Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

První panelák u nás???
První panelák u nás??? Petr Veselý 17.12.09 10:20
Dobrý den,
dokáže mi nějaký odborník na historii architekltury zodpovědět otázku: Kde stojí ten první postavený panelák v u nás? Prameny na internetu se rozcházejí, tedy abych byl přesnější hned několik paneláků (měst) si přisvojuje tohle prvenství.
a) Praha Ďáblice, Jaroslav Wimmer, projekt 1948, dostavěn 1955
b) Zlín, Bohumír Kula, 1953
c) Nové mesto nad Váhom, Vladimír Karfík, 1953
d) Bratislava Kmeťovo nám., Vladimír Karfík, 1953

Tak který?

Dík za fundované odpovědi
první panelák Josef Čančík 17.12.09 15:42
První paneláky byly postaveny ve Zlíně, ale nejedná se ani o jeden případ z Vámi uvedených. Z vývojem montovaného panelového systému začalo stavební oddělení fy Baťa počátkem války. Během protektorátních let bylo postaveno několik pokusných panelových dvojdomů. Po válce již "znárodněný" výzkum zůstal ještě chvíli ve ve Zlíně. Pokračovalo se experimenty s dvojdomy až nakonec vznikla proslulá první panelová konstrukční soustava G40. Od Začátku 50. let vývoj přecházel do Prahy až jej definotívně převzal 1952 Ústav montovaných staveb. Systémová výstavba G40 začala 1953 paralelně na více místech. Proto je těžké určit toho "vítěze". Data kolaudačních rozhodnutí a jejich účinnosti opravdu neznám :o). Ovšem je to vůbec podstatné? Každopádně konsensuálně se za první panelové sídliště u nás považuje Zlená liška v Praze z let 1954-55.
ajajaj... Josef Čančík 17.12.09 17:50
...k večeru se prsty motají, ostražitost slábne. Omlouvám se za překlepy :o)
velké díky Petr Veselý 21.12.09 13:02
Moc dík za vyčerpávající odpověď... mě na tom záleží jsem ze Zlína a chtěl bych první panelový dům jako takovou zajímavost ukázat mé rodině, která k nám přijede na Vánoce z jiného kouta ČR. Pokud by bylo něco podrobnějšího... jako třeba kde ony pokusné panelové dvojdomy hledat, byl bych vám za to vděčný.
I tak ale velké díky.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.