Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Nejsem architekt, ani designér, ALE..
Nejsem architekt, ani designér, ALE.. LUCOdesign 29.01.08 08:57
Rád bych se s Vámi podělil o některé své práce, které jsme dělal ve svém volnu. Jsme jen nadšenec, který má rád hezkou architekturu a design. Mrkněte na mé stránky a klidně to pořádně okomentujte. Budu rád když se k tomu vyjádří někdo z profese. Dík a snad se budou líbit.
WEB LUCOdesign 29.01.08 09:32
www.lucodesign.blogspot.com
re filip medek 29.01.08 12:05
Mozna libi, ale... pokud te takovy veci zajimaji, jako ze jo, tak nejlepsi cesta se dat na studium, do te doby budes delat jen povrchni a naivni obrazky. Je to jak kdybych ja si zacal kreslit koncept auta, vzesla by z toho naivni maluvka, ktera by se na prvni pohled mozna az tak moc nelisila od navrhu designeru. Podstata by ale uplne uchazela, ne-li nebyla.
RE: Filip - Studium LUCOdesign 29.01.08 13:54
Na studium je už pozdě, zůstanu asi u těch povrchních a naivních obrázků. Nemám ambice se tím živit, jen se tím bavím. Ale díky za názor.
hmm digy 29.01.08 21:20
to co prezentujete není design, jen si hrajete s 3D modelářem. pokud člověk nevidí půdorysy, řez nebo aspoň měřítko (stačí jedna postavička - třeba u toho stolku) tak mu vizošky nic neřeknou, nejde jen o to, jestli se to někomu líbí, ale i o to jestli to je vůbec použitelné - přála bych vám posedět si na tom hranatém WC, nebo usínat když má partner rozsvícenou lampičku na nočním stolku u té superlesklé věci za postelí, stolek je super, pokud k vám nepřijdou na návštěvu starší lidé...ale to už rejpu až moc. mějte se a bavte se
komentář adalbert 29.01.08 21:56
Na studium není pozdě nikdy. Ale o to ani nejde, třeba Tadao Ando, stejně tak jako celý zástup špičkových japonských (i jiných) architektů architekturu, či něco podobného, nikdy nevystudovali. Jenže, oni si vše potřebné zjistili sami, doučili se to, jejich nadání i zájem byl natolik pronikavý, že se v tehdejším liberálním prostředí prosadili. Problém je v tom, že architektura je Trapná, není-li brána vážně. S ostatními uměleckými obory je to samozřejmě podobné, ale mnohem méně pronikavé. Vizualizace domu nijak mimořádných skulpturálních kvalit bez jediného půdorysu je bezcenná, domky malují snad všechny děti už od tří let. Buďto vás zajíma výtvarná stránka: pak je nejlépe dělat čirou skulpturu, sochařinu, či malovat, dělat grafický design , prostě cokoliv výtvarného co vás esteticky někam posune, a z toho třeba jednou vyjít, nebo vás zajíma funkce, pak to chce o ní přemýšlet, číst a kreslit. To, co jsem viděl, není ani jedno, ani druhé, je to naivní dělaní domečků, podobající se tomu, co vidíte okolo, taková plochá modelařina. Není k tomu co ke komentování, protože to není ani vizuálně zásadní, nevšední, či hluboké, na druhou stranu nikde není žádné funkční schema, a z komentářů to také vypadá na naprostý stokrát omletý standard. Je pro mě těžké pochopit, co přesně vás na architektuře zajíma, z toho co vidím, je to zájem povrchní, a nic z něj neplyne. Mám pocit, že každého slušného architekta / designéra přivádí k architektuře / designu určitá niterná potřeba, názor, který se do architektury pak promítá a dává ji určitý nový rozměr, ale toto samotné pnutí, nutkání, rozhodně není přímočaré "chci dělat domky". U vás cítím právě jen toto "chci si malovat moderní domy, moderní design", bez jakékoliv větší hloubky a snahy o něco konkrétního. Nic proti tomu, ale nevím, co očekáváte od zveřejnění "portfolia" zde na archiwebu. Neberte to nijak osobně, jen se snažím k tomu zaujmout nějaký postoj a ten definovat. Nejde tu ani o ambice, jde tu o vaše vnímání architektury, designu, estetiky, funkce. Z vaší prace mám osobně trošku pocit typu "prolistoval si Moderní Bydlení a chce dělat něco takového co tam viděl" - možná vám ale křivdím.
komemtar komentare ror 30.01.08 01:35
silná slova ... zásadní, nevšední, či hluboké .... kolik z uverejnejných veci treba tady na archiwebu takových je? Kolik vystudovaných architektů si s něčím podobným dělá starosti? A kolik jich je schono vyplodit mnohem horší věci, Spousta věci dojde každému i bez studia, pokud se nad vecmi vážně zamyslí Určitě pokračujte.
RE: LUCOdesign 30.01.08 09:00
Jen pro upřesnění, všechno je děláno v programu SketchUP. Trochu mi křivdíte, nad vším je uvažováno, půdorysy existují, sic jen na papíře, ale vše by mělo být funkční. A co jsem sledoval tím, že zveřejním některé své práce zde na archiwebu? Je to kvůli tomuhle dialogu, jde mi o názor jiných a nezávislých. Známí mi těžko řeknou:"TY VOLE TO JE HRŮZA!". Je pravda, že impuls přišel v době, kdy jsem uvažoval o dalším bydlení, prolistoval jsem spoustu časopisů a knih, ale tak to chodí... Třeba to za nějakou dobu bude lepší. To je totiž můj cíl: snažit se zlepšovat a to i díky této diskusi. Díky.
k obrázkům robert 30.01.08 10:20
Důležité je mít konkrétní zadání. Například zadávací podmínky soutěže. Stůl na kolečkách by mohl mít schovaná kolečka, aby se vznášel jako ta dvoupostel.
re adalbert 30.01.08 10:26
re: ror
jo, dobrá poznámka. Bohužel, současná česká produkce rozhodně nenaplňuje mé možná přehnané představy a požadavky na kvality architektury, upřímně řečeno, mám pocit hluboké, skoro až zoufalé krize. Mám pocit, že jsme se dostali nějakým záhadným způsobem do totální izolace a že už tu nikdo ani nevidí, jaké s*čky se tu s velkou slávou staví. Mnoho renomovaných českých architektů se mnou určitě ale nebude souhlasit. Jenže já nedokážu vnímat umění či architekturu "ve srovnání s", já mám prostě určitou představu o tom, co by měla splňovat, a když to nenacházím, shledávám její existenci zbytečnou. Tento pocit mám o 90% všeho co je tu publikováno jako současná česká architektura - akorát že když už to stojí, dá se alespoň říct "je to střecha nad hlavou". Z pocitu, že se nikdo z této podivné slepé uličky, skleníku, nesnaží nějak hledat cestu, a tváří se že je vše v naprostém pořádku, začínám být zoufalý, proto ta poněkud přehnaná reakce. Hluboce doufám, že alespoň některým českým architektům v tomto křivdím a že se ve skutečnosti už nějaká budoucnost rýsuje.

re:LUCO
pokud k tomu existují půdorysy, rozhodně je na web hoďte. Myslím že u RD tohoto ražení jsou opravdu zcela nezbytné, jinak model nedává smysl. Pokud jsou domy funkční, s nejvyšší pravděpodobností by v konkurenci české architektury RD obstály. Mě se akorát nelíbí a nedokážu v nich najít nic, co by je pro mě činilo jakkoliv zajímavými - ale opakuju, mě se líbí málo co a kdyby ty domy stály, s dost velkou pravděpodoností by se dostaly i sem na stránky archiwebu.
adalberte, Alenka 30.01.08 10:31
adalberte, co se vám líbí z nečeské produkce? nebo co je vaše vize?
... heh chitektar 30.01.08 10:51
adalberte ... vy jste asi zbaštil Šalomounův koncový výstup
.... máte-li pocit, že architektura vezdejší je v krizi či co, tak račte projektovat a stavět a projektovat a stavět, čímž nejlépe přispějete k nápravě věcí v duchu vašeho vyladění jinak jsou to s odpuštěním salonní kecičky ..

LUCO: zkuste některé drobnější věci dotáhnout přes truhláře do reálu, tím se naučíte nejvíc ... vaše představy o fungování, versus "drobnosti", které vás nad modelelm nenapadly ..
re: alenka adalbert 30.01.08 11:17
No, výčet by byl opravdu obrovský, na naší planetě se toho staví hodně. Ale jen rychlý průlet: naprosto mě nadchlo New Museum of Contemporary Art v New Yorku od Sanaa. Dřív jsem měl s jejich až extrémním minimalismem problém, ale tato stavba ve mě zbuzuje pocity čiré euforie, o důvodech bych se mohl rozepsat na několik stránek. Pokud mám zůstat u Japonců, dost se mi ještě líbí ta knihovna/škola umění od Ita. Nadchla mě lanová dráha od Hadid v Innsbrucku, je to taky její první stavba, do které se 100%ně vciťuju. Líbí se mi několik projektů od MVRDV, např. Didden village, je to taková nadsázka, ale to je přesně jejich styl. Musím říct, že jsem docela fanda i "chobotnice", i když mě to chvilku trvalo. Naprosto super mi přijde "plující" Meiso no Mori od Ita, myslim že je to někde v prefektuře Gifu. Ze starších prací K. Seijimi (dnes Sanaa) se ještě neustále vracím k na první pohled brutálnímu, ale ve skutečnosti geniálnímu a dokonale propracovanému domu v Gifu - Kitagatě. Po osobní zkušenosti jsem velký fanda Hiroshi Hary, Kyoto JR station i Umeda City v Oosace jsou geniální. Anda ne třeba zmiňovat. Ze starších věcí miluju Lloydovu pojišťovnu v Londýně (Rogers). Velké zklamání pro mě v poslední době byl naopak například BMW Welt od Coop Himme(l)blau, líbilo se mě od nich naopak UFA v Drážďanech. Stačí, nebo mám pokračovat? Z našich architektů mám rád Z. Fránka, to kartografické muzemum co teď dokončil je podle mě geniální. Konec konců jsem u něj v ateliéru.

Vize každého architekta je něco težko popsatelného, ja si myslím, že je to promítnutí jeho vnitřního světa do architektury. Je to jakási nepřímá inspirace nejrůznějšími vlivy jinými, než je architektura sama. Občas je to konkrétní, ale většinou je to pouze jakési vnitřní pnutí způsobené různorodostí a silou onoho vnitřního světa, utvářeného opravdu vším možným - přírodou, čtením, dětstvím, zájmy, cestováním atd. Myslím si, že architekti příliš jednostraně zaujatí pouze architekturou ztrácejí schopnost vnášet do ní něco nového a pouze se plácají ve formálních ohraných arch. formách. Proto co je konkrétně má vize vám těžko mohu popsat, ale je to jakýsi motor který mě a) žene dopředu, b) utváří můj vkus a názor. Je v tom fascinace industriálnem přecházející až do organiky, tvarem, skulpturálností, popření plošnosti, rastru, textury, v něklterém případe zahrávání si až se sterilitou, v jiném naopak hledání cesty z odlidštěnosti a bezduchého minimalismu (což cítim jako velký problém hlavně u RD). Ale žvanit o tom nemá smysl, věřím, že se s vámi budu jednou moci podělit o realizace.
re: chitektar adalbert 30.01.08 11:24
nemyslím si, že jsou to salonní kecičky. to, co se zde staví, mě mimořádně zajímá a s odpuštěním sere, nevidím nic nepatřičného na tom, že to taky říkám. Ano, jedinou cestou je samozřejmě tvořit (stavět) a psát. Proto jsem se rozhodl vystudovat architekturu a pokusit se sám o nějaký posun. Zatím jsem stále ještě na škole, takže těžko mohu dělat něco jiného než věnovat se jí, a psát, či alespoň diskutovat. Třeba tady.
... re adalbert chitektar 30.01.08 12:10
To co se tu staví není v celkovém průřezu o nic horší a o nic lepší než kdekoliv jinde ve starých průmyslových státech.
To co vnímáte jako kvaliní, nekvalitní, invenční, blbé zase pohříchu závisí na vašem osobním nastavení.
S posouváním bych šetřil, dneska se pokouší posouvat každej - takže jeden se posune trochu tam, další se posune odjinud tam kde byl ten první a ve výsledku je to buřt...
Re: adalbert LUCOdesign 30.01.08 12:22
Tak snad přispějete do naší architektury nečím nevšedním, u arch. Fránka se nevšedních věcí najde opravdu dost. Musím, ale říct, že kvalitní architektura si žádá kvalitního investora. A těch je ještě pořád u nás málo. Tak Vám přeji ať toho kvalitního investora jednou najdete. A kdoví, třeba se na Vás v budoucnu obrátím, pokud si Vás budu moct dovolit.
adalberte, Alenka 30.01.08 12:33
děkuji, to stačí - pěkné stavby. přesto vnímám vývoj naší architektonické scény pozitivně, i investoři se pomalu kultivují.
re adalbert 30.01.08 16:45
re: chitektar
je mi líto ale nemůžu s vámi více nesouhlasit. To co říkáte je relativizace hodnoty umění a architektury. Ano, ono se samožrejmě dá říct, že jsme na tom moc dobře, stejně jako zbytek evropy, a poplácávat se po ramenech, jenže oni jsou také objektivní hlediska, která mluví zásadně jinak. Kolik máme u nás moderních, opravdu kvalitních, zajímavých staveb, které nejsou jen "slušně udělané domy"? Za posledních 50 let... 3? 5? Srovnáváme se s Rakouskem a Německem, možná Švýcarskem, což nejsou zrovna země s největší architektonicou invencí podle mě, ale i ve srovnáni s nimi jsme na tom bledě. To, o čem se píše tady na archiwebu jako o součas. česk. architektuře jsou v drivé většine pronikavě provinční, lokální pokusy, které na mezinárodní scéně zoufale neobstávají. Sem tam něco vznikne, ale obecná poptávka, obecný standard je zatim nízký ve srovnání se západ. evropou, a zcela ubohý ve srovnání třeba se zmiňovaným Japonskem, takže JE tu co zlepšovat, a relativizace tohot je jen útěk, nebo odevzdání se bez boje. Prostě s prominutím projeďte si Anglii, Francii, projděte se po Osace třeba, pak se projeďte po českých městech a vesnicích. Máte pocit, že jsme na tom stejně dobře?? A to teď mluvím o současné produkci, dědictví socialismu je samozřejmě běs.
Z druhé vaší poznámky na mě silně dýchá odevzdanost, nijakost, absence názoru, neochota něco řešit, možná zklamání vším. Ano vývojem jsme prošli bouřlivým, ale současný stav rozhodně není uspokojivý (ani ve světě), myslím že je víc a víc otázek, které je nutné řešit, architektura se v mnoha ohledech odlišťuje, vzdaluje člověku, ztrácí měřítko, totálně zmizela návaznost na naší minulost, přerušila se souvyslost vývoje, mám pocit že se vpodstatě topíme ve změti jakýchsi dogmat a "pravd" které jdou často zcela proti skutečné potřebě. Myslím si, že tu snad nikdy nebyla taková potřeba nového větru, nového názoru, nového směru a odpovědi na otázku "jak dál" než teď. Navíc, představte si, že by se přestalo hledat, že by se přestalo experiementovat, že by se každy "odevzdal" s tím že nic nového stejně nemá cenu... Opravdu si myslíte že je to cesta? Nebo je to spíš váš osobní problém? Vývoj drží lidstvo při životě, v chodu, ať už je jakýkoliv. A napravování nebo usměrňování překotného vývoje za posledních 100 let je myslím pro naši generaci dostatečně velký úkol.
láry fáry chitektar 30.01.08 18:06
Můj osobní postoj je zcela nedogmatický a co jste postihl správně je důraz na relativitu vnímání. Hodnota architektury i umění JE odvislá od kulturního rámce, doby, konkrétního vnimatele, marketingu etc Slohy materiály, prostorové koncepce, tzv. standardy ... vše se měnilo, mění a bude měnit. Co je v jedné epoše cool je jinou epochou vnímáno jako úplná vopičárna...
Nevím, kde jste vyčetl rezignaci odevzdanost a absenci názoru, jste se vším velmi rychle hotov a na složitý ambivalentí svět uplatňujete poněkud šablonovitý způsob uvažovaní a kritiky ... ta složitost a nejednoznačnost je důležitá a v budoucnu vás pravděpodobně ještě párkrát zle poškádlí

Že bych byl řekl něco proti inovacím, tvůrčímu individuálnímu přístupu si také nejsem vědom. Problém je někde jinde a to v naivitě, ignorantství a jisté teatrálnosti některých tzv inovativních "počinů", jejichž koncepty ignorují fyziku, historický i krajinný kontext a začasté za novátorský vydávají pouze formalistický nedomyšlený paskvil s módní slupkou.
Abyste vymyslel něco opravdu nového, musíte být buď nadaný genius s notnou dávkou štěstí, nebo spíš inteligentní, pracovitý architekt se značnou praxí a vědomostním backgroundem, abyste za novinku nevidával starou vestu s novejma třásněma.

Takže adalberte, láry fáry, nesnažte se hned spasit svět velkolepým naříkáním nad současnou krizí ( i to je příznačné, není epocha, která by nehlásala krizi a úpadek a normálně začněte dělat baráky nebo tak něco

slohu zdar!
chitektar
KUleš jede!!! Novas 31.01.08 10:39
Jen tak dál chlapče. Jsme na tebe hrdí !!!
Diskuse -vg- 31.01.08 10:57
Pánové, pánové... myslím, že vaše diskuse je úplně zbytečná. Kolik investorů je ochotno uvolnit finance na stavbu, na materiály, na zpracování detailů, které by jste si představovali? Ukrutně málo. Jde to snad jen u rodinných domků a někdy (podotýkám někdy) u bytovek. Ve všem se točí jen peníze a architektura je až na druhém místě...a vo tom to je!!!

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.