Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Vlado Milunić - kritika
Vlado Milunić - kritika Ludka 08.12.09 14:34
Zdravím odborníky a milovníky architektury!
Píšu o osobnosti a architektuře Vlada Miluniće. A mám problém s kritikou jeho díla. Jeho architektura mě oslovuje asi nejvíc ze současných architektů - od Tančícího domu až po současné stavby, kde se přiklání stále víc k ekologii. Líbí se mi jeho koncepce, hravost i jeho postup při studiích projektu, dle kterých pak volí použité materiály. Navíc je to člověk velmi zásadový. Možná až příliš. Z toho důvodu nedošlo k realizaci několika jeho staveb, kdy odmítá podepsat smlouvy z nejrůznějších důvodů. Příkladem je sídliště v Bratislavě, kde nepokračoval v soutěži kvůli nízkým honorářům za vypracování projektu. Ostatní architekti ale na projektu dále pracovali a tím se nevzdali možnosti na vítězství v soutěži. Či vinařství Sonberk, kde se odmítl vzdát autorských práv na 100 let. Jeho návrh se přitom líbil nejvíc. Zakázku tak získal Pleskot. Po něm dnes chce Milunić vysvětlení a zvažuje možná i právní kroky, že Pleskot nakonec realizoval jiné řešení, než které bylo původně v soutěži a konečný projekt je plagiátem jeho řešení. Soberk je ale soukromý objednatel, který má přeci právo vybrat si architekta a jeho návrhy pak ovlivňovat svými požadavky. Nebo tomu tak není? Soudím, že vzhledem k tomu, že se jim Milunićova studie líbila, vybrali si druhého nejlepšího architekta (ze zainteresovaných) a toho pak požádali o jisté úpravy po vzoru Milunićova návrhu. To je přeci možné a asi je to těžko napadnutelné. Sám Milunić říká, že se v architektuře krade všude - jeho vila v Plané nad Lužnicí je toho příkladem. Rozhodně je ty inspirace ale dobré přiznat...

Určitě by mi pomohly různé názory na jeho osobnost i tvorbu. Jeho stavbám nemám příliš co vytknout.
A zajímalo by mě i jeho srovnání se současnými architekty a přístupy v architektuře vůbec.

Děkuji a těším se na bujnou diskuzi!
Ludka

pěkné téma Vích 08.12.09 15:58
Vlado Milunić se obtížně kritizuje, je snazší ho chválit. Ohleduplný, čestný a originální a vynucuje si to i na druhých a za to mu dík. Kritika? - snad jeho jižanská "sršatost" - orientace na kontrastní efekty, ale v jeho případě je to často +.
proti gustu... pastilka 08.12.09 17:10
...žádný dišputát. ani v architektuře. chtěla jsem se zeptat, jestli je někde k nahlédnutí soutěž na sonberk... to tvrzení - " v architektuře se krade všude" je strašně ostré a byla bych ráda, kdybychom pleskotůva milunicův návrh mohli porovnat. házení špíny na protivníka nikodo nenechá bez poskvrnky.
Sonberk, Planá n.Lužnicí, Radar a zatím žádná kritika! Ludka 09.12.09 03:39
Vše o Sonberku lze nalézt zde http://www.stavbaweb.cz/stavba-mesice/clanky/27713/
Problém je, že Pleskot nakonec realizoval jiný projekt, než se kterým byl původně v soutěži. Zjednodušeně z dlouhé podzemní stavby se stala čtvercová nad zemí a změnila se lokace. Střecha je velmi podobná, taková také původně nebyla. Dle Miluniće (na tom webu jsem si prohližela jen galerii) je shodné i vnitřní řešení a přístupové cesty. Pleskot se k tomu prý nechce vyjadřovat. Milunićův návrh se investorovi líbil. On ale odmítl podepsat smlouvu, která jim byla předána zpětně a kde se měli vzdát autors. práv (tedy že investor může zbýlé nerealizované návrhy dále prodat - samozřejmě za jiné peníze, než honorář v soutěži). Plagiát mu potvrdil i jeho známý Jiří Plos (kunshistorik a právník, školí soudce stran rozpoznání autorství, co se může autorským zákonem postihnout a co ne). Do soudu se ale Milunićovi moc nechce.

"v architektuře se krade všude" řekl naopak on sám o sobě, když se u vily v Plané inspiroval domy Gehryho, Wrighta a Bruce Goffa. Ale on tu inspiraci otevřeně přiznává, to je dost podstatný aspekt, myslím. O Sonberku naopak říká, že se krást nemá. A především by chtěl, aby se k tomu Pleskot vyjádřil.

Zajímavé je, že jeho stavby se až tak nestaví, ale u kolegů mají dost úspěch. V Malešicích ho taky vykradli. V soutěži se náhle objevila firma, původně vyřazená, Sekyra Group. Jejich řešení bylo plagiátem VM a soutěž vyhrála.

To jsem ale ani tak řešit nechtěla. K jeho stavbám právě také nemám výtky. Jeho architektura se mi vždycky moc líbila. Na diskuzích u novinových článků naopak kritika jeho staveb a architekta jako takového většinou převládá. Tam ho ale posílají do blázince a tvrdí, že jeho domy nemají hlavu, ani patu. A to ty diskuze taky ne. Z těch se příliš myšlenek nerozvine.

A nemáte někdo informaci či fotky o jeho nové radar věži v Ruzyni? Nic jsem na netu nenašla.

Díky!
Ludka
fotky Vích 09.12.09 10:26
pro dokumentaci je nejlépe zajít přímo na místo a za panem architektem. Ventilace všech těch právních nekalostí je dobrá a zdravá a kritické zhodnocení taky.
Na Milunićovu tvorbu je dobře jít s postmoderním analitickým nářadím - scénografičnost, příběh, kontext, atmosféra, citace, symbol, tvořivost, vtip, ironie atp. Neomodernistům je trnem v oku a považují jej za blázna. No není divu, když operují pouze s termíny jako funkce, prázdný prostor, kontrast a univerzálnost a zbytek je pro ně pasé.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.