Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstavy a akce

Na výlet do Ležák
Na výlet do Ležák ARCHiNET 03.11.04 23:09
V sobotu 13.11. pořádá ARCHiNET odbornou exkurzi do pietního území Ležáky, která bude spojena s panelovou diskuzí, ve které vystoupí Emil Přikryl (AVU), Rostislav Vácha (AV ČR) a Vlastimil Koupal, autor výstavy LEžákY – pietní krajina. Účast na této exkurzi je bezplatná, odjezd bude v 8:00 z autobusové zastávky v Praze na Černém mostě.


Ležáky jsou synonymem nezapomenutelné zločinné tragedie civilizovaného světa, jsou mementem tohoto sebevědomého přídomku a uplynulého století. Jsou synonymem odvahy, smrti a vraždy. Jsou však i prostorem, který se utvářel na místě bývalé obce, kde měly být podle rozkazu pole a louky. Obec měla být vymazána z map. Ležáky jsou pietním územím. Územím s vlastní poválečnou historií, které bylo potupně formováno do dnešní podoby. Jedno z nejkrásnějších, pokud lze vůbec pietní území takto vnímat a o jeho podobě takto hovořit. Jedno z nejkrásnějších, pokud se jej podaří noblesně rehabilitovat.
(Vlastimil Koupal k výstavě LEžákY – pietní krajina).


Toto pietní místo prošlo více či méně úspěšným vývojem, ale důležité je, že současný stav, ve kterém se nachází, není ani zdaleka uspokojivý. Jeho celospolečenské důležitosti neodpovídá přístup, který k němu společnost reprezentovaná státem i místním zastoupením má. Chybí zřetelný koncept, jakým způsobem má být s Ležáky do budoucna nakládáno. Na tyto a další otázky bude hledat odpovědi exkurze spojená s odbornou panelovou diskuzí, kterou pořádá ARCHiNET – projekt pro architekturu, urbanismus a design.


Výlet se uskuteční v sobotu 13.11. a účast na něm je bezplatná. Odjezd bude v 8:00 z autobusové zastávky u stanice metra Černý Most. Občerstvení na místě bude zajištěno. Návrat bude v odpoledních hodinách. Je nutné se zaregistrovat na emailové adrese info@archinet.cz.


Součástí programu bude komentovaná prohlídka území, návštěva památníku a následná panelová diskuze, které se zúčastní Prof. Emil Přikryl z AVU, Prof. Rostislav Švácha z AV ČR, Ing. Ingrid Pecháčková ze Společnosti za zachování památek Ležáků a Ing. Vlastimil Koupal, autor výstavy LEžákY – pietní krajina, kterou ARCHiNET přinesl letos na jaře. Předmětem diskuze bude rehabilitace a obnova pietního území.


Více informací naleznete na stránkách www.archinet.cz. Svoji účast si nezapomeňte zajistit registrací na info@archinet.cz

Silné tlaky na rehabilitaci nacistických zločinů. Jan Hříbek,Praha. 09.01.08 17:57
Patnáct let trvá v naší zemi restituční soudní kauza "Möse"s neukončeným výsledkem. Deset let se účastním dohledávání dat archivních dokladů s osobní účastí u soudních řízení vedených v obou státech bývalého Československa. Součástí kauzy je i pozadí hlavních nacistických pohlavárů K.H.Franka a K.Henleina, kteří v Praze působili již od r. 1935 na adrse Strojnická č.p.:433/3 v Praze 7 vedle dnešní Roosweltovy koleje za války německé menzi, po válce uznaných válečných zločinců.
U této kauzy /rovněž u dalších podobných/ jde o největší pokus rehabilitovat historický nacistický systém včetně možného majetkového zisku, či jde o pokračování v modifikaci tohoto teroristického zločinného systému v nových dnešních podmínkách. V kauze již jistou formou nabily účinnosti rasové nacistické zákony. Odkaz též na www stránky: http://www.restitucnikauza1.wz.cz/
Případné chyby na stránkách již nelze z určitých technických důvodů odstranit.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.