Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

Architektura bez talentu
Architektura bez talentu Anet 28.08.12 17:24
Dobrý den,
mám věcný dotaz ohledně studia architektury na ČVUT. Teď jdu do 4. ročníku na stavebce a tento obor mě opravdu baví. Jenže mám problém, že opravdu nevynikám v kreslení, ale rýsování ať v ruce nebo v CADU mi jde. Nemám talent - vůbec žádný. Je nějaká šance, že bych se bez toho obešla?
re Anet vga 29.08.12 08:26
Jestli nemáš talent, tak se na studium architektury vykašli. Dopadneš stejně jak ti "ublížení" z diskuse o absolventech. Jestli ti jde rýsování a nemáš problém se stavařinou, tak jdi raději na stavárnu.
... Anet 29.08.12 09:35
Ok, tak jsem se rozhodla, že tam nepůjdu. Ale je třeba výběr Stavebního inženýrství na VUT. Koukala jsem, že tam je Statika a nevím, co od toho čekat anebo Konstrukce pozemních staveb na ČVUT. Nevím, co je lepší.
re Ag 29.08.12 13:11
JJ musim souhlasit, bez talentu by ses asi jen trapila a pak co po skole?? tezko by ses uchytila v praxi, jestli te archtektura bavi tak preci muzes s vystudovanou stavarnou s architekty spolupracovat, takze se muzes podilet na veci ktera te bavi a budes delat ty veci na tom ktery ti pujdou a nebudes se nicim uzirat
talent??? Honza K 29.08.12 17:44
co je to "talent"? to jako člověk o 3. narozeninách vypije tajemnej lektvar a od tý doby je talentovanej? člověk na sobě musí sakra pracovat, učit se, a věci se naučí! (mimochodem, např. v Americe berou na VŠ studium architektury studenty bez jakýchkoliv talentovek a vše je za těch 5 let teprve naučí. Jedna z věcí, který česká škola nedokáže...)
talent Josef Smola 29.08.12 19:44
Souhlas s Honzou K. Je jasné, že architekty je potřeba i v jiných oblastech, než je projektování, a talent? Architekt Corbusier neuměl vůbec kreslit, David Liebeskind se dal na dráhu architekta až v pokročilém věku. V mé generaci byla schopnost kreslit cestou k úspěchu i v profesi, dodneška si toho klienti cení více, než vizualizací, ale to není vše. Ostatně každá genialita je jen 10% talentu a zbytek 90% dřiny . A když zavzpomínám, na řadu spolužáků, kteří uměli skvěle kreslit, není o nich již slyšet....Takže, máš-li ochotu tvrdě na sobě pracovat, jdi do toho ! Je to nádherné povolání...
Architekt Corbusier neuměl vůbec kreslit, takyarchitekt 30.08.12 04:09
Kdo mu to pak kreslil do jeho zapisniku, z jeho cest po Evrope, jeste pred Prvou svetovou? Take se nejprve vyucil ozdobnictvi hodinek a pozdeji, ve svem zivote, kazdy den (misto rozcvicky?) maloval. Sice ne moc dobre ale dost na to, aby jako nedouk byl tehdy i v tom velmi precenovan.
Talent salve veritas 30.08.12 07:45
Vazeny Honzo K.
Prosim nepiste bludy. Jako cizozemec Vam mohu rict, ze nenauci. Je to jinde.
... Anet 30.08.12 09:02
Asi máte pravdu, ale já stejně nevím, jestli si to nepředstavuju jako růžovou zahradu. Asi to nechám být, prostě se na to necítím.

Proto se rozhoduji mezi ČVUT Konstrukce pozemních staveb, nebo VUT a Stavební inženýrství. Nevím, jaký je v tom rozdíl, předměty jsou témeř totožné, ale na VUT je navíc Statika. Poradíte mi někdo prosím?
... Anet 30.08.12 09:06
Asi máte pravdu, ale já stejně nevím, jestli si to nepředstavuju jako růžovou zahradu. Asi to nechám být, prostě se na to necítím.

Proto se rozhoduji mezi ČVUT Konstrukce pozemních staveb, nebo VUT a Stavební inženýrství. Nevím, jaký je v tom rozdíl, předměty jsou témeř totožné, ale na VUT je navíc Statika. Poradíte mi někdo prosím?
cws Nenech se odradit.. 30.08.12 13:29
Ahoj.. taky jdu do 4ťáku na stavebce,
První věc co bych tě opravil (zdá se mi totiž, že by jsi radši tu architekturu), ne, architektura NENÍ o talentu, talent je jen známej stereotyp, můžu to tvrdit, protože jsem se "naučil" kreslit a to prostě tak, že jsem procvičoval a už po pár výkresech (ne, nelze říct, že se člověk naučil kreslit po nějaké době) jsem se začal zlepšovat. Pokud chceš na architekturu, máš OBROVSKOU výhodu, že by jsi šla ze stavebky, myslim, že jste nějakou perspektivu už brali - a prakticky se tam můžeš dostat jen s perspektivou.
Jediný co by jsi v případě zájmu o achitekturu měla udělat je to, že vemeš papír (A3, A4), tužku, fotku baráku, nebo jít někam do terénu a od ruky cvičila kreslení - dá se to naučit, po několika výkresech to zjistíš.

NENÍ to o talentu.. a můžu to ještě potvrdit tím, že většina lidí, kteří si myslí, že neumí krestli skončila s kreslením v cca 10 - protože tehdy je dětská mysl náchylná na kritiku a spolužáci ve škole mají tendenci kritizovat

..no a s takto nabytými znalostmi můžeš jít - a nebo to aspoň zkusit (za to přece nic nedáš) k talentovkám
..a nebo, na Stavební fakultě ČVUT mají studijní obor "Architektura a stavitelství", kam je snazší se dostat
(matematika + pohovor kam přineseš svoje výtvory, což může být i vizualizace v CADu, umělecká fotografie apod. - prošel bych si třeba humantart.cz), řikám snazší se DOSTAT, jiná věc je tam studovat.

Ovšem, měla by jsi také zjistit, co práce architekta znamená - i architekt kreslí kanalizaci domu. A také by jsi si měla uvědomit, že i stavební inženýr může být projektant a tudíž i architekt - většinou tyto lidi kreslí rodinné domky nebo často i rekonstruují. (to jsou moje zkušenosti, protože jaksi ve stavařině a architektuře od mala žiji)

.. a pokud by jsi si vybrala stavební inženýrství a myslela jsi přitom na architekturu, lehce tě povzbudim, mnozí architekti, např. David Vávra vystudovali stavební inženýrství a po tom vystudovali např. AVU - která bere jen lidi se stavebním vzděláním.. a to nezmiňuju mnohé jiné

- jo a rád bych tě opravil - Stavební inženýrství je studijní program, Konstrukce pozem. staveb je studijní obor.
...pročti si stránky škol, např. http://www.cvut.cz/zajemci-o-studium/programy/bc
a
http://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/programy?data%5Bpro _nazev%5D=&data%5Bfid%5D=3&data%5Bo_nazev%5D=&data%5Brok%5D= 2011&data%5Bjv%5D=&button=Vyhledat


to cws Jana 30.08.12 17:36
Chlapče, uč se k maturitě hlavně češtinu!!! .. by jsi ... Se neříká.. Neříká...
... Anet 30.08.12 22:25
To cws: Ja prave nevim co chci. Jsem v tom jaksi ztracena. Ze stredni mam zaklady, proto tenhle obor urcite nechci opustit, ale na druhou stranu nevim, jestli mam zajem o architekturu. Nejak zvlastnim zpusobem me nic nefascinuje. Nejsem do toho zkratka zapalena tak moc, abych si verila natolik, abych sla na vysokou s presnou predstavou.

Proto z tohoto usuzuji, ze mozna pesrpektivnejsi je jit na trochu obecnejsi Pozemni stavby a popripade si dodelat dale architekturu ,nebo pokud me bude bavit toto, tak v tom pokracovat. Potrebuji nejaky cas na rozmysleni.

Kazdopadne zacnu chodit do vytvarky a nejake pripravky, abych zjistila, jestli tam neco je ,nebo ne. Za to nic nedam, vzdy mi to bude k dobru.
x-x cws 31.08.12 13:25
Anet: správný přístup (podle mě), ono, pokud vážně budeš chtít na architekturu po vystudovaným bakalářským studiu pozemního stavitelství (konstrukce pozemní staveb), tak lze jít z Bc. oboru "Kontrukce pozemních staveb" na magisterský obor "Architektura a stavitelství", alespoň na ČVUT (akorát je nevýhoda, že lidé z Bc. studia už mají něco za sebou a vědí co dělat u přijímaček k Mgr. studiu, viz. stránka ČVUT).

Navíc, já si sice taky dám asi přihlášku na architekturu, ale samozřejmě budu ještě dost rozmýšlet, každopádně klidně obětuju 500 kč navíc, abych mohl jít k přijímačkám, než abych toho pak litoval - za zkoušku nic nedáš..

Jana: Nekritizujte moji češtinu, jedna věc je psát do fóra na webu, druhá, psát slohovku nebo nějaký oficiální dokument. Účel jazyku je dorozumívání, "by jsi" mi každý rozumí a proto to měnit něbudu.
To, že to není v pravidlech českého pravopisu jako explicitně správné mě nezajímá. Kdyby každý kritizoval jako vy, náš jazyk by se vůbec nevyvíjel, byl rigidní a ještě by se začal omezovat a s trochou nadsázky by klidně mohl skončit jako newspeak od Orwella.
to cws jana 31.08.12 16:15
Nesouhlasím.
kritika češtiny atd šárka 31.08.12 16:22
Je to sice mimo téma, ale musím se zastat Jany- používání spojení "by jsi" prostě odráží míru vzdělání, případně sečtělosti, nic víc, nic míň. Jsou navíc oblasti, kde je tento výraz považovaný za spisovný- jenže není. Ani na Moravě ne.
Milý mladý příteli, máte před maturitou, tudíž tuto informaci zařaďte (bez zášti) k ostatním, které u ní budete potřebovat. Ba co víc, jednou třeba ( myslím v reálném životě) použitím správného tvaru (i když vypadá podezřele nespisovně- "bys, byste, bychom atd") můžete být ve správné chvíli považován s odpuštěním za vzdělance.
Orwela do toho netahejte, newspeak nemá s udržením gramatické čistoty a krásy jazyka nic společného. Je to vlastně právě naopak- je to zneužití jazyka okleštěním slovní zásoby a zjednodušením gramatiky pro potřeby politické moci. Ale tohle byla jenom vsuvka na okraj.

K tématu- Talent potřeba určitě je! Talent a vnitřní puzení, že to chcete dělat a víte, proč to chcete dělat... Bez toho budete nešťastná a vaše práce nebude stát za nic. Nemá cenu se na tomto prostoru bavit o tom, co je talent a jak se pozná, případně kolik práce dá ho rozvíjet. Pokud si nejste jistá, že být architektkou je váš osud, běžte na stavárnu. Dobrých stavařů je třeba a těch, kteří se nechtějí pouštět do velkého umění je třeba ještě víc... ale na druhou stranu je pravda, že i architektů bez talentu je kolem nás dost


... Anet 31.08.12 18:13
Cws: myslim si, ze je to idealni. Na vysoke se rozhodnu co me bude vic pritahovat a vtom budu popripade pokracovat. Jsem rozhodla, ze si dam prihlasku na Architekturu i na Konstukce pozemnich staveb, popripade i na ten samy obor do Brna, uvidim.
talent? cws 31.08.12 22:29
Anet: Správně, jen bych ještě doporučil co nejvíc prozkoumat stránky škol - mně osobně jde o to, abych měl velkou univerzalitu - např. na ČVUT, studijní program "Stavební inženýrství", ve kterém všechny obory mají společné první dva roky, tzn. že je jakž takž ještě čas rozmyslet se.

Šárka: ačkoli nerad, budu reagovat -
Tvrzení, že používání spojení "by jsi" odráží míru vzdělání je nesmysl - to se na mě nezlobte, soudit něčí vzdělání podle jazyka, které používá, ještě k tomu na neformální diskuzi je povrchní.
To, že nepíši a mluvím podle konvencí je moje věc a neznamená, že tak budu mluvit před maturitní komisí.


Orwellův Newspeak jsem do toho "zatáhl" úmyslně v reakci na ".. by jsi ... Se neříká.. Neříká...", protože Newspeak měl tendenci zmenšovat slovní zásobu (která se skládá jak ze spisovných, tak i z nespisovných slov). Očividně mám jiný názor na "gramatickou čistotu a krásu jazyka".

Poslední věc, TALENT, ač je ostatní v mém příspěvku založeno na osobním názoru, toto ne.
Pletete lidem hlavu.
" Talent a vnitřní puzení, že to chcete dělat a víte, proč to chcete dělat..." - spletla jste si "talent" (což je mimochodem dost abstraktní pojem) s "motivací", to co jste popsala je jasná motivace.. viz. "proč to chcete dělat". ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Motivace ).

Co si myslím, že je potřeba, pokud chce někdo studovat architekturu (opět musim ale zdůraznit, že nejsem architekt, ani student architektury, jen pozorovatel, který okolo sebe má mnoho stavařů a architektů) je toto:
1. Motivace
2. Člověk si musí uvědomit, co chce studovat (architektura je z velké části stavařina a i architekt, jak jsem psal, kreslí kanalizaci, plyn nebo navrhuje technické detaily, pokud je třeba)
3. Kreativita

"Talent", pokud tím tady myslíte "kreslení" je jen formalita, která se dá naučit - ostatně proto lidé "vymysleli" pro usnadnění kreslení a konverzi 3D prostoru do 2D (kreslení pomocí perspektivy).
Kdo tvrdí, že je potřeba talent, tak plete ostatním hlavu. Je potřeba akorát procvičovat.
Ostatně, snad si nemyslíte, že se třeba Picasso narodil a uměl malovat/kreslit, jeho otec byl malíř a učitel.

Mrzí mě tato tvrzení, protože právě kvůli nim lidé ztrácí motivaci - v tomto případě kreslit. Nikde není dokázáno, že (zvláště) pro kreslení musíte mít nějaký "dar" nebo "talent". Je to jen o procvičování schopnosti.

(Talent = rozvinutá úroveň schopností.
Schopnosti = vlastnosti osobnosti, které jsou rozvinuté výcvikem, vzděláním, zkušeností.
zdroj: wikipedia)

Omlouvám se za tento příspěvek, ale myslim si, že přesně takovéto výroky ("Talent potřeba určitě je!") odrazují uchazeče od studia např. architektury, ikdyž by jí třeba doopravdy studovat chtěli.
Co se týče toho, že by někdo měl být potom nešťastný.. no, myslím, že uchazeč o studium si dřív nebo později uvědomí co je pro něj dobré a zjistí si dostatek informací - nebo aspoň v to doufám.

Ještě jednou se za příspěvek omlouvám a pokud to půjde, nebudu dál reagovat.
talent? cws 31.08.12 23:45
Anet: Správně, jen bych ještě doporučil co nejvíc prozkoumat stránky škol - mně osobně jde o to, abych měl velkou univerzalitu - např. na ČVUT, studijní program "Stavební inženýrství", ve kterém všechny obory mají společné první dva roky, tzn. že je jakž takž ještě čas rozmyslet se.

Šárka: ačkoli nerad, budu reagovat -
Tvrzení, že používání spojení "by jsi" odráží míru vzdělání je nesmysl - to se na mě nezlobte, soudit něčí vzdělání podle jazyka, které používá, ještě k tomu na neformální diskuzi je povrchní.
To, že nepíši a mluvím podle konvencí je moje věc a neznamená, že tak budu mluvit před maturitní komisí.


Orwellův Newspeak jsem do toho "zatáhl" úmyslně v reakci na ".. by jsi ... Se neříká.. Neříká...", protože Newspeak měl tendenci zmenšovat slovní zásobu (která se skládá jak ze spisovných, tak i z nespisovných slov). Očividně mám jiný názor na "gramatickou čistotu a krásu jazyka".

Poslední věc, TALENT, ač je ostatní v mém příspěvku založeno na osobním názoru, toto ne.
Pletete lidem hlavu.
" Talent a vnitřní puzení, že to chcete dělat a víte, proč to chcete dělat..." - spletla jste si "talent" (což je mimochodem dost abstraktní pojem) s "motivací", to co jste popsala je jasná motivace.. viz. "proč to chcete dělat". ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Motivace ).

Co si myslím, že je potřeba, pokud chce někdo studovat architekturu (opět musim ale zdůraznit, že nejsem architekt, ani student architektury, jen pozorovatel, který okolo sebe má mnoho stavařů a architektů) je toto:
1. Motivace
2. Člověk si musí uvědomit, co chce studovat (architektura je z velké části stavařina a i architekt, jak jsem psal, kreslí kanalizaci, plyn nebo navrhuje technické detaily, pokud je třeba)
3. Kreativita

"Talent", pokud tím tady myslíte "kreslení" je jen formalita, která se dá naučit - ostatně proto lidé "vymysleli" pro usnadnění kreslení a konverzi 3D prostoru do 2D (kreslení pomocí perspektivy).
Kdo tvrdí, že je potřeba talent, tak plete ostatním hlavu. Je potřeba akorát procvičovat.
Ostatně, snad si nemyslíte, že se třeba Picasso narodil a uměl malovat/kreslit, jeho otec byl malíř a učitel.

Mrzí mě tato tvrzení, protože právě kvůli nim lidé ztrácí motivaci - v tomto případě kreslit. Nikde není dokázáno, že (zvláště) pro kreslení musíte mít nějaký "dar" nebo "talent". Je to jen o procvičování schopnosti.

(Talent = rozvinutá úroveň schopností.
Schopnosti = vlastnosti osobnosti, které jsou rozvinuté výcvikem, vzděláním, zkušeností.
zdroj: wikipedia)

Omlouvám se za tento příspěvek, ale myslim si, že přesně takovéto výroky ("Talent potřeba určitě je!") odrazují uchazeče od studia např. architektury, ikdyž by jí třeba doopravdy studovat chtěli.
Co se týče toho, že by někdo měl být potom nešťastný.. no, myslím, že uchazeč o studium si dřív nebo později uvědomí co je pro něj dobré a zjistí si dostatek informací - nebo aspoň v to doufám.

Ještě jednou se za příspěvek omlouvám a pokud to půjde, nebudu dál reagovat.
talent šárka 01.09.12 00:34
Milý cws, jste ještě hodně mladý, ale můžete mi věřit, že se v životě setkáte se situací, že vás někdo bude posuzovat podle psaného projevu ve chvíli, kdy tomu nebudete přikládat žádnou váhu. Bude to možná nespravedlivé, ale svět už je takový.
K dalšímu: záměrně píšu „talent a vnitřní puzení“- všimněte si spojky- tedy tyto dvě kategorie odlišuju, přičemž jedna bez druhé nic neznamená. Jedno bez druhého je prostě málo. Někdo má talent, ale necítí potřebu se v oboru vyjadřovat a jeho talent je postupně ubit učiteli výtvarné výchovy či jeho jinými zájmy (to jsou ti, co potom celý život u piva vzpomínají, jak v mládí hezky malovali či hráli na piáno). Jiný něco moc chce, ale chybí mu talent- to je ten, co později zjistí, že v daném oboru prostě nedosáhne dál, než je mu dáno. Tedy ten šťastnější to zjistí, ten méně vnímavý stále naráží a nešťastně se ptá, proč se mu nedaří tak, jak si v mládí představoval. Záměrně zjednodušuji- jinak to na tomto prostoru ani nejde.
I v dalším se hluboce mýlíte- kreslení se nelze „naučit“, pokud nemáte talent. Trochu talentu má ale téměř každý, proto se téměř každý po pár výkresech trochu „zlepšuje“- ale opravdu kreslit se naučí (zdůrazňuji „naučí“) jeden člověk s tisíce (?)- na to je potřeba talent a píle -a to vnitřní puzení, motivace- nazývejte to dle wikipedie, jak je jen libo..
Píšu tedy o kreslení v původním, ve výtvarném významu. Technické kreslení neposuzuji, o tom mnoho nevím. Ale i architekt by měl umět před investorem vyseknout své představy třeba v kavárně na ubrousek nebo na druhou stranu účtenky- a měla by to být dobrá kresba.
K Picassovi- ano, on byl opravdu mimořádný talent. Snad si nemyslíte, že z něj Picassa udělal tatínek?
A pokud výrok, že „talent je potřeba“ někoho od studia architektury odradí, pak je to jenom dobře. Obecně myšleným výrokem na internetové diskuzi odradíte jenom toho, kdo má v osudu stejně napsané jiné povolání. Průměrných architektů, co pro věc nehoří, je i tak víc než dost.
to cws jana 01.09.12 01:11
Máte nějak moc zkušeností na to, že jdete do čtvrťáku na stavebce ...
soudit něčí vzdělání podle jazyka, takyarchitekt 01.09.12 03:46
Jsou kraje, kde zpusob pouzivani jazyka Vas temer samovolne zaradi do patricne vrstvy spolecnosti. V ceskem doliku nastesti ne.
Je to jen o procvičování schopnosti. takyarchitekt 01.09.12 04:08
Nejdrive jeden tu schopnost rozvinutou (talent) musi miti, aby bylo proc procvicovat. Talent je pouze predpoklad,ktery procvicovanim se da rozvinout i zanedbavanim zcela promrhat. Bez nadani, jako by trpajzlik misto vzpirani (kde zdviha stejnou vahu, jako jeho souperi, ale do mnohem mensi vysky) radeji procvicoval kosikovou.
architektura Honza K 01.09.12 10:23
architektura NENÍ z velké části stavařina
cws Anet 01.09.12 12:26
Už jsem na stránky škol koukala dost, ale jsem trochu zmatená, protože na VUT jsou studijní programy Stavební inženýrství a Stavitelství, přičemž oba obory mají stejné obory, akorát že Stavitelství je jen na 3 roky. Je v těch programech velký rozdíl?
anet cws 01.09.12 14:32
Tak jak to je na stránce VUT, tak "Stavební inženýrství" má navazujcí Magisterský program, "Stavitelství" ne. (takle je to napsaný pro rok 2011/2012 - letošní nezveřejnili a pochybuju, že to budou měnit)
Taky mají na stránkách napsané, že ten studijní program (stavitelství) připravuje pro výkon povolání ve stavebnictví (projektant, dozor, rozpočtář, ...) - já osobně se na něj hlásit nebudu, jak jsem psal, nemá navazující magisterské studium. (s ukončeným Bc. studiem ale např. hodně často končí v anglosaském světě)
.. mimochodem, tento program "stavitelství" může člověk najít i na VŠTE v Českých Budějovicích, nebo na FAV ZČU. Ale radši ještě jednou zdůrazním, že NEMÁ - alespoň podle stránek VŠ navazující magisterské studium.

- viz. tady
http://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/programy?data%5Bpro _nazev%5D=&data%5Bfid%5D=3&data%5Bo_nazev%5D=&data%5Brok%5D= 2011&data%5Bts%5D=B&data%5Bjv%5D=&button=Vyhledat

Honza K.: porovnejte sám, poptejte se architektů, středoškolských učitelů na SPŠ stavebních a ČVUT má např. i ICQ kontakt..
Architektura a urbanismus - předměty
http://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/detail-oboru?oid=81 23
Stavební inženýrství - předměty
http://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/detail-oboru?oid=80 01

(stavaři mají typologii v pozemním stavitelství, na arch. je zase např. předmět "pružnost a pevnost" částečně přenesen do předmětu "nosné konstrukce")

http://www.zroutik.cz/ stránky studentky Architektury a Urbanismu na FA ČVUT, vlevo výběr semestrů, porovnejte předměty s předměty Stav. Inženýrství, i stavaři projektují, i architekti dělají dozory na stavbách, jejich studium se musí prolínat.

Co se týče toho talentu, mně osobně je to v podstatě jedno, nazývejte, pojmenovávejte a vysvětlujte "ho" jak chcete. Já osobně doporučuji si přečíst některé práce z neurobiologie týkající se kreslení od Dr. Betty Edwards (také napsala "Kreslení pravou mozkovou hemisférou", ale tu nedoporučuji, jelikož by vaše kresby mohly mít - můj názor - výraz tuctovosti.)
... Anet 01.09.12 15:44
Cws: myslim si, ze je to idealni. Na vysoke se rozhodnu co me bude vic pritahovat a vtom budu popripade pokracovat. Jsem rozhodla, ze si dam prihlasku na Architekturu i na Konstukce pozemnich staveb, popripade i na ten samy obor do Brna, uvidim.
prosba jecko 03.09.12 22:39
mám takový dotaz, vůbec nevím jak to jinak vyhledat než se zeptat. nevíte prosím vás někdo jak se odborným termínem nazývá průzor skrz otevřené dveře pokojů, objevuje se to na zámcích nebo hradech, když měli průchody z pokojů do pokojů bez chodby. děkuji
re: jecko PsejsekAlik 03.09.12 23:51
Enfiláda - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Enfil%C3%A1da
trochu mimo téma diskuse, ale budiž památkář 04.09.12 00:14
Zdravím, máte asi na mysli tradiční "enfiládu", definice zde: např. http://www.pametihodnosti.cz/slovnik/295/enfilada.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Enfilade_(architecture).
Určitě to ale nelze nazvat "průzor", za průzor pokládám spíše velikostí limitovaný otvor.
to jecko Jana 04.09.12 00:41
ENFILÁDA
To Jecko: Radek 04.09.12 02:48
Enfiláda, někdy také anfiláda se používá především v barokní architektuře a znamená nejen funkční, ale i optické propojení jednotlivých, za sebou řazených místnosti...
Talent A.J.K. 05.09.12 20:50
je pro studium architektury nezbytny.Punktum.
NEJEN HONZOVI K lumen 05.09.12 23:40
co je to "talent"? to jako člověk o 3. narozeninách vypije tajemnej lektvar a od tý doby je talentovanej? člověk na sobě musí sakra pracovat, učit se, a věci se naučí! (mimochodem, např. v Americe berou na VŠ studium architektury studenty bez jakýchkoliv talentovek a vše je za těch 5 let teprve naučí. Jedna z věcí, který česká škola nedokáže...)

obávám se honzo, že talent se nepije lektvarem a talent se nedá naučit, natož ne na emerické škole.
větší blbost jsem snad neslyšel.
jste snad z oboru architektura na fsv?
ukažte mi alespoň pro inspiraci nějakou skutečně kvalitní americkou architekturu - pomineme tu, kterou tam evropané přivezli mezi válkami a tu , která je tam po indiánech, protože tyto obě kvality mají a dělali je lidi s talentem. to ostatní je z 99 % shit.
obávám se, že to, že dnes má většina populace talent je dogma západní kultury, kde systém velice pokulhává, přemírou povolené konkurence, ne-li padá na hubu a mi ho zde bohužel přebíráme.

prosím vás neslučujte slovo talent se slovem píle, to jsou dvě velice odlišné věci.
...a věřte nebo ne, míra talentu se velice těžko měří, ne tak jako spočítání příkladu nazpaměť, nebo odevzdání renderu ala toalet paper art.
škola, která nebere bez talentovek není škola, která zhodnotí talentované.
zároveň však zůstává otázkou, kdo ten talent u talentů posuzuje.
to lumen Honza K 06.09.12 12:14
evindentně jste mě nepochopil, věřil jsem, že z mého příspěvku je zřejmé, že se talent lektvarem nepije.

Nerozumím způsobu vašeho hodnocení amerických škol.. Vy jste na nějaké americké škole studoval? na které?

např. Louis Kahn, Richard Maier

ano, talent se nedá naučit, ale zároveň si myslím že kvalitní architekturu dokáže udělat člověk "netalentovaný", pokud ho to někdo naučí, toť jest celé
Americká architektura cws 06.09.12 15:45
lumen:
V jižní Americe je např. vybudováno město Brasilia na "základech" mezinárodního stylu (u nás funkcionalismus).

Severní amerika je oproti tomu trochu bohatší (mně se líbí severoamerická architektura více),
Chtěl jste kvalitní americkou architekturu - pro mě je to např. tato:
Guggenheimovo muzeum v NY, Koncertní hala Walta Disneyho, Chrysler building, Empire state building, ač v Kanadě, tak americkým architektem vyprojektovaná Montreal Biosphére, dále třeba Weisman Art Museum, Fallingwater..
- všechno toto bylo vyprojektováno američany (Gehry, F. L. Wright, B. Fuller, ..), kteří studovali americké školy..
cws A.J.K. 08.09.12 03:08
Buckminster Fuller - geodeticka kopule etc.etc. predevsim nemel formalni vzdelani jako architekt,ale byl to takovy renesancni clovek- matematika,architektura a pod.(obdoba - Le Corbusier,Frank Lloyd Wright,L.Nervi,Thomas Rietveld,Mies van der Rohe a dalsi,tedy tez bez formalniho vzdelani + pridejme nekktere skvele Japonce)...tzv. severoamericka architektura ,specialne ta o ktere vy pisete by se bez evropanu ubirala asi jinym smerem...Tzv. "americkou" moderni architekturu predevsim udelali evropsti architekti,mnozi clenove Bauhausu i kdyz zrovna Wright byl US eso,to je pravda a kuprikladu Paul Rudolph-velky brutalista rovnez.Brazilce Oscar Niemeyer(Brasilia) bych do US architektury zrovna nemotal,ale prosim...
A. J. K. cws 09.09.12 12:13
Samozřejmě, že by severoamerická architektura byla "ničím", bez evropské, když jen kolonizace začala cca před pěti staletími, ovšem nezavrhoval byc kvuli tomu americké architekty. Ovšem, je pravda, že mnoho architektů v minulosti museli čerpat znalosti jinde, než ze škol - tipoval bych to na architekty 19. a počátku 20. stol (a architekty od 19., 18. stol dál), ale architekti "typu" Gehry už studovali v US - jen jsem tím chtěl říci, že bych nezatracoval americké školy, jejich vzdělávací systém je např. uplně jiný než ten v Česku..
to Jana Monika 10.09.12 10:53
Nějaké by jsi/bys je tady úplně vedlejší... cws píše dost obsáhlý text téměř bez chyby; i když tam jsou, nejsou vůbec důležité, hlavní je tu OBSAH. I vzdělaný člověk může mít nedostatky a pokud neví jednu věc, tak boože, vážně problém, konec světa... Silně pochybuji, že ovládáte perfektně český jazyk, ať jste, kdo jste. Teď to cws ví, tak myslím, že je vcelku ubohé se do něj jakkoli pouštět. I osmnáctiletý člověk na tom může být se vzděláním a inteligencí mnohem lépe, než čtyřicátník.
strach anonym 13.09.12 22:24
Zdravim vsechny, prave jsem zacal studovat SPŠ stavebni v Liberci, a ted se docela bojim ze ji nebudu zvladat po technicky strance. Hodne se toho bojim ted co jsem ve tride vidim tam plno grafickych talentu ktery kreslej veci ktery bych nikdy nenakreslil a ted az zacneme kreslit technicke vykresi domu na KOC a na DIG tak se bojim ze budu moc zaostavat, a ucitel taky moc nepomohl kdyz rekl ze vetsina z nas se ted dozvi jestli si vybrala pro sebe dobrou skolu. Da se to nejak naucit nebo natrenovat poradte mi prosim sem snad uplne v koncich kdybych to nezvladal tak me snad rodice zabijou ze nebudu mit maturitu.
to anonym L 15.09.12 09:26
Neboj se té SPS Všechno se dá naučit. Jen se tomu budes muset vice venovat nez ti, co na to maji prirozeny talent. I deskriptiva se da naucit, kdyz to tzv. nevidis, postupy apod se daji zapamatovat . . .
Dotaz Nela 19.07.15 17:41
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je možné studovat architekturu po gymplu, nemám v podstatě žádnou přípravu ve stavebnictví, technickém kreslení, deskriptivě,...vlastně jenom v matice. Také by ráda věděla, v čem se liší studium na FA a FSv. DÍKY ZA ODPOVĚĎ.
to Nela betonář 20.07.15 11:54
Já architekturu s gymplem vystudoval bez problémů, takže žádná překážka to určitě není. Můžeš mít malou nevýhodu v některých předmětech, výhodou je určitě zas širší rozhled. Nejdůležitější jsou stejně věci, na které tě žádná střední škola předem nepřipraví - musíš prostě mít nějaký talent, chuť a zájem o obor.
Srovnání Nela 20.07.15 14:27
A platí, že FA je zaměřená více na kreslení a ,,tvůrčí činnost", zatímco FSv je teoretičtější a ,,matematická"?
architrektura bez talentu anonymos 26.07.15 20:55
Vsichni co nemaji talent na architekturu tak by ji asi delat nememeli.
talent Honza 27.07.15 11:58
K diskuzi o talentu je třeba jasně říct, na co ten talent vlastně má být. Architektovi se sice hodí mít talent na kreslení, ale daleko důležitější mít talent navrhnout hezkou věc (=dům), tak aby se dala dobře vyrobit (=postavit) a používat (=bydlet v něm). Jaký k tomu zvolí prostředek (malba, prkno, autocad) je už jeho věc. Při studiu to platí obdobně, alespoň podle mých zkušeností. To, že někdo krásně kreslí, neznamená, že bude navrhovat dobré domy, a naopak.
tradice R-U Milan 30.07.15 08:59
Mne už jen baví, koukat na objekty v krajině, co mají říz a nápad. Nejde o to, zda autor byl "mazal u prkna". Na precizování si přeci později najmu lidi! Můj děda, fronťák od Verdunu a Piavy, měl zlaté pravidlo. "Můžeš bejt i blbej, ale musíš si umět poradit!".
U technika jde o invenci, vizi, odvahu jít na kraj technických možností doby, pochopit souvislosti, mít otevřené oči v cizích krajích a nejdůležitější-mít povahu mezka. Než bude projekt v tkaničkách, budeš napůl vysílen obhajobou PD. Zdecimován těmi, co sedí ověnčeni ak.tituly na úřadech státní správy a samosprávy. Měli sice olověný zadek v posluchárnách na technice, ovšem neschopni cokoli tvořit. Prostě nedostali shůry "fazonku" a v apatyce už nedokoupili.
Škoda, že se opustilo školství R-U. Tovaryšem ? Mazej na vandr, tady máš vandrbuch a přijď zpět za 3-7let, podle náročnosti oboru! Dotyčný většinou odešel do německy mluvících zemí. Chceš být mistrem? Udělej mistrovské zkoušky po 5-7mi letech praxe! A cech ti přidělí místo v městě nebo vesnici, kde můžeš mít firmu. (Doporučuji knihu :" Jakub Bursa-.../stavitel JČ /". Kolik bylo těch, co úspěšně dokončily techniku téměř ve 30-ti letech?
Např: "TEN", co projektoval velkokapacitní sociální zařízení pro luxusní karavan kemp v Drage /HR/ -Oasa Mira, ten měl tedy "fazonku"! Klobouk jsem smeknul. Rád.


Kurzy valerie 01.08.15 07:00
omlouvám se ze to úplně není k problému byt či nebýt talentovaný v kreslení... Mám dotaz ohledně kurzů. Nemáte někdo nějaký tip prosím? Zatím jsem narazila na tutor... Ale ten je takový jen matika a geometrie. Rada bych se dostala třeba i na umprum. Děkuji za jakékoli rady )))

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.