Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Socha "svobody" Hybešova Brno
Socha "svobody" Hybešova Brno Pavel Daniel 30.05.07 15:13
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda někdo nemáte tušení o historii sochy na domě na rohu ulic Hybešova a Bezručova.

http://miropiro.wz.cz/socha.htm

Díky
Lucifer 25.07.07 16:33
prý jde o sochu Lucifera-světlonoše, který osvětluje svět a přináší mu poznání
nosorozec otakar 31.07.07 00:38
nenech se obalamutit, neni to zadny lucifer. na prvni pohled je zrejme, ze je to nosorozec.
Socha Anonym 27.11.08 10:09
Brněnská „socha Svobody" je muž

Brněnský deník, 11. ledna 2007

Jako koruna sedí na mohutné zástavbě měšťanských domů na rohu Hybešovy a Leitnerovy ulice málo známá socha. Její hlavu věnčí paprsky světla, v pravé ruce svírá plamen. Při pohledu ze země napadne chodce jediné přirovnání - je to socha Svobody. „Větší pitomost jsem nikdy neslyšela. Svého času po Brně kolovala fáma, že je to její přesná kopie, jenom desetkrát zmenšená. Každý, kdo se podívá aspoň trochu pozorněji, pozná, že ta socha vypadá úplně jinak. Lidi možná matou ty paprsky kolem hlavy, nebo si možná myslí, že když socha drží v ruce pochodeň, musí to být automaticky Svoboda. Ale to je hloupost," vysvětluje historička Milena Flodrová.
Zmenšený americký symbol to skutečně není. Socha představuje muže, stojícího na slunci. Je zahalený pouze bederní rouškou. Jedno ale mají společné - v obou případech jde o alegorie.
„Socha představuje Světlonoše, Lucifera. Na rozdíl od klasického křesťanského podání tady ale vystupuje jako pozitivní postava. Je to někdo, kdo osvětluje a přináší poznání. Jde o typickou módu devatenáctého století, podobně vznikaly třeba alegorie umění nebo průmyslu," vysvětluje Flodrová.
S tím souhlasí také religionista Miloš Majzlík. „To, že Lucifer stojí na slunci, je velmi starý symbol, který pochází ještě z dob před křesťanstvím a vyjadřuje sílu ducha a poznání," řekl Majzlík. Podle něho se autoři sochy vrací k pojetí ďábla, jak ho vyznávala středověká sekta Luciferiánů. „Věřili, že skutečného Boha svrhl z nebes falešný a padlý Bůh teď musí osvětlovat temnoty v podzemí. Křižáci sektu vyhladili koncem třináctého století," doplňuje Majzlík. Osazování střech i obyčejných domů uměleckými díly patřilo ke stavební tradici až do devatenáctého století.
„Dnes už se to ale nedělá. Architekty vůbec nenapadne, že by ve svém díle mohli nechat trochu prostoru volnému umění. Domům dnes chybí citový vstup do jinak přísné racionální konstrukce," povzdychl si děkan fakulty výtvarných umění Michal Gabriel.
Autor sochy není známý. „V devatenáctém století se toho dělalo tolik, že bychom to dneska mohli označit téměř za sériovou výrobu. Ale i přesto ta socha stojí za pohled. Je prostě krásná," uzavírá Flodrová.
Brno mark 09.07.11 13:15
Na budově je socha Svobody, protože mezi I. a II. světovou válkou v budově sídlila pobočka americké ambasády

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.