Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Siemens Easyhome

V atraktivní lokalitě Praha – Troja byl vytvořen první opravdový projekt tzv. inteligentního bytu. Přesnější označení je však easyhome. Pod tímto názvem se také skrývá model flexibilního developementu firmy Starcon. Hlavní myšlenkou je zaručit uživateli maximální komfort a při tom zajistit co možná nejjednodušší intuitivní ovládání všech technologií. Je pamatováno i na takové detaily, jako je např. akustika, ať už se jedná o hlučnost vzduchotechniky nebo rozvodů vody a kanalizace. Mezi předními dodavateli, kteří se podíleli na tomto projektu, byla společnost Siemens.

Součástí dodávek společnosti Siemens byly systémy měření a regulace, zabezpečovací techniky, domácí spotřebiče a v neposlední řadě centrální řídicí systém Desigo Insight pro ovládání a monitorování všech technologií bytu.

Tepelná pohoda

O vnitřní mikroklima bytu se stará vzduchotechnická jednotka GEA Pico. Zajišťuje přísun čerstvého vzduchu a zároveň přitápí nebo chladí. Zdrojem tepla pro topnou vodu vzduchotechnické jednotky je tepelné čerpadlo GES GSH007BA11 (400 VAC), které je umístěno v suterénu bytového domu. V zimním období lze přitopit ještě pomocí radiátorů JAGA, které jsou napojeny na centrální rozvod topné vody bytového domu. O správné udržování nastavených hodnot teploty v jednotlivých místnostech, o bezchybný chod vzduchotechnické jednotky a o spolupráci obou topných systémů se stará regulátor Desigo PX spolu s regulátory jednotlivých místností Desigo RX. Systém rovněž monitoruje zanesení filtrů, chod ventilátoru a případné poruchové stavy tepelného čerpadla.
    V prostoru kuchyně je ještě umístěn pode dveřmi na verandu podlahový radiátor. Regulaci množství otopné vody do radiátoru a správné otáčky ventilátoru rovněž zajišťuje regulátor Desigo RX.

Osvětlení a ovládání žaluzií

Osvětlení firmy Zumtobel se v bytě dělí na klasické osvětlení, které je spínáno příslušným spínačem a na osvětlení, které je zapínáno po scénách s možností nastavení intenzity osvětlení pro danou scénu. Uživatel si tak může vytvořit třeba scénu sledování televize. Po aktivaci této scény (pouhým jedním dotykem) budou nastavena všechna svítidla dle požadavku. Některá se vypnou, některá třeba zapnou a některá se nastaví na určitou intenzitu v %. Takto lze vytvořit mnoho dalších užitečných scén pro různé domácí činnosti. V budoucnu bude k systému ještě připojeno osvětlení terasy a zahrady.
    V bytě se dále nachází orientační LED osvětlení na chodbě, které z bezpečnostních důvodů svítí stále. LED svítidla mají minimální odběr energie a proto je možný jejich nepřetržitý provoz. Pohyb žaluzií Somfy je aktivován stisknutím příslušného tlačítka na stěnovém ovladači, případně na ovladači PDA, kde je velice názorně zobrazen stav žaluzií. Chod žaluzií a správné nastavení osvětlení a jednotlivých scénářů zajišťují opět regulátory Desigo RX.

Elektronické zabezpečení bytu

Pro zabezpečení bytu z hlediska vloupání nebo požáru byla použita stanice Sintony SI411. Na ní jsou napojeny detektory pohybu PIR spolu s detektory tříštění skla a opticko-kouřový detektor požáru. Všechna okna a dveře jsou ještě vybavena magnety, které signalizují jejich otevření. Byt lze zabezpečit několika způsoby. Jedním z nich je režim úplného střežení, kdy jsou aktivovány všechny prvky systému. Další možností je zabezpečit pouze dveře a okna. Tento režim se používá při ponechání domácího zvířete v celém střeženém prostoru nebo lze vyčlenit pro domácí zvíře jednu místnost, kde nebude aktivováno čidlo pohybu.
    V bytě jsou rovněž umístěny dvě barevné IP kamery. Tyto kamery mají své zabudované web servery a jejich obraz je zobrazitelný na libovolném PC s Internetovým prohlížečem nebo na zařízení PDA. S výhodou tak můžeme sledovat dění uvnitř v bytě po dobu své nepřítomnosti. Kontrola dětí, domácího zvířete apod.
     Systém zabezpečení je propojen s řídicím systémem tak, že předává hlášení poruch a stavů narušení. Předem definované střežení objektu je realizováno odchodovým tlačítkem. Po jeho stisknutí je uveden systém zabezpečení do hlídacího stavu. Zároveň s tím jsou provedeny další předdefinované funkce. Jsou zhasnuta všechna světla, vytápění je uvedeno do režimu útlum, jsou odpojeny přívody k vybraným spotřebičům.
    Při příchodu do bytu se stiskem aktivuje systém regulace do režimu komfort. Deaktivování zabezpečovacího systému z bezpečnostních důvodů probíhá již standardním odkódováním na klávesnici u vchodových dveří, případně pomocí vlastního dálkového ovladače EZS. Protipožární zabezpečení je aktivní stále.
    V případě napadení bytu nám systém zašle na mobilní telefon sms zprávu, případně upozorní pult PCO. Což je profesionální hlídací služba, která zajistí okamžitou kontrolu objektu. Zároveň se můžeme prostřednictvím IP kamery podívat, co se vlastně děje.

Domácí spotřebiče

Společnost Siemens rovněž vybavila byt domácími spotřebiči. V kuchyni byla osazena varná deska, ostrůvkový odsavač, el.trouba, parní trouba, mraznička, chladnička, myčka, vestavný kávovar s ohřevnou zásuvkou a vinotéka. V prostoru WC, který zároveň slouží jako prádelna, se nachází pračka a sušička.
    I v kuchyni jsou použity nejmodernější prvky ovládání. Abyste se přesvědčili, že všechna vína jsou na svém místě, nemusíte ani otevřít dveře vinotéky. Dotykové osvětlení touchLight Vám nabízí dokonalý komfort. Stačí se dotknout madla a aktivuje se halogenové osvětlení vinotéky, které po několika minutách automaticky postupně zhasne.
    V některých spotřebičích, je zabudovaný komunikační modul, který umožňuje sledování některých stavů spotřebiče na malém displeji. Ten se dá zasunout do libovolné elektrické zásuvky v celém bytě. Obyvatelé bytu tak mohou být třeba v ložnici informováni o tom, že doprala pračka nebo dopekla trouba.

Rozvaděč a řídicí systém

V předsíni bytu je v nábytku zabudovaný prosklený skříňový rozvaděč. Tento rozvaděč je společný pro veškerou elektroinstalaci bytu, včetně napájení tepelného čerpadla, které je umístěno v suterénu budovy. V rozvaděči jsou umístěny všechny prvky měření a regulace. Regulátory Desigo PX a RX, převodníky pro řízení osvětlení, síťové prvky pro připojení bezdrátové komunikace wi-fi a internetu a prvky pro rozvod televizního a satelitního signálu.
    Vedle rozvaděče, jako součást šatníkové stěny, je umístěno malé PC pracoviště. Zde je nainstalován řídicí systém Desigo Insight, který zastřešuje všechny systémy a umožňuje ovládání celého bytu pomocí jednoho společného dálkového ovládání. Toto samostatné pracoviště však není nezbytně nutné, řídicí program Desigo Insight může být nainstalován i na domácím počítači umístěném v pracovně.


Ovládání

Všechna zařízení se samozřejmě dají ovládat klasickým způsobem, pomocí flexibilních ovladačů QAX na stěnách místností nebo pomocí dálkových ovládání jednotlivých zařízení. Ale právě způsob ovládání všech zařízení jedním společným ovladačem je zcela ojedinělé.
    Jako univerzální ovladač bylo použito kapesní PDA firmy Fujitsu Siemens. PDA má tu výhodu, že je se systémem bezdrátově spojeno a můžeme ho tak volně používat v celém bytě. Jednou z dalších variant ovládání je pomocí telefonu se systémem Windows Mobile, ten má tu výhodu, že ho máme relativně stále někde na blízku. Jedná se však o něco nákladnější způsob, protože zařízení ovládáme prostřednictvím internetového prohlížeče a tedy pomocí placené mobilní služby a proto se hodí spíše pro ovládání mimo domov.
    Kdekoliv mimo domov lze realizovat ovládání prostřednictvím internetového prohlížeče. Ať už z počítače nebo již zmíněného mobilu. Toto ovládání vám poskytuje téměř neomezené možnosti ovládání a dozorování všeho možného v bytě. Pomocí webových kamer můžete navíc i vizuálně kontrolovat, zda je vše v pořádku.

Další informace o projektu Easy Home jsou k dispozici na internetové adrese www.easyhome.cz.
Zdroj: Ing. Leoš Grelich, Siemens, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 01.06.07 00:05
Návštěvnost: 12067 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.