Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

barevné řešení fasád panelových domů
barevné řešení fasád panelových domů janjan 20.04.08 14:06
Dobrý den,
nevíte někdo jak je to s návrhy kompozic a barevných řešení na zateplení panelových domů? Spolupracují některé stavební firmy s architekty, výtvarníky, nebo jsou to jen náhodně poskládané barevné pruhy, čtverce, atd..?
haloo janjan 28.04.08 23:58
To mě nikdo nenapoví, neporadí, neodpoví?..
alespoň něco málo pipe 29.04.08 04:09
Třeba barevnost některých fasád na sídlišti Bohnice, jemně členící velký blok, svého času navrhoval architekt Ladislav Lábus, pokud vím.

Úplně náhodně to asi nikdy poskládáno není, nenechají to přece na rozmaru dělníků a skladových zásobách. Že to tak dost často vypadá spíš souvisí právě s úrovní konkrétních firem, architektů, výtvarníků či "výtvarníků" - a případně vkusu investorů/obyvatel.

Snaha "humanizovat" sídlistě pomocí křiklavých barev a nesmylných tvarů působí někdy dost hloupě, naštěstí to nejhorší už snad máme za sebou. Dneska se pracuje většinou s relativně koukatelnými pastelovými odstíny (bílá je stejně lepší :o), bývá také vidět snaha navázat na původní tvary a hmoty, - a pokud možno odlišnou barevností domů podpořit prostorovou orientaci. Velmi sympatické pak je, když se v na nové fasádě objeví obrovské Č.P.

... janjan 29.04.08 17:56
Děkuji,
o tom bohunickém sídlišti od Lábuse vím.
A samozřejmě jsem si nemyslel, že by na ty domy namalovali dělníci co je napadne - i když by to byla aspoň sranda. Spíš by mě zajímal, jestli si na to stavební firmy najímají nějaké výtvarníky, nebo architekty. Ale asi je to případ od případu. Nicméně děkuji za reakci!
... Martin Franěk 29.04.08 18:02
V lepším případě to dělá inženýr, v tom horším a bohužel častějším, má daná firma dávno zpracovaný typový projekt s určitým rozvržením barev a tyto pouze obměňuje. Představa, že si firma najímá výtvarníka, nebo architekta jen kvůli barevnému řešení je sice zajímavá, ale bohužel nereálná.
barevné řešení fasád panelových domů Adéla 03.09.08 16:40
Z vlastní zkušenosti můžu uvést příklad, kdy si stavební inženýr ke spolupráci najímá architekty právě kvůli barevnému řešení fasád. Ale takových osvícených je asi málo.
Fasáda paneláků jana 04.09.08 11:05
U nás barvu fasády na paneláku vyřešil "vchodový domovní výbor". Barvy vůbec neladí s barvami sousedících paneláků (vchodů), protože každý vchod má svou samosprávu a ta si vybere sama. Jak je možné, že na výměnu oken, zateplení je třeba stavební povolení, ale nikoho už nezajímá jakou sídliště bude mít tvář.
Tato situace vzniká asi jen, pokud jsou domy tzv. družstevní. Družstvo si hlídá, kdo bude zakázku dělat, ale technická stránka věci je už nezajímá. Na otázku, kdo bude dělat stavební (technický) dozor mi bylo řečeno, že stavební firma prý někoho má!!!!!
Správně by se to mělo být tak... Lukas 05.09.08 09:35
Správně by to mělo být tak, že řešení fasády navrhne projekční kancelář, resp. architekt. Dokumentaci musí totiž schválit stavební úřad. Podle té by se potom měl řídit ten, kdo ji realizuje. Když si potom dodavatel stavebních prací udělá fasádu podle sebe, je tato stavba defacto protizákonná.
Fasáda paneláku jana 05.09.08 10:42
Jenže stavební úřad nedává do souvislosti jednotlivé vchody. Pokud jsou vchody samostatné samosprávy, žádají o stavební povolení každý zvlášť. Barvy vedle sebe jsou potom kolikrát jako pěst na oko.
Zateplení a stavební povolení Michal 03.05.09 19:30
Bohužel to, že potřebujete na zateplení panelového domu stavební povolení již není pravda. Od 1.1.2007 vešel v platnost zákon č. 183/2006 Sb., Zákon o územním plánování a stavebním řádu, který jasně říká, že na vnější úpravy objektu, bez zásahu na nosnou konstrukci, potřebujete pouze územní rozhodnutí. Při tomto masivním rozmachu zateplování stavební úřad nemůže stíhat kontrolovat každou fasádu a většinou to schvaluje bez prozkoumání.
Podle mě je to škoda, protože sídliště pak vypadají tak, jak vypadají a barevné návrhy dělají buď obyvatelé objektu nebo v horším případě stavební firma realizující zateplení. Těm většinou na barvě fasády nezáleží a ,,mrsknou" tam co se jim namane.
zateplení a stavební povolení Bella 04.06.09 11:52
Ráda bych opravila tvrzení, že není potřeba při zateplení objektu stavební povolení. Stavební zákon říká, že změna dokončené stavby vyžaduje stavební povolení a paragraf 2 odst.3 písmeno c stavebního zákona říká, že za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby. V praxi jsem se na úřadech setkala s oběma verzemi, někde stavební povolení vyžadují a jinde ne.
vzhled pipi 04.06.09 15:09
a nezapomínejme na "změnu vzhledu stavby", kterou by měl bůhvíjak posuzovat stavební úředník....
bůhvíjak.... M.K. 28.01.14 00:07
Úředník musí věc posoudit ... a jistě ne bůhvíjak ....
Nařízení MČ k barevnému provedení zateplené fasády PM 08.04.16 19:22
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda nám stavební odbor může nařídit jaké barevné provedení musí být na našem zateplovaném panelovém domě. Projekt nám navrhl architek, ale stavební odbor požaduje změnit barvu dle nich.
Děkuji PM
barva arch. 10.04.16 16:19
Myslím, že úřad prosazuje jen dodržení nějakého závazného předpisu, možná je v územním plánu barevnost nějak předepsaná a architekt se rozhodl to nerespektovat. Běžně také mají své požadavky dotčené orgány správy CHKO nebo MPR apod. Takže odpovědí je, že na to za jistých okolností má stavební úřad právo.
pro arch. a PM betonář 11.04.16 08:41
Pokud je někde v územním plánu předepsaná barva fasád, je to v rozporu se zákonem. Bylo by tak dobré zjistit, o co stavební úřad svůj požadavek opírá. Pokud by to byl skutečně územní plán, postupuje stavební úřad nesprávně, a pokud se proti jeho rozhodnutí odvoláte, měli byste bez problémů uspět.
Nařízení MČ k barve pM 11.04.16 19:38
Děkuji za reakci, jedna se o standardní panelákovou zástavbu jižního města v Praze, kde úřednice mají v plánu v našem okolí všechno šedou-zelené. Ale v okolí ne všichni to respektovali.
Nařízení MČ k barve pM 12.04.16 14:46
Děkuji za reakci, jedna se o standardní panelákovou zástavbu jižního města v Praze, kde úřednice mají v plánu v našem okolí všechno šedou-zelené. Ale v okolí ne všichni to respektovali.
Barevná úprava fasád - logické řešení Sl. Kuchovský 14.04.16 16:49
Přečetl jsem si předchozí příspěvky a je mi líto, že zde dosud nezazněla zcela logická pravda :
Novým barevným návrhem fasád objektů by měl být vždy pověřen autor (architekt) objektu. Pokud
již není toto řešení z jakýchkoliv důvodů možné, měl by to pak být ten, na nějž byla autorská práva
převedena, či byl autorem písemně pověřen. V praxi to však takto vůbec nefunguje. Bohužel...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.