Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Česká krajina a vesnice - tři tváře času
Česká krajina a vesnice - tři tváře času Hynek Kalista 26.04.05 13:34
V poslední době se na Českém venkově stále více objevují stavby nevkusne, importované z měst i jinak nevhodné. Bohužel se domnívám, že i někteří architekté přispívají svým nevkusem k špatnému vzhledu venkova. Myslíte si, že je dobré jít cestou konzervativních staveb v historiscké podobě (viz www.lidova-architektura.cz), nebo hledat zcela novou tvář našim vesnicím či snad najít vhodný kompromis a stavět moderně, ale neodtažitě?
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře Martin Rosa 26.04.05 14:31
Podle mě český venkov potřebuje nějakou "novou" tvář, která by ale vycházela z tradic, jako sůl. Téma stavění ve venkovském prostředí jsem si zvolil i pro svou současnou atelierovou školní práci. Zkouším jít cestou experimentu s novými materiály ale za současného zachování měřítka a určitých archetypálních znaků venkovského domu. Podle mě je potřeba soustředit se především na měřítko, než na používání tradičních materiálů a interpretaci maximálního množství tradičních detailů.
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře Hynek Kalista 26.04.05 15:42
Samozřejmě u vesnického domu vycházela jeho dispozice z funkčních předpokladů a potřeby ustájení dobytka, skladů atd., které se ovšem špatně slučují se současnou potřebou využití prostoru. Kdo ze současných obyvatel má dnes jěště krávu a půdu plnou sena???
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře Hynek Kalista 26.04.05 16:04
Je skvělé, že se touto otázkou zabýváte. Domnívám se, že by mohl vzniknout určitý "vzorový typ" domů. Který by vyhovoval jak svojí funkčností (vzhled je bez užitku v tomto případě na nic) tak i formou venkovskému životu. Materiálová volba je poměrně z mého hlediska jasná volba. Jelikož by se mělo jenat v maximální míře o materiály místní, recyklovatelné a energeticky nenáročné jak při výrobě, dopravě a likvidaci.
A co urbanismus? Jan Kratochvíl 27.04.05 16:08
Osobně vnímám problém současné vesnice ani ne tak v moderních tvarech nebo materiálech, ale v urbanistickém rozvoji. Nepokračování v historickém schematu vesnice vytváří zcela jiné urbánní prostředí, což je obrazem toho, že se změnil životní styl venkovanů, automobil je dostupnější, zemědělství upadá atd. Osobně si myslím, že současné moderní domy na vesnici patří, ale musí brát v potaz kontext = genius loci. V současnosti mi přijde, že se k naší zemi chováme jako v USA - kolonizační koberec domků spásajících krajinu. Kdyby alespoň ty domy měli hektarovou parcelu, jak to chtěl Frank Lloyd Wright ve svém Broadacre City...
Re: A co urbanismus? Jan Kratochvíl 27.04.05 16:09
Něco pro inspiraci k dalšímu přemýšlení:

Re: A co urbanismus? Hynek Kalista 27.04.05 16:22
Bohužel málokterý obyvatel současný nebo budoucí si může dovolit 1ha pozemku (nehledě na to, že čechy jsou příliš malé) a to jak při koupi, ale i k údržbě. Co s 1ha? Zalesnit, zatravnin, nechat ladem....
Jak tedy zastavit tlak čtverečkářů, kteří rozmělňují parcely na další 400m2 droběčky bez dalších vazeb na okolí???
Re: A co urbanismus? Jan Kratochvíl 27.04.05 16:59
Územním plánem. Nebo podrobnějšími územně plánovacími nástroji...
Re: A co urbanismus? SSC 27.04.05 17:58
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=388
Re: A co urbanismus? ... Hynek Kalista 28.04.05 08:57
ano plány jsou krásná věc, ale realita je jiná. Když se rozhlédu po okolních obcích, všude mají územní plány, studie a kdo ví co, ale skutek utek a vypadá to jak to vypadá. A domnívám se, že ani sebelepší úředník se sebelepším papírem nezmůže nic proti různým zájmovým tlakům a liskou bezcitností ke svému okolí. Jediná hybná páka jsou zase peníze. Myslím si, že formou různých dotací, které se vážou na konkrétní věc (např. zvolená střešní krytina pro obec) je možné dosáhnout určitého pokroku. Investor jí nemusí použít, ale pak nedostane korunky do kapsy. Tento model je běžný v okolních zemích EU, tak proč ne u nás?
Re: A co urbanismus? ... Jan Kratochvíl 28.04.05 21:41
Myslím si, že problémem není typ střešní krytiny. Nebo materiál oken apod. Je asi důležité, aby měl každý článek procesu morálku a zodpovědnost. Takže možná je problém ve starostech, na stavebních úřadech, na architektech, územních plánovačkách. Možná nejsou špatné nástroje, ale lidé, kteří je špatně nebo neobratně používají. S těmi dotacemi bych byl velmi opatrný. Chápal bych to někde ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde je skutečně vhodné zachovat atmosféru minulosti, ale při představě, že mi někdo (investor) předepíše formu a materiály budoucího domu, mne jímá tvůrčí deprese. Vesnice si rozhodně zaslouží soudobý názor na architekturu.
Re: A co urbanismus? ... Hynek Kalista 29.04.05 09:27
Bohužel mi příjde, že u nás morálka a zodpovědnost stratily zaměstnání a jen velmi těžko se jim daří se prosadit zpět. Vaše slova o soudobé vesnické architektůře jsou správna, ale budu se opakovat v tom, že ve valné většině případů je to jinak.
Když se jen lehce přiblížím k nabídce stavebních fy. a jejich typových projektů, tak mne též většinou jímá hrůza. Je škoda, že právě tyto projekty nejsou tou zlatou střední cestou. Je to samozřejmě jiná kapitola nežli samostatný projekt navržený na míru místu a investorovi, ale tím spíše by měla oslovit naše konzumní investory a vtisknou pomocí jejich staveb určitý punc venkovu.
Re: A co urbanismus? ... Hynek Kalista 29.04.05 09:33
Bohužel mi příjde, že u nás morálka a zodpovědnost stratily zaměstnání a jen velmi těžko se jim daří se prosadit zpět. Vaše slova o soudobé vesnické architektůře jsou správna, ale budu se opakovat v tom, že ve valné většině případů je to jinak.
Když se jen lehce přiblížím k nabídce stavebních fy. a jejich typových projektů, tak mne též většinou jímá hrůza. Je škoda, že právě tyto projekty nejsou tou zlatou střední cestou. Je to samozřejmě jiná kapitola nežli samostatný projekt navržený na míru místu a investorovi, ale tím spíše by měla oslovit naše konzumní investory a vtisknou pomocí jejich staveb určitý punc venkovu.
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času jaroslav zahasjky 15.06.05 11:11
Architektura není problémem při projektování velkých děl, u nichž už léta není k rozeznání, zda architekt namaloval administrativní budovu, divadlo či kostel, protože se všechny podobají velkoprodejně automobilů, ale tam, kde architektura nejvíc ovlivňuje vzhled, užití krajiny a životní styl, na venkově.
Začalo to v padesátých letech, kdy se v prostředí kolektivizace a zemědělské intenzifikace začal vytrácet tvarový i funkční smysl individuální zemědělské usedlosti. Na vsi se začaly hromadně stavět napodobeniny městských vil a zemědělské usedlosti v podobném smyslu přestavovat. A protože se v českých podmínkách konstruovalo většinou svépomocí, metoda „urob si sám“ bohužel na dalších sto let poznamenala venkov svými pokusy bydlet ve vsi o třiceti popisných číslech jako ve městě.
Devadesátá léta jsou počátkem stavební horečky srovnatelné jen s pokrizovým obdobím let třicátých. Staví se všude a staví se skoro všechno. Staví se hlavně na orné půdě, která bude nepochybně do dvaceti let chybět konzumentům ekologických potravin. Stavějí se kolonie pseudosecesních dvacetipokojových vil na pozemcích zajišťujících sotva požární odstup. Stavějí se sídla podobná severoamerickým rekreačním rančům někdy i se stájemi, ale bez odpovídajících akrů pastvin. Stavějí se zámečky bez parků, zámky bez panství.
Ale především se stavějí na humnech pravoúhlé předměstské čtvrti rodinných vilek. Jedna vypadá jako druhá. Pozemek čtyři sta metrů čtverečních, tři základní typy staveb, zvenčí plynosilikát, uvnitř papír, vlastně sádrokarton, na zahrádce trávník. Někdy se setkáme i s hrůzou řadové zástavby uprostřed pole. Cena za provedení a umístění nejméně třikrát převyšuje hodnotu.
Kvalita postmoderního života v takovém sídlišti? Pro rohlíky k snídani si nedojdeme, protože ve vsi obchod zrušili. Jezdíme dvacet minut do supermarketu a rohlíky dáváme do mrazáku. Školka v obci není, naše manželka bude muset s dětmi, hypotéka nehypotéka, zůstat nějaký čas doma. Děti do školy musíme vozit automobilem do sousední vsi, protože místní školu koupil místní truhlář, výrobce laminovaných kuchyňských linek. Šťastlivec má jediný práci v obci. Pracovat musíme ve městě, ve vsi žádná pracovní místa nejsou. Nevadí, jezdí tam stejně všichni ostatní. Sportoviště kromě prehistorického fotbalového hřiště na druhém konci vesnice není žádné. A stejně nehrajeme kopanou, o víkendech vozíme bicykly na Šumavu. Kino je jen v multikině v krajském městě. Nevadí, máme přece domácí kino. Veřejné lázně se saunou žádné. K čemu, když jsme si pomohli k vlastnímu bazénku a saunovací kabince pro dva? Hospoda žádná, nechali ji spadnout dřív, než jsme se přistěhovali. Napít se můžeme přece doma, stejně to stojí peníze. Kulturní dům se proměnil v chátrající propadlou bankovní zástavu. Ostatně, na co bychom potřebovali vesnickou zábavu? My máme místo toho grilování, pokud sousedka čtyři metry od našeho grilu nevětrá přikrývky. Kadeřník, masér, manikýrka? Nikdo nemá ve svém sádrokartonovém domečku místo na malou provozovnu. A stejně, nehty si umíme upilovat sami. Náves? Nač, abychom se denně vídali s debilními sousedy?
Výhodou je, že je to sem pro bezdomovce daleko, pro zloděje příliš přehledný terén, snědí spoluobčané a pohybné existence se sem nikdy nepřistěhují. Jsme všichni lustrováni stejným bankovním domem. Je to tu všechno nové a čisté, krásně se tu bydlí. A jak se tu žije? No nijak, žijeme přece úplně jinde. Jinde pracujeme jinde nakupujeme, jinde jíme, jinde se vzděláváme, jinde sportujeme, jinde se povznášíme… Nebo ne? Kolik architektů, „tvůrců všeho“, tam s námi bydlí?
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času Martin 19.06.05 09:13
Je to velmi drsná realita! Sakra! Ale nikdy není pozdě začít znovu...
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času nahodny 19.06.05 17:24
fakt duchaplny
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času jiri 20.06.05 12:28
no nevim kolik architektu tvurcu vseho delali typove katalogove projekty a urbanisticke studie, v uzemnim planu sice sou oranzove plosky pro sport a pod. ale Mr.ing se tim uz nezabyval, napalil to tam tak nejak, krabicka za krabicku. Ze zkusenosti Lhotky u Zr. ,uplne NP
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času jaroslav zahajsky 21.06.05 07:34
Když zdědíme na venkově pozemek po dědečkovi a buteme tam chtít bydlet, přirozeně budeme tříbit nějakou představu obydlí. když se budeme živit jako IT odborníci, asi si nebudeme chtít postavit barokní statek, pokud tedy nejsme vysloveně ujetý na barokní statky. Historismus asi nebude to pravé. Budeme nejspíš používat současné materiály, technologie a tvarosloví. A měli bychom asi "všechnotvořit" - Měli bychom stavět dům 1) pro svoje potřeby 2) v nějakém vyvíjejícím se sociálním prostředí mezi sousedy a 3) v nějaké pozvolna se proměňující krajině. Naše budoucí obydlí by snad mělo splňovat nějaké funkce ke všem třem oblastem. Potom máme možná naději, že my, náš dům, sousedi, jejich domy, široké okolí, louka i les budeme propojeni více než méně pozitivními vazbami, které, promiňte ten pathos, budou naším více než méně naplněným životem. Přitom se v takovém případě ale vůbec nejedná o náklady. O peníze jde v tom případě, že jsme obchodníci s realitami a potřebujeme postavit co nejvíc obydlí na malé ploše, splňujících alespoň nějaké funkce z té oblasti osobních potřeb. Ale potom .. ď
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času nika 22.06.05 17:14
Aktivita je v dnešní době funkcí rychlosti a času, tedy se rovná pohybu. Zatěžko potom v této době nalézti "klid", s člověkem to chtě nechtě pořád šije. A venkov si s tím pověstným klidem spojuju. Ale ten dnešní klid na vesnici je jiný. Stačí jen vědomí obzorů světa, které jsou nedozírné. Je otevřený přístup k informacím o všem ze všech stran... Obraz typického venkovana uzavřeného ve svém světě mezi horami, lesy a poli je téměř minulostí. /až na některé např. horské výjimky/ Myslím, že pro většinu dnešních vesničanů bych zavedla pojem "člověk městský, žijící na vesnici". I když život na venkově mmj. vyhledávají lidé, kteří žijí ekologicky, váží si prostředí okolo sebe, žijí v souladu... Lidé jsou různí, aktivity mají různé, jejich život se liší mnohem víc než kdy jindy. Je to zmatená doba, ale jedno je jisté - I člověk na vesnici má pravomoc zasáhnout do dění v ní. Kultura, sport a aktivity se dají rozjet, když je chuť a prostředky. A hlavně - je-li chuť... A prostředky...
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času jaroslav zahajsky 23.06.05 13:31
Proměnlivost funkcí v čase je nejrychlejší v té oblasti uspokojování vlastních potřeb. Může se stát, že ještě za svého života musíme provést přestavbu domu. Třeba když se dáme od IT na chov cvrčků nebo jinak. V oblasti svého širšího sociálního okolí ty úpravy nebudou často až tak velké, budeme muset např. zajistit, aby cvrčci nebudili sousedy a nám aby je nežraly sousedovy slepice. V kontextu krajiny se funkce nebudou možná desítky let měnit vůbec, pokud nám nebudou chtít za plotem postavit dálnici, to by byla každá rada drahá, kdyby se nám nepodařilo svůj dům prodat na staveništní zařízení.
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času nika 23.06.05 18:31
... je fakt, že když má jeden cvrčky, druhý slepice a třetí německého ovčáka, sousedský vztah nabývá nekoordinovaného tangenciálního napětí... ale to k té vesnici přece patří , bez té "komunikace" by to nebylo ono...
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času gorobilypes 24.06.05 12:40
To je dobrý!!!!!
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času gorobilypes 27.06.05 11:19
A je asi důležité, aby současná výstavba tuhle komunikaci umožňovala, protože přes dvoumetrovou zeď se nedomluvíte. Zdánlivě by Vás ta zeď měla před konflikty ochránit, ale ona vás ochrání úplně od všeho, od sousedů, od krajiny, od vypůjčených průhledů... uzavřeli byste se do svého čtyřsetmetrového světa, někomu to vyhovuje, ale zatím jsme na tomhle tématu všichni, kteří k tomu mají výhrady. Myslím, že není problém v tom, že bychom nedokázali definovat potřebné funkce současného života na venkově z hledisek psychologických, architektonických, urbanistických i sociálních a kdoví ještě jakých, ale je v tom, jak najít investory, kteří by toto všechno chtěli zohledňovat. A pokud se se mnou shodnete, že v tom je jádro pudla, tak se přiznám, že řešení neznám a že v pozitivní vývoj v blízké budoucnosti nevěřím.
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času roman 30.06.05 15:10
z d e n o t i c k a: rozhlasovy dokument: akce: urbanismus u nas

CRo3 Vltava FM 90,40 ci 102,00 (Brno)
Středa 06. 07. - 21:45 RADIODOKUMENT - ISMY PO ČESKU
Ondřej Vaculík: Urbanismus Životadárné vize zakladatelů měst, ničivě budovatelská síla totalitních režimů, triumfující lítá i vlídná bestie bankéřů, průmyslníků a obchodníků. Zbytky českého urbanismu na stolech primátorů a na prknech architektů. Redaktorka Jitka Škápíková. Natočeno v roce 2005. Pořad s posluchačskou soutěží. SMS: 736 30 40 30, e-mail: dokument@rozhlas.cz (60min.)

http://www2.rozhlas.cz/program/html/2005-07-06
Re: Česká krajina a vesnice - tři tváře času gorobilypes 19.08.05 11:10
Já se omlouvám, všem, kteří bydlí na venkově a kterých by se mohly dotknout moje předchozí příspěvky. Ten současný stav českého venkova není jejich "vina". On není přece špatný nebo dobrý, je takový, jaký je. A bydlí tam právě ti, kteří tam bydlí. Nejde vlastně o funkce, které bychom rádi venkovu romanticky přiřkli, ale o funkce, které v současnosti může mít a má. Bydlí tak zemědělci, pro které je jeho značná část výrobním prostředkem. Bydlí tam ti, kteří na venkově pracovali v zemědělství, v průmyslu i ve službách a o tu práci přišli a jezdí za prací jinam. Bydlí tam alespoň část roku rekreanti, kteří tam mají chalupu po předcích. A protože se vzdálenosti někdy a některým i zkracují, bydlí tam ti, kteří do města za vším dojedou. A proto možná venkov nabývá úplně jiné funkce, funkce předměstí. Zkuste porovnat venkov s vilovými periferiemi a ejhle...! A jistě to bude souviset s architekturou i proti něčí vůli, a možná objevíme dále, jak.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.