Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Nová okna pro starý venkovský dům ?
Nová okna pro starý venkovský dům ? Kacica 18.08.11 12:48
Ahoj,
občas sem zavítám, podívat se, co se staví v Čechách... tak mě napadlo požádat o radu architekty - rodiče mají dům na vesnici, bývalý statek. Obytný dům je klasický obdélníkový půdorys (tuším tak 30 x 5 m.) se sedlovou střechou. Dům je ve špatném stavu, neudržovaný, nyní rodiče chtějí měnit okna, ale nevědí moc, jaký tvar, tedy ten je asi daný - kdysi dávno byla na domě vyměněna původní okna za trojdílná (cca 1,6 m. šířka x 1,3 m. výška). Asi to nebyla nejlepší volba, ale tak se to tenkrát dělalo... a dnes už to k vesnicím tak nějak patří, třídílná okna jsou na většině domů tady. Otvory rodiče nechtějí upravovat, tak vlastně jen řeší, jestli nechat třídílná okna, nebo rozdělené napůl či jinak. Neporadíte, jaká okna v daných rozměrech sednou na staré stavení?
Díky Kaci
...No,... šakal 18.08.11 13:13
...nejlepší by bylo někde na úschovně.cz zavěsit fotografii toho statku, ale když už mám věštit z lógru, tak říkám - ty takzvané "trojáky" nechat!

Máte velmi správný odhad, že k dnešní vesninci už neodmyslitelně patří. Za těch 70 let, co se na venkově objevily, jsou prostě součástí paměti místa a když ta okna pěkně udržujete, působí podstatně důstojnějším dojmem než nějaká trapná snaha o "zmalebňující" řešení prostřednictvím falešných okenních příček vkládaných mezi dvojité zasklení a podobně.
stará klasika Hanes 18.08.11 20:40
Pokud nemá dům další negativní zásahy (jako různé nástavby, velké vikýře, zvýšený jeden okraj střechy) a chcete ho opravit doopravdu v tradiční formě (s normální omítkou ne zateplovák, pálená režná taška, dřevěná okna) a hodláte do oken více investovat, tak existují dva staré způsoby členění, které vypadají trochu líp. Oba jsou rozdělena pevným vodorovným prvkem v horní třetině výšky (poutec) a pod ním jsou tři otevíravá křídla (1 +pevný sloupek + 2) a nad ním bud dvě výklopná nebo taky tři otevíravá, takže dohromady v první variantě pět v druhé šest křídel.
http://www.uloz.to/10010011/okno-jpg tady posílám první variantu, ta druhá by měla nahoře tři křídla. Ale je opravdu vhodné je dřevěná truhlářsky udělaná okna, ještě líp kastlová a s otevíráním vnějších křídel ven. V plastu nebo eurooknech to bude komické a nezbyde tam moc prosklené plochy. Pak už je lepší vrátit oknům původní tvar.
na výšku Vích 19.08.11 11:12
tradiční okna byla vždy vyšší než širší, klidně dělená napůl, to by ale znamenalo snížit parapet a z boků dozdít.
souhlas s Víchem betonář 19.08.11 12:10
I když už jsou trojdílná okna možná součást paměti míst, pořád je to podle mě prasárna, která dokázala neuvěřitelně degradovat charakter původní zástavby. Tradiční okna měla vždy vertikální proporce, a já bych jim je určitě vrátil. Možná inspirace třeba tady http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=36&action=show&id= 2036
re jakub 20.08.11 21:33
vse je relativni a pomijive, kdyz se dnes prochazim po vesnici a vidim vsude nove plastove okna v dezenu tresen nebo medovy dub, rikam si, zlate trojdilne okna....
diky Kacica 21.08.11 14:36
Ahoj,
a díky za rady a tipy. Tvar oken měnit nechceme, mj. i proto, že i s těmi trojáky jsou některé místnosti docela tmavé. Takže jsme měli asi jen dvě možnosti, trojdílná okna, nebo maminka je pro okna s vodorovným předělením v horní třetině, viděla to ale jen na oknech s jiným poměrem výška/šířka. Mě to přišlo, že se na náš dům moc nehodí, líbí se mi to na městských činžácích, na oknech, která jsou vyšší než širší, tak jsem si to moc neuměla představit. Fotka od Hanese tomu odpovídá, přijde mi přijatelnější varianta se třemi díly nahoře. Taková okna se dřív na vsi vyskytovala? A neubírá to zbytečně světlo v místnosti (za cenu, že je to tedy asi tradičnější tvar, ale pořád s obráceným poměrem výška/šířka)?

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.