Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

Výběr školy a budoucnost oboru
Výběr školy a budoucnost oboru MH 02.10.16 19:59
Zdravím,

jsem právě v maturitním ročníku, a tak mne čeká to nepříjemné rozhodování, kam jít.
Chtěl bych se Vás optat na nějaké srovnání FA ČVUT, FA VUT v Brně, FUA TUL a tak. :D
Pokud bych se dostal, které z těchto škol mám dát přednost? Kde mne toho "nejvíc naučí"? Mám utéct z Brna? Zdá se mi, že zdejší fakulta architektury tak trochu ztrácí kredit a kromě osob pana prof. Rullera a pana Pelčáka mi tam nemají moc co nabídnout.
Ve prospěch FA ČVUT mluví sbor vyučujících, od Šrámkové přes Lábuse až k Hrůšovi, to je prostě sen a obecně mám z té školy pocit, že když sám student chce, tak mu může dát opravdu hodně.
Na TUL je pan děkan Fránek a působil zde i Gebrian, ale jaká je šance, že s nimi přijdu ve výuce do styku? Působí tam i jiný pedagog hodný obdivu? :D
A dál – jak vidíte budoucnost krajinářské architektury? NAjdu jako absolvent uplatnění, nebo mám možná tak šanci stát se průkopníkem o žebrácký holi? :D Podle mě to má obrovský potenciál, když zvážíme rozvoj lidských sídel, rostoucí urbanizaci a tak - parky, prostředí a zeleň obecně budou (nejen) ve městech potřeba čím dál více. Dost by mě to lákalo, ale nedokážu zjistit, co takový krajinář vlastně dělá, nechci, aby se to zvrhlo na zahrádky.
(Jinak jsem zavrhl UMPRUM, pro náročnost talentových zkoušek, ateliéry mne tolik neoslovily a nemyslím ,že bych měl šanci, při těh počtech, co berou. Taky jsem zavrhl architekturu na architekture na FS VUT Brno, kvůli absenci osobností a stejně tak jsem zavrhl ostravskou architekturu – udělal jsem dobře? )

Díky.
Source checking... Winter 02.10.16 20:39
...na tomhle serveru existuje diskuze "absolventi architektury", doporučuji přečíst před podáním přihlášky na obor architektura.
chcete obdivovat nebo studovat? architekt s praxí 03.10.16 10:47
Musíte si zvážit, jestli chcete někoho ve škole obdivovat, nebo na sobě makat. Obdivem k někomu se z Vás architekt nestane. Pokud chcete být dobrý, musíte mít talent a taky velkou dávku motivace a schopnosti naučit se spoustu věcí sám. V první i poslední řadě bude totiž Vaše budoucí úspěšnost o Vás samém. Škola Vás ovlivní, to ano, ale nezaručí, jak budete úspěšný. Že na některé škole zrovna nyní učí ta která "osobnost" není zárukou toho, že tam bude učit za rok, dva, tři. Nechci se nikoho dotknout, ale ne všechna mediálně profláknutá jména jsou zároveň dobrými lektory a pomohou Vám k Vaší budoucí úspěšné kariéře. Kdybych šel nyní znovu studovat FA, šel bych na FA ČVUT a co nejrychleji bych se snažil dostat někam do světa. Přeji hodně štěstí.
Výběr oboru Vladimír Sitta 06.10.16 10:13
Nechci Vám vnucovat žádný obor. Architektura je stejně jen jedna. Krajinářská architektura nemá jen strop, jak řekl mexický architekt Luis Barragan.V USA se toto století považuje za století krajinářské architektury z důvodů, které sám rozeznáváte. Aniž bych Vám vnucoval nějaký pohled, podívejte se např. zde: www.terragram.com.au Práce je v ČR na několik generací. Augiáš je stále naživu.
re: výber školy JV 09.10.16 06:20
Čistě ze své osobní zkušenosti: FA ČVUT je hlavně z počátku hodně demotivující, zkouší vytrvalost svých studentů a příliš často jim zbytečně hází klacky pod nohy. Je možné, že v posledních letech došlo k nějakému zlepšení, ale přístup té školy mi s odstupem a možností srovnávat připadá hrozný, přitom kromě celkem zastaralého technického vzdělání až tolik nenabízí. S jedinou výjimkou: drsné prostředí docela utužuje přátelství mezi studenty. FUA TUL je pro mne skoro opakem ČVUT – motivovaný student tam najde skoro rodinné zázemí a podporu. Fránek se intenzivně věnuje těm svým studentům, ve kterých vidí talent, ale škola není jen o něm, je tam i řada jiných lidí kteří mne hodně ovlivnili. Na Liberec vzpomínám s láskou. S Brnem vlastní zkušenost nemám, ale mnoho pozitivního o něm neslýchávám. A jak již zde bylo řečeno, těžko se něco vyrovná studiu v zahraničí. Žijeme ve vzácné době svobody cestování, hlásit se na školu lze prakticky kdekoliv na planetě, existuje široká škála nejrůznějších stipendií a grantů. Nevyužít to je myslím obrovská škoda, je to šance kterou má člověk jednou za život. Suma sumárum, v ČR bych preferoval Liberec, případně Umprum, ale zároveň bych se začal ohlížet i po dobrých, třeba i víc specializovaných školách v zahraničí, například na magisterské studium. Ty tři, čtyři roky bakaláře uplynou jako nic.
Ad Vladimír Sitta architekt s praxí 10.10.16 09:56
Pokud by se Vám náhodou povedlo spojit studium "běžné" architektury a krajinářské a nakonec být dobrým architektem i krajinářským architektem, a budete-li umět tuto svou dovednost správně uplatnit, budete mít velmi malou konkurenci. V českém prostředí se na propojení domu a zahrady stále poněkud zapomíná, řada klientů bere zahradu jako něco, co si svépomocí slepí sama a na prvním místě je dům. Situace se sice lepší, ale ke standardu, při kterém studie záměru obsahuje stuidi domu a zahrady a oboje spolu velmi úzce souvisí, má česká architektonická scéna ještě hodně daleko.
bc liberec, master venku jiri vitek 12.10.16 22:12
Na bakalarske rozhodne Liberec, magisterske venku, at Viden,{ die Angewandte, nebo Akademie } nebo idelane Londyn, ( bartlett, AA) tak bych teda na to sel ja byt v maturitnim.
Liberec? Pavel 13.10.16 19:48
Před lety jsem se pracovně setkal s nějakou skupinou uměleckého vedení fakulty v Liberci a byli to ještě větší pepíci než na ČVUT FA. A mám pocit, že studenti, kteří vypadli z ČVUT, nějak pokračovali dál v Liberci.
Zachraňte se xiriath 15.10.16 13:52
dokud můžete, a na architekturu se nedávejte. Tedy pokud fakt nevíte, co jinýho byste dělal. Jsou to kilometry výkresů, celé dny sezení u počítače- a v práci, alespoň v prvních letech, to lepší nebude. A dost možná ani po pár letech ne. Člověk který pracuje v architektuře, řeší tolik věcí spojených s architekturou, že navrhování samotné (to nejlepší na tom) zabere jen minimální část z toho, co dělá.
Subjektivní přehled JM 15.10.16 20:33
Důležitý aspekt pro studium architektury ať v česku nebo zahraničí je věnovat se tomu naplno, aproto aby to fungovalo Vás to zároveň musí bavit a naplňovat...A je jedno jestli Praha, Brno, Liberec nebo Ostrava... Jsem ve 4. ročníku na umprum a poslední a za poslední 3 roky jsme se potkal s moho lidmi z ostatních škol vyjíma VŠB a Archipu. Z mého pohledu se umprumka v minulém roce posunula po razantních změnách co se týče řemeslné práce architektury podstatně vpřed. Nechci srovnávat s ostatními školami (nesuď, abys sám nebyl souzen)...Právě jsem na semestrální stáži na KADK v Kodani na MS a musím uznat, že přístup některých ateliérů na umprum je v podstatě srovnatelný s KADK, avšak něco je zde jiné.. tedy pokuď se bavím se spolužáky z Oxfordu, Bartlettu etc. Dokážu říct, že pracujeme diametrálně odlišně, ale výsledek je minimálně srovnatelný! Na závěr bych chtěl vyslovit jednu důležitou věc: kde budete studovat, záleží pouze na vašich finančních možnostech... To neznamená žebyste měli být špatnými architekty když budete studovat v ČR, budete fungovat v českém systému! Nikdo Vás nenaučí všechno. To můžete jen Vy sami! Mnoho štěstí při budoucím rozhodování o Vašem budoucím životě
Ad xiriath architekt s praxí 17.10.16 09:26
Pokud je architektura to, co chcete dělat, neberte na podobné řeči ohled. Jistě, racionálně vzato, je spousta oborů, kde si třeba i vyděláte víc peněz, ale všude to ze 100% bude záviset na Vašich chopnostech a na tom, co si jak zařídíte, na co přistoupíte a co odmítnete. Takže podobné výkřiky raději ignorujte a jděte si za tím, co chcete.
Zachraňte se architekt s praxí 17.10.16 13:24
Ano je to tak. V architektuře je strašně obtížné uplatnění, práce je málo a architektů strašně moc,a z toho plyne nedůstojné platové ocenění pro většinu. Vyberte si raději jiný tvůrčí obor. V předchozích diskusích zaznělo ....Vaše skvělé nápady nebudou nikoho zajímat... a taková je pravda.
Reakce JM 17.10.16 22:38
Nerad bych citoval veleváženého advokáta z jedné z jeho přednášek... Ale dá se po tom zapátrat v překladu. Advokát, lékař a architekt jsou pomocníci lidu, stejně tak jako kněz. A tak by se měli také chovat. Na svou obhajobu mohu jen doplnit, že neznám žádného z aktivních architektů v mém okolí, kteří by měli problém sehnat adekvátní zakázky v oboru. Možná je vše jenom o přístupu a filosofii proč architekturu dělat.
reakce architekt s praxí 19.10.16 13:27
No nevím, kde autor předchozí příspěvku žije. Zni to tak úžasně. A koho má na mysli pod pojmem aktivní architekti....Podle mé zkušenostti z posledních 5 let je realita zcela jiná.
Realita Pavel 19.10.16 21:46
Během své praxe jsem poznal nezávisle na sobě, jako kolegy, dva architekty o generaci starší. Klasické architekty - projektanty, kteří celý život někdo pracovali jako projektanti. Před padesátkou pracovali ještě přes bývalé známosti, po padesátce už byli bez práce. Odhaduji, že možná ročně každý udělal tak jeden rodinný domek. Oba měli zdravotní potíže a nebyli schopni manuální práce. Kdyby nebyli ženatí a neměli (dospělé) děti, skončili jako bezdomovci.

Prohlášení typu, že jestli se cítíte být vyvoleni pro architekturu jděte za tím a že je nejlepší studovat v Londýně apod. zní velmi dobře. A je pravděpodobné, že oni se také kdysi cítili vyvolení pro architekturu a kdyby mohli, také by studovali v Londýně (možná i někde v zahraničí studovali / pracovali ...

pavle .... tomas stary 20.10.16 10:38
a jak si tedy stojite vy osobne ??? .... jenom, ze by ten vas post mel dostal nejaky smysl ....
zatim jste adeptum profese (nepolibenym, jiste trochu naivnim, dychtivym a stale snad jeste plnych optimismu) pouze priblizil a objasnil trudny osudy vasich "padesatiletych" kolegu architektu (to me bude za par let .... to to se mnou taky nevypada uplne dobre ....) .... zdravotne zdeptanych a bez podpory rodin, naprosto nefunkcnich existenci, kteri se evidentne potaci na same hrane zoufalstvi, jenom maly krucek od sezrani potkany na drsny "prazsky" ulici .... a to vse asi diky mladickymu a nerozvaznymu rozhodnuti studovat architekturu ....
dovolim si jeste jednu malou vsuvku .... a je me jasny, ze kamenovani se nevyhnu.... v podobnych pripadech a pri podobnym obsahu diskuse je anonymita prispevatelu naprosto k prdu .... kdybych vedel, ze za vasim nazorem je i cosi, co by se snad dalo nazvat zivotni zkusenosti ci zivotnim pribehem .... mozna se i zamyslim .... takhle je to jenom hloupej zvast bez jakykoli relevance ....
add Realita Pavel 20.10.16 20:54
Moje zkušenost s osudem dvou bývalých kolegů, názor ať si každý udělá sám.
architekt s praxí xiriath 26.01.17 14:04
Nemůže se snad budoucí student dozvědět, co ho po škole čeká? Že po škole už jeho architektonické uvědomění, kreativita, schopnost navrhování domů a vkus nebudou lautr nikoho zajímat? Že tu zajímavou práci, na kterou se x let ve škole připravoval, udělají všechnu nadřízení, a on bude tahat čáry a dělat stavařinu, na kterou on až tak specializovanej (narozdíl od stavařů) nebude? Že pokud nebude mít štěstí na nadřízený, kteří by mu ukázali co a jak na místě stavby, tak se o procesu postavení domu nic nedozví a třeba ten dům nikdy v reálu neuvidí? Jen ať to ví.
architekt s praxí, ale jiný miako 26.01.17 22:23
Milý/á Xiriathu, zkuste si sám/a sebe představit v roli nadřízeného. Myslíte si, že Váš život se musí nutně omezit jen na domlouvání dobře placených zakázek, leštění klik na důležitých místech a shánění kreativní práce pro své zaměstnance? Vy byste nechtěl/a v těch zakázkách udávat hlavní tón, zodpovědně a s ohledem na své architektonické vzdělání a cítění ji řídit a korigovat své podřízené, zmiňované "tahače čar"?

Pokud budu doplňovat tým a hledat tahače čar, je mi celkem jedno, jestli na tuhle středoškolskou pozici vezmu právě toho středoškoláka, nebo architekta s červeným diplomem a stáží v Brisbane. Ale když budu svou roli architekta stíhat, nemám nejmenší důvod chtít po něm více, než to tahání čar. Není to ostatně z mé strany vstřícný krok, když jej na jeho žádost přijímám na pozici, k níž bych mohl získat i méně kvalifikovaného, ale určitě věrnějšího středoškoláka? Není to tak trochu odpovědnost každého z nás, abychom si na svůj chleba nějak vydělali?
ČESKÁ NADUTOST A OMEZENOST NEZNÁ MEZE čtenář diskusí 27.01.17 09:50
ad Miako:

Představy studentů se pochopitelně s realitou často rozcházejí, ale v našich podmínkách je ten rozchod podložen odchodem spousty z nich pryč - pokud si seženou na cestu zelené papírky a nejsou jen do větru, tak raději hnízdí úspěšně jinde.
Proč asi?

Vaše pracovní přadstavy, jako zaměstnavatele, který si s hledáním zakázek ošéfuje vše kolem kreativní práce do detailu, ztroskotají v okamžiku, kdy zjistíte, že na to všechno nemáte sílu.
Budete nucen buď slevit ze svých kvalitativních představ, nebo si najmout alespoň trochu schopné lidi.

A teď to nejdůležitější.

Kolik z těch schopných pro vás bude ve Vašich pracovních podmínkách chtít skutečně dělat.?
..rodinné firmičky bez stálých zaměstnanců, externí práce všeho druhu, pronajaté židle, vlastní PC, vše se dvěstěkrát předělává, protože vy si hrajete na metuzaléma, a doba jde dál a vaše kreativní představy třeba nikoho ani moc nezajímaji, plat na minimum, protže mi si tu přece hrajeme na okrese na světovou ligu...atd. kilometry dalších postřehů.

Chtělo by to alespoň trochu sebereflexe, než začnete psát ty NADUTÉ ČESKÉ CANCY MANCY, protože ten tahač čar z Brisbane o vás moc zájem mít nebude.Jsou věci xiriath 27.01.17 12:09
které si člověk při nástupu na vysokou školu neuvědomí, a tohle je jedna z nich. V novinách a na netu vidí více či méně krásné studentské ideové návrhy atd., ale už neví že to třeba bylo nadlouho naposled, co oni měli možnost něco zajímavýho navrhnout. Neví, že mezi dostáním zakázky a papírem Stavba povolena je určité množství papírů, dveří, klik a důležitejch lidí, ale kolik papírů, kolik klik a lidí, a kterých? Dozvědět se tohle je cesta od absolventa k samostatnému architektovi, ale to se ve škole nenaučí - a že někteří budou muset vystřídat x prací a pakáren, než narazí na nadřízené, kteří se s ním budou o těchto věcech bavit, a kde získaj ty důležité kontakty.
česká nadutost každopádně... miako 30.01.17 12:48
... ale spíše od někoho, který si z jednoho příspěvku hned klasifikuje a šmahem soudí o poměrech. Škoda že se dále nepídíte, možná bych o sobě prozradil, že jsem v posledním roce projektoval i pro poměrně velký pivovar, dvě střední školy a teď mám "na prkně" rekonstrukci sokolovny. Neříkám, že bych nikdy neudělal placatý bungalov, ale to bych asi nesháněl někoho kreativního pro spolupráci a stačil by mi i šmudla podobného formátu. Achjo, zkusil jste někdy "čtenáři diskusí" o svém nadhledu a sociologickém talentu také trochu zapochybovat?
Sebereflexe stranou... Winter 30.01.17 17:13
...dáte alespoň 35?

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.