Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lehká střešní krytina Lindab Topline
Lehká střešní krytina Lindab Topline
Vlny, které chrání…
Plechová krytina byla donedávna především regionální záležitostí. V posledních letech ale získává na oblibě a postupně se z horských oblastí dostává i do měst a nížin.

LindabTopline je lehká střešní krytina vyráběná z vysoce kvalitního ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou. LindabTopline splňuje veškeré estetické, technické i funkční požadavky kladené na střešní krytinu.
Krytina je profilována do tvaru klasických střešních tašek a dává střeše dokonalý vzhled. Moderní materiál ji předurčuje k užití na novostavby. Současně je krytina LindabTopline díky velmi nízké hmotnosti (5kg/m²) vhodná na rekonstrukce starších objektů. Své uplatnění nachází v městské zástavbě i  na venkovských staveních.
Ocelový plech, ze kterého je krytina LindabTopline vyráběna, je pokrytý barevnou povrchovou úpravou, která zajišťuje vysoce estetický vzhled a současně chrání ocelové jádro proti korozi. Ochranné vrstvy Polyester nebo HB Polyester dávají spolu s ocelovým jádrem krytině LindabTopline odolnost a pevnost, díky které velmi dobře čelí náročným podmínkám, kterým je vystavena nejen v chladné Skandinávii, ale i v našich klimatických pásmech.
Charakteristickou vlastností pro krytinu LindabTopline je snadná a rychlá montáž, dlouhá životnost a minimální údržba. S plechovými šablonami se dobře manipuluje, montáž je snadná a poměrně rychlá. Krytina se vyrábí na míru každé střechy bez zbytečného odpadu a přebytků.
Pokud je třeba, lze ji na místě doupravit stříháním, což je výhoda zejména u atypických střešních konstrukcí. Krytina je bezúdržbová a její životnost je nejméně 50 let. Profilovaná krytina Lindab Topline se vzhledem klasické tašky se používá na střechy se sklonem od 14˚. Díky nízké hmotnosti – 5 kg/m² – se dají ušetřit značné náklady na rekonstrukci krovu u starších střech, úspory na základech a dimenzování krovu se projeví v případě novostaveb.


Podrobný postup montáže taškových tabulí Lindab Topline krok za krokem se dozvíte z následujícího fotoseriálu. Závěrečný bod patří detailu odvětrání střešního hřebene:

Manipulace s taškovými tabulemi

Při manipulaci s krytinou nesmí dojít k deformaci ani ke zkroucení tabulí. Snažte se s taškovými tabulemi manipulovat ve svislé poloze. Pokud manipulujete s krytinou ve vodorovné poloze, je nutné tak činit velmi opatrně, neboť při velkém podélném průhybu může dojít v jednotlivých profilech k podélné deformaci. Toto nebezpečí je hrozí obzvláště v případě, že pracujete s tabulemi delšími než 4 m. Pro snadnější manipulovatelnost doporučujeme používat tabule menších délek zvláště, pokud na stavbě není moc prostoru.

Postup kladení taškových tabulí

Ke každé zakázce je zpracováván originální kladečský plán, který je součástí dodávky, nebo je k dispozici na vyžádání na technickém oddělení firmy Lindab. Kladečský plán velkou měrou urychlí a usnadní celou pokládku. Je důležité klást tabule vždy kolmo na okapovou hranu a v délkách, které odpovídají kladečskému plánu. Při pokládce je možno postupovat z levé i z pravé strany. Pokládáme-li krytinu z pravé strany podsouváme tabuli pod již ukotvenou krytinu a tabule se tak nemůže posouvat směrem dolu, což nám při větších sklonech usnadní pokládku (obr. 2).
Je-li délka okapové hrany delší než 10 m, doporučujeme odsadit tabule LPA, cca 5–10 cm od okapové hrany směrem nahoru a použít delší okapový plech (obr. 3). U střech delších než 10 m, se chyba při zaúhlování první tabule, která byla řádově v milimetrech, může projevit jako nepřesnost několika centimetrů.
Obr. 2
Obr. 3

Kotvení krytiny

Obr. 4
Pro kotvení krytiny je třeba používat šrouby s těsnící podložkou z materiálu EPDM. Podle typu materiálu latí se tyto šrouby dále dělí na šrouby SWT (dřevěné latě), SD3T (ocelové latě max. 3 mm). Šrouby jsou k dostání ve všech barvách dle barevného sortimentu Lindab. Při utahování šroubu je třeba zvolit správný moment dotažení, tak aby těsnící podložka nebyla příliš deformovaná, nebo naopak nedotažená.
Obr. 5
V místech okapové hrany, u štítu a u napojení dvou tabulí se krytina kotví v každé vlně, v ploše se kotví ob vlnu. V místě přeložení se tabule spojí pomocí šroubu SL2T, popřípadě pomocí vodotěsného nýtu. V průměru doporučujeme 7 ks šroubů /m² a 3,5 ks nýtů / m². Nepodceňujte kotvení krytiny v místě okapové a štítové hrany kde je krytina nejvíce namáhána sací sílou větru!

Dělení krytiny a potřebné nářadí pro montáž

Taškové tabule je třeba v některých místech střechy zkrátit, v případě úžlabí a nároží provést příčný střih. Pro tyto účely se používají profesionální prostřihové nůžky. Nikdy nepoužívejte úhlovou brusku, nebo jakékoli jiné nástroje, které využívají k dělení materiálu řezný kotouč, který příliš zahřeje povrch v okolí řezu a může tak narušit polyesterovou vrstvu. Veškeré řezy je nutné zatřít správkovou barvou a odstranit z povrchu krytiny kovové piliny, které mohou začít v budoucnu korodovat. Dále si vystačíte z běžným klempířským nářadím.
Dříve než začnete stříhat krytinu je vhodné naznačit si pomocí lihového fixu a dřevěné latě směr střihu (obr. 6). Pokud nám to podmínky dovolí, doporučujeme stříhat krytinu vždy směrem shora dolu (obr. 9), kdy se v místě zalomení tabule lépe manipuluje s prostřihovými nůžkami. Pro snadný hladký střih je důležité aplikovat na stříhací hrot trochu oleje a střih vést vždy kolmo k tabuli ( obr. 7), tzn, že v místě zlomu musíme prostřihové nůžky vhodně natočit (obr. 8).
Obr. 6, obr. 7, obr. 8, obr. 9

Odvětrání hřebene a nároží

Obr. 10
Správně odvětraný hřeben je nezbytnou součástí větrané střechy. Právě přes větraný hřeben dochází k odvodu vlhkosti z mezistřešních prostor. K tomuto jevu dochází za ideálních podmínek díky rozdílnému tlaku v oblasti okapové hrany a hřebene a vzniká přirozené větrání (komínový efekt).
V případech, kdy je spád střechy menší než 30°, nebo délka od hřebene k okapu je větší než 8 m je dobré střechu přivětrat pomocí větrací tašky LV200/160. Větrání hřebene je možno provést několika způsoby, vždy však musíme větrací otvory opatřit ochranou proti vniknutí ptactva, drobných hlodavců, či nečistot. Zde Vám nabízíme tři možnosti provedení větraného hřebene. Při použití kulatého hřebenáče NTP lze použít větrací pás hřebene VPH (nutno použít hřebenovou lať), nebo jako v tomto případě větrací pás VPH Roll.
Obr. 11
Větrací pás hřebene VPH Roll lze montovat bez použití hřebenové latě, tím se stává montáž rychlejší a snazší. V případě osazení hřebene rovným hřebenáčem NP je třeba použít větrací pás VPH Roll.
Pro valbové typy střech kde se v jednom místě stýkají dvě nároží a hřeben je určen rozdělovací hřebenáč, který nám usnadní napojení (obr. 10). Rozdělovací hřebenáč se dodává ve dvou provedeních pro rozdílné sklony střech (15-30° a 30-45°), tak aby se co nejlépe přizpůsobil tvaru střechy. Hřebenáče NTP a rozdělovací hřebenáče se kotví do vrchní vlny krytiny pomocí šroubů SL2T.

Pokud máte dotazy na krytinu Toplinem nebo jakýkoli jiný výrobek Lindab, nebo jste se nedočetli právě to, co Vás zajímá, napište nám o tom na infoprofil@lindab.com nebo www.lindab.cz.

Lindab s.r.o. je dceřinou společností koncernu Lindab AB Švédsko, který své výrobky prodává v 50 zemích světa. Od roku 1993 působí LINDAB v České republice v divizi Profil, která se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, dále pak výrobu systémů zastřešení plochých střech. V současné době zaměstnává Lindab v ČR více než 300 pracovníků.

Lindab s.r.o.
Na hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 Ruzyně

Tel: 233 107 200
Fax: 233 107 250

www.lindab.cz
info@lindab.cz

Zdroj: Lindab
Vložil: Tisková zpráva, 01.06.08 00:05
Návštěvnost: 18006 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.