Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

FSV vs FA
FSV vs FA Karel 25.06.16 22:27
Dobrý večer, chtěl bych se vás zeptat, jakou školu architektury by jste volili na navazující magisterské studium. Fa či Fsv a proč?
Tomáš Jednoznačně FA!! 27.06.16 05:29
Klasické téma...
Mám zkušenosti s oběma fakultami a jednoznačně lepší je FA.
FSV JE NEJHORŠÍ možnost jak se věnovat architektuře! Argumenty, že je to dobrá škola na technické znalosti - to ano, ale na stavařském programu. Jejich program architektura je totální bastard, který je k ničemu jak architektonicky tak stavařsky. Neučí tam žádný dobrý architekt (všichni jsou na Fa nebo Umprumce) a k těm dobrých učitelům stavařům se na tomhle programu stejně nedostanete, Věřte mi, udělal jsem tu chybu že jsem na stavárně několik let strávil, než jsem konečně přešel na FA...
Vzhledem k tomu, že se ptáte na magisterské studium, předpokládám, že už máte bakaláře za sebou. Pak vubec nechápu, o čem uvažujete. Jen fakt, že o své škole pochybujete, jako argument stačí ne?
FA v 27.06.16 09:59
Když už ČVUT, tak FA. Pedagogické osobnosti jsou nesrovnatelné. To je bohužel jeden z mála rozdílů.
FA Studentka obou fakult 27.06.16 10:01
Dobrý den. Rozhodně FA. Mám zkušenosti z obou dvou škol a musím říct, že pokud chcete být doopravdy architekt, tak jedině na FA. Pokud chcete být spíše projektant nebo stavař, tak Fsv. Nevím jaké studium jste absolvoval na bakaláři. Na FA se architektura bere mnohem důkladněji, od konceptu až po technické řešení (ikdyž lidé z Fsv by mohli tvrdit, že ne). Naopak na Fsv se architekturou zaobírají velmi povrchně.
To záleží Narrno 28.06.16 11:00
Doporučuji si pročíst tuto diskuzi na v zásadě stejné téma: http://www.archiweb.cz/comments.php?action=show&category=11& id=120326

Jinak bych Vám rozhodně doporučil si ty školy projít (na FA dole teď tuším pořád ještě probíhá výstava diplomů, na Fsv sice už skončila, ale myslím, že tam ještě pořád v Dčku visí oceněné práce), trochu zkusil nasát tu atmosféru (je sice už poněkud pozdě, ale tak přeci jen) a zamyslel se nad tím, jestli chcete být spíš architekt-stavař nebo architekt-umělec. Špatně se nerozhodnete, obě fakulty mají svoje pro a proti. Snad jen - pokud jste vystudoval bakaláře na jedné z nich - bych jen být vámi zvážil v rámci rozšíření svých obzorů změnu. Kombinace FA+Fsv mi přijde osobně asi nejlepší (Fsv bakalář, FA magistr).

Kolegy nahoře bych s dovolením doporučil brát trochu s rezervou, někteří lidé dlouholetou absurdně vyhrocenou nevraživost obou fakult berou na můj vkus příliš za svou a asi v touze odůvodnit si, že si vybrali ale vážně úplně nejlépe, na své konkurenty (správně spíše kolegy) se znepokojivou vervou nanášejí (zde se zatím objevují tyto příspěvky z FA, ale věřte mi, že Fsv v tom není jiná a pohrdáním FA se mnoho lidí nijak netají... smutné). Budu se opakovat, ale moje rada zní - projděte si práce (mimochodem momentálně probíhají i výstavy na AVU a UMPRUMu a možná i na ARCHIPu), udělejte si vlastní názor a rady ostatních berte s velkou rezervou - je to asi jako ptát se fanoušků Sparty nebo Slavie, který fotbalový klub by vám doporučili.

Přeji hodně štěstí při výběru
Jednoznačně FA!! Tomáš 28.06.16 11:54
Narrno - co to je proboha architekt-umělec a architekt-stavař?! To je přesně ten bastard o kterém jsem mluvil...
To jestli budete chtít být architekt typu Mirko Bauma nebo architekt dejme tomu David Vávra je už na Vás. Ale obojí je architekt, neni to nějakej stavařo / umělecko nevimco.
K tomu býti dobrým architektem vás může dovést dobrý učitel, ty ale na stavárně prostě nejsou. Jestli chcete být dobrým stavařem, tak ano k tomu jsou na stavárně dobrý učitelé.
Ale tak mě napadlo takhle na závěr - vykašlete se na školy v čr uplně a běžte do zahraničí, to bude uplně nejlepší
(pozn.: mám bakaláře na Fsv a magistra na Fa a opakuji že program arch. na stavárně je tragédie)
zkušenost Honza 28.06.16 12:34
Před 6 lety jsem toto dilema také řešil. Nakonec jsem se přihlásil na obě školy a první měsíc jsem navštěvoval obě najednou - během dne jsem několikrát doslova přebíhal z jedné budovy do druhé. Pak jsem usoudil, že větším přínosem bude pro mě FA, takže na FSV jsem ukončil studium. Na FA mě zaujali především pedagogové a větší možnost volby mezi ateliéry.
Ostatně, bakaláře jsem studoval na FSV v Brně, obor architektura.
Jednoznačně subjektivní zkušenost Narrno 29.06.16 10:47
Pane Tomáši, to rozdělení byla jen jistá nadsázka, která měla vyjádřit trochu jiný přístup k navrhování, resp. lépe řečeno trochu jinou výchozí pozici znalostí, která výsledek přeci jen ovlivní.
Co se pedagogů týče, na FA jsou určitě architekti zvučnějších jmen, o tom není sporu. Jestli jsou lepší učitelé a jestli vedou k lepším výsledkům, o tom už by se podle mě diskutovat dalo, ale nakonec každý ať si utvoří svůj úsudek ze studentských prací (jak jsem již řekl, na prakticky všech školách architektury v Praze teď probíhají výstavy). A snad ještě drobnou poznámku si neodpustím - řekl bych, že je těžké odlišit svou osobní zkušenost s těmi pár pedagogy, které člověk v rámci ateliérů potkal, od obecně platného závěru. Jinak řečeno, někdo měl smůlu (či nevěnoval dostatek pozornosti výběru) a s vedoucím ateliérem si nesedl, někdo měl štěstí a dospěje tak k jinému závěru (ruku na srdce, všichni jsme zažili situace, kde jsme z ateliéru nadšeni a někdo jiný je znechucen a vysloveně naštván a teď babo raď). Co je ale určitě pravda, tak na FA panuje ve vztazích mezi pedagogy a studenty podstatně méně formální atmosféra, což je příjemné (to, že si ji někteří studenti špatně interpretují - a teď ani nemyslím Vás, pane Tomáši - a poněkud nepřiměřeně jim pak zbytní sebevědomí, to už je věc druhá a není vina systému).
S radou jít studovat do zahraničí souhlasím (nesouhlasil bych úplně s tím, že tam jsou školy obecně kvalitnější, české se překvapivě dle mé zkušenosti velmi dobře drží i se všemi jejich problémy, ale je to dobrá jiná zkušenost a pomáhá to při hledání práce). Řekl bych, že kdo tam pojede studovat magistra, rozhodně neprohloupí.
Praxe vope 03.07.16 10:51
Toto dublování výuky architektury je špatný přístup. Neb dobrá architektura musí být dle mého názoru navržena s důrazem jak na uměleckou stránku tak i technickou. Je dobré si projít obě fakulty, ale zároveň se ptát jaká je poptávka na trhu práce. Jestli větší šanci na uplatnění má absolvent té pravé fakulty architektury nebo absolvent architektury na Fsv. Z vlastní zkušenosti vidím, že je nedostatek řady profesí a člověk, který nabídne flexibilitu a široký rozhled - znalosti umění, statiky stavebních konstrukcí, možná dokáže navrhnout kupříkladu i jednodušší otopnou soustavu, kanalizaci a vodovod - může být pro zaměstnavatele zajímavým. Tedy ptejte se v architektonických projekčních kancelářích kdo by pro ně byl skutečným přínosem a po jakých profesích je na trhu práce hlad.
Čvut Fa předměty Tom 19.07.16 22:36
ahoj,
Chtel jsem se zeptat jak je to se zápisem předmětu do akademického ročníku v Cvut Fa?
Jestli si předměty v prvním ročníku zapisujeme sami, nebo jestli nas zapisuje fakulta ? Děkuji
Zeptejte se na studijním, ne tady Tomáš 21.07.16 06:53
Člověče Tome proč se proboha ptáte tady? Zeptejte se na studijním.
Máte pocit, že informace tady získané jsou nějak relevantní a spolehlivé? A že si podle nich budete sestavovat studium?
Těžko pak budete ve škole vysvětlovat, že jste se řídil radama na archiwebu, až si něco zapíšete špatně.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.