02.05.06 16:07
... podepisování komentářů jejich autory schvaluji všema dvaceti...
to J.K. lena 05.05.06 16:47
Chtěla bych oponovat vaší větě: Když autor nikoho neuráží jeho komentář zachovám. Domlouvala jsem si schůzku se studentkou, která mi měla pomoci při výběru vysoké školy a vy jste smazal úplně všechny komentáře. Díky tomuto vašemu zásahu už ji nejspíš nikdy nenajdu....mnohokrát děkuji...
Lítost Jan Kratochvíl 05.05.06 16:52
To je mi srdečně líto.
..polibte si šos, pane Fraňku!...To se na to můžu ...!... šakal 05.05.06 23:36
(7:- P)
šakale, šakale.... Martin Franěk 06.05.06 13:36
...nevím proč... Na rozdíl od Vás se pod své komentáře podepsat nebojím... A za všemi si stojím... To je pro Vás tak težké prezentovat svůj názor pod svým jménem???
Fa joe 06.05.06 15:45
Fa stavbar bude vzdy len stavbar a nie architekt...
to J.K. lena 06.05.06 18:31
Neškodilo by vám méně ironie a více rozumu....
to joe Irena M - FSv, 06.05.06 20:36
myslim, ze
to joe Irena M, FSv - PSA 06.05.06 20:49
pardon.....myslim, ze studium na FA neni nutnou podminkou toho, aby clovek o mohl byt architekt (Le Corbusier ani Mies, architekty tolik opevovani, zadnou "fakultu architektury" nestudovali).
PSA z nas ale udela alespon ty stavare. Jedinou nevyhodou je, ze pozadavky jsou casto dost vysoke a na "tvurci cinnost" nezbyva prilis casu...coz je potom samozrejme znat.
...moje jméno je šakal...tečka!... šakal 06.05.06 22:28
S tím, za čím si kdo stojí, to nemá nic společnýho. To je jen takovej klasickej řečnickej faul používanej na diskusních fórech, když už nevíte jak na oponenta, vyčíst mu něco, co s tématem nesouvisí.

...Příště zkuste třeba to, že se připojuju za peníze svýho zaměstnavatele - nebo něco takovýho (7:- P)
fsv bazala 10.05.06 12:15
možná stojí upozornit na to,že pokud nebudete mít na fsv obor architektura průměr z každého hlavního předmětu nejhůře 2,budete bakalářské studium zakončovat se zaměřením na konstrukce budov nebo tech.zařízení budov a pravděpodobně pak v tomto zaměření pokračujete i v magisterském studiu.po dvou letech studia na oboru architektury fsv,shledáváme,že máme pouze více práce než obor stavební inženýrství,plus některé předměty navíc,kde na nějaké tvoření stejně nezbývá moc času.nějteří profesoři nám rovnou řekli,že většina bude normálními projektanty.nevím,jak přesně to chodí na fa,ale pokud myslíte,že máte dostatečné umělecké nadání,volil bych fa.
těžko říct Ondřej Zástěra 15.05.06 19:30
FA nebo FSv, to se těžko hodnotí, když znáte jenom jedno. Já dělám obor A na Fsv, občas se bavím s kamarádkou z FA, takže určité srovnání mám. Takže můj názor: Skladba předmětů se zase neliší nijak rapidně, "architekti" maj větší podíl "umělečna" a deskriptivy, "stavaři" techniky. Zajímavé je třeba srovnání takového předmětu, jako jsou konstrukce poz. staveb (nevím název na FA). Například pro nosné kce existují pro Fsv jedny skripta na jeden semestr, pak máme tři semestry betonové kce samostatně. No a co jsem koukal, pro FA jsou skripta základů nosných kcí, pak samostatná pro betonové. Ovšem naše "betony" jsou spíš statické výpočty, výztuž atd., a když jsem prolistoval skripta FA, zdá se mi to spíš jako koplexní přehled všech možných řešení, jejich vliv na výraz stavby apod. (ale to je má domněnka). Takže zase jakoby architekti versus inženýři: první to vymyslí, druzí spočítaj. Byl bych rád, kdyby se k tomuhle srovnání vyjádřil někdo z Fa, docela by mě to zajímalo. Pro mě osobně je jasně lepší FSv. Máme čistě architektonické předměty + čistě technické, takže je náš obor dost komplexní. Z toho důvodu je tady ovšem i protiargument: všechno se víceméně jenom naťukne, nic se nevysvětlí do hloubky, a pokud chce člověk opravdu znát, ne jen udělat školu, musí hledat další zdroje, studovat mimo rámec předmětů (samozřejmě pořád v rámci osobního zaměření, třeba oblast geotechniky rád přenechám specialistům). Na druhou stranu, pokud má někdo talent a něco v hlavě, bude dobrej ať vystuduje FA nebo FSv.
ad ondra Petr Hill 15.05.06 22:10
Co se týče těch konstrukcí, máme tu na FA nejen přehled a jejich vliv, což se bere jak v NK, tak v pozemním stavitelství, ale i statické výpočty železobetonových kcí včetně výkresů výztuží. Máme toho technična na FA taky dost a dost. Taky je to podobný v tom, že je tu hodně práce - takovété kaše kolem a skutečný tvořivo je pak potřeba nacpat do volnýho času a do spánku kam se dá. Prostě na FA taky počítej, že se moc nevyspíš, před zápichama možná vůbec. Celkově tady máme 4 semestry statika+nosné konstrukce včetně statických posudků a pak 4 semestry pozemního stavitelství (od zemních prací až po krovy, od nosných konstrukcí až po povrchové úpravy), holt tu část titulu ing. si musíme taky nějak zasloužit. Rozhodně z FA je možný postihnout celej kumšt od první skici až po prováděčku a stavební dozor. Jen odborníky (statika, tzb, geo, atp.) je nutný přizvat. Co ale prý chybí na FSv je urbanismus, kterej je podle mě s architekturou pevně spojenej a na FA ho máme vícero semestrů a domy bez urb. kontextu nejsou úplné. Upřimně řečeno bez toho bych stavaře do magisterskýho stupně architektury ani nepustil.
ad Petr Ondřej Zástěra 16.05.06 10:07
Dík za reakci. Nevim jak jsi to myslel, ale urbanismus máme 3 semestry! Ale podle toho, co jsi napsal, se mi potvrzuje, že rozdíl mezi Fa a oborem A na FSv opravdu neni zas tak velkej a rozsah znalostí, kterej tam člověk získá, je v podstatě stejnej.
fa vs fast Ondřej Haas 16.05.06 10:21
ja mohu porovnavat studium na fast obor stavební inženyrství a obor architektura. Na podzim diplomuji jako stavební inženýr a teď si rozšiřuji vzdělání. K tomu dochazím do prace jako projektant. Z praxe mi spousta architektů tvrdila, že lepší mít stavařinu a potom architekturu. co se týče studia oboru architektura, tak je to opravdu uplně neco jiného než čista stavařina. Jen si myslim že s FAST budes mít lepší informace o konstrukcích stavby než s FA. Co se týče umělečna, tak záleží pouze na tvém umu, na stavarne tě budou omezovat k reálným řešením. Dále jsem dost nepochopil názor, že z FASTU nemohou dál pokračovat ve studiu architektury na magisterském? a to proč, protože mámé urbanismus na 3 semestry a FA na X, to je celkem odvažné tvrzení. Já tvrdím že z FASTU se lépe uchytí do praxe, to je muj názor, jelikož pracuji v architektinickém ateliéru a vidím rozdíl mezi architektem a stavařem deno denně.
další výhoda FA Martin Rosa 16.05.06 16:49
Dovolte poněkud žertovnější tón:
Jednou z výhod FA je bezesporu existence unikátní statická expozice moderních modelářských strojů, kterou může kdokoliv shlédnout v přízemí budovy B. Nechápu, proč minulé vedení školy nezajistilo této expozici, do které se investovaly statisíce, lepší reklamu. Takové stroje, nové, nezaprášené a neopotřebované, nikde jinde neuvidíte, většinou by Vás rušilo to, že se na nich normálně řeže.
Rvu si vlasy, že jsem se tam v průběhu studia nechodil dívat častěji, třeba by mě při ručním vytváření ošklivého modelu bakalářky napadlo to, že podobné stroje musí existovat i jinde a že bych si jinde onem model mohl nechat vytvořit.
Občas, spíše ale vyjímečně, jsou stroje v chodu, ale nemusíte se bát, většinou Vás při dívání nikdo rušit nebude.
FA vs FAST Adam Lenc 17.05.06 13:54
Souhlasím s Irenou M - "studium na FA neni nutnou podminkou toho, aby clovek mohl byt architekt". Nechápu věčný český syndrom architekti vs. stavaři /inženýři/. Jsem prostý člověk, vysvětlete mi prosím někdo ten rozdíl. /nemám na mysli typ absolvované fakulty, ale vlastní praxi/. Měl sem za to, že jde hlavně o barák, jestli je dobrej, jak slouží atd. a ne, kdo je jeho autorem. Bylo by možná moc zajímavý vědět, jakej podíl na těch novejch srágorách kolem našich měst mají absolventi FA a ostatní. Opačně - kdyby všichni absolventi FA dělali slušný věci, sem přesvědčenej, že by výrazně vzrostl podíl slušných baráků vs. ostatních. Při pohledu do krajiny volám, kde všichni "OPRAVDICKÝ ARCHITEKTI" ste!!! A neříkejte mi, že ten tristní stav je příčinou pouze společenský objednávky, zaprděnosti některých investorů, regulativ atd. atd. To by byl trapnej alibismus.
Jak to je Jacob 17.05.06 17:05
Lidi....
tak jak to teda je!!!!!
dá se studovat z bakaláře na FAST do magistru na \FA.........
to se as nedovime... leňa 27.05.06 05:38
...no tak lidi...to senka už nigdo nezabloudíte???.....odpovězte PROSÍM!!!
sem Petr H 27.05.06 09:57
Zařek jsem se že nebudu tak čatým přispěvatelem, ale už mi to zase nedá. Ondrovi Zástěrovi se omlouvám za ten urbanismus, měl jsem asi mylné informace. Pak je to asi v pořádku. Dál se musím otřepat pod tíhou příspěvku pana Haase a trochu přitakat Adamovi. Myslím si, že rozdíl mezi stavaři a architekti není zase tak propastný a fakt, že stavaři jsou "praktičtější", je dán spíše typem a profilem typických studentů - absolventů té oné fakulty. Myslím, že za tento obecně rozšířený jev si můžou sami studenti FA a následně i architekti. Děláme ze sebe hloupě přespříliš umělecké řemeslo než aby bychom byli uznávanými praktiky - tvůrci. Nikdo nemá příliš zájem dát tak zodpovědnou práci, jako je projektování stavby, do rukou umělci, raději zvoli jistější cestu stavaře. Je teď jen na architektech, aby ukázali a přesvědčili, že nejsou bláznivými umělci s hlavou v oblacích ale dokážou se zodpovědně postavit i zcela konkrétním a praktickým problémům a úkolům. Vždyť převážná část nejlepších architektů 20. století právě vynikala v oborech stavebně-technických! Pak snad někdo začne respektovat správný profesní postup návrhu architekt -> stavař. Byť nadaný jeden z nich může zastoupit obě funkce, to je bezpochyby. Nic to nemění na tom, že chtít na pozici architekta do své firmy raději stavaře je uhozené a pokud je to více rozšířený jev, architekti by se nad sebou měli vážně zamyslet...
Stavařina na FA Kočkatra 27.05.06 14:53
se myslím učí víceméně v použitelném rozsahu, aspoň do začátku. Z vlastní zkušenosti však vím, že spousta studentů na ni kašle anebo tím horko těžko proleze (někteří s tím mají potíže právě kvůli své více humanitní orientaci, stejně jako s matikou, deskriptivou, statikou apod.) - alespoň za nás, kdy přednášel mistr Hanák, to tak bylo (zdalipak tam ještě je?). Já se pak v praxi tloukl do hlavy, že jsem se to víc neučil, protože na spoustu věcí jsem se musel pracně rozpomínat, abych byl schopen udělat prováděčku a stačil svým kolegům stavařům, ze kterých jsem tahal rozumy. Naopak kolegové stavaři za mnou chodili s dotazy jak "vypadá" to či ono, jaké proporce, členění, barvy zvolit tu či onde, tedy zase spíš tvůrčí záležitosti, kde si zase oni nebyli zcela jistí.
Bohužel se také například stává, že architekt udělá lidem projekt na RD pro stavební povolení a neřekne těm chudákům, že se podle něj v podstatě nedá stavět, protože na to potřebují prováděčku s detaily, které ovšem právě on neumí. Anebo jim to řekne, ale jim to přijde moc peněz, takže konkrétní detaily řeší na místě prováděcí firma a většinou to dopadne dost strašně...
Ale abych tolik nemířil do vlastních řad, chce-li někdo být architektem, doporučuji studovat FA, ale neflákat technické předměty
tituly Robert 27.07.06 15:07
V Čechách je architekt obecně ten kdo vystudoval fakultu architektury, označení architekt není v první řadě spojen s výkonem profese projektanta staveb. Projektant pozemních staveb, který je autorem projektu stavby zde není architektem.
FA x FaST jakub holas www.losfotos.webz.cz 08.01.07 17:07
hodim sem prispevek, kterej sem psal do paralelniho fora, takze se nedivte, kdyby to moc nenavazovalo..:

no co ja muzu porovnavat, tak to je vytvarka.. na tu my z FASTu chodime na FA.. abych pravdu rekl, myslel jsem si, ze k nam opravdu byli prijimacky jednodussi, hlavne co se kresleni tyce (je pravda, ze u nas nejsou domaci prace-to je taky duvod proc sem nestihl prihlasku na FA ), ale jak tak ve vytvarce obchazim ty kresby, tak z toho mam velmi smiseny dojem.. nechapu jak se vetsina lidi na tu FA mohla dostat, kdyz sou ty talentovky "tak" tezky.. je pravda, ze je tam par lidi, kteri kresli fakt dobre.. zatimco u nas mi to prijde dost vyrovnany.. ale jde o muj subjektivni dojem..
Jinak co se tyce nazoru ucitelu: A. Navratil, vytvarka: "ze stavarny ste tady skoro vsichni.. to ti od nas, ti urcite zas nekde chlastaj.. je jich tady pulka.." J.Palacky, zaklady navrhovani: "musim vas pochvalit, ze tady neco delate, ze nosite pracovni modely a pripravujete se na to.. to u nas, ti nic nedonesou, co je rok douhej..." berte to s nadhledem, ale myslim, ze situaci to vystihuje.. je taky pravda, ze k nam nechodi ucitele do skoly naliti.. jinak musim priznat, ze komornejsi (prestoze je jich v rocniku vice) atmosfera FA by mi byla jiste blizsi, ale na druhou stranu je otazkou jaky ma tato atmosfera dopad na aktivitu studentu a kvalitu vyuky..
jinak to, ze zavery bude mozne delat az po nekolika rocnicich overenych praxi, je samozrejme pravda.
fa X fast? _ 28.03.08 15:52
ahoj drazí milí architekti a studenti,
váhám mezi Brnem, Prahou a stavarnou (obor architektura) v Brně. Někdo říká, že fast není na té stejné úrovni (jde to ale po par letech existence vubec posoudit?), ale na druhou stranu prej ateliéry chcou víc ty z fastu ... zajímalo by mně, jak to vypadá po škole. koho chtějí ateliéry, jestli sou na FA samí bohémové co nedokáží udělat nic reálného, jestli fast není je samá technika, ale i to umělečno .... díky
FSV vs FA PM 28.03.08 18:48
Chtel jsem vlozit svuj rozsahly prispevek, ale nakonec jsem se do toho tak ponoril, ze jsem zacal filozofovat o puvodu samotnyho navrhu (expresivni/impresivni tvorbe a samotnem tvurcim procesu...). ze radeji psat k tomu nic nebudu, protoze by to pak bylo slozity cteni:D..titul tam nebo tam z nikoho architekta neudela... z histrorie a praxe je videt ze jde hlavne o to dokonale znat postupy toho co delam a az pak prichazi na radu samotna umelecka tvorba -- vyjadreni se- odkloneni se od smeru..citove ponoreni se do problemu atd...Mozna proto se architekti bouri,, protoze je cim dal casteji hrave strci do kapsy kdejaky stavar...
fa x fast Martin Franěk 28.03.08 19:21
Obor z FAST je kopií bakalářského studia na FA s větším důrazem na pozemní stavitelství. Vyučují zde bývalí, či stávající učitelé z FA. Magisterský stupeň na FAST tuším neexistuje, tudíž pokud chce někdo přestoupit na FA, musí dělat přijímací zkoušky. Vzhledem k tomu, že už na samotné FA je pro tento stupeň dostatečný počet zájemců, asi to nebude tak snadné.
Pokud vím, tak brněnské ateliéry berou momentálně všechno, co má ruce, nohy a dejchá, bez rozdílu fakulty.
Nevím, kdo neustále šíří bludy, že je něco nereálného. Všechno jde, je to vždy jen otázka peněz.
re:FAST null 29.03.08 11:20
Jenom bych dodal, že otevření Magisterského studia na FASTu je v plánu do nejbližších let.Určitě ti potenciální uchazeči, kteří by příští rok nastoupili do bakalářského studia, by měli mít pokračování na stejné škole zajištěné.Jinak co se týče srovnání samotných škol, já sám jsem se rozhodl studovat na této škole, i když jsem prakticky mohl vybírat ze všech 3 zmiňovaných.A nelituji, mám známé jak na FA VUT, tak i na FA CVUT, takže můžeme srovnávat.Rozhodně to není tak, že by zde byly nějak více preferovány inženýrské předměty před uměleckými (stačí srovnat studijní plány s ostatními FA), naopak ateliérům je zde věnováno maximum času, paradoxně snad ještě více než u jiných.Co se vyučujících týče, ti nejčastěji učí nebo učili na FA, navíc na stavařské předměty tu najdeš skutečné odborníky z oboru, protože vyučují jak současné inženýry, tak i nás architekty, což si myslím je také plus.A vládne taky pěkná komorní atmosféra (současně nás je cca do 50 v ročníku).Toť moje poznatky z této školy.
matika Petr 29.03.08 14:36
Asi to nejde objektivně porovnat, ale přesto.... Kde je náročnější matika? Jsem přijat na FA, tak doufám, že na Fas
kopie Martin Franěk 29.03.08 16:03
Když mluvíme o kopii, tak je potřeba zmínit, že se všemi chybami...
odborníci na FA jana zelezna 29.03.08 16:16
No a já bych k tomu dodala, že stavařské předměty učí na FA výborní odborníci, kteří opravdu naučí- a u státnic nás pro jistotu ještě důkladně prověří- stavařině se tu nikdo z nás nevyhnul..
fast vut x fa cvut x fa vut . 05.05.08 07:19
cau lidi, myslite, ze je lepsi jit na fa cvut nebo fast v brne? kde je lepsi atmosfera? jako na cvut slysim same nadavky, lidi, co delali prijimacky a driv chodili do prahy, byli rozhodnuti tam nejit ... je to tam vazne tak hrozne?
kam jít Věra 05.05.08 10:40
Pokud chceš být architektem s velkým "A" tak je to jednoznačně VŠUP. Pokud chceš zapadnout do průměru tak ČVUT. Pokud chceš, aby si za tvými zády lidé říkali no jó náš umělec, tak jdi na TUL.. můj názor je, že od té doby co se na FA bere víc jak 150 lidí ročně a přihlíží se více k matice, než k nápadům a talentu je to jen škola na výrobu projektantů resp. moderních kresličů s titulem a počítačem...
RE: FASTV Angelika 08.05.08 09:12
Ahoj, pokud jde o FAST v Brně je určitě lepší jak ČVUT - lepší atmosféra, méně lidí v ročníku a menší stres před zkouškama z matiky
s velkým A x 02.06.08 15:10
vazne si nekdo mysli, ze architekt s velkym A je ten, kdo je z VSUP?! jako mozna umi kreslit a ma napady, ale to muze mit i uklizecka. pokud clovek neovlada technickou stranku veci a nevi, co jde postavit a co ne, pak muze mit napadu kolik chce...
re s velkým A Věra 02.06.08 17:16
..to není z mé hlavy je to poznatek z netu, kde jsem našla hodnocení absolventů z jednotlivých vysokých škol.... a k ČVUT bylo docela kruté. A je to poznatek i mých přátel ze zahraničí. Ono je to totiž "špatně" myslet jako architekt na technickou stránku věci. Jestli budeš mít čas tak si najdi na netu film od Sydney Polacka o Franku Gehrym a snad pochopíš. Gehry vymýšlí, ale má tým lidí, které jeho vize dokáží realizovat. Proto je jeho architektura tak dobrá!!!
x: ale no tak... Lenka 02.06.08 19:49
v jistém smyslu máš pravdu, ovšem i VŠUP musí zajistit technické znalosti svých studentů, protože to by jim tam pak nikdo nestudoval, kdyby byl neuplatnitelný v praxi. Jinak k matice - na stavárnách je samozřejmě těžší, je to víc zaměřené na techniku. Zápočty jsou nekompromisní, jde jen o výsledek a ne postup. Ale tak je to správně - spleteš se v praxi a domeček spadne...
to vera martina 03.06.08 18:06
mila vero, jako absolventka FA CVUT se s Tebou podelim o vlastni zkusenost - realita je takova, ze Ty, jako architekt prave vysly ze skoly - netusim, jestli studujes a kde - budes mit nulovou sanci pracovat jako Gehry. Budes pracovat v nejakem vice ci mene renomovanem atelieru a urcite zaklady technickych znalosti budes potrebovat, bud je budes muset umet a nebo se je budes muset naucit, jinak Tve kresbicky budou k nicemu. On i Gehry moc bobre vi, kam muze zajit... myslet si, ze architekt je panbuh a ostatni za nej vse vymysli, je naivni. bez technickych znalosti nevymyslis ani obklad v koupelne, kyz ma k necemu vypadat. Je pravda, ze CVUT je masomlejn, ale ateliery tam uci spickovy architekti a to je nejdulezitejsi kriterium, hned potom jsou technicke predmety. a velikosti atelieru jsou omezene. FA CVUT muzes projit jako nenapadna mys, ale taky muzes vyuzit tech skvelych atelieru, kam chodit je velice narocne. je to jen na tobe.

a jeste - doporucuju najit si renomovane kancelare a zivotopisy jejich majitelu. clovek se az divi, kolik jich ma CVUT a jak to jde dohromady s tim pruzkumem skol.
to martina Věra 04.06.08 07:45
Milá Martino, jsem absolventem ČVUT, pracuji jako architekt - 26let!! Je fakt, že díky ČVUT se při návrzích zaobírám vždy myšlenkou, zda se "to dá postavit" a vím, že mě to omezuje. Možná, že to co napíšu zazní jako paradox, ale když něco v poslední době vymýšlím, konzultuji některé své nápady se svojí "technicky neposkvrněnou" dcerou. Ne proto, že bych si nevěděla rady, ale protože ona není svázána "konstrukcí" stavby. Je fakt že ČVUT má skoro každý český architekt, aby taky neměl, když to je jak si řekla největší masomlejn v Česku. Zatím co na ČVUT berou 300 lidí ročně, na Umprumku tak 9-10. Ale vem si kolik lidí se prosadí z ČVUT a kolik z VŠUP. Na našem ročníku vím, že po těch letech se ze 110lidí, kteří tenkrát vycházeli se prosadilo vezmu-li v úvahu všechny kraje republiky snad 8-9 lidí, kteří mají své ateliéry a je o nich občas slyšet. Je to žalostně málo. A o špičkových architektech na ČVUT si můžeme popovídat. Je jich tam pár opravdu vynikajících - Koutský, Aulický, ale jsou tam i tací, kteří se nedokázali v praxi uživit a tak šli učit....
to vera martina 04.06.08 10:53
vida, jak se lisi zkusenosti z praxe! stejne mi prijde nebezpecne argumentovat tim, ze gehry ma tym lidi, kteri za nej vse vymysli, obzvlast v diskuzi, ktera ma poradit lidem, na kterou skolu jit. je krasne se dostat na UMPRUM, ale sama rikate, ze se tam dostane 9-10 lidi.... o cem vase argumenty vlastne jsou? je to elitni skola, dostane se tam zlomek uchazecu, ostatni nedostanou sanci. zbytek zkusi CVUT, z tech, co se nedostanou na FA jde zbytek na FS. ti nejlepsi se stejne proveri v praxi, kde je dulezity talent, pracovitost a stesti. bez technickych znalosti nepostavi ani rodinny domek. A na FA je kvalitnich pedagogu v atelierech rada, nejen vami zminovani, ale je tam i sramkova, bocan, labus, sepka, kohout, stempel, kratky, sedlak...

on i Gehry se nejak na svou pozici musel dostat a jeho cesta jiste nebyla cestou technicke naivity.
re Martina Věra 04.06.08 12:04
Koukni se na ten fim od Polacka - fakt to za to stojí a zkus se na to kouknout i z jiného pohledu...
kam jít? fsv nebo fa na čvut Dana 03.05.13 18:16
Ahoj, chtěla jsem vás poprosit o radu, příští rok maturuji a nejsem si jistá, krerá fakulta by pro mě byla vhodnější. Ze všeho nejvíc mi jde matika a deskriptiva, potom fyzika ... kreslit celkem umím (z pohledu perspektivy), ale nepřipadám si moc kreativní, vždycky když mam udělat na výtvarku nějaký návrh, trvá mi hrozně dlouho než mě něco napadne... budu moc ráda, když odpovíte Dík
Dana ko 03.05.13 20:51
a chceš být tím pádem architekt? architekt se navrhováním domů živí...
kam jít? fsv nebo fa na čvut Dana 04.05.13 17:59
Ahoj, chtěla jsem vás poprosit o radu, příští rok maturuji a nejsem si jistá, krerá fakulta by pro mě byla vhodnější. Ze všeho nejvíc mi jde matika a deskriptiva, potom fyzika ... kreslit celkem umím (z pohledu perspektivy), ale nepřipadám si moc kreativní, vždycky když mam udělat na výtvarku nějaký návrh, trvá mi hrozně dlouho než mě něco napadne... budu moc ráda, když odpovíte Dík
ko Dana 04.05.13 18:05
Chci..už hrozně dlouho, baví mně něco vymýšlet a navrhovat, jenom mi to prostě trvá, nebo myslíš, že to neni dobrej nápad?
Dana ko 04.05.13 22:04
tak to asi jo, nevím, vyznělo to tak, že tě to ani nebaví.. nevím, je to na tobě.
jak kde Ivo 07.05.13 22:37
Tak především musíte koukat na jednu věc. Zkrátka že v zahraničí je architekt brán jako umělec. Takže k čemu vám je, že umíte všechny technický náležitosti tam, kde po vás chtějí něco úžasného a extravagantního? K ničemu. Protože k vám ještě šoupnou výbornýho statika a jak tady bylo zmíněno, stejně nebudete ani z fast umět počítat statiku tak skvěle, jako on. Budete prostě omezení. Otázkou ale je, kdo z vás bude dělat architekta v zahraničí, že jo. Protože pokud vám nejde o nějakou obrovskou kreaitivitu, bude vám stačit fast a můžete do konce život dělat v čechách rodinný domky. Ale faktem když fungujete v kreativním prostředí, poznamená vás to. A nemyslím že u fast se dá o nějyký kreaitivitě mluvit..
jak kde 2 Narrno 09.05.13 10:00
Dovolím si oponovat - není většího bludu než že "architekt je umělec, co udělá krásu a technickou část za něj vyřeší tým". To možná (možná) platí u starchitektů (krásné slovo), ale ani tam bych si tím nebyl zcela jist. Architekt je komplexní povolání a bez až překvapivě detailní znalosti toho, jak v realitě funguje stavba, je architekt poloviční a do jisté míry poněkud nepoužitelný. Pak to v realitě dopadá tak, že milý umělec si v rámci své vize vybájí konstrukci, která troj-a více-násobně přesáhne finanční strop daný klientem a co pak s takovým dílem, že ano. Nemluvě o situaci, když umělec jaksi zapomene na některé základní technické poučky a navrhne cosi, co je na daném místě reálně neproveditelné. Ono ano, dnes je v zásadě možné uskutečnit vše, ale je to za jistou cenu a pokud architekt toto hledisko ignoruje (nebo není schopen zohlednit), je dosti otázka, jestli o něm ještě můžeme vůbec mluvit o architektovi - architektonický ilustrátor nebo malíř by pak možná byl vhodnější název.
Velká část práce architekta je také koordinace prací ostatních povolání, kdy pokud nemáte přehled i v technické části návrhu, vypadáváte z procesu prakticky hned na začátku a jste nucen předat svoje dílo do rukou někoho jiného.
Ne, nemohu to dost zdůraznit - práce architekta není o tom namalovat studii, podstrčit ji pode dveřmi týmu inženýrů a jít si lehnout na palouk nabírat inspiraci.

Co se nicméně tématu diskuze týče, jsem plně přesvedčen, že potřebný přehled můžete získat jak na fast, tak na fa (pokud o to samozřejmě budete mít zájem - pokud ne, žádný obor vás nic nenaučí).

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.