Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

TUL x ČVUT
TUL x ČVUT Luca 28.02.13 15:29
Dostala jsem se na obě tyto školy, jsem tak na 80% rozhodnuta pro Liberec. Přesto, se chci ještě poradit se zkušenějšími.. Jaké máte názory, atd.. díky za odpověď
TUL x ČVUT mezu 28.02.13 16:49
Mám dost kamarádů na ČVUT a jedna kamarádka chodila na TULku, na kterou jsem opravdu chtěl. Zkušenosti lidí z ČVUT jsou počítání, počítání, počítání a následně probdělé noci na ateliérech, ale praxe do života pokud ovšem školou prolezeš. A toho počítání jsem se osobně bál. O TUL jsem slyšel jen málo a z toho mála mě zaujaly hlavně ateliéry, kterých je prý skoro až až. Myslím si, že pro kreativitu je lepší rozhodně TUL. Já měl to štěstí a dostal jsem se na VŠUP. Kdybych se měl rozhodovat já, šel do Liberce. Snad jsem ti alespoň nějak pomohl.
mezu aa 03.03.13 11:39
A když ses dostal na VŠUP, nepodělil bys se s námi o nějaké tipy a zkušenosti z přijímaček?
zkušenosti mezu 03.03.13 13:43
Popravdě se moc dělit nechci. Mně taky nikdo nic neřekl. Myslím si, že recept jak se tam dostat neexistuje... Jediná rada, která může pomoci a všeobecně se o tom ví, jsou snad konzultace.
všup aa 03.03.13 14:39
Aha.. A můžu se alespoň zeptat, do jakého ateliéru jsi se dostal?
TUL nebo FA ČVUT Mar 21.02.14 10:40
Taky nevím jestli jít do Prahy nebo do Liberce. Každý o ČVUT řiká, jaká tam je elita architektu a že ta škola má jméno. Ale obávám se toho, že až tam přijdu s dalšíma 300 lidma, tak nás budou chtít vyházet bez ohledu kdo je kdo. A v Liberci to na mě dělá takový dojem, že jak je tam málo studentu, že si ta škola je chce udržet a pracovat s nima. A raději bych měl mraky atelieru než matiku. :D Prostě nevím, která je je lepší.
VŠUP student všup 21.02.14 12:52
Hlaste se na všupku!! Studovat tady je supr a dostat se není nic těžkýho. Hlásí se většinou málo lidí. Důležitý je vybrat správnýho vedoucího. Není to o tom jak umíte krásně kreslit, ale spíš jak si se studentama (kteří jsou taky u přijímaček) a vedením sednete. Takže jediná rada je, aby jste byli u přijímaček sami sebou.
TUL savoy 22.02.14 10:00
FA na čvut... jedna z nejlehčích architektur. Vždyť berou polovinu lidí... už to musí shodit kvalitu... a to ani nezmiňuji letošní talentovky, které vůbec nebyly o talentu (mimochodem... taky jsem se dostala, mám to v záloze jako nejposlednější možnost). Ale zase tam najdeš pár osobností (kantorů), což ti ale dle mého moc nepomůže... navíc osobnosti jsou všude. Když už něco tam, tak VŠUP. Do Liberce jsem se nahlásila kvůli vzdálenosti, ale je daleko prestižnější. Údajně je to tam zaměřené víc na uměleckou stránku. Kamarádka je tam spokojená. Prý i super lidi (+party) a vážně se tam dostanou jen ti lepší. Doporučuji TUL
TUL mar 22.02.14 17:14
A dá se někde zjistit jaký tam jsou v prvním roce (nebo prostě ve vvšech letech studia) předměty ?
TUL Freezy 22.02.14 19:52
mar: to by mě taky zajímalo, + třeba kolik hodin týdně mají. Od všech na čvut jsem slyšela jak je to časově náročné, že tam tráví celé dny a já nevim co. Docela bych chtěla vidět nějaký rozvrh prváka (jak na TUL, ČVUT i VUT)...
TUL bo 23.02.14 00:28
Na ČVUT je v prvním semestru, myslím, 11 předmětů.. Kolik na TUL nevím, ale předpokládám, že míň. Na ČVUT je přece studium jen na pět let, na TUL na šest.
Já osobně jsem rozhodně pro TUL, neslyšela jsem o Liberci nic špatného!
TUL Mar 23.02.14 01:02
Freezy: tak tahy skoly jsou vseobecne narocne. Ale jestli chces nejaky info o rozvrhu na FA tak mi dej fb nebo mail a muzu ti neco preposlat pd kamosu.
asi nemá smysl zkoumat, jak se tam studuje... architekt odkojený FA ČVUT 25.02.14 20:51
ale jak jste schopní uplatnit se po studiu. To je totiž jediné, co se počítá!!!

Můžu nabídnout zkušenosti ze svého studia na FA ČVUT. Fakt je, že neumím dokonale kreslit a možná jsem ve své kreativitě odměřenější a střídmější. Přeci jen jsem maturoval v roce 2000, první počítač jsem si koupil až v třeťáku a o programu 3D Studio Max jsem se prvně doslechl až někdy okolo státnic.

V té době byla ČVUT poměrně prestižní technickou univerzitou a hodně profesorů bylo hrdých na to, že nám mohou předávat nejen "uměleckou", ale také "technickou" architekturu, což se o VŠUP ani Brnu moc říkat nemohlo. Na druhou stranu zcela přesně chápu, jaký význam má v baráku konstrukce, jak dům umí povýšit nebo zničit urbanistickou strukturu prostoru, stejně tak mi nejsou cizí technologie, takže na mne zatím ještě nenadával žádný elektrikář nebo plynař a ani jsem se před nimi nemusel cítit trapně, že nevím, kam se montuje přepěťová ochrana B+C nebo jakou zvolit dimenzi vodovodní trubky k bidetu.

Asi žádná škola do Vás nenalije talent (základy talentu jsou v genech a tak mnozí z nás prostě mají naprostou a definitivní smůlu) a vkus (ten Vám musí vypěstovat rodiče v útlém dětství, později už můžete leda tak kopírovat chování a tvorbu architektonických celebrit). Co rozhodně obě fakulty pražské techniky, které nabízejí studium architektury, umějí, je naučit Vás vzájemnou propojenost kreativity architekta s precizností inženýra a fortelem řemeslníka a taky s ekonomickým smýšlením investora. Opravdu si vážím tamních kapacit z oborů teorie architektury, dějin umění nebo filozofie. To, že jsem mezi tím patlal blbosti z keramiky, sochal do pískovce nebo odléval sádrové sochy a kreslil nahaté dívčiny bylo neskonale příjemné, ale pro většinu z nás v praxi jen málo použitelné. Naopak jsem asi nejvděčnější za předměty typu Realizace staveb, Technické zařízení a infrastruktura a samozřejmě Nauky o stavbách (budovách), včetně zemědělských a průmyslových areálů.

Ono je totiž moc krásné rozplývat se nad skvělými ateliéry a studentskými kolektivy, ale když stojíte jako solitér nebo hlava týmu nad, dejme tomu, revitalizací románského kostela nebo přestavbou teplárny, a když budu přízemnější, prostě jen nad územním plánem nějaké zapadlé vesnice, zjistíte strašně rychle, že Vás na takovéhle úkoly naučí právě jen ty nudné (a před deseti lety bych řekl klidně i zbytečné) předměty.
FA ČVUT x TUL / VŠUP jr 26.02.14 09:07
To máš pravdu, ale na druhou stranu mě asi nejvíc vadí na FA ČVUT, že 90% lidí co vyrazí je na předmětech jako DG/MAT/ST, z ateliéru nikoho nevyrazí, i když navrhujou typové domy a naopak často lidi kteří mají talent. tak vyhoří právě na těchto předmětech. Myslím si že architektura je trochu trochu o něčem jiném a není správné dělat z FA stavařinu, na to jsou studenti o 50 metrů vedle. Kdyby se naučili architekti spolupracovat ze stavařema a vymezili si svoje působiště, myslím si že by to bylo jen ku prospěchu všech a vznikala by i kvalitnější architektura.
re: jr architekt odkojený FA ČVUT 26.02.14 16:15
Na druhou stranu není možné tvrdit, že typový dům není vhodné zadání pro architekta.

Snad právě naopak, pokud bude architekt "opovrhovat" tématy, jako je sociální bydlení či nájemní obecní byty, určitě i domovy pro seniory, vztah mezi bydlením a pracovištěm včetně dopravní problematiky, jistě i typologie bydlení pro "neevropské" kultury (asi se shodneme, že jinou představu o bydlení máme my, Němci a Britové na jedné straně, a naše menšiny, německé menšiny a anglické menšiny na straně druhé. A to jsem jen v oblasti obytných budov; mnohem zajímavější můžou být změny ve stavbách, které tvoří veškeré zázemí společenského života jako takového. To, co v poslední době na trhu pozoruji, je podobná změna, jako přechod od tradiční architektury k moderně někdy okolo druhé světové.

Když se na tyhle témata vybodneme, tak nás prostě šikovnější stavaři zcela zastoupí a nahradí.
re taky architekt 26.02.14 16:21
To, že vyhodí lidi s talentem asi vůbec nevadí, pokud nemají navíc ještě píli a inteligenci. Blbý je, když ČVUT nechá lidi bez talentu, byť chytré, a Liberec lidi s talentem, byť blbé :-D Umprum vychodíš, když umíš pohodově zapadnout a zachlastat s profesorama a Brno zřejmě vychodí úplně každý, kdo umí jen trochu kreslit ;-D
... savoy 26.02.14 16:50
Rozhodně... stavař a architekt jsou naprosto rozdílné obory a občas je v architektuře příliš stavařiny (občas naopak). Přitom architektura by měla být přecejen o vizuální stránce.

Co se týče škol... podle mě se kvalita architektur nedá tak úplně poměřovat, protože je každá jiná... a upřímně, dalo by se říct, že každá VŠ o sobě tvrdí, že je nejlepší (když se kouknete na různé žebříčky vysokých škol na internetu atd., je naprosto jasné, jak je to subjektivní).

Dle mého názoru jde spíš o to, co komu sedí. Někdo má radši uměleckou architekturu a nadchne ho nabídka ateliérů... někdo rád, když je architektura víc technická a zabíhá do stavařiny... někdo upřednostňuje něco mezi.... někdo rád nadupaný rozvrh, někdo zase ne.... a někdo se zajímá víc o kantory a osobnosti. Je to hodně individuální. Lidé mají různé preference, takže se nedá sestavit nějaký žebříček. Každopádně, co jsem zatím slyšela od lidí z FASTu VUT, FA VUT, FA ČVUT a TUL, žadná architektura není hračka.
ad: architekt odkojený FA ČVUT taky ingarch 26.02.14 18:12
....ale jak jste schopní uplatnit se po studiu. To je totiž jediné, co se počítá!!!....

...to jsem se nějak nedočetl.

re: savoy martin 26.02.14 19:45
Myslet si, že architektura je o vizuální stránce, to je fatální degradace architektury. Horko těžko se snažíme vymanit se z toho, že nás lidi vnímají jako přiblblé dizajnéry, a tenhle názor zřejmě prosákl i do studentského chápání světa. Potěš pánbůh, to tedy čeká českou architekturu úžasná budoucnost.
... jr 26.02.14 20:15
Jsem to asi blbě vysvětlit, ty typové domy nebyly v zadání.
Souhlasím, je to hodně subjektivní a každému sedne něco, ale přece jenom je třeba rozlišovat mezi architekturou a stavařinou, to jsou dvě rozdílné profese. Jeden člověk nezvládne jak stavařinu, tak architekturu na špičkové urovni a lézt si akorát do zelí, to je škoda.

To je totiž jediné, co se počítá!!! architekt odkojený FA ČVUT 26.02.14 20:21
Nevím, jestli postěžování, že se "taky ingarch" nedočetl o tom, jak se uplatnit, mám brát na sebe, ale zkusím to tedy doplnit o svoje vlastní zkušenosti...

Na FA ČVUT mne učilo poměrně dost kapacit. Jak významní to byli a jsou lidé, jsem většinou zjistil až v praxi za mnoho let. Na škole mi toho ale mnoho nepředali. Při příchodu do praxe zjistíte, že architektura není až tak o tom všem, co se učí, ale že se většinově bere (jak poznamenává "savoy") jako designová nadstavba stavařiny. To je ale zavádějící omyl, až hloupost a neštěstí naší profese. Architekt není ani techničtější designér, ani kreativnější stavař. To proto, že stavaři nedokážou vypracovat funkční prostorové uspořádání, dispoziční schémata a koncepci, která má hlavu a patu a nadto ještě kvalitní kompozici, neumí pracovat s gradací, rytmem, psychologickými účinky materiálů, barev a tvarů. A proto, že designérům zase obvykle nejde na rozum fakt, že věc musí nejen nějak vypadat, ale musí v sobě mít nějakou konstrukční podstatu, musí být udržitelná, ekonomicky realizovatelná a hlavně technologicky proveditelná. Obě profese jsou ve svých činnostech prospěšné, ale architekta v obecném pojetí nenahradí.

Pokud můžu poradit jedno, připusťte si, že máte tak maximálně 20% šanci, že se prosadíte na trhu plném laciných projektantů s titulem DiS. nebo dokonce i středoškolských patlalů, kteří si na architekty hrají a lidé jim to úspěšně baští, někdy se jim podaří se i poměrně slušnými architekty, byť rutinéry, časem stát. Myslel jsem si, že to skončí, až odejdou do důchodu staří průmyslováci, ale nové a nové soukromé školy chrlící bakaláře a diplomované specialisty moje naděje pohřbily. Kromě tohoto extrému Vám budou házet klacky před nohy všichni zavedení větší či menší, kteří udělají všechno pro to, abyste jim nesebrali jejich zakázky. Nechci strašit, ale opravdu jen malinká hrstička z Vás se dostane ke skutečnému projektování tak, jak se o něm učíte, nebo učit budete, jako hlava projekčního týmu vytvářející individuální projekty pro natěšené a solventní klienty. Drtivá většina skončí jinak a jinde, mám pár spolužáků šťastně upíchnutých na ministerstvech, na stavebních úřadech nebo památkových ústavech, ale také v grantových programech, mateřských školkách a nebo v rolích obchodních zástupců. A ne že by byli špatní při studiu nebo málo talentovaní, jen nepochopili pravidla trhu, nebyli nebo nechtěli být dost ostří nebo nebyli ochotní dělat morálně dost špinavou práci, i to se stává.
re: jr architekt odkojený FA ČVUT 26.02.14 20:52
když my si se stavaři do zelí prostě lezeme a bude to tak do té doby, než lidi rozdíl mezi architekty a stavaři pochopí, což se podle mne nikdy nestane. Neříkejte, že jako architekt odmítnete zajímavě placenou zakázku spíše stavařského rázu nebo že jako stavař nebudete za pěkné penízky ochotně fušovat do architektoniky
re jr 27.02.14 08:04
Jen bych rád, aby vzájemná "nesnášenlivost" profesí šla stranou a naopak se snažili spolupracovat. Ten problém většinou už nastává při studiu, kdy haní jedna fakulta druhou a potom se to přenáší do praxe...určitě by to nebylo nereálné, ale asi jsem moc naivní. Možná by stačilo nějak ustanovit "mantinely", co je stavařina a co už architektura, třeba by i právě to donutilo pracovat společně na projektech.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.