Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Restaurace Tusen – splynutí s přírodou a pocta severské kultuře
Restaurace Tusen – splynutí s přírodou a pocta severské kultuře

Kruhový tvar budovy umožňuje jedinečný výhled na celé panorama okolních hor. Fasádu restaurace tvoří neupravené březové kmeny, na nichž se v zimě drží sníh, takže fasáda přirozeně splývá s okolím v jakoukoli roční dobu.

Základní myšlenkou architektů bylo vybudování restaurace, která bude jak svým tvarem, tak použitými materiály odpovídat charakteru okolní horské krajiny a zároveň hostům zprostředkuje unikátní výhled do krajiny. Snahou bylo, aby interiér budovy působil dojmem intimity a zároveň prostoru. Budova restaurace je umístěna tak, aby zapadla do okolí. Přesto je místo po celý rok snadno dostupné pro lyžaře i pěší turisty.

Stavba má dvě podlaží. V přízemí se nachází hlavní jídelna s chráněnou terasou, kuchyň a provozní prostory. V horním podlaží jsou umístěny vchod s malou jídelnou, toalety pro zákazníky a zázemí pro zaměstnance. Prostorná hlavní jídelna o výšce dvou až tří podlaží nabízí návštěvníkům světlé a vzdušné prostředí. Interiér prosvětlují střešní okna VELUX. Zvláštní severské světlo proniká okny dovnitř jako slunce mezi větvemi stromu. Barevné schéma interiéru je jednoduché; jako hlavní barvy autoři zvolili černohnědou a šedobílou s doplňkem oranžové a žluté. Zatímco černá a bílá barva mohou působit jako vhodné pozadí pro lyžaře v barevném oblečení, oranžová a žlutá barva symbolizuje oheň a teplo. Akustické pohodě napomáhá koberec tlumící hluk.

Březové kmeny s kůrou slouží jako ochranný plášť budovy a tvoří základní tvar teepee. Kruhový tvar stavby minimalizuje tepelné ztráty a současně nabízí tři sta šedesáti stupňový panoramatický výhled; trámy vytvářejí robustní kruhovou hradbu, která budovu chrání před ledovým severským větrem a dalšími povětrnostními podmínkami. Nosnou konstrukci tvoří ocelové sloupy na pilotech vyplněné betonem, které jsou vyplněny prefabrikovanými dřevěnými panely. Budova je zásobena horskou vodou pomocí potrubí postaveného přímo pro potřeby restaurace, odpadní voda je čištěna v biologické čističce. Celý objekt je vytápěn geotermálně.

Restaurace Tusen v sobě spojuje moderní architekturu s  místní historií a kulturou Sami.

Autor: Ulla Alberts a Hans Murman, Murman arkitekter AB
Fotograf: Åke Lindmann, Murman arkitekter AB
Více informací o tomto projektu najdete na www.velux.cz/reference
Zdroj: Velux Česká republika, s.r.o.
Vložil: Pavlína Drbálková, 14.05.12 08:45
Návštěvnost: 11090 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
Ještěd Rivass 14.05.12 12:31
Geniální nápad může být vymyšlen jen jednou Capulet 16.05.12 13:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.