Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Artlantis Studio
Artlantis Studio

Architekt, který by rád prezentoval svou práci formou animace, má obvykle výběr ze dvou možností. První z nich je vytvořit animaci přímo ve svém CADu, což však ale znamená spokojit se s velmi nízkou kvalitou a zdlouhavým výpočtem, který navíc většinou znemožní plnohodnotně využívat CAD k další práci právě v době, kdy je to nejvíce potřeba. Druhou variantou je nemalá investice do profesionálního animačního software, jenž je ale obvykle kombinován s dalšími součástmi, které běžný uživatel nevyužije. Práce s těmito profesionálními nástroji je však natolik náročná a pro občasného uživatele i zdlouhavá, že se už vyplatí přenechat zpracování animace profesionálům, kterým je však nutno předat podklady v dostatečném předstihu.

Společnost Abvent uvedla v létě letošního roku na trh nový software, který nabízí ještě třetí možnost. Animační a vizualizační program Artlantis Studio dokáže načíst model z obvyklých CADů a dále jej využít pro vypracování velice kvalitních animací či vizualizací, které v něm dokáže vytvořit i běžný uživatel bez jakýchkoliv zkušeností s prací v jiných vizualizačních a animačních softwarech.

Jednoduchost především
Artlantis dokáže otevřít modely uložené v obvyklých 3D formátech – .3ds, .dwg a .dxf, formát Arc+ a SketchUp. Pro uživatele ArchiCADu, Vectorworksu a SketchUpu je k dispozici i plug-in, umožňující uložení modelu přímo v prostředí CADu včetně vlastností, které se obvykle při exportu do výše zmíněných formátů nezachovávají (např. umístění kamer).
Program překvapí svou jednoduchostí a intuitivností. Uživatelské prostředí obsahuje jen základní ikony, sloužící například pro nastavení pohledu kamer, materiálů, osvětlení či práci s knihovními objekty. K přípravě modelu pro animaci či vizualizaci lze využít náhledové 3D okno, které dost věrně dokáže simulovat výsledný stav a k dispozici je i možnost práce ve 2D pohledech.
Načtený model obsahuje materiály, které uživatel nastavil při práci v prostředí CAD, lze je však nahradit kvalitnějšími přímo z knihovny Artlantisu metodou drag&drop. Ve scéně lze nastavit slunce, simulující reálné podmínky dle zadané lokality, data a času, přidat osvětlení nebo jí doplnit o 3D objekty.

I přes opravdu jednoduché ovládání nabízí Artlantis Studio možnost nastavení i pokročilejších vlastností. Vytvářet lze vlastní materiály z bitmapových textur včetně jejích detailního nastavení, scénu lze vložit do fotografie, či nastavit jiné pozadí, vytvořit mlhu nebo pracovat s hloubkou ostrosti, odlesky atd. I u pokročilejších nastavení uživatel díky intuitivnímu rozhraní stále ví, co právě nastavuje a vše se samozřejmě okamžitě projeví v 3D náhledu.

Radiozita v pohybu
Ale to, co Artlantis zásadně odlišuje od vizualizačních schopností CADů a naopak velmi přibližuje profesionálním nástrojům, se skrývá v pravém horním rohu obrazovky. Zde lze zapnout výpočet radiozity a nastavit její intenzitu. Zapnutá radiozita se projeví nejen při výsledné vizualizaci, ale je simulována i v náhledovém okně. Samozřejmě se uplatňuje nejen u vytváření klasických vizualizací, ale i u animací.
Nastavení animace probíhá na přehledné časové ose a v okně s 2D pohledy. Pro vytvoření animace je nutno nastavit cestu, po které se má pohybovat kamera. Po vybrání výchozího a koncového bodu lze vytvářet další body, kterými bude kamera procházet a v těchto bodech cestu deformovat. Kromě vytváření cesty pohybu se nabízí i možnost animace objektů, ať již do scény vložených z knihovny objektů nebo vytvořených přímo z části scény – například tak lze velice jednoduše vytvořit objekt ze dveří a ty poté při animaci plynule otevírat. Animovat je možno i světla, či při animaci plynule měnit vlastnosti slunce a tak velmi jednoduše ukázat průběh oslunění místnosti.
Artlantis Studio umožňuje i vytváření panoramatických vizualizací, kdy se může divák rozhlížet s pomocí myši ve virtuálním prostoru, nebo naopak vizualizaci 3D objektů, se kterými lze poté otáčet. Takto vytvořené virtuální scény lze zaslat klientovi, který je bez problémů otevře ve volně šířitelném programu Quick Time.

> Ukázky virtuální reality
> Ukázky animací

Artlantis Studio šetří čas
Pro architekty je bezesporu zajímavá možnost načtení již nastavené scény jako referenčního souboru v případě nutnosti upravit výchozí model v prostředí CADu. Díky tomu není potřeba upravený model opět nastavovat pro vizualizaci, s výjimkou nově přidaných částí zůstane vše zachováno z referenční scény. Díky tomu lze exportovat model do Artlantisu kdykoliv a vizualizacemi ověřovat průběh návrhu. Scéna je tak nastavována průběžně a příprava samotné finální vizualizace tak nezabere tolik času právě ve chvíli, kdy obvykle času nebývá nazbyt.
Samotný průběh výpočtu animace či vizualizace je dalším příjemným překvapením. Společnost Abvent si již před léty získala velmi dobré renomé se svými vizualizačními produkty, které vynikaly bezkonkurenční rychlostí a přitom dobrou kvalitou. V tomto trendu firma pokračuje. Byť se v době vývoje Studia objevila mezi uživateli předešlé verze Artlantis R zvěst o tom, že nyní půjde především o kvalitu, povedlo se rychlost od předchozí verze ještě zvýšit, v samotném výpočtu radiozity dokonce velmi výrazně. Vytváření fotorealistických vizualizací je zde otázkou minut. I přesto však bude výpočet animací vždy sestávat z výpočtů jednotlivých snímků, což může počítač zaměstnat na delší dobu. Proto je zde velmi příjemná možnost ukládání nastavených animací do přidruženému programu Artlantis Batch Rendering, který umožní výpočet všech vizualizací a animací v době, kdy není počítač plně vytížen jinými činnostmi a navíc lze výpočet animace kdykoliv pozastavit nebo ukončit a pokračovat od posledního hotového snímku.

Artlantis Studio je určen především architektům, kteří by rádi prezentovali svou práci velmi kvalitními vizualizacemi a animacemi a přitom nehodlají investovat do profesionálních vizualizačních programů. Poměrem ceny, rychlosti, kvality vizualizací a jednoduchosti ovládání je velmi příznivým nástrojem, který je vhodným doplňkem k běžně používaným CADům.

Cena:
Artlantis Studio 25900,- Kč + DPH

Kompatibilita:
DXF, DWG, 3DS, ArchiCAD, VectorWorks a SketchUp

Doporučená konfigurace:
PC Intel Pentium 4 CPU, od 2 Ghz
1 GB RAM
Windows XP SP2 (není kompatibilní s Windows 2000)
OpenGL grafická karta s 128MB paměti
QuickTime 7.1

PowerMAC G5 bi-pro 1,8Ghz
1 GB RAM
Mac OS X 10.4.1 (není kompatibilní s MacOS 10.3 a nižším)
OpenGL grafická karta s 128MB paměti
QuickTime 7.1

Výrobce:
www.abvent.com

Distributor pro ČR:
www.cegra.cz

Internetový obchod:
www.archishop.cz

Všechny obrázky: © ABVENT
Autor: Martin Rosa, 01.10.06 00:05
Návštěvnost: 26943 čtenářů
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.