Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

základní kámen - Masarykovy školy
základní kámen - Masarykovy školy Pavlína Kolcunová 05.02.14 19:52
Prosím o radu ohledně zakládání Masarykových škol - existovalo nějaké pravidlo kam byl pokládán základní kámen?
Díky.
Základní kámen Martin Rusina 07.02.14 10:13
Dobrý den,

pokládání základního kamene je rituál k zasvěcení (symbolického) základu stavby. Nemusí se nutně krýt se začátkem stavby. Rituál se provádí obvykle u významných veřejných staveb, jako jsou kostely, radnice, školy apod. Při slavnosti se během veřejně vyslovených projevů symbolicky poklepává kladívkem na kámen, který má nějakou historickou nebo místní vazbu ke stavbě. Kladívko bývá vyzdobené a určené zvlášť pro tuto příležitost.

Základové kameny bývají často duté. V dutině se pak umísťuje zapečetěné kovové pouzdro, obsahující dobové dokumenty - pamětní listina, noviny, dobové mince apod. (jde o obdobu pouzder v tzv. jablku na špici kostelních věží). Takové kameny se často umisťují v základech budovy, takže jsou pak přístupné teprve po jejím zbourání.

Druhou možností je zazdění kamene do obvodového zdiva nad úrovní terénu nebo podlahy. Kámen s pamětním nápisem je pak přístupný zvenku nebo zevnitř. Představitelné je asi i zapuštění pouzdra s dokumenty do připraveného otvoru ve stavbě a jeho zakrytí deskou, případně pozdější umístění (např. kovové) pamětní desky v jiném místě stavby.

http://en.wikipedia.org/wiki/Foundation_stone
http://de.wikipedia.org/wiki/Grundsteinlegung
http://cs.wikipedia.org/wiki/Základní_kámen
základní kámen - Masarykovy školy Pavlína Kolcunová 07.02.14 20:48
Děkuji za odpověď.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.