Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architectural Desktop? Ten používám velmi dlouho.
Architectural Desktop? Ten používám velmi dlouho.
Ing. Arch. Miroslav Cikán, atelier MCA v Praze
Od mého návratu z Rakouska v roce 1995 a zkušenostech s ACI jsem hledal objektově orientovaný program, který nebude jen pouhé tahání čar na obrazovce. Který by splňoval maximální kompatibilitu se všudypřítomným AutoCADem a zároveň, aby rovnou definoval stěny, okna, dveře, byl maximálně flexibilní a nesvazoval mi ruce. A to i v definici konečných materiálů, navíc s přímou flexibilní vazbou do 3D studia VIZ. Báječná je možnost hromadných změn čehokoli, skok od nejasné studie, přes postupné upřesňování definic prvků, až do prováděcího projektu. Po konzultacích s mými bývalými kolegy z Rakouska jsem byl potěšen, že ADT a práce architekta ve 3D je opravdu běžnou rutinou, navíc s fungující vazbou na rozpočet, případně výpočtový program statika. Rychlé stažení modelu do 2D výkresu pro navazující profese a následné připojení jejich podkladů pomocí běžných referencí je k nezaplacení. Trvalo delší dobu, než se podařilo v atelieru prosadit plnohodnotnou práci v systému. Ale teď s minimálním obsazením kanceláře zvládáme rychle i poměrně objemné projekty tak, jak jsem na to byl zvyklý v zahraničí.
Ing. Arch. Miroslav Cikán, atelier MCA v Praze

Nízkoenergetický rodinný dům v Praze - Jinonicích
Při návrhu domu jsme využili modeláře Architectural Desktopu, díky kterému se nám podařilo navrhnout nejen úsporný, ale i reprezentativní objekt s velkorysým vnitřním uspořádáním. Při vytváření dispozice jsme posuzovali různé varianty návrhu a na základě toho prováděli potřebné změny. U tohoto procesu právě oceníte objektovost a parametričnost stavebních prvků architectural desktopu - systému, kde můžete pracovat stejně dobře v klasickém půdorysu (2D) a právě tak v libovolném prostorovém pohledu (3D). Jednou nakreslené prvky se mohou zobrazit různým způsobem - schematicky pro posouzení nebo prezentaci, podrobně pro vlastní projekt nebo třeba pouze jako slepá matrice pro profese. Změnu provedete pouze jednou a odrazí se všude, včetně příslušných výkazů.

Úkolem bylo umístit dům do stávající vilové zástavby z 50. let 20. století. Malý pozemek se starou dvougaráží byl částí původní parcely, na které stojí předválečný RD rodičů investora. Osvícený investor hledal ideální, jednoduché, levné a přitom kvalitní bydlení, které by co nejméně zatížilo životní prostředí. Vzhledem k malé parcele bylo nutné navrhnout objemově úsporný objekt. Při tomto návrhu jsme využili modeláře Architectural Desktopu, díky kterému se nám podařilo navrhnout nejen úsporný, ale i reprezentativní objekt s velkorysým vnitřním uspořádáním. V projektu se povedlo zachovat co největší plochu zahrady s původními ovocnými stromy. Tato zahrada je propojena s terasou položenou nad podzemní částí objektu.
Před vlastním návrhem byly jasně stanoveny cíle a priority. Na prvním místě byla variabilita obytného prostoru (nikoli metry čtvereční), při vytváření dispozice jsme s výhodou využili objektovost a parametričnost stavebních prvků architectural desktopu. Dalšími prioritami byli ekologické a úsporné topení, konstrukce, která by byla jednoduchá a levná, a zároveň splňovala požadavky konstrukční, tepelně-akumulační a izolační. Dále jsme museli rozhodnout, které prvky je třeba provést v konečné kvalitě (okna, kování, sanita, armatury) a které je možné prozatím ponechat v kvalitě „hrubé stavby“ (lazurované fixované hrubé betony, dobře a čistě zpracované „české štuky“ bez povrchových úprav). U těchto povrchů, které jsou v současnosti z hlediska uživatele akceptovatelné a použitelné, se počítá s jejich vylepšením (parkety, mozaiky, obklady, kámen). Vnější povrchy byly vytvořeny podle vlastní technologie, a to hrubou házenou omítkou v původním odstínu šedé směsi s hlavním podílem tříděného ostrého štěrku přímo na zpevněný izolační systém.
Jižní uliční fasáda s vysokými parapety je horizontálně strukturována. Oproti tomu severní fasáda je jednoduchá, s jedním úzkým 5,5 m dlouhým pevně zaskleným oknem, které propojuje pracovní plochu kuchyně s centrální zahradou. Boky domu jsou kompozičně členěny jednoduchými vertikálními francouzskými okny otevřenými do sousedních zahrad. Okna umožňují příčné průhledy a čekají na dlouhé jemné textilní závěsy, které budou podtrhovat eleganci a důstojnost prostoru. Obývací pokoj s kuchyní jsou přímo propojeny s velkou plochou terasy. Na té je umístěno pochozí okno s čirým sklem, kterým je opticky spojena s pracovnou v podzemí.
Tvarová jednoduchost a kompaktnost domu umožnily minimální ochlazované plochy povrchu, bez zbytečných tepelných mostů, jejichž řešení je vždy cenově a stavebně náročné. Při návrhu tepelně technických a akumulačních vlastností konstrukce byly brány na zřetel na jedné straně maximální výše těchto parametrů, na straně druhé současné finanční možnosti investora a požadavek na to, aby objekt působil subtilně.
Pro vytápění bylo zvoleno tepelné čerpadlo s doplňkovým bivalentním el. zdrojem. Zdrojem tepla je zemní vrt. Čerpadlo s topným faktorem 4-5,2 zabezpečuje 98 % topného podílu (26 500 kWh/rok), přímý el. topný zdroj slouží na dotápění v zimních špičkách. Varianta „země – voda“ má oproti ventilační systému „vzduch – voda“ jednak větší účinnost a navíc je tichá. Objekt je vytápěn podlahovým systémem doplněným radiátory. Návratnost investic ve srovnání s plynovým topením je kalkulována na 6-7 let.
Dům umožňuje nadstavbu technologie topení. Odvětrání objektu je vedeno centrální schodišťovou stěnou spolu s vedením instalací. Objekt lze v budoucnu doplnit o rekuperační zdroj tepla z odpadního vzduchu a o systém solárních panelů na střeše objektu. Kdyby se ukázalo, že je objekt třeba chladit, je možné k tomu upravit systém čerpadla.

Závěrem je třeba konstatovat, že práce v Architectural Desktopu oproti klasickému kreslení v AutoCADu umožnila rychlé editace při vytváření tohoto projektu a pomohla v realizaci klientovy představy kvalitního a moderního bydlení.

Více informací o Architectural Desktopu naleznete zde>
Autor: Tisková zpráva, 01.12.06 13:45
Návštěvnost: 11926 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.