Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstavy a akce

obchodní dům v Cambridge
obchodní dům v Cambridge Petr Klusoň 06.12.03 12:18
nedávno jsem si se zatajeným dechem prohlédl v časopise architekt (11/03) výše zmíněnou stavbu od Jana Kaplického, myslím že je to opravdu "síla" a člověku se neodbytně vtírá na mysl srovnání s naší domácí architektonickou produkcí v této oblasti /teď mne napadá třeba obchodní dům Flóra na Žižkově/ - samozřejmě vím, že to není pouze otázka invence a odvahy autorů a že k podobným vizionářským počinům je třeba i adekvátních investorů ... ale přesto - není to krásné nastavení zrdcadla současné úrovni tuzemské architektury, která se v něm jeví, dle mého názoru, tak trochu "zaprděně" ???
Re: obchodní dům v Cambridge Petr Klusoň 07.12.03 19:56
... jsem to ale popleta: jedná se o BIRMINGHAM
Re: obchodní dům v Cambridge Jan Kratochvíl 08.12.03 12:13
zrcadlo to určitě je. bohužel u nás není pro tuto architekturu klima. jak říká architekt Koucký, všechny články týmu musí být kvalitní. možná by tuto architekturu nějaký klient zaplatil, možná by ji navrhl i architekt a snad by ji i některá firma uměla zrealizovat, ale třeba památkáři nebo ekologové nebo bůhvíkdo to zamítnou. jsem hodně skeptický, protože když to tak kolem sebe sleduju, tak atmosféra přející vzniku takovýchto děl u nás prostě není. a ještě k tomu paláci flóra - tak to není žádnej palác. palác je třeba Valdštejnský nebo tak, toto je normální obchodní zábavní centrum. ale na matení pojmů jsme si již v současné společnosti zvykli ;o)
Re: obchodní dům v Cambridge jan 09.12.03 11:50
ta kaplickeho realizace je vazne hruza - doporucuju vsem videt na vlastni oci
Re: obchodní dům v Cambridge josef 10.12.03 10:39
taky sem slysel ze je to blby.zajimalo by me v jakym ohledu.jinak si myslim,ze architektura u nas neni spatna."zaprdene" je bohuzel celkove klima u nas a architektura to jenom plne odrazi.muzu to srovnat treba s rakouskem,kde se ted nejakou dobu pohybuju.presto,ze to tady taky neni nejaka "hitparada"(myslim pomery,pamatkare atd.),tak je videt ze aspon trochu neco deje.proste to umi lip prodat a hlavne se snazi do toho zatahnout verejnost.treba jenom v novinach ma architektura prilohu(to je mozna i u nas-nevim) a mimo to samozrejme vystavy,diskuze v televizi atd.prest
presto,ze architektura u nas jde porad nahora,tak "osveta" veskera zadna.je to videt treba i na prezentacich studentskych praci.sice bakalarky a diplomky clovek videt muze,ale o to ostatni aby se doprosoval.tady je casty,ze na konci navrhovani(a to treba i v prvnim semestru)se udela vystava nejlepsich praci.proste je nutny se ucit, architekturu nejan delat,ale ji taky prodavat.
taky sem slysel(a to me pobavilo)ze ve vidni na technice(kam berou neomezeny pocet studentu)maji takovou strategii,ze ze tri set studentu,kteri se zapisi,stejne casem dve tretiny odpadnou a ty dve tretiny se pry nejcasteji dal uchyti jako statni urednici,takze se zvysuje procento lidi,kteri k tomu maji nejakym zpusobem vztah,takze i pak komunikace mezi architekty a urady a tak muze byt lepsi.nevim jestli to ta´k funguje,ale kazdopadne je to sranda.
jinak stavby typu future systems atd.sice vzdycky nejsou dobra architektura,ale architekture strasne pomahaji.proste se posunuji hranice-technicke atd.,ale hlavne se neco deje,ceho si vsimnou normalni lidi,kteri jinak zajem nemaji.
Re: obchodní dům v Cambridge Petr Klusoň 11.12.03 22:04
každý si samozřejmě může myslet a psát co chce - pokud ovšem vyslovuje takový jednoznačný odsudek, mohl by přinejmenším uvést nějaký argument, o který svůj názor opírá - v opačném případě to není příliš konstruktivní přístup, natož korektní ... dům jsem na vlastní oči neviděl, takže by mne Váš názor celkem zajímal (pokud je ovšem sdělitelný
Re: obchodní dům v Cambridge Lukáš Bomba 28.01.04 22:32
Před Janem K. a jeho Archiwebem smekám, před Janem K., jeho tvorbou a projekty se klaním.:o)
Před obchodním domem Selfridges má poklona moc hluboká ale nebude...
S kamarády jsme ho viděli v září asi 14 dnů po otevření. Kotouče na fasádě se blyštěly, zákazníci nadšení, peněženky se otvíraly... Samozřejmě mít Kaplického obchodní dům v Brně, možná ani neceknu! Ale:
- kovové kotouče na fasádě mi přijdou dosti samoúčelné, až do poslední chvíle (než jsem si šáhl) jsem věřil, že fasáda má třeba i energetickou funkci a není jen na efekt... (zvláště když Kaplický na přednáškách řeční o ekologii...)
- nosná konstrukce obchoďáku taky není nějaký future systém, ale obyčejný (pravoúhlý?) skelet, podlahy jsou jednoduše vodorovné...:o) Tedy pouze "iracionální" obálka komerčního vnitřku
- bílá plastová pouzdra, do nichž jsou zabalený eskalátory v atriu, mají velmi nefuturisticky odfláklý detaily (styky plastových ploch +-10 mm), jak kdyby to dělal strejda v garáži...
Zkrátka obchodní dům v Birminghamu je skvělý doklad toho, že stavbu je třeba vidět na vlastní oči, ne jenom učesanou v časopise na křídovém papíře...
Ale znovu říkám: Co bych za to dal, kdyby takový interiér (a fasády!!!) měl Velký Špalíček v Brrrr!ně...

P.S.: to Josef, to JK: Česká společnost sama časem architekturu objeví, srovnej si třeba situaci v tuzemsku v roce 1994 a dnes... Pomalu, ale postoj se mění. Myslíte že se my dožijeme pořadu "ARCHITEKT ROKU" v sobotu večer na Nově? (mně je 25 let...:o))
Re: obchodní dům v Birminghamu Petr Klusoň 11.02.04 21:11
myslím, že nejde zdaleka o to, prolejzat stavbu metr po metru a hledat nějakou tu škvírku (to platí určitě obecně)... působení kaplického domu v daném kontextu městského prostoru je, dle mne, naprosto originální, novátorské, fascinující ... to je určitě největší přínos této stavby -o ostatních věcech lze bezesporu diskutovat a polemizovat
Re: obchodní dům v Birminghamu de ardoise 27.02.04 12:49
kaplického uznávám. stavbu jsem viděl pouze na fotografiích a musím říct, že jsem zklamaný. opravdu poměrně levně efektní prvoplánová stavba. nedávno jsem byl v londýně, byla tam výstava o zoomorfní architekuře, kam by se tato stavba dala směle zařadit, už si nepamatuji, ¨zda tam byla taky, ale každopádně tam bylo mnohem více lepších útvarů. sofistikovanějších. nejvíce mě zaráží kontradikce mezi největší devizou kaplického díla - ekologičností a futurismem - a mezi čistě dekorativním rázem této stavby. viděl jsem i fotografie interiéru a pouze musím kvitovat názor pana Bomby. ) myslím, že razantní rozdíl mezi exteriérem a interiérem těchto staveb je obecným problémem. stačí se podívat na anděla - careefour nebo village cinemas: zvenčí si to hraje na nějakého nouvelova pohrobka a uvnitř je to jen další konzumní las vegas styl. jedná se tak o ¨jakousi secesní koncepci -(myslím u druhořadých staveb) fasáda je dekorem kryjícím retardované jádro. bohužel - problém je asi v renomé a penězích, čím víc tím líp. pak můžeme mít i regály a pokladny á la starck. stejně je špatná už samotná podstata těchto staveb, které jsou jen velkými metaforami našich žaludků. vstřebají nás, rozmělní a vyvrhnou jako další řadové vojáčky konzumního kapitalismu. stačí si zaletět do afriky...
Re: obchodní dům v Birminghamu de ardoise 27.02.04 12:53
takže i kdybychom měli nádherný mistrovský super-hypermarket celý z ruky zadi hadid nebo o´geryho (já teda raději owena mosse), tak to bude prostě špatná stavba, protože vznikla v daném společenském kontextu. každá taková stavba je jenom pomníkem debility a úpadku Západu.
Re: obchodní dům v Birminghamu josef 04.03.04 15:01
nerad bych to tady nejak rozhadaval,ale s tim kapitalismem a afrikou bych byl opatrny.pokud by jste to nejk dale rozepsal,tak bych se o tom i dale bavil.ze zacatku jste to celkem pekne shrnul,takze je videt se tim mozna i nejek zabyvate,ale ty fraze co jste pouzil neznamenaji nic.obchodni domy proste odpovidaji poptavce,takze z tohoto duvodu nemohou byt a priori spatne.ta metafora zaludku-no nevim,konzumovat nezname vzdy neco pojidat.
chapu samozrejme jak to myslite,ale zabrehavat do nejak frazi je blbost.v podstate formalni pristup k veci.
jiank na lukase bombu.tak na nove se neceho takovyho nedockas.ale nova je me ukradena.to je cisi televize,takze at si delaji co chcou.no a na ct cas od casu pri neco je,jak jsem slysel.v podstate bych tady byl optimista.
jeste na panna kratochvila.rad bych vedel jestli nema vlastni stranku,kde bych si mohl prohlidnout jeho prace.kdyz vas tady tach chvali...ja se ted u nas moc nevyskytuji,ale presto me zajima,co dela ta "nastupujici generace"generace.
Re: obchodní dům v Birminghamu Petr Klusoň 04.03.04 22:04
... vpravo dole je odkaz
Re: obchodní dům v Birminghamu de ardoise 06.03.04 14:20
no to nevím, zda okolí našich měst zamořené supermarkety odpovídá našim představám. je to jen argumet investorů, stavebníků těchto oblud, aby z nás udělali rozmazlené knakupující roboty kapitalismu. to, že se necháme přesveděčit o tom, že bez toho nemůžeme existovat, to je věc druhá. oni chtějí, abycho msi na to zvykli, aby nám to chybělo, abychok měmli v regálech 15 druhů fénů, když jich tam může být je třeba 5. jde o ton skvělý poct, že to máme, že si na to můžeme i sáhnout, i dkyž co si vlastně odneseme? kapitalismus nás zamořuje neskutečným balastem reklam a zbožáím, které nepotřebujeme a které ničí naše životní prostředí, které se nám stává drogou. ve které hnijeme. jasně, takže do toho. teď už jen chybí vztyčit kříž nad těmi krabicemi máji.
Re: obchodní dům v Birminghamu de ardoise 06.03.04 15:55
bohužel tu vždy budou stát proti sobě dva světy: obyčejných lidí, masy, které je třeba ve všem vyhovět, aby živila tu špičku nahoře. je jim třeba dát ten "chléb a hry" - v tomto případě supermarkety zbytečně předimenzované počtem jich samotných i obsahem.ale je to tak dobře? ta inteligentnější špička nahoře by tu měla být odtoho, ne, aby diktovala co ti dole mohou a musí a měli by, ale aby jim dávala signály, které říkají: tohle je patologické, tohel už je příliš. vzpamatujte se! není dobré mít vše! nad vchodem každé takové stavby jako je supermarket by měla být velká cedule jako je na cigaretách štítek: škodí zdraví, oblbuje. nebo také:skormnost nade vše. masa, lid to chce. to je opravdu argument. to zavání populismem a totalitou žaludku. myslíme dnes už jen svými žaludky? supermarket a další taková zařízení jsou špatná už od podstaty, a stát by tu měl být od toho, aby s tím něco dělal a ne nečinně přihlížel devastaci krajiny kolem měst, ne ovšem tím, že tyto stavby budou tvořit špičkový architekti, to je jen pozlátko pro společenské zlo.
Re: obchodní dům v Birminghamu josef 08.03.04 13:54
samozrejme souhlasim s tim,ze supermarket od znameho architekta ma v postate stejnou hodnotu.ony ty firmy a spolecnosti architekty nepotrebuji a vlastne je to i jejich programem.co si,ale myslim,ze je mylne ,je srovnavat to s obchodnim domem.obchodni domy tohoto typu nabizeji komplexnejsi "sluzbu zakaznikovi",kde se mimo zbozi nabizi i cloveku blizsi prostredi.to,ze se to nekomu libi a nebo ze se o tom vedou nejake diskuse je nezanedbatelna vec.mylsim,ze ve svete,ktery vy tadypopisujete,je to vec naopak pozitivni.
i to hodnoceni a deleni spolecnosti se me nelibi.ja myslim,ze pokud tady porad bude nejaka alternativa k onem supermarketum,pak zalezi pouze na volbe jednotlivce.pravda asi je,ze toho bude ubyvat,az to uplne zmizi.doba se proste meni.
supermarkety nabizeji mnoho.pro masi kulturu je mnohost dulezita.je to asi spatne,ale ja jsem se predtim spis pokousel hajit totoho kaplickyho.
Re: obchodní dům v Cambridge honzig 09.03.04 17:04
myslim ze Kaplickeho Selfridges patri do stejne kategorie jako bublina v Grazu. Ja pred timto typem architektury smekam, pochopitelne to pusobi na efekt, jako Kunsthaus Graz, ale diky bohu za ne....pristi generace mozna tyto prvni prototypy oceni, ci ne?
Re: obchodní dům v Birminghamu Petr Klusoň 09.03.04 22:25
někdo, kdo bude "dávat signály", říkat, co je dobré a co je zlé ... chápu jak to myslíte, dokonce v mnohém souhlasím, ALE !!! domyšleno do důsledku je to cesta do PEKEL ... neboť lidem vždy nejvíce uškodili ti, co jim chtěli nejvíc pomoci ... to už je opravdu lepší ten současný stav - konzum, egoismus, ekologická bezohlednost, atd., atd - ovšem s možností svobodné volby, tedy i možnou nápravou a korekcí současného neutěšeného vývoje ...
Re: obchodní dům v Cambridge josef 11.03.04 13:32
Tak konkretne v tom grazu jsem byl,kdyz ho otvirali.o architekture by se,ostatne jako vzdy, dalo diskutovat atd.mnohem dulezitejsi pro me ale bylo to,jak to ostatni lidi vnimali.hlava na hlave,dedci v tralalacich,atd.evidentne lidi ze vsech trid.roli na tom sehrala velka reklama,ale urcite i architektura samotna.priklad toho,jak se da menit a obnovovat mestske prostredi a vytvaret nove dominanty,atmosferu atd.takze ja bych staveni tohoto typu neodsuzoval .ale to je na de ardoise.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.