Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
SketchUp – ArchiCAD: unikátní propojení

Graphisoft na podzim 2005 zpřístupnil software pro propojení ArchiCADu a SketchUpu. Integrace skic ze SketchUpu do virtuální budovy ArchiCADu výrazně eliminuje čas potřebný pro „proměnu“ skici ve výkres a plní tak dávný sen mnoha architektů.

SketchUp

SketchUp, produkt firmy @Last Software, je na našem trhu od roku 2003 a již získal zaslouženou pozornost architektů. Původním záměrem tohoto programu bylo poskytnout systém zaměřený na vytváření koncepční fáze designu. SketchUp spojuje „skicování tužkou“ s rychlostí a flexibilitou digitálních technologií. Je to silný nástroj pro vytváření, 3D konceptu, a to rychle a snadno.


Martin Rosa: Revitalizace bývalého lihovaru a návrh dostavby areálu pro potřeby nové výstavní galerie, ateliérová práce FA VUT v Brně 2006. SketchUp byl použit pro ideové řešení úkolu.

Transformace skici ve výkres

Výrobci CADu již dlouho testují různé „elektronické skicáky“ a jejich propojení s CAD prostředím. Dosavadní zkušenost však potvrzuje, že vytvořit úspěšný (hojně používaný) elektronický skicák je velmi obtížným úkolem. V podstatě prvním řešením tohoto typu, které se opravdu „chytlo“ v praxi, je právě SketchUp. Možná proto, že SketchUp si nehraje na tužku, ale připouští, že je počítačovým programem ovládaným myší. Ačkoli je SketchUp komplexní nástroj, kdy výstupy z něj jsou finálním produktem, může přesně tak posloužit jako „předskokan“ konstrukčního CADu. Právě tuto možnost nabídl Graphisoft uživatelům ArchiCADu. Propojení SketchUpu a ArchiCADu přináší několik zásadních výhod:
  • již během „skicování“ lze pracovat s výkazem výměr a poměrně přesnými podklady pro ocenění stavby
  • prostorová skica se v prostředí virtuální budovy z velké míry automaticky mění na 3D model, ze kterého se generují všechny potřebné 2D dokumenty (půdorysy, řezy a pohledy)
  • značné zkrácení procesu koncepční design – projektová dokumentace
  • snížení nákladů na zpracování projektové dokumentace a snížení rizika chyb plynoucích z komunikace mezi architektem a projektantem

Popis technologie

Komunikační doplněk je nutné nainstalovat do ArchiCADu (podporován je ArchiCAD 9 Windows i Apple). Pak se v příkazech „Soubor/otevřít“ nebo „Soubor/spojit“ nabídne datový formát .skp (SketchUp). „Překlad“ ze SketchUpu do ArchiCADu proběhne buď automaticky nebo na základě individuální definice vlastností přenášených objektů. Převedená data splňující následující podmínky: prvky SketchUpu jsou transformovány do objektů ArchiCADu (svislé plochy do zdí, vodorovné plochy do desek, šikmé plochy do střech a komponenty do objektů, oken a dveří). Skica vícepodlažní budovy se správně načte do prostředí virtuální budovy, pakliže je ve SketchUpu „nakrájena“ podle výšek jednotlivých podlaží – ArchiCAD vytvoří podlaží automaticky. V případě, že se parametry komunikace nastavují individuálně, lze toto nastavení uložit a kdykoli se k němu vrátit.
Základním požadavkem pro smysluplné propojení SketchUpu s ArchiCADem je však dodržování jeho logiky: SketchUp je zde skicákem a ne finálním nástrojem. Studie budovy je tedy tvořena pouze jejím pláštěm, aniž by byla řešena například tloušťka zdí. Kdyby totiž ve SketchUpu byla zeď naznačena jako kvádr, byly by v ArchiCADu z jejího vnitřního i vnějšího povrchu vytvořeny zdi, tedy vznikly by dvě zdi místo jedné.


Dialogové okno komunikačního můstku pro nastavení konverze souborů SketchUpu do ArchiCADu. Při automatické konverzi jsou komponenty SketchUpu přeměněny v nové knihovní prvky ArchiCADu. Svislé plochy se transformují do zdí, vodorovné do desek a šikmé do střech.


Dialogová okna ko,munikačního můstku pro nastavení konverze souborů SketchUpu do ArchiCADu. Při manuální konverzi jsou komponenty SketchUpu nahrazeny existujícími knihovními prvky z knihovny ArchiCADu. Transformace ploch lze nastavit jednotlivě, tzn. například svislé plochy ve SketchUpu lze kategorizovat (dle vrstev) a jednotlivým kategoriím přiřadit různé typy zdí.

Rekapitulace

Propojení SketchUpu s ArchiCADem zabezpečuje plynulý přechod od prostorové skici k výkresové dokumentaci. SketchUp slouží jako skicák, jehož skici nikdo nemusí překreslovat do CAD prostředí, ale jsou tam načteny. V projekčním ateliéru tak vzniká prostředí, které odstraňuje duplicitu práce a redukuje nebezpečí chyb. SketchUp je programem, se kterým lze pracovat jen několik hodin týdně a přesto se jeho ovládání nezapomene. Proto patří do rukou vedoucím architektům, jejichž hlavním úkolem je vymyslet koncept, nikoliv se zabývat technickou dokumentací. Nicméně SketchUp je počítačový program ovládaný myší a jeho cílem není vymazat tužku s povrchu zemského.)

Více informací naleznete na adrese http://www.cegra.cz/home/index.php.

Tomáš Lejsek
lejsek@cegra.cz
Autor: Tisková zpráva, 01.03.06 00:05
Návštěvnost: 25461 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.