Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Panelová sídliště
Panelová sídliště Vích 04.12.06 21:04
Mají se panelová sídliště zachovat monofunkční tak, jak byla postavena v 70.80. letech, nebo se mají přestavět na město s kancelářemi, obchodním a zábavním parterem a nepanelákovým designem? Nebo jinak - stačí dát plastová okna a zateplit fasádu a z kočárkárny udělat večerku?
monofunkcnost a 05.12.06 16:27
Po kancelarskych a obchodnich plochach na sidlisti neni poptavka, tak proc by to nekdo prestavoval. Navic i u nove bytove vystavby jsou pripady, ze se musely komercni prostory prestavovat, protoze byly nepronajatelne resp. neprodejne.
Panelova sidliste Helena 05.12.06 16:48
ne prestavet, ale dostavet... doplnit stavajici umelou strukturu do prirozenejsiho, ruznorodejsiho prostredi, ne vsak opet za pomoci centralniho uzemniho planovani, ale organicky, rika vam neco stromova struktura mesta? to je ta, ktera je prirozene vznikla a jeji jednotlive prvky se mezi sebou navzajem prolinaji. je to samozrejme otazka casu a citliveho pristupu vsech zucastnenych stran, coz asi v ceskych pomerech zatim nehrozi... Bezkoncepcni prestavba typu "tady je jeste jeden volnej pozemek na supermarket", nebo "co takhle udelat vprostred sidliste kostel", mi pripada jeste ubozejsi nez malovani panelaku na ruzovo...
Park? Vích 06.12.06 00:48
A ještě otázka, jsou volné plochy a parková úprava na sídlišti + nebo - ?
Pro Helenu Vích 06.12.06 00:55
Znamená to, že jsi pro invazi do paneláků?
Pro a Vích 06.12.06 00:57
Tak ponechat sídliště jako klidnou noclehárnu města, rozumim tomu ok?
volny plochy Helena 06.12.06 10:46
volny plochy urcite svym zpusobem plus jsou, delala jsem nejakej pruzkum, z kteryho vyplynulo, ze to je to jediny, co lidi ocenujou na sidlistich, dostatek zelene... jenom si myslim, ze by se plocha, nebo spis hustota zastavby a zelene mela strukturovat, rozlisit plochy, dat jim jasnou a srozumitelnou charakteristiku. Ne jenom barak a to co je kolem, takze vlastne asi zelen... delala jsem na tohle tema dost velkej projekt, tak kdyby vas to zajimalo, muzu vam ho ukazat...
Invaze do panelaku je docela trefny slovo... ale rozhodne to neznamena ze by se mela zanechat jenom "nocleharni" funkce, naopak by se ty mista mely ozivit, dodat tam i jiny funkce nez bydleni...
A nemyslim si ze by na sidlistich po kancelarich nebyla poptavka, spis to jeste nikdo nezkusil... The park na Chodove je taky vprostred sidliste a je plnej. To, ze je navrzenej a funguje sam pro sebe, bez vazeb na okoli, nijak to misto neobohacuje, uz je jina otazka...
Kanceláře Vích 06.12.06 11:52
Ten projekt by mě nejspíš zajímal, s biznys centry je právě ten problém, že fungují stejně jako nákupní střediska, že je hodně jedné funkce na jednom místě a pak dlouho nic a sídliště je tím pádem stále "hluchý". To se dá právě změnit jen tím, že se parter jako jedna investice předělá na obchodní a kancelářské plochy ... ale zatim je to asi neodzkoušené? Nevíte někdo o nějaké takové nebo podobné revitalizaci?
kanceláře a 06.12.06 12:07
chodov park není uprostřed sídliště, pokud vím, ale mezi sídlištěm a dálnicí, navíc má výbornou dopravní dostupnost - stanice metra, výpadovka na brno, navíc tento prostor se nehodí kvůli sousedství dálnice pro bydlení.
já rozhodně nepodporuji nějeakou monofunkčnost, ale obchodní parter je snem, pokud nejste v centru města. zeptejte se jakéhokoliv investora. navíc si nedovedu představit, jak ty kanceláře nebo obchody nacpat do stěnového systému. pokud novou funkci na sídlištích, musíme pro ně postavit nové baráky, třeba tak, jako to udělali na chodově, jako výplň mezi dálnicí a obytnou zónou
to: a Helena 06.12.06 12:45
nevim, jak dobre znate jizni mesto, ale je to rozsahle sidliste, ktere zahrnuje Chodov, Haje i Opatov, bohuzel protle dalnici... takto dobrou dopravni obsluznost ma i vetsina jinych sidlist, obzvlast v Praze.
myslim ze jste vubec nepochopil co jsem mela na mysli, nemyslim si ze by se obchody a akancelare mely cpat do stenoveho systemu, nove domy by se mely stavet jako doplnek stavajici zastavby, vychazet ze soucasneho stavu, jen ho vtipne dokomponovat... to co udelali na chodove je presne developersky sen, uzavreny soubor objektu, ktery neni narusen zadnymi starymi ohyzdnymi panelaky, navic je videt uz z dalky... bohuzel se nijak nevztahuje ke svemu okoli, coz je obzvlast na tomto miste spatne. nechci vsak kritizovat objekt samotny, ten je v danych podminkach mimoradne povedeny, jako spis zadani.
a to ze postavite vycpavku na posledni volne misto v blizkosti stanice metra rozhodne neni doplneni monofunkcnosti sidliste, konkretne park na chodove nema se stavajicim sidlistem nic spolecneho.. mesto je organicky prostor, ktery je potreba rozvijet zevnitr.
to: Vích Helena 06.12.06 12:52
Hodne jsem se o to pred casem zajimala, a nasla jsem nekolik projektu na tohle tema, bohuzel ani jeden nebyl dostatecne radikalni, nebo dotazeny do konce... projekty venujici se tomuhle problemu nikdy nezabiraji dostatecne velky prostor, bohuzel chybi dostatecna podpora mesta, tohle neni nic, co by vyresil jakykoli investor. ten bude vzdy resit jen dane casti, ale celkovy koncept ani neni jeho zajmem... jestli vas ten muj projekt zajima, napiste mi na mail.
Kanceláře Vích 06.12.06 13:05
a - možná nevědomky ?, ale monofunkčnost a vytváření nových zón svými slovy podporujete.. Chodov park je jen jednou takovou novou rezervací pro administrativu, souhlasím, že pro sídliště nemá význam. Stěnový systém neni myslím na překážku, halové kanceláře jsou dle uživatelů stejně nekomfortní. Problém vydím v možnosti uvolnění parteru pro biznys ( kvůli zvyku, který je železná košile) , aby se daly ty plochy volně obchodovat na realitním trhu. Když si uvědomíte, že 40 % Prahy dojíždí za prací ze sídliště, tak to posouvá trochu priority.
Politika města Vích 06.12.06 13:16
Jjj, to je ono, taky jsem ve svých úvahách došel k tomu, že je to věc politiky starostů co si dělaj o město starost. Háček je totiž ten, že když to udělají v jednom vchodě, že se tam pak ti v té jedné kanceláři budou bát. Když tam těch kanceláří bude 50, je situace úplně jiná.
to: Vích a 06.12.06 14:14
Když si představím například systém T 06 B, tak nevím, jak bych tam ty kanceláře dával. Podlažní plocha je cca 150 m. Což je na realitním trhu málo. A proč si dnes nikdo ty byty nepronajímá jako kanceláře? Zakázáno to není.... Spojování sekcí kvůli větším pronajatelným plochám je nesmysl. To by si lidé v žádném vchodě neodhlasovali, nemluvě o dalších technických a právních problémech. A uvolnění parteru???? To je trochu vtip, protože většina panelových domů u nás má zvýšené přízemí nebo je prizemi jako technicke podlazi.
Ještě poslední otázka: Jak dlouho se pohybujete v praxi nebo v kolikátém ročníku jste na škole?
zazděné myšlení Vích 06.12.06 15:03
A co teprve VVÚ ETA a Larsen-Nielsen? Ještě mě je učil Zahálka nazpaměť. V praxi architekta jsem 15 let a bohužel s podobně zazděným myšlením se setkávám pravidelně. Přečtěte si něco od Kriera, třeba vás to zaujme. Opravdu nejde o to dostat do parteru sídliště Siemens nebo Eurotel. Jde o to tam vytvořit prostor pro malé a střední podnikání, nebát se šáhnout do panelu a jít i do spojování sekcí, nebo i přes strop. Nedá se to dělat svépomocí, jde o združování investic, je to věc profesionální jak po technické, ale zejména developerské stránce. A vy, už jste v důchodu?
noclehárny nebo disneyland Pietro 06.12.06 15:52
Sídliště byla projektovaná jako bydlení, jestli tam je či není vybavenost je jedna věc, ale většina sídlišť má potíže s parkováním. A kanceláře parkoviště potřebují. Pokud mělo sídliště občanskou vybavenost, pak většinou o tuto vybavenost přišla, díky zlatokopectví 90-tých let. Tuto úlohu částěčně převzala nákupní centra a hypermarkety, které jsou většinou dost z ruky. Vybavenost byla nahrazena hospodami, bary a kluby, přece jenom to více vynáší. To ale přináší konflikty obyvatel s návštěvníky těchto zařízení. Není to cesta aby ze sídlišť začaly pomalu vznikat slumy?
Při rekonstrukci by se měl zachovat panelákový styl, dělat z paneláků domy s cimbuřím, šikmou střechou je trochu zcestné.
parkování Vích 06.12.06 17:08
Na druhou stranu mají sídliště nejvíc zelených ploch a o 50 i více % nižší hustotu obyvatel/ha než v centru, tak dodělat parkoviště je kde, i když to asi ani nebude tak radikální, protože jsou parkoviště přes den prázdná. V centru Prahy je hospoda na každým rohu a slamy tam nehrozí, naopak se mají lidé kde "socializovat". Dialektika panelák nebo cimbuří je zkratkovitá, jsou i jiné osvícenější způsoby stavění.
re: parkování Pietro 07.12.06 12:51
Právě parkování je velký problém sídlišť. Sídliště vnikala v době, kdy se nepředpokládalo, že bude na 1 byt jedno auto. Dodělat parkoviště znamená v podstatě zlikvidovat zelené plochy neboť málokdy se najde osvícený zastupitel schopný prosadit parkovací domy a sehnat na ně peníze. Co se týče rekonstrukce paneláků - fasády, střechy, zábradlí na balkonech, obklady/dlažby, členění oken: je dle mého názoru poměr - lidová tvořivost / architekt hodně v neprospěch architektů. Mimochodem, v centru Prahy je kancelářský slum.
zazděné myšlení a 07.12.06 14:28
Zazděné myšlení nemám, Kriera jsem četl... A vám bych doporučil se jet podívat na vesnici, kde většina stavebních objektů (ne pozemků!) nefunguje jako polyfunkční A rozhodně to není na závadu.
Proč jsem se ptal na tu dobu praxe nebo školu? Vidíte jako reálné přesvědčit 15-30 vlastníků v každém vchodě? Výkup bytů? Není to trochu násilné, vyhazovat lidi? A bourat horizontální konstrukce? Bude výsledek úměrný vydaným nákladům? Nakreslete vaši představu a rád se podívám, protože architektura není žvanivé umění, ale především vizuální¨. Samozřejmě nepostrádající i tu ekonomickou stránku.
A co se týče prostorů pro to drobné podnikání (oblíbená zaklínací formule), tak mrkněte se třeba na nově postavený obytný soubor Velká Skála v Praze. Pokud se nemýlím, obchodní a komerční prostory se nakonec musely přestavovat kvůli nepronajatelnosti a neprodejnosti.
A mít kancl na sídlišti? Znáte tu úchvatnou orientaci na sídlišti, kde nejsou ulice a náměstí...o těchto 2 prvcích taky Krier píše. Pochybuji, že by mne nějaký klient našel.
S Pietrem zcela souhlasím a Helenin návrh dostavět se mi taky líbí. Ale přestavět se řadí do říše snů
Parter a park Vích 07.12.06 15:14
Dostavět zní na první pohled hezky, ale přijde se tím o ty volné plochy které dělají sídliště zajímavé pro rodinné bydlení a ještě se tím zvýší nároky na parkování, jak o tom mluví Pietro. Proto jsem pro organizačně náročnější, ale ve výsledku výhodnější variantu invaze do paneláku. Na Velké Skále nebyl obchodní parter, ale jen solitérní obchody, to bylo od začátku odsouzené k záhubě. Prostě mi jde o zdravé bydlení na čerstvém vzduchu a zachování parkových ploch sídliště a využití parteru. Aby se lidi nemuseli stěhovat pryč, museli by se jim nabídnout výhodné výměny za byty ve vyšších patrech, případně střešní nástavby, to je ale už politika s tím spojená. Bydlet v přízemí a prvním patře ostatně není žádný med, mám s tím bohaté zkušenosti. Nejde o to vytvořit druhé Vinohrady, ale zabydlet sídliště, aby nemuseli lidi každé ráno do centra, které tím taky trpí.
Zachovat Marian 17.10.12 21:57
Kanceláře na sídlištích mi nepřijdou jako dobrý nápad. Myslím, že sídliště není třeba nějak radikálně předělávat. Sídliště jsou hlavně na bydlení. Jsou na nich vždy místa, kde je i přes den hodně lidií (původní i nové obchodní centra) je na nich spousta hřišť, kde si hrají děti a mládež. Na sídlišti je klid a kvalitní bydlení, není třeba sídliště předělávat na "město". Noclehárna bych tomu neříkal, lidé z centra města taky odjíždějí za prací, třeba do průmyslové zóny - takže by se dal za noclehárnu označit každý byt.. zpět k panelákům, aktuálně jako problém vidím spíše to, že se družstva a majitelé nedokážou shodnout na jednotném vzhledu. Sídlištím chybí jednotný koncept, nebo aspoň na sebe navazující. Nejhorší jsou deskové domy, třeba o 8 vchodech, a každý vchod má jinou křiklavou barvu. Ano, lidem se to líbí, je to přece barevné a lidské, doteď měli dům šedivý atd.. myslím, že v budoucnu, až je barvičky omrzí, se budou paneláky zase jednotně barvit (nebo navzájem podobně). Ještě trochu OT: ale když je tady řeč o Sídlištích, potřeboval bych poradit, kde sehnat informace o sestavě OP 1.xx , popř jak zjístím stáři domu (OP1.11) ve kterém bydlím? Děkuji
re : a suma 19.04.13 00:54
...bydlím naproti velké skále a zrovna bych potřeboval mít kancelář v dochozí vzdálenosti od bytu. jsou i činnosti, kdy mě klient nehledá - jsem projektant (mail a internet dneska řeší velkou část práce), ale potřebuji mít 15-20m2 na jeden stůl, pár skříní a kávovar
Změna pohledu panelového dobu, ve smyslu stavebního zákona Mgr.Jan Hanko 29.11.15 13:40
Zdravím všechny a zajímá mně otázka změn fasády panelových domů a to balkony, logie a celkový pohled z hlediska Stavebního zákona- zásah do konstrukce, statiky a pak z hlediska autorství architekta, jak uvádáte zhora změna domu v Německu.
U nás jako v Německu, kde jsem viděl v 90 létech různá zateplování domů, která se v hojné míře koná i u nás, ale s přispěním státních orgánů. Měníme vzhled i statické prvky. Vičítáme vietnamcům plagiátorství v oděvech, obuvi, ale my měsíme autorská práva podstatně větších celků i finančně dražších.
Najde se někdo, kdo mně na to odpoví???? Mgr. Jan Hanko Praha 6 P.S. Doufám, že z hlediska schvalování příspěvku nejsou mé řádky ve smyslu níže uvedeného upozornění.Díky
Sídliště robert 01.12.15 08:48
nebyly projektovány jako monofunkční. Zástavbu doplňovaly stavby občanské vybavenosti se službami. Obchody a kanceláře v parteru paneláků fungují jak kde, ale je to běžná praxe. Nesmysl je vstupovat do konstrukčního systému paneláků a stavební úřady to z dobrých důvodů nepovolují. Zahušťováním zástavby by sídliště přišla o svojí největší výhodu bydlení v zeleni a členění na funkční zóny se separací automobilové dopravy od zklidněného veřejného prostoru.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.