Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Morava versus Čechy
Morava versus Čechy jofinka 15.09.07 02:30
Chtěl jsem se zeptat jestli si myslíte, že existuje specificky česká a specificky moravská architektura. Nemyslím pouze současnost, ale i v minulosti. Jaký je na to váš názor?
Můj názor Jan Kratochvíl 15.09.07 10:11
Neexistuje.
M x Č jofinka 15.09.07 10:34
A proč?
Národní architektura pipe 15.09.07 11:45
A proč by měla? Pokud se bavíme o minulosti a lidové architektuře (nebo třeba o krojích a zvycích), tak snad... Tradiční architektura je specifická na celém světě, u moderní/soudobé je to spíš naopak. Specifických architektur (nejen elitní stavby) dnes existuje možná víc než je zdrávo, s lokalitou ovšem souvisejí minimálně.
Protoč Jan Kratochvíl 15.09.07 11:52
Fatální blízkost, stejná historie, stejné podnebí, stejní architekti - jedna země. Zajímavější by bylo srovnávat architekturu českou s Německem, Španělskem apod.
středočeský dům miroslav 17.09.07 09:17
Při projektování v oblasti CHKO Karlštejn byl dán požadavek, že novostavba rodinného domu má vypadat jako "středočeský dům". Existuje středočeský dům?
Střední Čechy Vích 17.09.07 13:10
Tradiční středočský dům až asi do r. 1918 je přízemní až patrový, zděný s okrovou omítkou a valbovou nebo polovalbovou střechou s pálenou krytinou, prostě žádná roubenka.
požadavky pipe 17.09.07 13:39
Jasně že existuje... A kdyby náhodou neexistoval, tak by si ho úředníci museli vymyslet ;o)
mroži a tuleni j.e.j 17.09.07 23:39
Typický hanácký dům je cihlový a nikde na olomoucku nevidím že by se ho památkáři dožadovali... možná ve zlíně, ale to už je zase valašsko kde by měl být dům dřevěný, mají to památkáři těžké... Musí existovat moravská architektura, stejně jako Morava nejsou Čechy. Pojmy jako Německá nebo Španělská architektura jsou nesmysl spíše bych se bavil o bavorské nebo saské, nebo katalánské a aragonské...Také je zajímavé porovnání slovenské a české architektury hlavně v 60-tých letech, kdy si myslim , že na tom byli slováci lip.
typický hanácký dům Pavel kol. 18.09.07 10:02
ad.j.e.j
typický hanácký dům si nepostavíš, protože je podle většiny územních plánů na střední moravě zakázán.... opravdu bych ty kretény, kteří vecpali všude regulaci samostatně stojící, přízemí + obytné podkroví, krytina pálena barvy červené, věšel na ty vyřezávané alpské balkonky

středočeský dům 2 mirda 18.09.07 12:34
Objel jsem hodně staveb ve středních Čechách, včetně onoho CHKO. Nikde jsem novostavbu středočeského domu neviděl. Tak nevím....
Haná země zlatá j.e.j 18.09.07 21:10
To je velká škoda že není rozšířený byla by to nádhera kdyby člověk přijížděl na Hanou a poznal to tím že se proměňuje její architektura... červené podlouhlé domečky by seděli klidně v krajině... ach ty sny... To Pavel Památkáři za to asi nemužou oni se řídí zákonem, ale i tak je to pro ně ostuda...Kdyz doporučují zrůdnosti ničí tak krajinu více než komunisti
rozdíly Rover 20.09.07 19:07
Co se týče rozdílů mezi českou a moravskou architekturou, můžeme je najít zejména v baroku. Zatímco Čechy se orientovali hlavně na Německo (zejména Bavorsko) a archutektura tu je dynamičtější a méně italská, Morava byla orientována na Vídeň a setkáme se tu s barokem více klasicistním... laikem je toto těžko rozeznatelné, leč rozdíly se najdou
pro Pavel kol. A.J.K. 21.09.07 12:09
jenom doplnim : alpsky dum s balkony je o necem jinem,nez ony vami zminovane vpravde urednicke paskvily s vyrezavanymi balkonky,zpravidla max. 90 cm hlubokymi ( zrejme proto,aby se na nedalo pohldne vejit,ci sednout),umistenymi na nejnemoznejsich mistech - ze vseho nejvic me pripominaji kredenc a kdyz takovy kredenc na stejne kredencovy barak povesi,tak mam vzdycky pocit,ze dum se musi logicky preklopit.
regionalismus hoja 21.09.07 12:11
Zajímavé ... za celou dobu tu nepadlo slovo regionalismus, i když se kolem toho krouží. Místo toho čtu fňukání o tom, jak komunisti a památkáři ničí krajinu. Odkazuji na:
http://www.e-architekt.cz/index.php?PId=1288&KatId=15
(koryčánek a švácha, mj. o regionalismu)
ismusismus a pamatkari karel kriz 21.09.07 21:58
moravska x ceska nebo ceska x nemecka architektura jsou otazky pouze o tom, nakolik je clovek schopny nadhledu prip. jakym zpusobem si deli svet kolem sebe.. a je-li mu tohle deleni v zivote k necemu.. i kdyz clovek ma tak nejak rad "jasno" v tom, cim se zabyva, a vesele se nam tak knizky plni vsemoznymi -ismy .. treba regionalismy

ad pamatkari - clovek je cely svuj zivot necim "omezeny", jde jen o to jak se s tim popere.. uznavam, ze v tehle otazce se neda moc srovnavat a zobecnovat, ale kdyz tak slysim nekonecne vzdychani nad tim kdo a co nas vsechno omezuje, jen cekam az se tahle fobie (v podani nekterych interpretu) dostane do faze, kdy architekta bude omezovat i samotny clovek ze sve podstaty.. kdyz to hodne prezenu... je prece nesmirne svazujici, ze clovek chodi kolmo k zemi z cehoz vypliva mnozstvi neosvobuzujicich zakonitosti pri navrhovani domu pro nej... netvrdim ze regulace v podani vetsiny regulatoru (a blbost je nadnarodni, nejen ceska) nejsou problem, jen tvrdim ze postavit kvalitni bydleni nebo jakoukoliv jinou stavbu se da i v tomhle "malem" manevrovacim prostoru stejne jako se da stastne zit s omezenimi typu nemam penize, nemel bych nikoho zabit nebo v lete musim s autem cely den svitit.. je to jen o uhlu pohledu.. nervy ma clovek jen jedny
reg j.e.j 22.09.07 10:17
Prosil bych přesné vysvětlení pojmu regionalismu. Na našem prostředí se snad ani nevyskytuje... Snad neofunkcionalismus v podání Hrůša Pelčák
M x Č jofinka 22.09.07 10:20
Rover diky alespoň něco v Baroku jsem si toho taky trochu všimnul... na Moravě skoro chybí radikální baroko. Já teď zkoumám funkcionalismus, ale asi nic neobjevím....
regionalismus karel kriz 24.09.07 01:57
pro j.e.j - presne vysvetleni pojmu regionalismus - neexistuje, stejne jako neexistuje presne vysvetleni cehokoliv.. resp. muzu vam najit deset ruznych vysvetleni a po zrale uvaze jeste jedno dalsi vymyslet.. ale zaptam se ja vas - k cemu vam to bude? copak k tomu abych tu architekturu citil, vnimal vysechny ty pocity, kdyz se na ni divam, kdyz v ni ziji, rozumel plasticite jejiho vztahu k svetu a vyjmecnosti vzhledem k mistu kde se nachazi a cloveku ktery ji "vymyslel", ktery ji postavil a ktery ji zaplatil a tim ji vubec umoznil vzniknout, copak k tomu potrebuju vedet jaky je to -ismus..?? regionalismus, neofuncionalismus, klasicismus, empirismus, pesimismus, dadaismus, globalismus, panelakismus... uchazi mi smysl stejne jako u deleni hudby na "zanry".. chapu to z pohledu prodejce.. nechapu to z pohledu skladatele resp. architekta
ad - regionalismus Vích 24.09.07 15:18
Pro kriz - mně to dělení na ismy přijde dost zásadní, pokud se dobře používá, dechovku od jazzu taky každý pozná.
Pro hoja a j.e.j. - regionalismus je spíše něco jako ohleduplnější modernismus. Švácha v tom rozhovoru s Koryčánkem taky mluví více o ohledu na podnebí a krajinu, než na místní stavební tradici. Tradiční místní kontextuální přístup je zatim ušmudlaná Popelka, památkářům jde více o zachování starých krovů, oken, dveří a ozdůbek, moderním architektům zase o efektní intervenci a okomentování kontextu. Přitom jsou všude na Moravě stejně jako v Čechách po staletí opakované stavební zvyklosti v materiálu, proporcích, barvách, dispozičním uspořádání, sklonu střech, které se bagatelizují slovem vernakulár nebo folklór, přitom to je podstata architektonické a urbanistické tradice.
ism karel kriz 24.09.07 23:55
a v cem je ta zasadovost? dechovku od jazzu sice vetsina lidi pozna, stejne jako psa od kocky.. ale mam pocit, ze i prez sebelepsi uziti -ismu se pomoci nich zivot/hudba/architektura/atd. popsat neda... proste me to deleni nijak neobohacuje, nemyslim ze tyhle "zkratky" maji nejaky jiny nez sporny encyklopedicky vyznam.. ale nechci tim opovrhovat nici praci nebo se tvarit jak ja jsem chytrej.. rad si poslechnu jiny pohled na vec, objevi-li se (a omlouvam se za drobny odklon od tematu C vs. M)
českomoravská stavební hoja 24.09.07 23:56
Jeden postřeh o rozdílu mezi Čechy a Moravou: v Čechách jsou většinou domy na vesnicích (dědinách) postaveny kolmo uzším průčelím k ulici a je mezi nimi mezera. Na Moravě jsou daleko častěji domy postaveny podélně k ulici a přímo na sebe navazují, takže vytvářejí jednotnou frontu. Nevím, čím to vysvětlit. Daleko funkční mi nicméně připadá "moravský" způsob. Jen nevím, zda tenhle postřeh vztáhnout na celé území a pak, kdy tahle praxe skončila. Po druhé světové válce?
re Vích 25.09.07 02:32
kriz - ismy - v poválečné architektuře jsou podle mne ismy jediný záchranný pás jak se zorientovat. Střetávají se tu protichůdné názory jako brutalismus a organická architektura, hi-tech a regionalismus, minimalismus a dekonstruktivismus - bez pochopení smyslu toho bláznění je to už jen maškaráda a trendy bláznění. Po pravdě ale všichni čekají, až se těch ismů zbavíme a začneme dělat tu jedinou pravou architekturu, he.
hoja - č/m - asi jak kde, pod Tatrami mají taky chalupy kolmo na silnici s mezerama na dvory, možná ta sevřená struktura je víc příbuzná s městem a rozvolněná s vesnicí a je to o ambicích dané obce.
ismy hoja 25.09.07 14:29
Ismy jsou pomůcka. Zjednodušují komunikaci, ovšem za podmínky, že obsah je všem více méně znám. Pokud pod jedním pojmem chápe každý něco jiného, pak pozbývá ismus smysl. Rozšíření ismů ovšem napovídá, že potřeba zjednodušování je rozšířená, jinými slovy: jsou potřeba. Mimo jiné - ismy jsou sice produkt dějin umění, ale jejich životnost a flexibilita je značná: viz výstava Deset století architektury, která (ve vší úctě a obdivu k pořadatelům) měla návštěvníkům podvědomě sdělit, že každý barák doceněn jen v okamžiku, když je zařazen do patřičného slohy.
Přes to všechno jsem pro používat s patřičnou péčí pojem ismy i v této bezslohové době (sloh = další téma?).
to Vích: myslím, že nejde o ambice jednotlivé obce: výskyt tohoto druhu zástavby není náhodilý vesnice od vesnice, ale opravdu sounáležitostí k regionu.
sloh Vích 25.09.07 15:50
sloh je zajímavé téma, dnešní dobu střetání názorů můžeme taky nazývat "sloh ismový", už to trvá skoro 100 let, to už na sloh vydá, či ne?
Znak regionu - tak to jo, v Čechách se najde to i to. Na Šumavě se dá rozlišit alpská chalupa se štítem do údolí od český chalupy s hřebenem střechy po vrstevnici.
slohismus karel kriz 25.09.07 19:11
kdyz si dovolim vas citovat - "bez pochopeni smyslu uz je to jen maskarada a blazneni" - ne vsechno, co je zvano ismem, tim zrovna dostava smysl nebal bych se tvrzeni, ze neco je doopravdy jen blazneni, i kdyz povyseno na "odbornou" uroven dodatecnym prirazenim ismu.. casto mi to prijde az umely pristup.... nehlede na to, ze kazdy clovek je podle me natolik jedinecny, ze predstava, jak si pod jednim ismem predstavuje vetsi skupina lidi totez, je pro me docela problematicka (viz. hoja) chapu proc tu s nami ismy jsou, ale nemuzu prijit na kloub tomu, jak se s nimi vetsinou zachazi..
ps: sloh ismovy - klobouk dolu, vyborny termin
pps: ten posteh s domy na vesnici kolmo ci podel cety (resp. u sebe na morave a s mezerami v cechach) muzu "potvrdit", taky jsem to slysel.. od lidi co jezdi z cech na moravu a zase zpatky..
slohismi j.e.j 25.09.07 19:43
Zařazování staveb do ismů je nutnost nelze se bez toho obejít. Zvlášť ve vztahu k nepoučené veřejnosti je to taková pomůcka, aby si lidé dovedli představit baroko, gotiku. Kdyby nebylo ismů neměli by historici umění práci a u Šváchů a podobných frajerů by mě to do smrti mrzelo.
Nebezpečí vidím v pomatení pojmů zvláště u modernějších směrů, dost lidí si plete paneláky s funkcionalismem a podobně. Dalším nebezpečím ismování jsou historismy, ty zatím nikdy nepřinesly nic pozitivního jenom přispěly k ještě většímu pomatení veřejnosti - považují průčelí Svatého Víta za gotiku...
re: j.e.j - nutnost karel kriz 25.09.07 21:55
"nutnost, nelze se obejit, nepoucena verejnost, lide neumi, nebezpeci.." nepodcenoval bych tolik "normalni" lidi spis bych se jim snazil priblizit, nez se je snazil svrchovane poucovat.. komensky by zaplakal.. proc by lide nemohli povazovat pruceli sv. Vita za to, cemu se rika gotika..? v cem je problem? nevypada to tak snad..? a ze to bylo postaveno jindy.. kdyby Mocker chtel, aby se tomu nerikalo gotika, tak tam postavi neco jineho.. nekdy mi prijde, ze s vysokoskolskym diplomem se poji i povinnost dokazovat svou odbornost zaplavou koeficientu a ismu - dle oboru.. a kdo dostatecne nezaplavi, je laik... ps: neberte to prosim jako osobni utok nebo namysleny vylev, nesnazil jsem se ani o jedno.. jen o jiny pohled
poučení Vích 25.09.07 22:48
ve věci slohu 20. století jsou "normalní" lidi úplně bezbranní jak jehňátka, školní výchova na modernu a postmodernu, nemluvě o podrobnějším dělení, úplně zapomněla. Zato v chemii a biologii se učí žáčci tabulku prvků a čeledě do bezvědomí.
jofinka hetzer 27.04.08 19:46
jasne ze jsou rozdily: obrovske, jsou to totiz dve ruzne zeme ktere se dlouho vyvijely samostatne. sam jsem byl prekvapen jak velke rozdily to jsou
a co Slezsko? vladim 27.04.08 21:52
Je zvláštní, že tady nikdo nezmínil ten malý kousek Slezska, který se v tradiční zástavbě liší od Čech i Moravy způsobem zcela zásadním. Na slezském venkově je zástavba velmi rozvolněná do krajiny. Vesnice ve Slezsku nemají na rozdíl od Čech nebo Moravy náves. Domy jsou roztroušené do krajiny. Každý stojí osamocený obklopen rozsáhlými pozemky, zahradami a poli. Jen na dohled sousedům. Příkladem jsou vesnice v Těšínském Slezsku na severovýchode ČR. Je to dáno tradicí, zatímco v Čechách či na Moravě se venkovská stavení stavěla v seskupeních kolem hlavních cest, většinou na okraji pozemků. Ve Slezsku se selské usedlosti a stavení vždy stavěli ve středu pozemků. Přirozený centrem těchto vesnic se pak stávala mnohá rozcestí vedoucí k jednotlivým usedlostem při nichž později byly budovány kostely a další stavby komunálního charakteru. Dodnes je tak třeba problém povinné odkanalizování obcí nad 2000 obyvatel, protože slezské vesnice s roztoušenou zástavbou vyžadují odkanalizování mnohem rozsáhlejších území. Ke každému stavení je zapotřebí mnohem delší přivaděč. Trochu to připomíná rozvolněnou zástavbu v mnoha horských oblastech i když ve Slezsku tento druh zástavby najdete i v nížinách.
vladim hetzer 28.04.08 14:31
slezsko sice nemam az tak dobre projete jako jine casti statu, ale domnivam se slezske rozdily danne hlavne nemeckym etnikem a tudiz je to pro nas cizi tradice, prichut cehosi privlastneneho.
.. janjan 28.04.08 23:56
No, to že jsou na moravě domy v řadovce a v čechách občas nakolmo jsem si taky všiml už několikrát. A taky by mě zajímalo proč to tak je. Ví to někdo?
hetzer vladim 29.04.08 17:11
Nemáte tak docela pravdu, i když ve Slezsku žilo mnoho Němců tak jich bylo vždy méně než obyvatelstva Českého či Polského. Bavíme se samozřejmě o Slezsku Těšínském, o kterém byla řeč i v mém předchozím příspěvku. Od roku 1227 bylo Těšínské Slezsko součástí Království Českého. Příchuť čehosi přivlastněného není na místě.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.