Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

SITUACE ARCHITEKTŮ
SITUACE ARCHITEKTŮ honzad123 14.02.13 16:38
Dobrý den, dostal jsem se na FA v Praze, poslední dobou však zvažuji, zda tam nastoupit. Slyším mnoho informací, jak se mají architekti špatně. Jaká je tedy situace? Jak se daří vám, či vašim bývalým spolužákům? Je situace skutečně tak bezvýchodná?
Ano je Winter 14.02.13 21:29
Stačí si projít diskuzi: "absolventi architektury".
Honzovi architekt-památkář 15.02.13 00:13
Nojo, diskuse se ale někam ztratila, chtěl jsem taky dát odkaz.
V zásadě záleží na tom, co Honzo od vzdělání architekta čekáš: architekt nemusí jen projektovat nové a nové stavby. Hodně jich skutečně pomáhá držet a kultivovat prostředí na úřadech, v Národním památkovém ústavu, ve školství, takže - neváhej, vzdělání architekta je zajímavé, krásné, naučíš se myslet v souvislostech, přemýšlet kreativně, formulovat názor, naučíš se s grafickými programy, snad i oborovou angličtinu, fotit, dostaneš super nadhled před cestami na dovolenou domácí i do zahraničí, schopnost koukat okolo sebe-není to dost na to zamyslet se pak nad optimální kariérou?? Můj syn říká: vysokoškolák studuje ne proto, aby kvílel, že nemá práci, ale aby vytvářel pracovní příležitosti i jiným. Tak se sakra spekulativně na začátku života nezamýšlej takto skepticky!! co bys chtěl- bolševik nás už nedrží za dráty, můžeš si všecko najít na webu, tak prostě architekturu studuj, když už jsi se na FA ČVUT dostal!! V mezičase se rozhlížej,kde se uplatníš, užívej času studenta, kterého už NIKDY nebudeš tolik v reálném životě mít a hlavně to neflákej..Co to vlastně je mít se špatně? Bezvýchodná situace je jen pro líné či nesoudné. Přečti si noviny, kde se OPRAVDU mají lidi blbě a ponoř se do krásného oboru.
V tom... Winter 15.02.13 10:29
...případě je studium architektury nesoudnost, protože neschopnost platit nájem, je OPRAVDU špatná. Argument, že zde nejsou hladomory (protože si na jídlo můžeme půjčit) a nemusíme dětem k vánocům kupovat AK 47, neberu. I proto, že na potomky nebude čas. Vysokoškoláků je dnes tolik, že by se nezaměstnanost musela blížit nule.

Dále je nutno si uvědomit, že pokud budeš studovat skutečně poctivě (což je ale spíš věc osobní integrity než studijního oboru), tak čas studenta mít nebudeš. Svým způsobem to ale má svoji "poezii" a záleží hodně na osobní povaze.

Navíc buďme upřímní, vysoká škola je dnes taková rozšířená střední (a to čím dál tím víc i na architektuře) a skutečné studium, jak o něm mluví koment výše, začíná až na doktorském stupni.

Že byla "odsunuta" diskuze s nevyšším počtem příspěvků a řešící reálnou situaci skupiny lidí považuji za dostatečně vypovídající o kultuře, která v současném architektonickém prostředí panuje.
startovní úvaha architekt 15.02.13 10:35
nazdar honzo,
pro ujasnění situace si skutečně pročti blog zde na archiwebu - absolventi architektury.
to, že diskuse utichla neznamená, že by se problém vyřešil.
zvaž dvě hlavní věci.
1. pokud jsou tví rodiče / prarodiče architekti, tak to studuj.
pokud ne, tak to zkus, ale neručim ti za úspěch.
dnes je situace taková, že pokud budeš skutečně dobrý, tak tě kancly chtít nebudou a budeš se tlačit mezi protekční nemocnou společnost, kde podstatné pro to, kde děláš jsou tví příbuzní, a jak by se případně mohli hodit tvému chlebodárci - česká realita.
nebo budeš nucen sehnat si dost peněz a vyrazit za kopečky.
2. není tu dost práce pro všechny absolventy - nejen architekty.
někdo nám tu holt podělal školní / tržní politiku a na školách jsou lidé, kteří nikdy neměli udělat příjímačky.
budeš muset hodně makat, aby jsi něco urval v této konkurenci a v čr, kde lidé nemají vesměs vkus je to velice težké.
pokud se nenecháš zastrašit a vybereš si dobrého učitele, tak máš stále ale šanci na úspěch.

ad komentář památkáře:
"Bezvýchodná situace je jen pro líné či nesoudné. " - větší nonsens jsem za posledního půl roku snad neslyšel.

honzo prosonduj si, jaká je situace u vás na úřadě, jací tam dělají lidé, jaké mají příbuzné a prosonduj si, kdo u vás dělá na památkové péči. jestli mají adekvátní vzdělání pro své pozice a z jakých jsou rodin.
pak se ti složí zajímavá mozajka a pokud v ní najdeš místo, tak ti gratuluji.

Ale tak ne, diskuze existuje... Winter 15.02.13 10:43
...a je zde:

http://www.archiweb.cz/comments.php?action=show&id=127068&ca tegory=5

Přesto si myslím, že na to, kolik reálných příkladů se v ní nahromadilo by zasloužila zvláště vypíchnout.
SITUACE ARCHITEKTŮ honzad123 15.02.13 14:42
Pochopitelně je mi jasné, že je to nadmíru zajímavé a inspirativní povolání, nicméně se často setkávám s názory, že i ti nejlepší se tomuto oboru nevěnují z prostého důvodu- uživení se. Nejde tady o přehnané materiální bohatství, nýbrž o zajištění elementárního životního standartu. Architektů je prý mnoho.
Uplatneni architektu Martin 16.04.13 11:54
Dobry den, studuji 2. rocnik FA a zjistuji, ze me spise zajima teoreticka stranka oboru - hlavne historie. Navrhovat stavby urcite nechci. Chtel bych se zeptat, jake je uplatneni absolventu architektury, pokud nechcteji primo navrhovat? A je aspon trochu solidne placene? Nemusim byt zrovna milionar, ale abych uzivil rodinu. Dekuji za odpovedi!
to Martin Winter 16.04.13 13:59
1) Ano
2) Ne

Ad 1.: můžeš jít na památkový nebo stavební úřad nebo psát populárně naučně články do milionu možných časopisů. Pokud to ale myslíš s hisotirí opravdu seriozně, spíš bych z architektury utekl na humanitní obory, kde některé umělecké školy mají i obor historie architektury. Navíc s přibývajícími ročníku už škola bude hlavně o praktickém navrhování. Nicméně z hlediska kapitálového trhu se jedná o investici s přibližně stejnou návratností .)

Ad.2: Psaním se absolvent "uživí" stejně dobře jako architekturou. To znamená, že nijak. Faktem je, že většina časopisů a nakladatelství alespoň nemá architektonické návyky opožďovat výplaty a neproplácet práci. Asi se dá taky očekávat podstatně méně přesčasů, ale to hodně záleží na individuálním přístupu ke psaní jako takovému.
historie Amálka 16.04.13 19:07
Já být tebou, tak se snažím mít dobrý prospěch a dostat se na doktorandské studium, to je především o historii (aspoň na Katedře architektury na FSv). Sice to není nijak závratně placené, ale můžeš dělat, co tě baví, získat zajímavé granty a udělat si kontakty.
Jo, jenže... Winter 17.04.13 08:06
...je třeba si uvědomit, že takováhle špetka "svobody" je vykoupena participací v školním systému, který nefunguje, až škodí, výběrem často účelově založených grantů a neustálým křeněním se, že to má smysl. Krom toho stát se nejlepším studentem, když tě nebaví navrhování... mi přijde nejen dost obtížné, ale i cynické.
historie2 Amálka 17.04.13 09:38
Když si hošan vybere dobré téma hodné zkoumání, tak na něj třeba ten grant dostane a to téma nemusí být účelové. Když chce dělat historii, tak pro něj asi smysl má; co má a nemá smysl je podobně filozofická otázka jako "jaký je smysl života?" a známky se neskládají jenom z navrhování, pravda, je za něj nejvíc kreditů, ale když bude navrhovat průměrné věci a v ostatních předmětech bude nadprůměrný, tak bude nadprůměrný i celkově.
amálko alf 17.04.13 11:42
..."známky se neskládají jenom z navrhování, pravda, je za něj nejvíc kreditů, ale když bude navrhovat průměrné věci a v ostatních předmětech bude nadprůměrný, tak bude nadprůměrný i celkově."

z hlediska počtů a průměrováni jsi to spočítala správně, ale jestli je to správně "životně", to tam u vás asi nikoho moc netrápí že?
průměr Amálka 17.04.13 13:54
To bylo myšleno pro přijetí na doktorandské studium, kde by se dotyčný mohl věnovat historii. V reálném životě jsou známky samozřejmě k ničemu.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.