Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Boží muka
Boží muka Ondra 01.02.10 21:30
Potřebuju radu nebo spíše inspiraci....... mám navrhnout boží muka, ale bohužel v Česku těchto a podobných staveb nově moc nevzniká. Chtěl bych něco jednoduchého a elegantního. Materiál nejspíš kámen a ocel. Umístění bude na okraji lesa s malým rybníkem. Předem děkuji za náměty a inspiraci.
tak udělej něco jako 01.02.10 22:06

Podívej se na tvorbu Santiaga Calatravy - tam nalezneš inspiraci a dej tomu svůj styl

V jednoduchosti je genialita, tak to neudělej moc složité, ale spíše eliptické, rytmické, hlavně netradiční.
Inspirace pro boží muka SJ 01.02.10 22:21
Podoba božích muk by měla být už z dálky jasně srozumitelná každému kolemjdoucímu "poutníkovi" a přitom jakoby nenápadná, začleněná do okolního krajinného rámce. Osobně bych nejprve prohlédl veškeré dostupné publikace o drobných sakrálních památkách v krajině, nebo o ohrožených drobných památkách v ČR (vyšlo toho v poslední době habaděj, mnohdy s bohatou fotodokumentací), dále bych se porozhlédl přímo v nejbližším okolí - jak byla nejčastěji řešena v daném regionu, kraji, a z těchto místních specifik, jsou-li nějaká, bych případně vycházel. Nebál bych se tradičního pojetí a využití klasických materiálů - často se přeci jedná o velice prosté a přitom značně působivé a elegantní objekty. V tom by byl s námi zajedno určitě i Petr Muk , Shalom děcka !!!!
inspirace pisatel 01.02.10 22:23
cekáš, že ti snad někdo poradí, jak to udělat?
to máš být schopen sám.
inspiraci hledej všude kolem.
... ondrejcisler 01.02.10 22:33
zeptej se na facebooku!
rozhodně jsem pro tradiční fazónu a ne žádného bubáka Jan Sommer 01.02.10 23:13
Přitom hezky moderně (údajně) Břetislav Štorm http://www.kaplicky.com/www/benesov/2080.jpg. Sousloví boží muka není světově tak běžné, takže bych místo na FB směřoval spíše do běžných vyhledávačů (a s Google obrázky rozhodně nechybíte). Ale Vy si asi chcete popovídat.
samozřejmě gusto vidíme různé Jan Sommer 02.02.10 00:10
Tak aspoň že já kolem tohohle nemusím chodit. http://foto.mapy.cz/34120-zakaznicka-muka-u-budovy-O2
klasika Vích 02.02.10 10:27
Já bych šel do tradičních cihlových omítaných s litinovým křížkem, s půdorysem sférického trojúhelníka. V krajině budou jako doma.
inšpirácia stano 02.02.10 13:15
No vidíš, Ondro, stačí už len hodiť na papier
Ale vážne, skús na začiatok neriešiť formu ale význam. Božie muky zrejme niečo symbolizujú, tak zisti a snaž sa pochopiť čo. Daj trebárs debatu s miestnym farárom napr. o tom, prečo vybrali práve to miesto, ktoré vybrali. Choď na miesto a v kľude tam poseď a nasaj genia loci. Ako tvor tvorivý isto získané informácie a vnemy budeš vedieť pretaviť do dobrého návrhu.
klasiku Karel Dvořák 03.02.10 07:14
Ondro, hlavně ne svinstvo ala Černý nebo Zoubek!!! Pouč se z toho co již přetrvalo staletí a je stále krásné.
Svatý obraz gallina scripsit 03.02.10 08:29
býval součástí božích muk, to jak kapličkám říkáme, napovídá cosi o zobrazovaném. Pravda vyděsí, proto obrazy zmizely. Ale nechat tam místo klidně pro A4 z xeroxu a svatý obraz alespoň takto po občasném zničení "obnovovat". Péče je klíč. Nikoliv ocel.
Sférický trojúhelník je vynikající, kdekoliv jsem takovou kapli poznal, vždy jsem se radoval. Však myslet na symboliku takového půdorysu.
symbolika, ne efekt Sengge 03.02.10 10:09
Kdosi nahoře napsal "hlavně netradiční" - to je naprosté nepochopení smyslu božích muk.
Úkolem božích muk nebylo omračovat svojí originalitou a ukazovat na autora ve stylu: "podívejte, jak jsem geniální" - boží muka jsou v převážné většině případů anonymní a nejsou to žádná veledíla umění ani architektury, nebylo to jejich cílem.
Byla v krajině určena kromě prvotního k zastavení, modlitbě, krátké meditaci, připomenutí pomíjivosti vlastní existence, k pokoře. Nešlo vždycky jen o obraz Kristova umučení, byly tam i obrazy Panny Marie, světců atd. Častá trojúhelná základna - symbol Svaté Trojice. A další symbolika, nad kterou se má člověk zamýšlet.
boži muka Dagmar 26.05.10 18:24
hlavně něco imunního vůči vandalům a zlodějům a aby to bylo vidět za bodlákama a jiným plevelem.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.